Autobusy Dopravci Železnice

Favoritem na koupi Arrivy nejsou dopravci, ale finanční investoři

Nová vozidla trutnovské MHD. Pramen: Arriva
Nová vozidla trutnovské MHD. Pramen: Arriva

Americký fond Carlyle a německý správce aktiv DWS jsou podle agentury Reuters hlavními favority v soutěži o koupi společnosti Arriva. Tu chtějí prodat Deutsche Bahn. Pro český trh jde o zásadní zprávu: Arriva je v Česku největším autobusovým dopravcem.

Reuters se odvolává na čtyři své zdroje. O prodeji by měla rozhodnout aukce, kterou povedou Deutsche Bank a Citi. Ty očekávají, že prodej Arrivy vynese nejméně 3,5 miliard eur, tedy přes 90 miliard korun.

Podle Reuters má o Arrivu zájem i americká investiční společnost Apollo a také dceřiná společnost francouzských státních drah SNCF Keolis. DWS má podat nabídku ve sdružení s dalšími finančními investory.

Deutsche Bahn koupila Arrivu v roce 2010. Firma letos oficiálně potvrdila, že prodej Arrivy je jednou z možností, jak snížit své zadlužení.  O prodeji by se mělo definitivně rozhodnout na podzim. DB ale nevyloučily i možnost, že namísto prodeje celé firmy umístí část Arrivy na burzu.

Arriva zaměstnává po celé Evropě celkem 53 tisíc lidí, za loňský rok vydělala 575 milionů eur při obratu 5,44 miliard eur.