ETCS do brejlovců ČD Cargo dodá CZ LOKO, do hrbatých ŽOS Vrútky
Brejlovci řady 753 (zachyceny ve stanici Liberec) prošly u ČD Cargo modernizací už dříve. Foto: Jan Sůra
Největší nákladní železniční dopravce má už smluvně zajištěnou instalaci evropského zabezpečovače do většiny vozidel.
Petře Š. nebo kdokoliv,kdo znáte odpověd na mojí otázku: Pro dosazení jakékoliv verze ETCS na lokomotivu je nutné,aby lokomotiva byla vybavena el.brzdičem-u nás tedy BSE?
Ano ETCS zasahuje do řizení. 130 budou mít elektrický brzdič.
Díky za odpověd,taky se spíš přikláním k tomu,že dodatečná montáž BSE je nutná,v DAKO Třemošnice se asi mohou radovat,přičteme li k hrbaticím ještě střídavky a bůhví jestli ne ještě 123 a nereko 742. V SOKV se zřejmě „neválejí“ 6 ventilové BSE,snad to ekonomicky vychází,uvážím li,že je nutné ještě překopat pulty pro dosazení displeje a ovladače brzdiče.
Zásah do řízení se dá omezit na Traction cut off, tj. v případě většiny el. mašin vypnutí HV. To zvládne i 130.
Díra do potrubí přepere doplňování vzduchu brzdičem (je to tak nadýzované), je to totéž jako třeba stržení záchranné brzdy. Dá se to napočítat či naměřit a dá se s tím počítat jako s parametrem při výpočtu brzdných křivek.
Mám velmi silný dojem, že ani na vozidlech s BSE se elektrický závěr brzdiče nedělá.
Není to nutné.
Je to Dušane nutné. Jediná možnost, jak to obejít je ventil, který v případě zásahu ETCS uzavře přívod vzduchu z HP do brzdiče…
A musí to být napojený na brzdič?
Já si představuju ventil který vypustí hlavní potrubí, mašina nemusí vědět proč (jako by cestující zatáhl za nouzovou brzdu nebo by se vlak roztrhl).
Ne nutně, zásah do provozní brzdy není povinný a třeba ČD jej na svých strojích nevyžaduje. Záleží na zadavateli.
Kolik soukromých dopravců má etcs na mašinách …. Metrans a dále..
Poměrně mnoho. Všichni, co jezdí s Vectrony…
A kolik % vašich mašin ještě nemá ETCS a jak to budete řešit?
V roce 25 žádný výhradní provoz nebude. Hanse Christiana nechte dětem.
To sice nebude, ale jednou na to stejně dojde. Prodlužování životnosti 130 za horizont 2030 je ale dost nešťastné…
A proč? Vadí něčemu veteránské lokomotivy v akci? Je to takový pěkný test, co vše technika vydrží.
v Itálii ještě ještě kolem roku 2000 jezdily lokomotivy ze třicátých let, takže 130 mají ještě 30 let čas 😀
viz zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/FS_%C5%99ada_E626
Leda že by to bylo roku 2125. To by se stihnout dalo.
Ale už by to nemělo žádný smysl…
Nevíte, zda lze po vyřazení lokomotivy, ETCS vymontovat a po přeprogramování dát do jiné (nové) lokomotivy?
Co jsem pochopil tak největší část ceny instalace je vymyslet a udělat místo na ty lokomotivě samotný. Ta technologie sama o sobě není zas tak drahá.
Jednotlivé ETCS-komponenty jako je např. čtečka balíz, DMI nebo vlastní EVC samozřejmě můžete dál použít, nicméně instalace jako taková na každé vozidlo jde vždy cestou prototypové zástavby v prvním kole + následně sériové realizace – jinak řečeno, je to děláno přímo „na míru“ každé konkrétní řadě.
Spíš ať to šlape
Nevím zda to je přesně takto, když to zjednoduším. Není to tak že ETCS je vlastně složeno ze „čtečky“ signálů a „krabičky“ kde je vyhodnocování signálů a dat lokomotivy? A nejsložitější je propojení „krabičky“ s lokomotivou. ETCS (krabička) musí být schopno ovládat lokomotivu (např. zastavit)? A takové propojení starého (lokomotiva) a nového (krabička) oběma směry je to co musí dodavatel vymyslet, odzkoušet, ověřit spolehlivost a certifikovat? A že každá lokomotivní řada je vlastně originál vyžadující individuální provedení? A podobně by to bylo nutno upravovat podle loko i v případě reinstalace do jiné lokomotivní řady?
Proč ne? Jsou to „univerzální bloky“. Až vlastní zástavba je specifická (tedy kam s tím, kudy kabely, napojit brzdu, snímače, pult fíry…).
Vzhledem k tomu, jak rychle se u ETCS mění specifikace, bych s tím úplně nepočítal.
A to není zpětně kompatibilní?
Při cenách nových lokomotiv se nelze divit, že se investují finance i do strojů starých 40 let. Většina jich je nějak modernizovaných a kolejová vozidla mají uvažovanou mnohem delší životnost. Asi žádný tuzemský železniční doprace není schopen obměňovat vozový park jako autodopravci.
Ani zahraniční. V tomto ohledu je to neporovnatelné.
Takže je železnice z tohoto pohledu přežitá technologie, která si na sebe a na rozvoj neumí vydělat a čeká s nataženou rukou, protože někdo vyhlásil politickou podporu?
ne, naopak, automobilová doprava je přežitá technologie, která si na sebe absolutně neumí vydělat a parazituje na nás všech tím, že má zdarma (!) jak výstavbu, tak i používání infrastruktury (s výjimkou zcela směšných poplatků za použití dopravní cesty, kterou ovšem platí jenom auta nad 3.5 t a jenom někde) a navíc nás zatěžuje šílenými externalitami a násobně větším záborem půdy.
Jenže tu infrastrukturu využívá naprostá většina osob a nákladu a její síťovost je bezkonkurenční. Ve většině případů umožňuje rychlejší a flexibilnější přepravu osob a nákladu. Je jen zbožným přáním menší části obyvatelstva, aby to bylo jinak. O přesunu nákladu na železnici slýchávám už čtvrt století. A nic.
Neumí na sebe vydělat? A z čeho platí silniční daň? Je v ceně elektřiny spotřební daň, která je v současné době cca 50% ceny paliva bez DPH? Mají snad provozovatelé nákladní dopravy nějaké dotační tituly?
Soudruzi, i s takovým materiálem musíme pracovat…. 😁
Silniční daň se platí jen u služebních aut.
Sorry jako, ale to jsou jen šotokecy. Jestli to takhle půjde dál, že řešením udržitelné mobility budou právě jen vodíkový kamiony. Bohužel…
Zas jeden který účelo odmítá uznat, že spotřební daň z paliva není příjme rozpočtu státu.
Zkusím jednoduchý případ: Hospodský účtuje za pivo 30 Kč. Věřili byste tomu, že se mu nezaplatí nákupní cena piva (17 kč), protože těch 30 Kč za pivo není rozpočtově určených pro nákup piva?
Tak tohle vám tady tlačí do hlavy ideologové.
DPH? Silniční daň pro firemní auta? Daň v palivech? V silniční naftě i benzínu končí přes 60% v daních. A to neřeším údržbu, kterou u modernějších vozidel může dělat jen certifikovaný mechoš, co také odvede daně. Časy oprav aut v garáži a na ulici jsou u běžných řidičů pryč.
To ne. Ale nikdy není schopna dosáhnout možnosti obměny parku jako silnice. Na to je železnice až příliš limitována okolními vlivy i sama sebou.
Bylo by sice ideální lokomotivu „olítat“ do R2 a další R1 (3,6 mil. km) za nějakých 10 let (tedy 1 000 km denně) a pak jí prodat dále a koupit novou, ale v nákladní dopravě to je zcela nereálné. Totéž vozy.
1000 km denně je nereálných i na silnici. Jedině ve dvou šoférech a střídačka. Teď neberu „heroické“ výkony dovolenkářů při cestách do Chorvatska, ti nemají tachograf.
Na železnici to ale absolutně není problém. pan PŠ spíše narážel na to, že trh s „ojetinami“ není na železnici tak velký jako u silniční dopravy. Vlastně mi to tak přijde, že tenhle segment trhu na železnici v podstatě vůbec neexistuje.
Na železnici to je problém, protože jinak bychom těch 1000 km denně dávali.
A to jsme zvládali jen v době, kdy jsme měli první elektrickou lokomotivu a jistilo jí dvojče „prastarých“ lokomotiv…
Tak ještě do klasických 742 a 731, a když v tom budou, tak by mohli dodělat i GSM-R.
To ještě pořád jezdi CDC po koridorech bez vysílaček s gsmr?
Tak většinou to přetahuje mašina, co GSM-R má, ale je vůbec smutné, že ale takové mašiny bez GSM-R máme ještě. Co víc, na stroji je třeba vysílačka, co by GSM-R uměla, ale není v ní simka.
A pak že soukromník je garážovka. XD to sem u soukromníka nezažil abych neměl vysílačku.
Ale na jakých strojích a kolik jich má?
Elektriky mají snad všechny GSM-R i u ČDC. Problém jsou diesely, tedy hlavně nereko 742 a 731, protože to slouží především jako staniční záloha, či jezdí někde na lokálce, kde GSM-R není a po koridoru se pohybuje minimálně.
Problém to je spíš pro dispečera, který stroj přiděluje na výkon, že musí koukat, aby to GSM-R mělo, než pro fïru, musím zaklepat, ale ještě se mi nestalo, že bych neměl na trať vysílačku s GSM-R.
Na jednu stranu se tedy uštřilo provozováním starých strojů bez doplnění výbavy. Na stranu druhou přibyla práce a riziko, že to nepojede, protože na mašině chybí díl za dvě mzdy. A to vezete zákazníkovi zboží za, střelím od boku, za milion kč. Nebo zaky za 10 mil €.
To jste toho tedy moc nezažil.
Slyšel sem historky o vlacích bez rdst a vz s jedním strojvedoucím přes republiku, ale to už tu asi pár let není, snad, doufám…
Teď nějak nevím, k čemu potřebují ETCS do brejlovců. Počítá se s ježděním pod dráty, zavedení ETCS na trať Nymburk-ML. Boleslav, nebo jen kvůli nedořešenému zajíždění do uzlových stanic, kde bude ETCS v rámci jiné trati?
Tak například jezdí až do Řetenic nebo K. Hory, jestli to ještě platí.
Takže se počítá s jejich provozem pod dráty
No něco ten náklad po ty dráty musí nejdřív dovézt, aby to mohlo pokračovat s elektrikou…
Tipuju uzly.
Jako okej, brejlovce beru, ale proč dávat ETCS do něčeho staršího, než je Eso?
Já bych v tom hledal kamarádství Jankovcovy ulice a Vrútek.
Protože potřeba elektrických lokomotiv je a bude mnohem vyšší nežli dieslů, pro které budou výkony už jen ubývat.
Proto schvaluju brejlovce. Ale stejně by se fakt měli intenzivně zaměřit na masivní obrodu vozového parku na Škodu 109E…..okej dělám si srandu, ať si koupí Vectrony. 🙂
To se taky děje, ale zároveň není třeba se zbavovat vozidel, která ještě dobře mohou sloužit. Jistě na to ekonomickou studii mají zpracovanou.
Čistě stejnosměrných?
Než se začne něco přepínat mezi Děčínem – Prahou a Ostravou, to se dřív hrbatý rozpadnou. O tom že se bude měnit napětí se mluví, ale tak nějak stále není vidět hmatatelný výsledek, který by stejnosměrky tlačil do šrotu.
Fascinuje mě, že do 130 ještě někdo investuje.
teď mě napadlo jestli ho chtějí cpát i do řady 372,371. Když už je řeč o odporovkách.
Před 4 roky kvakoši obecní kargoví tvrdili, jak je ročně potřeba pořídit 5 nových elektrických lokomotiv. Jen mi ty počty nějak neštymují. Soukromých 383 CZ (bez MT) je více než státních.
u řady 371 a 372 bude asi problém, že jich je relativně jen pár. a jsou to ještě i mírně odlišné řady přičemž hlavní důvod pořízení – tj pretahy směr Drážďany se už řeší kapánek jinak…
proto jezdí na Olomouc a Otrokovice, a rady 162/163 je dost, takže nemá smysl do nich sypat. zato ráda 130 je daleko víc vozidel a proto to asi má smysl
Nechtějí a nebudou.
Když se to vyplatí…
Majiteli Vrútek se to vyplatí.
Pořád ještě na „koridoru“ odvezou množství vlaků a tempo nákupů u Carga nenaznačuje, že by za pár let mohly do šrotu.
8 kusů, přetahy Dc-Schandau po rovině. To se taky vyplatí.
Pak kdo je tu garážovka.
Eh, odpovídal jsem na příspěvek od Solarise o 130.
Ona hrbatá je sice starší, ale má podvozky II.generace, trvale zatížitelné odpory, umí dvojčlen, může jezdit u nás, na Slovensku a v Polsku. Má maximální rychlost 100, což v nákladní dopravě stačí. Z pohledu firy to není nejlepší (teda za mé éry u CDC sem je měl celkem rád oproti 122,123), ale z pohledu firmy je to poměrně jednoduchá a nenáročná mašina a účetně ddávno odepsaná. Takže pokud se dostanou do pozice „dispečerek“, tak to není zas tak marný. Otázka co bude s podobnými bastardy, které zas umí jen CZ a D.
To, co popisujete, jsou historické muzeální artefakty. Ještě je potřeba dodat, že má stejnosměrné sériové motory a utáhne tolik, co moderní čtyřosý dýzl. Mnohočlen není kompaktibilní s ničím, kabel UIC to nemá (u ÖBB funguje 1142 s Taurusem a Vectronem). Roli dispečerek by zvládly 163.
163 se má předělávat na 363.0.
Nojo, ale zas pálit naftu pod drátama není moc eko. A teda s Herkulesem zkušenosti nemám, tak netuším kde má trvalou rychlost. Hrbatá ji má kolem 45.
Já teda moc nepodporuji spojování do mnohočlenu různý řady, kvůli různým charakteristickám. Nehledě že elektriky se tak nějak u nás na většině trati provozují solo, pač to stačí. Vyjma Třebovic se už dnes postrky na stejnosměru nevidí, nevim jak ostravsko.
To je otázka, jestli další 363 budou a za kolik. Zatím to není tématem dne narozdíl od ETCS. Co se dá předpokládat, tak že budou další volné 163 u ČD, dopravce
Herkules zvládl vyvézt 1700 tun kotlů s plynem z Furthu na Kubici, asi rychlostí 20 km/h.
Pak tu máme Vectron DM, diesel schopný jet na elektřinu. Tato mašina by zkombinovala 753.7 a 130 v jednom.
Já to nerozporuju, jentak 70 dualu je za cca 7 miliard, pokud jede bude stát 100 milionů a 70xETCS je cca 700 milionů, prostě je toto levnější a vyplatí se to.
ale obvykle je o dost levnější provoz elektriky než dieselu. a herculesu u nás moc není a už se snad ani nedělají?
Ještě si říkám, jak to bude s brněnskými 263. ETCS? Slovensko? Šrot? Muzeum? Balkán?…..
možná to SK-odprodej nebo výměna za 2 362,ačkoliv ty SK 263 se kamarádí s řídícími vozy,což ty české neumějí.
A s laminátkami ČD Cago již nepočítá?
Asi musí, co by jezdilo na jihu?
Do nich se nevyplatí dávat etcs, už se divím že do brejlovci a hrbatych dávají
Zřejmě se se 130 a 753.7 počítá dalších 15 let. Ámen.
Nějak mi to ale nesedí do konverze 25 kV a do zelené politiky 1.ligy v nákladní dopravě (DB Cargo vs BR 248). Toto je tak na krajský přebor. Inu, trochu větší garážovka, že.
Nová tramvaj 100,etcs 5 mega,okamžitá uspora 3,5giga,kdo ty prachy má,
Nová tramvaj tu s námi bude 40 let a přežije mě. S novou tranvajíjí budou jezdit ještě moji vnuci. Dovedete si to představit u 130 s dřevěnou boudou?
Bohužel jo. 😀
Tak nějak jsem si v roce 2012 vybral dopravce provozujícího soudobé typy lokomotiv.
Myslíte, že jste schopen nalákat mladé kluky, aby řídili muzeální lokomotivy? Pro fíry 20-30 je muzeum i 163/363.
Ať žije ráj bastlířů.
Trochu jiný pohled ale zajímavý. Rozhodně souhlas.
Co koukám na mapu zavádění ETCS tak s tratí České Budějovice-HavlBrod se nepočítá. Pokud bude vyřešeno zajíždění do uzlových stanic kde ETCS bude v rámci jiné trati, tak tam mohou laminy dojezdit, pokud pro ně bude práce. Třeba k tomu někoho napadne zadrátovat rameno do Telče 🙂
Co se týče zástavby ETCS, tak s nimi počítalo v prvním výběrku vypsaném v roce 2016 – tím to zároveň skončilo. Sice by možná dávalo smysl dát mobilky aspoň do „maďarizovaných“ 240-tek, ale ČD Cargo opakovaně tvrdí, že pro výkony v Maďarsku má 2 řady – 363.5 a Vectrony a to jim stačí. A ještě k tomu přibydou ty nové TRAXXy teď.