Emirates musí kvůli záplavám v Dubaji výrazně omezit provoz. Přepraví jen tranzitní cestující

Letiště v Dubaji při záplavách. Foto: Instagram.com/samchuiLetiště v Dubaji při záplavách. Foto: Instagram.com/samchui

V Dubaji během 24 hodin napršelo nejvíce za posledních 75 let.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
JaŠ

Takhle to dopadne, když se to přežene s modlitbami – aláhu dej vláhu.

Padre

Podle dlouhodobých záznamů ,na poušti počet utonulých převyšuje počet těch, kteří zahynou žízní až třikrát.Důvodem je zvyk Arabů chrápat ve stínu a chladu mnoha vádí a když pak přijde velká voda ,tak je vymalováno.

Gryf

Fremeni se radují … Na Duně tečou řeky … tam kde byl donedávna písek, jsou dnes oceány s hejny ryb … lesy plné zvířeny … vodopády tříštící se o kameny … Duna připomíná Caladan … 🙂

Jan

Jak se prepravuji ti tranzitni cestujici na zrusenych letech?

Jan T.

Zřejmě lodí.

pedologické okénko

Některý rok je to silnější, některý slabší, někdy se to stává v lednu, letos holt v dubnu: Ze Sibiře fouká studený vzduch přes Kazachstán a Irán (zjednodušeně řečeno) a když vletí nad Perský záliv, ve spojení s horkým mokrým vzduchem nad Zálivem to pak přinese do Dubaje nebo do Ománu obrovské srážky. V Emirátech i v Ománu lze vidět spoustu silničních brodů, nebývale masivních mostů a různé poldry, kterými je snaha tu vodu pak v krajině co nejvíce udržet a zasáknout. Samozřejmě je pakárna, že takhle velké srážky vedou k erozi i tak slabého půdního horizontu, kterou do příštího přívaláku… Číst vice »

Jiří Kocurek

A díky za něj!

Jaaa

No, ne nadarmo se v první hodině geomorfologie dozvíte, že nejvíce je vodou paradoxně formována nejsušší krajina – chybí jí vegetační kryt. Nejhorší povodně jsou tamtéž, protože voda nezasakuje.

Všechna ta vádí a šatty jsou relativně velmi recentní. Prostě ani tam si nemůžete dovolit stavbu plácnout jen tak do krajiny – což i u nás lidi obecně strašně rádi dělají, že se jim to zakazuje zhusta považují za bolševismus – a pak se diví.

Mikulik

V emirátech se s vodou tedy deštěm vůbec nepočítá, takže tam prý ani nejsou kanály, odvodnění jako u nás

dálkový konzultant

Dubaj i Omán s přívalovými dešti počítají, přívalové deště totiž chodí skoro každou zimu. Všude jsou masivní odvodňovací systémy. Akorát že ani poldry nejsou nekonečné a zkrátka není možné projektovat odvodnění na návrhový úhrn 260mm vodního sloupce (!!!) za 24h. Pro srovnání u nás byly tisícileté povodně po dešti o výšce cca (?) 130mm.

MP22

Alláhu nedávej nám vláhu 🙏