dkv-spojujeme

Elektromobilita ve Vídni je na vzestupu, počet dobití loni vzrostl o 140 procent

Dobíjení elektromobilu ve Vídni. Autor: Wien Energie / Mark GlassnerDobíjení elektromobilu ve Vídni. Autor: Wien Energie / Mark Glassner

V prosinci 2020 se ve Vídni dobíjelo v průměru 312 vozů za den, v prosinci 2021 se denně připojilo už 1 188 vozidel.

Vídeňské městské dobíjecí stanice pro elektromobily zažily v roce 2021 výrazný nárůst poptávky. Počet dobíjení oproti předchozímu roku vzrostl průměrně o 140 procent. Podnik Wien Energie plánuje další rozšíření sítě, která dnes čítá dva tisíce dobíjecích stanic.

Od ledna do prosince 2020 posloužila síť dobíječek přibližně 130 tisícům dobití. Za rok 2021 toto číslo narostlo na více než 310 tisíc, tedy o 140 procent. V prosinci 2020 se dobíjelo na veřejných stanicích Wien Energie v průměru 312 vozů za den, v prosinci 2021 se denně připojilo už 1 188 vozidel.

Podle městského radního pro hospodářství Petera Hankeho čísla potvrzují úspěch programu radnice a městského dodavatele elektřiny Wien Energie na podporu elektromobility. Jak uvádí Wien Energie, řidiči ve Vídni v loňském roce nabili své vozy na veřejných místech v součtu 5 300 MWh z obnovitelných zdrojů, což odpovídá 28 tisícům zpátečních cest z Vídně na rakousko-švýcarské pomezí do Bregenzu. Celková roční úspora CO2 dosáhla 4 300 tun, uvádí městská energetická firma. Nejčastěji využívanými stanicemi jsou ty v centru metropole.

„Dobíjecí infrastrukturu budeme nadále rozšiřovat i v budoucnu. V plánu jsou nejméně dva rychlodobíjecí parky a dalších 200 veřejných stanic,“ uvedl ředitel Wien Energie Michael Strebl. Oba komplexy pro rychlé dobíjení by měly vyrůst do poloviny roku v blízkosti frekventovaných míst a nabízet 10 stanic s výkonem až 150 kW. I rozmístění dalších stanic se bude řídit poptávkou, na výběru se vždy bude podílet magistrát i místní samospráva.

Elektromobily ve Vídni v současnosti mohou čerpat energii na více než dvou tisících dobíjecích stanic Wien Energie. Přes tisícovku míst zřízených ve spolupráci s městem je plně přístupných na veřejných pozemcích, další tisícovka je umístěna v poloveřejných prostorech jako parkoviště a garážové domy.

Tagy dobíjecí stanice Vídeň
2 komentáře