EasyJet je poprvé za čtvrtstoletí ve ztrátě, omezí výrazně kapacitu

A320neo společnosti easyJet. Foto: easyJetA320neo společnosti easyJet. Foto: easyJet

Firma uzavře své základny v Neapoli a Benátkách, přes zimu zůstane na čtvrtině kapacity.

Letecká společnost easyJet skončí za poslední fiskální rok, který se uzavřel k 30. září, poprvé ve ztrátě. V příštích měsících omezí provoz na 25 % běžné kapacity.

Vyplývá to z oznámení pro investory. Ztráta může dosáhnout hodnoty až 845 milionů liber, varoval dopravce. Ve své historii easyJet nikdy za celý finanční rok neprodělal.

Šéf easyJetu Johan Lundgren uvedl, že ztráta mohla být ještě vyšší, firma ale přistoupila na rozdíl od Ryanairu ke konzervativnějšímu obnovování provozu během léta a nezkoušela obnovit provoz většiny tras za každou cenu.

Za poslední tři měsíce přepravil easyJet 9,6 milionu cestujících, o 67 % méně než za stejné období loňského roku. Dopravce již uzavřel své základny na letištích Stansted a Southend v Londýně a anglickém Newcastlu. Skončí také základna v Benátkách a Neapoli. Firma je podle Lundgrena ale připravena rychle obnovit provoz, pokud se poptávka vrátí. Na léto plánuje sezónní základy v portugalském Faru a španělské Malaze.

EasyJet už propustil 4 500 lidí, kromě státní pomoci v podobě úvěru od Velké Británie firma získala také přes miliardu liber prodejem letadel a navýšením kapitálu.

Tagy easyjet seznam
24 komentářů