Infrastruktura Stavebnictví Železnice Zprávy

Dvoumiliardové vylepšení tratě Kostelec – Slavonice se blíží, stavba je v EIA

Motorové vozy řady 841 v Telči. Foto: České dráhy
Motorové vozy řady 841 v Telči. Foto: České dráhy
O modernizaci tratě na pomezí kraje Vysočina a Jihočeského kraje se mluví už více než deset let.

Správa železnic pokročila v přípravě modernizace tratě č. 227 z Kostelce u Jihlavy do Slavonic. Záměr poslala do takzvaného zjišťovacího řízení, kde se rozhodne, zda stavba projde kompletním posouzením vlivu na životní prostředí (EIA). Stavět se má od března příštího roku do srpna 2022.

Vylepšení 55 kilometrů dlouhé tratě má mimo jiné přinést zvýšení rychlosti ve vytipovaných úsecích ze stávajících 50 km/h až na 80 km/h. Trať se dočká nového zabezpečovacího zařízení, což se týká i přejezdů. Plán zahrnuje stavební úpravy železničního svršku i spodku (především v úseku Dačice – Kostelec), opravy devíti propustků a stejného počtu mostů.

Úseky tratě Kostelec u J. - Slavonice určené k revitalizaci. Pramen: Správa železnic
Úseky tratě Kostelec u J. – Slavonice určené k revitalizaci. Pramen: Správa železnic

Bude rekonstruováno kolejiště stanice Telč, zřízeno vnější nástupiště ve stanici Třešť a postavena nová zastávka Slavonice škola, vznikne nová výhybna Slaviboř. Nových nástupišť 550 mm nad kolejnicí se dočkají i další stanice a zastávky.

O modernizaci tratě na pomezí kraje Vysočina a Jihočeského kraje se mluví už více než deset let. Náklady se odhadují na dvě miliardy bez DPH.

168 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lokodepo

Velmi drahá konzervace tratě! DSŽ a Kraj Vysočina propásly šanci z této turistické tratě udělat moderní železnici, na které mohly jezdit akutrolejové vlaky. Nepatrně zvýšit rychlost, zachovat množství přejezdů a honit diesely od Slavonic přes Jihlavu až do Havlíčkova Brodu je prostě zoufalství.

Jarda Š.

Nebylo by lepší, kdyby ty diesely jezdily ze Slavonic do Pelhřimova a v Kostelci by na ně navazovaly RegioPantery do Jihlavy a Havl. Brodu?

Telč

Debilnější trasování vlaků těžko vymyslet. Z Dačic, Telče a Třeště se jezdí nejvíc co Jihlavy, případně dál, Pelhřimov skoro nikoho nezajímá. Ale pokud chcete lidem komplikovat život, tohle se povedlo.

Jarda Š.

Nevidím podstatný rozdíl v tom, jestli čekat, až přestoupí fíra z jedné kabiny do druhé nebo sám přestoupit do vlaku u druhé hrany téhož perónu.

xyz

– Zjevně nevíte o tom, že přinejmenším v části případů (jak jsem si všiml mj. letos v září) v Kostelci dochází ke střídání strojvedoucích, kdy do opačné kabiny nastoupí (+ s vlakem odjede) JINÝ strojvedoucí než který tam s vlakem přijel.

– A samozřejmě (bez ohledu na předchozí bod) – ten PODSTATNÝ rozdíl je v tom, že by ti cestující museli přestoupit, dále celkové navýšení počtu souprav (v součtu o 1 více než nyní – aneb méně efektivní oběhy); lze také namítnout, že příslušná elektrická jednotka v předmětném kraji dosud není atd.

xyz

** Pardon, předchozí komentář platí pro případ, že by šlo o „prosté roztržení“ linky HB – Slavonice na dvě části. Vy jste ovšem psal “ kdyby ty diesely jezdily ze Slavonic do Pelhřimova a v Kostelci by na ně navazovaly RegioPantery do Jihlavy a Havl. Brodu“, což je jiná situace, pro kterou platí toto: – Aby od konkrétního elektrického vlaku (RegioPanteru, který tam vůbec není k dispozici v onom kraji) z H. Brodu byl v Kostelci přípoj jak směr Pelhřimov, tak i směr Telč, by bylo potřeba, aby se tam sešly 3 vlaky najednou (od/do H. Brodu, z Telče do… Číst vice »

xyz

(Na tomto místě jsem měl napsán + snad jsem i odeslal další komentář, ale zobrazen tu není; tak snad napodruhé, i když asi trochu jinými slovy, než těmi, která jsem napsal předtím: ) Omlouvám se, předchozí příspěvek reaguje na „prosté roztržení“ vlaků H. Brod – Slavonice v Kostelci. Vy jste ale uvedl jinou myšlenku „Nebylo by lepší, kdyby ty diesely jezdily ze Slavonic do Pelhřimova a v Kostelci by na ně navazovaly RegioPantery do Jihlavy a Havl. Brodu“, ke které platí jiné argumenty: – Nemáte pravdu, že by šlo o „přestup v rámci jednoho nástupiště“. Protože v jednu chvíli by… Číst vice »

xyz

** Ha, tak ne; původní komentář se nakonec (i když trochu se zpožděním) zobrazil, takže výsledkem je, že tentýž popis je uveden nakonec 2x (i když pokaždé jinými slovy).

Knížecí rada

Takže desítky lidí na Jihlavu vyženete v Kostelci z vlaku, aby jeden měl přímé spojení na Pelhřimov? Jste fanda železnice, nebo el. drátů?

Telč

Velmi podstatný rozdíl je, že zákazník zůstává sedět ve Stadleru a nemusí přestupovat, nemluvě o počasí či zpoždění návazného vlaku ! 3 minuty na úvrať utečou jak voda a jede se dál. Každý přestup je v nelibosti a vůbec v takové díře, jako je Kostelec. Snaha šotoušů o kvedlání s vlaky bez ohledu na zákazníky mě nepřestává ohromovat.

Telč

Jaké honění dieselů ? Vlaky jezdí pro zákazníky a linkové vedení by mělo odpovídat hlavním přepravním proudům, nikoliv přání šotoušů – elektrodogmatiků. Lokomotiva 85 tun s jedním humusem Bmto a polovičním chlívkem BDs také není vzor efektivity …

leviathan

Zaplatíte to?

Mravkolev Běžný

No, to zas bude pompézní akce. A ve finále se to zrychlí o 5min? 🤪
Co především nějaká spojka od masny rovnou na jihlavskou trať? To nikoho nenapadlo? Současná žst. Kostelec u Jihlavy je stejně jinak dost k ničemu.

xyz

„A ve finále se to zrychlí o 5min?“
Při předpokládané kombinaci křižování „Třešť X:00 h (pozn. včetně odpadnutí 7min. pobytu, který tam nyní je kvůli čekání na ruční přehození výhybek přítomným výhybkářem) + Slaviboř X:30 h“ předpokládám zkrácení cestovní doby Jihlava – Dačice cca o 17 minut.

orky

Já se obávám, že stíhat 22 km za 29 minut Třešť – Slaviboř při 8 zastaveních a jen úsekové 80 km/hod, reálně daleko méně, se bude stíhat jen velmi těžko. Celý koncept tak bude ještě více na krev, než dnes a bude se daleko více sypat.

xyz

– „Na-krevnost“ dnešního konceptu je odvislá od ručního stavění výhybek v Třešti; po odstranění tohoto problému se naopak zlepší eliminace případných zpoždění vlaků od HB a nepřenášení tohoto zpoždění v Třešti na protijedoucí vlaky. – Větší „na-krevnost“ než dnes naopak je u (s těmito Sp vlaky provázanými) rychlíky mezi Jihlavou a Třebíčí. Pokud dojede Sp vlak od H. Brodu do Jihlavy s 10min. zpožděním (protože v HB čekal na některý ze zpožděných rychlíků), tak o 70 minut později bude v Jihlavě Sp vlak směr HB téměř včas (v Třešti přece jen určité zpoždění stáhne + taktéž mu odpadne několikaminutový pobyt… Číst vice »

Telč

Zavedení přímých vlaků do Jihlavy a Havlíčkova Brodu je výborný nápad, než začala nákaza jsem sledoval výrazně větší zájem o cestování vlaky než v minulosti. Ono je to logické – byl zrušen debilní přestup v Kostelci do humusácké patrové soupravy, jízdní doba se zkrátila a časy příjezdů do Jihlavy jsou lepší. V minulosti chyběl školní vlak na půl osmou, a u prvního vlaku se čekalo 15 minut v Kostelci – to dělal jízdní řady ignorant, modrá guma nebo naschválník ?

xyz

Kromě již uvedeného vypíchnu coby cílový stav celé akce i výraznou úsporu pracovníků řízení provozu, kde jeden (?) člověk bude řídit celou trať po dokončení DOZZ, zatímco dnes jsou přítomni výpravčí (po celý provozní den) v Třešti, Telči, Dačicích i Slavonicích (přinejmenším v Třešti a Dačicích i výhybkáři); v části dne i v Sedlejově.

Tzn. úspora několika desítek pracovních míst a s nimi spojených mzdových i dalších nákladů.

Dominik

Nechal bych dvě pracoviště, pokud by mělo dojít k redukci, Telč a Slavonice/Dačice (z Telče by se řídil úsek Kostelec – Telč a z druhého zbytek), aby byla záloha, při výpadku jednoho.

Jarda Š.

Existuje nějaká dohoda s Rakouskem o obnově tratě z Waidhofenu/T. do Slavonic? Bez toho považuji rozsáhlé investice do tratě č. 227 za velmi pochybné.

-TR-

Rakousko o obnovu nemá zájem. Přesto je tato trať důležitá pro českou vnitrostátní dopravu, spojuje čtyři města – Třešť, Telč, Dačice a Slavonice.

Jarda Š.

Města to sice jsou, ale největší z nich (Dačice) má jen 7 tis. obyvatel.

Panda

Ale díky turismu je tam potenciál větší než u spojnic některých okresních měst…. Potenciál ale dost sráží to, že do Prahy, Brna či Ostravy je to vlakem hodně neatraktivní – a to změní až VRT…

medical_examiner

Nezmění, protože pokud vůbec někdy bude stát, tak v době, kdy nynější novorozenci nebudou právě nejmladší…

Mirek Zv.

Doufám, že VRT do Jihlavy nikdy nepovede. To by byl opravdu úlet.
Pro vysvětlení: Je to přesně vidět na modelu RegioJet busů: buď jedeš Brno-Praha a Jihlava Ti znepříjemňuje život (časově cestujícímu, nákladově dopravci) nebo jedeš Jihlava-Brno nebo Jihlava-Praha, pak je Ti jedno, jestli jsi na lince Brno-Praha nebo nejsi. Takže správné řešení je: optimální trasování Brno-Praha bez ohledu na Jihlavu +(jestli teda na Jihlavu nějaké peníze dát; já bych byl pro) do trojúhelníku sjezdy do Jihlavy. Buď VRT nebo třeba „jen“ na 160. Brno-Jihlava může po sjezdu z VRT pokračovat na Budějice (nebo občas Tábor), Praha-Jihlava zas na Znojmo/Třebíč.

David

Srovnání VRT a Regiojet busu je irelevantní. Vlak pouze zastaví na trase, ale bus Brno-Praha musí sjet z dálnice, pak jet silnicí a uličkama na autobusové nádraží.

xyz

Nesmyslné přirovnání; reálný stav má být, že část vlaků pojede po VRT durch bez zastavení mezi Prahou a Brnem, zato část u Jihlavy z VRT sjede.

Jiří Kocurek

V tom výčtu chybí Jihlava, kam nemálo lidí míří. Sice vlak vjede na trať jiného čísla, ale stále veze lidi do Jihlavy.

David N

Ze Slavonic do Rakouska uz vede jen velmi pekna cyklostezka po telesu zeleznicni trate. Rozhodne zadne propojeni koleji uz neprobehne. Co se tyka cele trati, tak jako nezainteresovany pozorovatel musim rict, ze zde uz prece jedna oprava nedavno probehla – minimalne mezi Kostelcem a Tresti.
Nejde mi spis do hlavy proc zvysovani rychlosti. S temi par osobnimi vlaky co tam denne projedou to snad ani nema smysl, do toho sypat tolik penez. Nakladni vlak jsem tam uz nevidel jet hodne dlouho (je fakt, ze uz tam nebydlim, ale jen obcas dojizdim).

Projektant

Cena stavby v tomto případě nazávisí na navržené rychlosti. Koleje stejně přesluhovaly a nové se tam dají úplně stejné na 80, jako na stávajících 50.

Sice by se nemuselo budovat TZZ, ale to se zaplatí samo při dálkovém řízení.

Takže je to naopak – zvýšení rychlosti té investici může dát smysl, i když tam nejezdí zas tam moc vlaků.

Martin V.

Jo, to zní logicky. Mě by ale zajímalo, jakou průměrnou traťovou rychlost lze při současném trasování (přeložky oblouků nepředpokládám) očekávat za obvyklou frází „až na 80 km/h“. Jestli to budou jen rychlostníky [80] na ukázku, nebo třeba polovina trati na tuto rychlost a žádné propady pod 50 km/h.

Martin V.

Jé, sorry, už jsem odpověď našel níže. To nevypadá špatně na místní trať.

Karel URBÁNEK

Podle mého, dohoda byla na spadnutí. Otázka však zněla – kdo bude dráhu Slavonice – Waidhofen an der Thaya využívat? Jistě jste si někteří všimli, že ve stanici Slavonice bylo vše potřebné připraveno k provozu dále na jih. Dnes je na zmíněné tehdejší trati příjemná a frekventovaně využívána cyklostezka. V letním období je mezi Waidhofenem – Slavonicemi – Telčí provozován cyklobus. Jeho využití je však sporadické i když pro rekreační cyklistiku zajímavé. Investice je vítána. Jde o zajímavou, zvláště z historického pohledu. I romantickou trať. Doporučuji k vyzkoušení.

xyz

„Jistě jste si někteří všimli, že ve stanici Slavonice bylo vše potřebné připraveno k provozu dále na jih.“
Všechno určitě ne – příslušná návěstidla na jižním zhlaví mají jen „červenou“ a „bílou“ (tzn. nedovolila by odjezd do sousedního mezistaničního úseku směr Rakousko).

„V letním období je mezi Waidhofenem – Slavonicemi – Telčí provozován cyklobus.“
Fakt ještě jezdí? Ten eurodotovaný přestal jezdit od 12/2016 (5letá doba projektu), resp. pak v létě 2017 financován přímo „národními zdroji“, ale potom snad už ani to ne – ?

medvěd

Dokonce i ministr to sliboval a zapomněl…….. ten co prohrál sázku a šel D47 pěšky. Po roce 1989 se to mělo obnovit, ale 2x z toho sešlo. Dokonce byla i demonstrace v Slavonicích (Rakouské hnutí – nechtěj nákladní auta před svými domy https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/protesty-se-nesly-v-pohodove-atmosfere20090919.html). Netrvďte, že by si domů rakušané nevozili české dřevo apod. Jenže na naší straně šlo jen o cca 2 km kolejí, ale na druhé straně po povodních 2002 byl horší stav. Tak jim EU zaplatila změnu na cyklostezku.

xyz

Dřevo se dá vozit i jinudy než po té trati.

A pozor – ta velká voda, která poškodila dílčí úseky tratě na rakouské straně, byla počátkem jara 2006, ne v létě 2002.

Projektant

Rychlost 80 km/h bude na 2 km + 1,2 km + 1,8 km + 5,3 km + 2,6 km, na zbylých úsecích 60-75 km/h pro V130.

Leon

Děkuji za detailní info.

Jackub

A to se přece rozhodně vyplatí! 😁

xyz

Rekonstrukce také znamená odstranění zastaralých (tzn. takových, které jsou určeny k náhradě tak jako tak, srov. se stejnými výměnami zařízení na tratích jako např. nedaleká 241) zařízení jako jsou mechanická návěstidla v Sedlejově nebo Dačicích; o ručním stavění výhybek v Třešti nebo Dačicích raději nemluvě. Ale pořád mi tedy nesedí ten cílový koncept – při Třešti v X:00 h + Slaviboři v X:30 h se skutečně nestihne dojet do Slavonic na X:00 h. Tzn. velmi dlouhý (přes 20 min.) pobyt v žst. Dačice (kde tamní pobyt je nevhodný i kvůli cestujícím z/do zast. Dačice město směr Telč aneb „čekat ve… Číst vice »

xyz

** Plus samozřejmě i odstranění ručního házení výhybek v Sedlejově.

Vlastimil Šalanda

i v Telči se výhybky hází růčo…

Josef Král

U této trati vidím jeden problém. Proč vlaky kraje Vysočina, které by se daly využít i na jiných tratích v tomto kraji, zajíždějí celkem velký kus do jižních Čech (Dačice, Slavonice). Kvalitní vlaky s polepem Vysočiny tak suplují neschopnost Jihočechů zajistit si vlastní dopravní obslužnost. Za těch 20 let, co kraje (naštěstí) existují, se toto mohlo vyřešit.

Projektant

to je rozhodně největší (nebo jediný?) problém této trati 😀

Josef Král

Jihočeský kraj také nepustí své vlaky na trati 190 ze Strakonic až do Nepomuku a tak zde vzniká hluché místo (Katovice). Nebo vlaky Pardubického kraje od Dolní Lipky končí na jednokolejné zastávce a Východočeši je nepustí až do moravských Štítů. Řešením by byl samozřejmě přestup. Ne přímo na hranicích kraje, ale ve vhodné nejbližší stanice. Takto se pokřivuje hospodaření kraje. A soupravy SČK samozřejmě se mohou, v případě potřeby, navážet přes jiné kraje. To je věc vztahu dopravce a provozovatele dráhy.

xyz

To nejsou žádné „vlaky Pardubického kraje“, ale konkrétního dopravce.

xyz

A mimochodem nemáte pravdu, ty „vlaky Pardubického kraje“ jezdí např. až do Hanušovic (Linty LeoEx) či do Zábřehu (Regiospidery převzaté „Pardubickým krajem“ po nezájmu Kraje Vysočina o ony 4 vozy).

Josef Král

V tom by si měly ČD udělat pořádek. Uvádí lidi do omylu, když nastoupím ve Slavonicích do vlaku označeného Vysočina. Podobně jsem to viděl nedávno v Zábřehu na Moravě, kde stál vlak s označením Pardubický kraj. Přitom Zábřeh je na severní Moravě, ne v Pardubickém kraji. Zbytečné matení lidí. Nebo jsem viděl v Kadani regionu s označení Středočeská Regionova.

xyz

Přičemž „vysočina“ je jakékoliv území nad 200 m n. m. výšky. Takže mezi H. Brodem a Slavonicemi ten vlak skutečně jede po celé době vysočinou.

P. S. také je rozdíl mezi pojmy „Vysočina“ coby zažitý výraz pro Českomoravskou vrchovinu vs. pro Kraj Vysočina. Je paradox, že např. jadernou elektrárnu Dukovany by těžko kdo zařadil, že se nachází na „Vysočině“, tedy Českomoravské vrchovině, zato v Kraji Vysočina se nachází.

A zato takový Svratouch, obec v srdci Žďárských vrchů, tedy jedné z nejvyšších partií „Vysočiny“ – Českomoravské vrchoviny, se nenachází v Kraji Vysočina, ale v Pardubickém kraji.

Richard Fiala

Není chyba náhodou v krajském uspořádání objednávky a dotování vlaků? Nesmyslné bylo už samo zřízení 14 krajů před lety když řada institucí beztoho funguje dál na okresní úrovni! Ta trať není zase tak bezvýznamná (zejména v relaci H.Brod-Jihlava-Slavonice). V minulých letech jsem po ní několikrát jel a např. v úseku Třešť-Telč byla v takovém stavu že jsem se bál že na ní provozovaná kvalitní souprava snad vykolejí – nemluvě o tom že tím provozem byla soustavně poškozovaná.

xyz

– Pokud by vlaky nadále objednávalo ministerstvo, tak si tipnu, že (když nic jiného) by žádné přímé vlaky z t-227 do Jihlavy či H. Brodu neexistovaly; byly by navázány na rychlíky v Kostelci. Také si zaspekuluji, že by ČD v Kraji Vysočina vůbec neměly Stadlery. – Pokud máte na mysli uspořádání krajů co do jejich počtu, tak vězte, že zrovna názory znamenající neexistenci Kraje Vysočina by se této tratě a jejího průchodu krajských hranic nijak nedotkly, protože okres Jihlava by byl v Jihomoravském kraji (a okres J. Hradec samozřejmě nadále v Jihočeském kraji), tzn. krajská hranice by tudy procházela tak… Číst vice »

Jiří Kocurek

A jak se z jihočeského kraje dostane vlak do Slavonic, aniž by jel přes kraj Vysočina? Kromě toho, to mají cestující přesedat, jen proto aby se vlak s polepem Vysočina neošoupal na „nepřátelských“ kolejích?

Miky

Nejlépe ty nepřátelské koleje a okolí obsadit, stejně je to vlastně kus Vysočiny 🙂 A bude po problému!

Jarda Š.

Taky si myslím, že by Dačicko mělo být administrativně přesunuto s Jihočeského kraje do kraje Vysočina.

xyz

Což by ale znamenalo, že z pohledu OSSZ nebo soudů by bylo v okrese Jihlava a ne v (bližším) okrese Jindřichův Hradec…

Miky

Tady bych oponoval, bylo by dal v „okrese Dacice“, na ktery jako poverenou obec presly povetsinou pravomoce byv. „velkych“ okresu. Jinak do Jihlavy je to sice dal, ale spojeni je tam lepsi, cesta pres Ceskou Kanadu je obzvlast v zime nekdy zajimava az romanticka. Obecne to uzemi spaduje prirozene spis na Jihlavu nez na Jindrichac, to pripojeni k JC kraji z roku 1960 je takovy komunisticky relikt, kdy se gubernie krajely jak se to zrovna hodilo.

Martin V.

Kdyby v Dačicích opravdu chtěli, tak by se mohli přesunout. Vesnice nad Tišnovem (Dolní Loučky, Nedvědice a spol.) se v roce 2005 z vlastní vůle přesunuly z Vysočiny do JMK, viz https://www.czso.cz/documents/10180/20537860/6231_52.pdf/488b13c0-188d-4b41-b4bd-713b10af852d?version=1.0

Jaroslav

Zřejmě proto,že tato trať prochází oběma kraji přičemž na jihočeské straně není napojena na železniční síť! A vůbec exiistence krajů je největší blbost kterou kdo kdy vymyslel! Především proto že byly přerušeny vazby v dopravě mezi regiony! Takže dneska protože byly přerušeny spoje na hjranicích krajů musí lidé kteří bydlí v jednom a pracují v druhém jezdit do práce auty ! To samé turistika! A rozbití síťovosti zpachtováním tratí soukromým společnostem,kdy si musím kupovat 10 jízdenek různých společností také!

D J

Kdyby krajů nebylo, tak jsou lokálky jako tahle dávno bez provozu. 😀

Zlámalík

Budete si v půlce přesedat? 😛

Slosor

Dačice a Slavonice v jižních Čechách opravdu nejsou. Pouze z nějakého důvodu se ocitly v Jihočeském kraji.

Jarda Š.

Ocitly se tam při vzniku „velkých“ krajů v r. 1960, protože přece je odtud podstatně blíž do Budějic než do Brna a byly přičleněny k okresu Jindřichův Hradec, se kterým pak spadly i do nového Jihočeského kraje.

Slosor

Že bolševik zlikvidoval tisíciletou hranici Čech a Moravy a zavedl kraje sovětského typu mě nepřekvapuje. Spíš je zarážející, že „demokrat“ tento zločin nenapravil, ačkoliv to sliboval.

xyz

Ta náprava uvedeného „zlikvidování hranic“ by znamenala průchod krajských hranic v katastru města Jihlavy = neexistenci Kraje Vysočina.

medical_examiner

Já mám řešení…muhehehe…diecézní…

Josef Král

No ano, to by byl velký problém. To by Jihlava dopadla jako třeba Těšín. A kraje Vysočina by byla velká škoda. Je to dobrý kraj.

Karel URBÁNEK

Důvod? Jednoduchý. Rakouské hranice mají „na starost“ pouze 2 kraje = Jihočeský a Jihomoravský.

Stanislav Domanský

Dačice a Slavonice se nachází na Moravě, úředníky v Praze však byla tato města zahrnuta do Jihočeského kraje a nic nepomohlo, že obyvatelé Dačicka nechtěli…

Josef Král

To je vážný problém. To by chtělo referendum, zapojit zástupce v parlamentu.

libor

to je fakt velký problém, možná se zeptat i rakušáku, zda bychom něco neměli připojit i nim 😉

Josef Král

Myslím si, že ne.

xyz

Ty polepy se už postupně odstraňují. Mám dojem, že zmizel už i ten polep (z vozu 841.014) s tématikou Kraje Vysočina.

A mimochodem, moc tratí v Kraji Vysočina, kde by ty vozy jezdily výhradně po území kraje, není.

Modré zábradlí

A co já?

pkajetan

neboj se Modré zábradlí, kilometry a kilometry Tě budou vedle dlouhých betonových runwayí… Co se našetřilo v Duchcově, dá se do lokálky vrchovatě a těch zbouranejch nádraží a šedivejch kadibudek místo čekáren… jen se bojím abys nebylo červené jako teď v Hustopečích nebo v jaké to superstanici na lokálce je…
Hezká tramvajová trať z toho bude… 🙁

Anonymus

Za 2 miliardy a prijde mi to zbytecny. Z 50 na 80 km. Boze, to je k nicemu. Za ty prachy zacnete pomalu stavet koridory (jinde) na aspon 180 km nebo setrete na VRT.

xyz

Na kolik km/h by podle vás bylo potřeba rychlost zvýšit, aby to podle vás nebylo k ničemu?

xyz

Plus ještě jedna otázka – kde byste namísto toho „jinde postavil koridor na aspoň 180 km/h? (pokud možno s rozpočtem 2 mld. Kč)

BND 30

Možná u sebe na zahradě…

a8n

Půlku zrychlení z Vranovic do Břeclavi by to mohlo zaplatit.

Martin V.

Ale to by si pak stěžoval ŽESNAD, že se tam už nevleze.

xyz

Ale hlavně – je rozdíl mezi investicí znamenající odstranění zastaralých technologií jako ručně stavěné výhybky či mechanická návěstidla (+ spolu s tím tedy většinové zvýšení rychlosti z 50 na 60 – 80 km/h) vs. „vyladění“ nějaké tratě ze 160 na (i kdyby) 200 km/h se vším, co s tím souvisí (např. faktická nevyužitelnost onoho zrychlení pro Os vlaky, dále nutnost zrušit všechna úrovňová křížení atd.).

okk

99 km/h (aby to bylo rychlejší než autobus a nemuselo to mít ECTS).

Knížecí rada

Autobus jede 100 km/h a ETCS nepotřebuje.

medical_examiner

Po silnici 1.třídy nebo po dálnici?

Mirek Zv.

Jasně. Za 15 minut je z Prahy u Benátek nad Jizerou.
A pak tam za 25 minut zajede na autobusák a vymotá se zpátky ven na výjezd.

Anonymus

Jde mi o casovou usporu zejmena. O kolik se zrychli spoje? Aspon o 5-7 minut? Pak ok,ale pokud ne, tak to jsou vyhozene penize.

Jakub

Zrovna % úspora času při zvýšení rychlosti z 50 na 80 km/h u lokálky je větší než v případě zvýšení rychlosti koridorů na podobně krátkých úsecích ze 160 km/h na 200 km/h.

Dušan

Proč zbytečný ? Všechny VRT-ky sou komplet postavený, úsek Choceň – Ustí 4 kolejný, kapacity je všude nadbytek – jinými slovy, už není co dělat a do čeho rozumně investovat tak se prostě už jen hledají naprostý krávoviny a pr**le světa jen aby se tam lily prachy a mělo to aspoň něco společnýho ze železnicí..dyť ty LOVE padadjí přímo z nebe, tak co furt nadáváte !!!

pkajetan

ony už dokapaly a je po pr.eli… tak se alespoň maluje… 😉

xyz

Škoda těch propadů rychlosti (= nerekonstruovaných úseků) zrovna v té vytíženější části mezi Kostelcemi a Telčí. No, hlavně že zmizí šílenosti jako nynější 7min. pobyt v Třešti (a to v taktu po celý den; i když Kraj Vysočina už někdy v roce 2015 zveřejnil, že počítá s konceptem, kde bude mít po celý den křižování právě v Třešti, tak SŽDC nezvládla do 12/2019 udělat v této věci vůbec nic). Ale přece jen – takže O. K., křižování v Třešti v X:00 h, předpokládám, že v X:30 h (no, aby se tam vůbec v té špičce v 1h taktu jezdilo –… Číst vice »

Cestující, teď ale doma

Škoda, že podle mapky to nevypadá na souvislou opravu a některé úseky budou vynechány.

libcha

Nemějte strach, oni je pak dodělají v rámci dalšího projektu (a dalších výluk), podobně jako v Horní Plané.

xyz

Nebo to nedodělají a prostě tam ten propad rychlosti v některých úsecích zůstane, stejně jako na tratích typu 240, 114 atd.

Jaaa

Jj, prostě budou výluky ještě dalších 5 let. 😉

Dominik

Tak, některé úseky už rekonstruovány byly, tak třeba jsou v dostatečně dobrém stavu, nato aby se na ně sahalo.

Jiří Šrámek

Mohu se zeptat proč? Jezdíme do tohoto kraje na dovolenou a nepřipadá mi to potřeba.

Kalanis

Ještě kus do Jindřichova Hradce (Rudolec, Strmilov) a napravuje to díru ve východozápadním směru.

Kalanis

Tak asi nějak takhle? https://mapy.cz/s/bafekoleva
Je tam snaha se vyhnout oblasti pod obsluhou JHMD, ale zase tak moc to nešlo. Navíc kolem Strmilova je to děsný co se týče kopců, rybníků + obchvat. Takže kam s nádražím?

Cestující, teď ale doma

No radši nemyslet. Co je to za blbost? K čemu by to bylo dobré? Kdo by tam jezdil, když to vede mimo Jemnici a mimo jakékoliv obydlené území.

ABC

Potenciál!

Kubrt

Takhle, resp. až do Třeboně, vypadal původní záměr „otců zakladatelů“ lokálky do Jemnice. Ovšem už před 130 lety, kdy železnice neměla konkurenci, na to nesehnali kapitál a úřední podporu.

Jiří Kocurek

To objíždění Jemnice ze vzdálenosti půldruhého kilometru je proto, aby lidi nelezli do vlaku?

Kalanis

Vrstevnice, město a úvrať? Je to brutální nástřel, který jsem črtl od boku, co jsem vylezl z postele.

Dominik

Tak nějaké plány na propojení této trati s Moravskými Budějovicemi skutečně existují. Jen nevím, kudy to má přesně vést.

J.K.

Zase se to nedělá celé v kuse, takže i po té velké rekonstrukci budou každý rok další dlouhé výluky?

Dominik

Tak část trati už rekonstrukcí prošla, tak třeba je v takovém stavu, že na to není potřeba sahat.

Zdeněk

Proč zde také není ten „bulvární“ titulek jako u lokálky na Šumavě, když i tato trať zase prochází další rekonstrukcí. Ta první byla sice o poznání menší než na té šumavské, ale byla.

xyz

Ano. Doplním, že přinesla výstavbu nových, poloostrovních nástupišť v Dačicích a Slavonicích (2008), o něco dříve (2007?) i v Třešti, krom toho (2009) došlo ke zřízení nového staničního zab. zař. ve Slavonicích.

xyz

** Resp. pro upřesnění – v Třešti nešlo o poloostrovní nástupiště, ale vysoké nástupiště u budovy + o něco širší, ale nižší nástupiště u druhé z kolejí.

V téže době došlo k vybudování nových nástupišť i na většině zastávek na trati.

Miky

A nebylo to na jiných úsecích? Čistě dojmologicky, řekl bych, že se „rekonstruovalo“ to, co tenkrát hrozilo rozpadem. Ale nevím, možná někdo znalý temní problematiky by to mohl doplnit..

Ostravák

Trať potřebuje modernizaci, ale ne takovou polovičatou. Kdyby projekt myslel na celou trať a rychlost by se zvýšila na 120, bylo by to lepší

Frantisek

Kde byste tam těch 120 chtěl jezdit? Celé to postavit znova, ideálně mimo obce? To snad ne. Spíše bych se zaměřil na propojení do Rakouska, ale to onehdy zabil Miloš Zeman s tím, že my k nim chceme jezdit po silnicích. Třeba i s těžkými náklady.

Vojta

Byl jste v posledních pár letech v okolí Waldkirchenu an der Thaya? Doporučuju na kole, je tam pěkná cyklostezka, ale vlaky už se tam asi nevrátí.

xyz

„Zabili“ to především sami Rakušáci, když trať na své straně skoro v celé délce zlikvidovali a pak z ní udělali cyklostezku.

Vojta

Třeba mezi Hodicema a Sedlejovem by se menšíma přeložkama dalo dosáhnout celkem dost (https://mapy.cz/s/gafapemesa), nedokážu odhadnout o kolik by to bylo dražší než ve stávající stopě. Spíš by se mělo vycházet z toho, čeho se chce dosáhnout (SJD Havlíčkův Brod – Telč pod hodinu? Nebo nějaká vazba na budoucí VRT stanici u Jihlavy – byť jde o hodně vzdálený výhled, tak v plánování je potřeba vzít v potaz)

náhodný kolemjdoucí

Kolik km by při tom mohlo zůstat ve stávající stopě? A kolik by to pak stálo?

Někdo

Takže jedem na peníze že ? Jak říkají Rakušané že každá koruna investovaná se jim vrátí. Toto je to samé zrovna Telč je turisticky zajímavá lokalita a se spojením s Jihlavou. No kdo by tam nejezdil. S tímto přístupem je železnice úplně k Hov*u

Miky

Telč a Třešť 2×6 tis., Dačice 8 tis.obyv. Zlabings 2,5 tis. + plus nějaké vesnice. Chtěl bych vidět toho smělce, který by se pod tenhle horácký Šinkansen podepsal.

náhodný kolemjdoucí

Velmi trefné.
A dvoumiliardová investice do dvaceti tisíc obyvatel odpovídá stomiliardové do milionu obyvatel, což je v zásadě přiměřené.

Dominik

Jenže turistů tam bývá dost, Telč jimi bývá až přecpaná. A vlaky směr Kostelec už tak rozhodně nebyly prázdné (samozřejmě před nástupem Corony), a nejen díky turistům Velká část lidí mířila do Brodu na rychlíky směr Praha a Brno.

Miky

Ne, tak já netvrdím, že tam nikdo nejezdí (dojížďka do Jihlavy, turisti do Telče i Zlabingsu, tragická silnice II/406 a přehlcená II/602). Jistěže 120 km je určitě lepší než 80, ale vzhledem k současné stopě by na 120 podle mě musela být de facto nová trať a to nelze dnes ekonomicky zdůvodnit.

Dominik

Souhlasím, že o 120 (defacto nové trati), se dnes asi nemá cenu moc bavit, toto by možná padlo v úvahu, pokud se trať obnovila i do Rakouska, samozřejmě, to požaduje průzkum, zda daným směrem má cenu dopravu rozvíjet. Ale k rekonstrukci, o narovnání více oblouků, a o zvýšení rychlosti na 100 by se ale jistě uvažovat dalo a o poloze zastávek. Co třeba Slaviboř, chtějí tam vybudovat výhybnu, ale proč se raději dnešní zastávka (společná pro Slaviboř a Černíč) nezruší a nevybuchují se 2 zastávky blíže k obcím, obojímu by to prospělo, obzvláště, když v Černíči vede trať na kraji… Číst vice »

Miky

Bylo by to hezké, ale prostě by to ekonomicky v případě té Jemnice nevyšlo, to je projekt z jiné doby, kdy byla železnice páteří regionální doravy. Navíc jakákoliv nová stopa dnes znaméná obludný, pro člověka zvenčí nepřestavitelný úřední proces, který trvá roky až někdy desetiletí a z větší části zmrhá „člověkohodiny“ desítek projektantů, ouředníků a právníků v nesmyslném boji úřadů proti úřadům a proti občanům. Když odbočíme od železnice, máme spoustu naprosto nevyhovujících silnic, kde za poslední leta značně narostl provoz, aniž by byl jejich technický stav nějak výrazně vylepšen, úzké profily, zrádné horizonty, zatáčky vyklápěčky, staré shnilé stromy schazující… Číst vice »

Leon

Pro lokálku je 80 km/h celkem dostatečných (ideálně až 100 km/h), ale podstatné je zamezit propadům rychlosti při křížení na 40 km/h i méně, to nejvíce prodlužuje jízdní dobu.

Paja

A na co když tam jezdí jen osobáky a co chvilku se zastavuje?

medical_examiner

Tak se bude zastavovat na znamení, pokud se tak ještě nestalo.

Radovan Komínek

Škoda, že před lety nevyšlo obnovení napojení na rakouskou síť mimo jiné díky „moudrosti“ jednoho ze starostů v regionu. Trať mám skoro celou prochozenou pěšky a investici ji přeji. Stejně tak jako přeji investici například úseku Choceň – Ústí nad Orlicí. Ale jak říkáme my příznivci drážní sítě v Česku: „Nemusí pršet, hlavně, že kape“.

Frantisek

Myslíte Miloše Zemana, který namísto propojení tratí razil dálnice?

Radovan Komínek

Ve druhé polovině 90-tých na jednání v Dačicích to dávali za vinu městu Slavonice.

Jiří Kocurek

Jojo, tahle trať by mohla převést velkou porci dopravy Praha – Vídeň. Kdyby ovšem nevedla kolmo na tento směr…

Cestující, teď ale doma

Rakouská síť je hodně daleko od hranic. Stálo Rakousko o obnovení přeshraničního spojení? Proč tedy neobnovili nějaký úsek směrem k hranicím?

Kubrt

Asi Rakousko není tak bohaté, aby kvůli 10 lidem na spoj stavělo, udržovalo a provozovalo železniční trať.

okk

Rakušané správně vyhodnotili, že autobus udělá lepší službu občanům za méně peněz s častější obsluhou.

xyz

Ta obsluha tam je ale dost mizerná.
A mimochodem, vlaky od Waidhofenu na sever přestaly jezdit už ve 2. pol. 80. let 20. stol. (mezi Schwarzenau a Waidhofenem od r. 2010).

Leon

Na kolika kilometrech bude nově traťová rychlost 80 km/h? Děkuji.

Štěpán

Trať jsem si letos projel a její stav je fakt dezolátní, vlak jede krokem (až mi skoro přišla škoda na ni nasazovat Stadlery, že by se hodily spíš na nějakou jinou trať), každou chvíli propady rychlostí kvůli přejezdům pouze s kříži a cestovní rychlost velmi nízká. Tak snad se to podaří tímto zlepšit. Zastávka Slavonice škola je taky dobrý nápad, dodnes jsem nepochopil, proč vlak obkružuje celé město a zastávku má až na jižním konci, když by se na tom severním taky zastávka hodila. Ještě by to chtělo spojku pro bezúvraťovou jízdu od Jihlavy, zrovna tady by to snad nemusel… Číst vice »

moot

Vloni jsem tam jel a úseku třešť – telč mi bylo stadlera upřímě líto jak to drncalo… Letos jsem měl plné ruce kola + byla souprava zatížena dětským táborem, takže to bylo lepší

xyz

Ty Stadlery tam jezdí kvůli tomu, že jde o linku jedoucí mj. mezi H. Brodem a JIhlavou, kde MUSÍ stihnout zajet tuto trasu za 20 minut (což umí právě jen Stadlery schopné jet více než 100 km/h + na „horní rychostníky“) kvůli potřebnému stíhání uzlu v HB v X:00 h + spolu s tím přípojům v Jihlavě od/na rychlík směr Třebíč – Brno.

Štěpán

To je možné, ale Stadlery tam jezdily i před dobou přímých vlaků HB – Slavonice.

xyz

Ano, popisuji zdůvodnění nynějšího stavu.

Ty Stadlery tam byly od 12/2013 přesunuty z původních působišť jako trať do Humpolce či úsek Studenec – Velké Meziříčí.

noerf

Kolik tuto trať používá cestujících?

Kamui

Po Telč celkem dost. Dál je to na 810.

Dominik

Krom školních spojů, ty bývaly plné.

xyz

Do 12/2019 paradoxně po dlouhé roky NEEXISTOVAL vlak „na osmou hodinu do Jihlavy“ (= limitovaná využitelnost i pro školní „frekvenci“).

Broge

Od zavedení přímých vlaků do Jihlavy a Havlbrodu více než před tím, ale potenciál je velký, je to nejvíc urbanizovaná osa od Jihlavy. Zatím je nevýhodou rychlost a neexistence terminálu v Jihlavě, který by zajistil přestupy na dalsí spoje.

xyz

Taky je „zatím“ nevýhodou nekoordinovanost vlakových a autobusových spojů, protože Kraj Vysočina „nestihl“ vysoutěžit autobusové linky v nově rozšířené podobě tak, aby se podle toho začalo jezdit od 12/2019 (mmch. jestli vůbec už tu soutěž vyhlásil? 🙂 )

okk

Já naopak doufám, že ty autobusy nechají jak jsou co nejdéle. Podle nového by totiž výrazně ubylo (k vlaku paralelnch) spojení, které jsou rychlejší a častější (než ony vlaky). Zrušení by pro mě znamenalo přesun do auta (už teď tam aut jezdí hodně).

Ono když cestující nestihne autobus, tak je přeci jen víc v pohodě, když ví, že mu za 5 minut jede další, než když mu ujede vlak a další spoj jede až za hodinu.

xyz

Dva autobusy 5 minut po sobě jsou velmi neefektivní věc (vyjma MHD, což ale není tento případ). Bez ohledu na další okolnosti.

Pavel Novák

Hodně, velice hóóódně !

Alexandr

Podle údajů z roku 2011 trať 227 přepravila 340 cestujících denně v úseku Kostelec-Telč a 385 cestujících denně v úseku Telč-Dačice. Ve slabším úseku Třešť-Telč vlaky přepravily 250 cestujících denně v obou směrech. Teď po zavedení spěšných vlaků do Havl. Brodu těch lidí asi bude víc. Spíš jsem zvědavý, jestli se změní koncept jízdního řádu po výstavbě výhybny Slaviboř. Zatím její neexistence brání zavedení dvouhodinovému taktu s přípoji v Kostelci (možnost s dlouhými pobyty v Telči by byla nevhodná). Až bude výh. Slaviboř stát, mohou se o víkendech zrušit přímé Sp na Jihlavu a ušetřit tak jedno vozidlo v oběhu.… Číst vice »

Knížecí rada

Zrušením přímých Sp do Jihlavy a H. Brodu byste trať poslal zpátky do kopru. Na Brno to lícuje právě v Brodě a ježdění z Č. Budějovic na Slavonice oklikou přes Kostelec tu trať nevytrhne.

Dominik

Tak, přímé Sp tam zas tak dlouho nejsou, a i předtím byla obsazenost slušná. Takto se navíc i zbytečně pálí nafta pod dráty.

Knížecí rada

Jakože byste v hlavním směru vyhnal všechny lidi z vlaku, aby se nepálila nafta pod dráty jo? Pěkný, zkuste to třeba v Jaroměři.

Dominik

Já nechci vyhánět, naopak Telč by stálo zato elektrifikovat, a do té doby by stálo zato nasadit klasické soupravy, stejně se v Kostelci uvráťuje, takže změna HV by byl problém nejmenší, horší, je že nemáme odpovídající vozidla v klasické stavbě, pro náhradu za Štadlery. Navíc, přímé vlaky, jsou relativně novou věcí a neřekl bych, že na počtu cestujících měli zásadní vliv. I když je pravda, že i při přestupech v Kostelci se často na vlacích do Brodu objevily Štádlery (o víkendu), ale to bych řekl, že selhal kraj v Objednávce, když v sezoně, o víkendu objedná na víkendový spoj vlaky… Číst vice »

Telč

Klasické soupravy ? – vy jste se pomátl ! To bude jezdit plecháč s jedním či dvěma vozy a přepřahat na brejlovce ? Dnes jezdí z tratě 227 přímo do Jihlavy pohodlné, nízkopodlažní a klimatizované soupravy, které zvládají úvrať v Kostelci za 3 minuty. A vy chcete prodloužit jízdní doby přepřahem a zhoršit kvalitu; pokud je vaším účelem zmrvit to, co se povedlo, jste na dobré cestě.

Dominik

Však píšu, že problémem je kvalita klasických vozů, že není adekvátní náhrada za Štádlery, možná větší rekonstrukce Bmto (dolní patro nízkopodlažní je), dosazení klimatizace, WiFi.
Ano, přepřah by mírně sice prodloužil jízdní dobu, ale zas by se zvedla kapacita, často jsem v sezoně zažil 2 Štádlery narvané až po strop.
Ale hlavně by bylo dobré Telč elektrifikovat a pořídit, třeba Pantery.

xyz

„zas by se zvedla kapacita, často jsem v sezoně zažil 2 Štádlery narvané až po strop.“
Asi proto byly (přinejmenším do „covidového“ března) na nejvytíženějších spojích řazeny TŘI Spideři.

Dominik

Navíc u trasy HB – Telč je více jak 60% pod dráty, u Libereckých rychlíku se jede s dieselem pod dráty sotva 25% trasy, s rychlíky Praha – Trutnov se jede s dieselem pod dráty necelých 10% trasy, trochu nepoměr (k HB – Telč) nemyslíte? I když třeba u Krakonošů tomu nerozumím, proč se přepřah nedělá až v Jaroměři (Jasně teď při rekonstrukci těžko, ale myslím to obecně).
A ne, nechci znovu zavádět přestupy, ale v Kostelci přeprahy, ale horší je, co místo Štádlerů. Nějakou zásadnější rekonstrukci Bmto? Než by se udělala elektrifikace Telče, pak případně el. jednotky).

Knížecí rada

Tak kdyby ten Sp do Slavonic nezacinal v Brodě, ale jel by z Pardubic, tak by to bylo elektro správně jo?

xyz

„Navíc u trasy HB – Telč je více jak 60% pod dráty“ A že jste si vybral zrovna HB – Telč a ne HB – Slavonice, tzn. reálný případ vozebního ramene… Takto vám „náhodou“ vyšlo docela vysoké % „pod dráty“, na rozdíl od počítání celého ramene až do Slavonic. (To píšu až pro pořádek; samozřejmě ty Stadlery byly pro Vysočinu pořizovány právě i s tím záměrem, že holt budou v nemalé míře jezdit i pod dráty, což se do loňska dělo i v trasách, kde vlakový spoj jel pod dráty po celou svoji cestu.). “ I když třeba u Krakonošů… Číst vice »

Dominik

Počítal jsem tak, protože největší přeprava (a tak i případná elektrifikace) je právě do Telče, ale dobře, při započítání i úseku Telč – Slavonice to je tedy pro bezdrátový úsek lepší (cca 54% a 46% pod dráty), ale stále to je o dost více trasy pod dráty, jak v případě Jaroměře.

Kamui

Tahle trať by si zasloužila elektrizaci v úseku Kostelec – Telč a k tomu ideálně v Kostelci dodělat triangl pro přímou jizdu Jihlava – Slavonice.

xyz

Takže v Telči byste zavedl trvalý přestup mezi všemi vlaky?
Nebo byste mezi Telčí a Slavonicemi zastavil osobní dopravu?

Kamui

V Telči přestup. Do budoucna by se dalo počítat s dvojzdrojovými soupravami.

Jiří Kocurek

A lokomotivy taky přepřahat. Ale aby se uštřilo depo, tak jezdit strojově až do jihlavy na Zbrojení. Aby to bylo opravdové šotozlo.

Dominik

Tak stejně z depa v Telči je muzeum.

A. Mikulka

Jakože by se jelo z Jihlavy elektricky bezúvraťově do Telče a tam by se přelezlo do šukansenu?