Dvoumiliardová rekonstrukce trati Kostelec – Slavonice má územní rozhodnutí

Motorové vozy řady 841 v Telči. Foto: České dráhyMotorové vozy řady 841 v Telči. Foto: České dráhy

Vylepšení 55 kilometrů dlouhé tratě má mimo jiné přinést zvýšení rychlosti ve vytipovaných úsecích ze stávajících 50 km/h až na 80 km/h.

Neustále odkládaná rekonstrukce trati z Kostelce u Jihlavy přes Telč do Slavonic zdolala další milník v přípravě. Správa železnic (SŽ) získala územní rozhodnutí. „Dalším krokem je příprava dokumentace pro stavební povolení,“ oznámila dnes SŽ.

Podle jejího letáku ke stavbě se mělo už rok stavět, interaktivní mapa aktuálně hovoří o zahájení stavby v roce 2023 a ukončení o dva roky později. Po absolvování procesu EIA začátkem loňského roku kladla SŽ zahájení prací do června 2022. Celkové náklady odhaduje Správa železnic na zhruba dvě miliardy korun.

Vylepšení 55 kilometrů dlouhé tratě má mimo jiné přinést zvýšení rychlosti ve vytipovaných úsecích ze stávajících 50 km/h až na 80 km/h. Trať se dočká nového zabezpečovacího zařízení, což se týká i přejezdů. Plán zahrnuje stavební úpravy železničního svršku i spodku (především v úseku Dačice – Kostelec), opravy devíti propustků a stejného počtu mostů.

Bude rekonstruováno kolejiště stanice Telč, zřízeno vnější nástupiště ve stanici Třešť a postavena nová zastávka Slavonice škola, vznikne nová výhybna Slaviboř. Nových nástupišť 550 mm nad kolejnicí se dočkají i další stanice a zastávky.

O modernizaci tratě na pomezí kraje Vysočina a Jihočeského kraje se mluví už více než 12 let. „Cílem stavby je úprava stávající trati tak, aby mohl být zaveden výhledový koncept Kraje Vysočina na zavedení přímých vlaků Havlíčkův Brod – Jihlava – Dačice město v taktu 60 minut s prodloužením vlaků do Slavonic v taktu 120 minut,“ píše ve svých dokumentech Správa železnic.

Tagy Správa železnice trať 227 Kostelec u Jihlavy - Slavonice
89 komentářů