Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Dvojitá premiéra na Ruzyni. Do Prahy přilétla poprvé A330neo a AirAsiaX. Návraty Čechů domů pokračují

Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus
Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus

V Praze se dnes objeví poprvé v historii letoun Airbus A330neo. S modelem A330-900 do Prahy letí společnost AirAsia X. Na palubě veze zejména české turisty z Bangkoku a malajského ostrova Penang.

Pokračují tak speciální lety organizované ministerstvem zahraničních věcí, které sváží české občany z oblastí, odkud už většinou není šance se dostat pravidelnou linkou. Stát počítá, že za všechny lety zaplatí až 111 milionů korun.

Let AirAsia X bude premiérou i pro samotného dopravce. Malajská společnost o lince do Prahy mluvila už před krizí v roce 2008, naposledy intenzivně od minulého roku. Po Bamboo Airways jde o druhého zahraničního dopravce, kterého si najal stát. Na palubě je kromě cestujících také zdravotnický materiál. V Praze by se mělo letadlo objevit kolem čtvrté hodiny odpoledne, průběh lze sledovat na Flightradar24.com. Další let ministerstvo plánuje v úterý.

Do Prahy letí i další repatriační speciály. Jednou z nejdelších tras je spojení z Limy. Český velvyslanec v Peru Michal Sedláček na twitteru uvedl, že na palubě se nachází 112 Čechů, šest Izraelců a 30 dalších občanů evropských zemí. Letadlo Smartwings registrace OK-TVT letí přes mexický Cancún. Letoun ČSA s registrací OK-HEU letí dnes z indického státu Goa a Bombaje do Hannoveru přes Jerevan, poté přelétlo do Prahy. Letadlo platila Škoda Auto a koncern Volkswagen, na palubě byli hlavně zaměstnanci z indických závodů. Třicet míst nabídla automobilka k využití státu. Večer našeho času má letět speciál z Montrealu do Prahy.

Ministerstvo zahraničí dosud pomohlo k návratu do Česka více než 3 500 lidí.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tom
Host
Tom

Letěl jsem přesně s tím A330neo včera… Kdyby vás něco zajímalo, ptejte se… 😀

RHood
Host
RHood

Dobrý den, pane redaktore, repatriační let, který letí ČSA OK-HEU je repatriačním letem primárně pro občany SRN ?

Přemek
Host
Přemek

Ano, bylo to pro zaměstnance Škoda Auto/VW Group. A platili si to sami

GPGP
Host
GPGP

Jen bych upřesnil, že to nepřímo platili lidé, co si pořizují předražené Škody, zejména Octavie nebo Superby.
Zdejší politika Škody je úplně jiná než v Německu.
U nás tj. ČR, se dá nový německý Passat pořídit ve stejné výbavě levněji, než ne úplně srovnatelný Superb v ceně okolo 1 mil. 🙂

VojtaPepaJednicka
Host
VojtaPepaJednicka

jenom otázka, co dělá jediný „český“ širokotrup A330 ČSA?

GPGP
Host
GPGP

Je odstavení na bývalé dráze 4/22, naproti hangáru F.
Přistání Air Asia je od včerejšího večera známé a plánované až na 17.50, s dnešní aktualizací na 18.25 🙂

Tomáš
Host
Tomáš

Prej má motor v háji

Hasler
Host
Hasler

Jeden z motorů má propadlou „technickou“ a SWG se s Korean pro končící pronájem neshodli na tom, kdo to zaplatí. Korean už to platit nechtěl a na SWG to asi byla moc vysoká cena před koncem pronájmu. Takže tu bude stát do konce pronájmu, a pak se uvidí co s ním Korean provede

RHood
Host
RHood

Pokud máte informace, můžete napsat, proč by měl Korean Air něco dělat po skončení pronájmu ? Viď pronajímatelem je SWG/ČSA, tato společnost by měla něco provést a letadlo vrátit Korean Air. No podle toho, co píšete, tak vztah nového majoritního akcionáře ČSA ke Korean Air nevěstí nic dobrého.