umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Dvojitá premiéra na Ruzyni. Do Prahy přilétla poprvé A330neo a AirAsiaX. Návraty Čechů domů pokračují

Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus
Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus

V Praze se dnes objeví poprvé v historii letoun Airbus A330neo. S modelem A330-900 do Prahy letí společnost AirAsia X. Na palubě veze zejména české turisty z Bangkoku a malajského ostrova Penang.

Pokračují tak speciální lety organizované ministerstvem zahraničních věcí, které sváží české občany z oblastí, odkud už většinou není šance se dostat pravidelnou linkou. Stát počítá, že za všechny lety zaplatí až 111 milionů korun.

Let AirAsia X bude premiérou i pro samotného dopravce. Malajská společnost o lince do Prahy mluvila už před krizí v roce 2008, naposledy intenzivně od minulého roku. Po Bamboo Airways jde o druhého zahraničního dopravce, kterého si najal stát. Na palubě je kromě cestujících také zdravotnický materiál. V Praze by se mělo letadlo objevit kolem čtvrté hodiny odpoledne, průběh lze sledovat na Flightradar24.com. Další let ministerstvo plánuje v úterý.

Do Prahy letí i další repatriační speciály. Jednou z nejdelších tras je spojení z Limy. Český velvyslanec v Peru Michal Sedláček na twitteru uvedl, že na palubě se nachází 112 Čechů, šest Izraelců a 30 dalších občanů evropských zemí. Letadlo Smartwings registrace OK-TVT letí přes mexický Cancún. Letoun ČSA s registrací OK-HEU letí dnes z indického státu Goa a Bombaje do Hannoveru přes Jerevan, poté přelétlo do Prahy. Letadlo platila Škoda Auto a koncern Volkswagen, na palubě byli hlavně zaměstnanci z indických závodů. Třicet míst nabídla automobilka k využití státu. Večer našeho času má letět speciál z Montrealu do Prahy.

Ministerstvo zahraničí dosud pomohlo k návratu do Česka více než 3 500 lidí.

 

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Letěl jsem přesně s tím A330neo včera… Kdyby vás něco zajímalo, ptejte se… 😀

RHood

Dobrý den, pane redaktore, repatriační let, který letí ČSA OK-HEU je repatriačním letem primárně pro občany SRN ?

Přemek

Ano, bylo to pro zaměstnance Škoda Auto/VW Group. A platili si to sami

GPGP

Jen bych upřesnil, že to nepřímo platili lidé, co si pořizují předražené Škody, zejména Octavie nebo Superby.
Zdejší politika Škody je úplně jiná než v Německu.
U nás tj. ČR, se dá nový německý Passat pořídit ve stejné výbavě levněji, než ne úplně srovnatelný Superb v ceně okolo 1 mil. 🙂

VojtaPepaJednicka

jenom otázka, co dělá jediný „český“ širokotrup A330 ČSA?

GPGP

Je odstavení na bývalé dráze 4/22, naproti hangáru F.
Přistání Air Asia je od včerejšího večera známé a plánované až na 17.50, s dnešní aktualizací na 18.25 🙂

Tomáš

Prej má motor v háji

Hasler

Jeden z motorů má propadlou „technickou“ a SWG se s Korean pro končící pronájem neshodli na tom, kdo to zaplatí. Korean už to platit nechtěl a na SWG to asi byla moc vysoká cena před koncem pronájmu. Takže tu bude stát do konce pronájmu, a pak se uvidí co s ním Korean provede

RHood

Pokud máte informace, můžete napsat, proč by měl Korean Air něco dělat po skončení pronájmu ? Viď pronajímatelem je SWG/ČSA, tato společnost by měla něco provést a letadlo vrátit Korean Air. No podle toho, co píšete, tak vztah nového majoritního akcionáře ČSA ke Korean Air nevěstí nic dobrého.