Dva drinky na letišti jako limit. Šéf Ryanairu vyzval k omezení alkoholu před letem
Letadlo Ryanair do Boloni. Foto: Aleš Petrovský
Podle Ryanairu jsou na palubě agresivní lidé, do kterých by to nikdo na první pohled neřekl.
Ryanair ať drží hubu, mohl bych zde napsat, jaké příšerné služby zase nabízí tento dobytčák
Zrovna v neděli jsen zažil po nástupu v Praze do letadla (MS 790), že hlásili „Drunk passengers shall leave the aircraft“. Možná po předchozí zkušenosti s Prahou, ale pokud vím, tak nikdo nešel ven. Ani jsem nezaznamenal nějaké důvody.
Pardon my ignorance, ale jakým právem mohou zaměstnanci Ryanairu komukoliv prohledávat osobní zavazadla?
wow, pardon my ignorance… ty jsi ale světový!
Jakým právem je můžou prohledávat zaměstnanci letiště?
O bezpečnostní kontrole, kde vás kontrolují zaměstnanci letiště a mají na to zákonnou pravomoc, jste nikdy neslyšel?
Ale tady v tomto případě vás budou nejspíš jen prohledávat zaměstnanci handlingové společnosti nebo aerolinky, ne zaměstnanci letiště, a to asi na základě přepravních podmínek, ne zákona, takže sice vás nutit nemůžou, ale taky vám pak můžou odmítnout vstup na palubu (stejně jako třeba ochranka při vstupu na sporotvní stadion nebo do muzea).
Všeobecné podmínky přepravy? 8.10 Právo na prohledání 8.10.1 Z bezpečnostních důvodů vás můžeme požádat o absolvování prohlídky nebo skenování a o prohledání, skenování nebo rentgenovou prohlídku vašeho zavazadla. Vaše zavazadlo může být prohledáno ve vaší nepřítomnosti, zejména za účelem kontroly, zda zavazadlo neobsahuje předměty popsané v bodech 8.5 a 8.6 výše nebo 8.9 níže. 8.10.2 Pokud nám neudělíte souhlas se skenováním nebo prohlídkou vaší osoby nebo s prohlídkou, skenováním nebo rentgenovou prohlídkou vašeho zavazadla, můžeme vás a vaše zavazadla odmítnout přepravit. 8.10.3 Pokud vám prohlídka nebo skenování způsobí jakékoli fyzické zranění nebo pokud rentgen, skenování nebo prohlídka způsobí poškození vašeho… Číst vice »
Akorat se nikde v podminkach prepravy nezakazuje preprava alkoholu.
On je rozdíl mezi přepravou a konzumací na palubě. 🙂 Předpokládám, že to nepraktikují na každého, ale na už načaté jedince, kteří spadají do kategorie odmítnutelných.
Většina odmítnutí asi skončí tím, že dotyčný prostě nepoletí. A může se soudit v Irsku, i to je v přepravních podmínkách.
Zakazuje se tam konzumace vlastního alkoholu na palubě a dále přeprava nebezpečného zboží podle mezinárodních předpisů, kam spadá i alkohol v neoriginálním balení. Takže pokud se v článku uvádí, že se při kontrole neumožnila přepravovat lahev od vody s přelitou vodkou, tak to vše zjevně směřovalo na tato dvě pravidla a bylo to v souladu s přepravními pdomínkami.
Můj názor: Za každým slovem, které pronese Mr. O’Leary, hledejme profit, který mu z toho kouká. Nízkonákladovkám se snažím vyhýbat, nicméně cca před měsícem mi nezbylo než letět s Ruinairem z EDI do Prahy. Ve čtvrtek, takže poměrně velká část pasažérů evidentně na cestě za ožíračkou. Palubní personál se rozhodně neomezoval na dva omamné nápoje na osobu a rval to do nich horem-dolem. Takže bossman se jen snaží přesunout zisky z duty-free do své kapsy.
„Nelezte nám na palubu nalití, nechte si to pití až k nám“? 🙂
Hm, tak ti přeju, aby ses někdy ocitl uprostřed Atlantiku ideálně s celou rodinou a dětma v situaci, kde se posádka přetahuje s nějakým ožralým hovadem.
A účinky alkoholu ještě posílí pokles tlaku během letu.
A nebylo by možné, aby se dopravci domluvili na společné černé listině problémových cestujících a neprodávali jim letenky, případně po zařazení na listinu ty již zakoupené stornovali? Když má potřebu chlastat už při cestě tam, tak ať si z té Ibizy zpátky třeba doplave.
Černá listina cestujících existuje, ale je velmi neoficiální a zařadit na ni člověka vyžaduje hodně úsilí. V některých zemích to funguje dobře, ale jsou letecké společnosti, které to ignorují. Protože je to seznam neoficiální, tak to udělat mohou, ale v tomto případě si jen přidělají vlasní problémy. Velmi důležitá je koordinace a odpovědnost ohlašující osoby, vedení letecké společnosti a policie země registrace letadla a policie země občanství cestujícího.
https://m.youtube.com/watch?v=Z9_sCkuRkog&pp=ygUkZ29pbmcgdG8gaWJpemEgdmVuZ2Fib3lzIHdpdGggbHlyaWNz
Tak nic jiného, než publicitu bych v tom od Learyho nehledal.
Mají nalévat na palubě zdarma a nebudou mít problém s tím, že si tam lidí nosí vlastní chlast.
Dobré ráno Ryanair!!!
Ale na tejto stránke je iste pár diskutujúcich, čo nemajú problém dať si pivko – však to nič nieje. Najprv jedno, potom druhá, tretie, štvrté, piate……
Inšpiráciu k tomuto príspevku hľadajte v článku o predaji piva v Plzni……
Já s tím problém nemám, na palubě nevyvolávám konflikty a jsem potichu jak miška. Vždycky se jako první připoutám, a za chvíli usnu.
A čo je na tom pivku zlé ak človek neobťažuje ostatných? Ja sa niekedy pri ceste nalejem celkom dosť, ale nemal som jediný incident a dokonca mám skúsenosť že skôr ja musím posádku zastaviť že mi už nemá dolievať lebo cítim že mám dosť, než naopak že oni by mi odmietali naliať viac.
Z pohľadu človeka pijúceho pivo to nič nie je, on vtedy začína vnímať seba ako pohodového človeka. Problémom je, že spolucestujúci tým trpia a bohužiaľ nemôžu ho vyhodiť von oknom……
Ešte raz, pýtam sa prečo je to problém *pri ľuďoch ktorí nikoho neobťažujú*. Teda žiadni spolucestujúci netrpia. Keď sa ma CC s úsmevom spýta či chcem ešte refill vína, tak asi sa nesprávam ako nejaký ožran ktorý niekomu vadí, že? Ako hovorím, ja musím zastaviť ich skôr ako oni zastavia mňa, takže je celkom zrejmé že neprejavujem známky opitosti a ani by si netušil že som tých päť pív pred cestou mal.
Slovák a aspoň tady proklamovany abstinent….velmi zvláštní, leč svůj názor nenutit jinym
Je to blbec, prodává letenky za libru a pak se diví kdo s ním líta.
Jediná možnosti je zrušit duty free shopy a zavést kontrolu toho litru, co si můžete vzít cestující přes kontrolu (šampony apod.)
Dnes jsem letěl s RyanAir (Lauda) do Zadaru a žádný problém nebyl….
Tak ty problémy budou asi pouze na některých linkách. Za šedesát letů různě po světě jsem se nesetkal s problémem způsobeným opilým cestujícím. I když je pravda, že při odletu ze Soluně v noci jsem zahlédl několik českých koupáků hanebně zlitých.
V souvislosti s návrhem této letecké společnosti na restrikce ohledně prodeje alkoholu cestujícím na letištích, je zajímavá věta:
„Pro dopravce je prodej alkoholu na palubě jedním ze zdrojů dodatečných příjmů.“
Jak někdo propašuje na palubu láhev vody plnou vodky? Jak jí dostane přes bezpečnostní kontrolu? A pokud sí tu vodku koupí až na letišti, proč by jí přeléval do láhve od vody?
Preto aby to mohol piť v lietadle, tváriac sa že to nie je alkohol. Väčšina aeroliniek totiž neumožňuje piť v lietadle vlastný alkohol (jednou z mála výnimiek sú prekvapivo British Airways, hoci drvivú väčšinu problémov s alkoholom na palube tvoria britské dovolenkové lety).
Nesmysl. Před týdnem jsem na letišti ve Varně musel vyhodit originálně uzavřenou malou petku s minerální vodou. Takže nějaké přelití vodky do jiné láhve a její vydávání za vodu by stejně nepomohlo.
Vyhodit kde? Po kontrole a před nástupem?
Při kontrola. Do nachystané popelnice. Což nedává smysl, protože za kontrolou byly Duty free obchody s těmi samými petkami.
no, ale ty už vám prodali, pěkně cenově napálené !
Tak to, že kvůli bezpečnosti můžete přes kontrolu pronášet tekutiny v max. 100ml lahvičkách, to je poměrně známá věc, když to platí už skoro asi 20 let. Co na tom nedává smysl, když je to kvůli tomu, aby na palubu nemohli cestující donést výbušné látky k sestrojení výbušného zařízení, takže voda v obchodě v kontrolované zóně s tím nesouvisí?
Jednoduše, přes bezpečnostní kontrolu projdete s prázdnou lahví. Případně si koupíte láhev za bezpečnostní kontrolou. Vodku není problém koupit, láhev se přeliva kvůli tomu že z alkoholem v ruce vás na palubu nemusí pustit.
Neporozuměl jsem tomu co píšete: Přes bezpečnostní kontrolu projdete s prázdnou lahví. A tu vodku budete mít kde? A s tou vodkou vás přes kontrolu pustí?
Tu si koupíte za bezpečnostní kontrolou.
Vodku si koupíte v duty free
vodka na vás bude čekat v duty free
Máte pravdu, na to jsem zapomněl, za což se omlouvám. Ale asi to bude tím, že jsem se po něčem podobném ani nesháněl.
To se nemusíte ani shánět, v některých kocourkovech typu Curych se musíte na gate potupně protáhnout mezi regály s chlastem. A nejen tam.
To samý Atény.
Proč by mne nepustili s alkoholem koupeným na letišti do letadla? Ale ten zase nemusím přelévat do láhve od vody…
Z alkoholem vás na palubu pustí jenom pokud je zatavený v té jejích tašce. Nesmíte svůj alkohol konzumovat v letadle ani prakticky před gatem, protože vás kontroluje posádka. Důvodem je bezpečnost, a aby měla posádka přehled.
Když projdu security, dám láhev alkoholu koupenou v duty free v obalu do batohu, tak už jí nikdo neuvidí a nebude kontrolovat až do okamžiku, kdy si jí pod sedadlem vytáhnu. A protože palubní personál není mezi lidmi nonstop, tak když jí budu chtít vypít, také mi nezabrání a nebudu to přelévat do láhve od vody.
Jasný, ale když Vás palubní personál uvidí s Absolutkou v ruce, tak je to porušení a může Vás vyloučit, tzn. klidně nechat letadlo přistát někde mimo destinaci. Zato když to nalejete do flašky od Magnesie, tak to můžete chlemtat před nimi i klidně před vzletem.
(Toto opravdu není návod 🙂 )
Má zkušenost je jiná, většinou si toho posádka časem všimne. Nehledě na to že je to dost nepraktické, lepší je pít vodu.🙂
Nicméně je poměrně běžné ( třeba u letů do a z střední Ameriky), že druhá kontrola je u gate. A tam vám tu vodu o5 zabaví. Pustí jen origo zabalené věci s dutý free obchodu v ochranem obalu.
Znám lidi, co si koupili decové lahvičky a alkohol převáží v nich. Na kontrole nemají problém, protože decové balení jsou povolené
to mne nikdy nenapadlo… a pár těch malých lahviček doma mám… a dá se vlastně koupit i alkohol přímo v paňácích zavřených staniolovým víčkem…
Já bych řekl, že problém mají, to už jsou prakticky alkoholici.
Pokud dvě deci jakéhokoliv alkoholu dělá z člověka alkoholika, tak jsme alkoholici všichni. Napište ten komentář spíše pod ty příspěvky, kde se mluví o flaškách vodky v petkách na vodu 🙂
Uvádí se, že v ČR je přes jeden milion alkoholiků, včetně mě, ale zase nekopu první ligu. Nemám s tím označením vůbec žádný problém, i přes svojí nadlimitní lásku k pivu si uvědomuji, že alkohol je poměrně závažný problém a nadměrná konzumace je mnohdy zbytečná a trocha regulace určitě neuškodí.
Ano, neschopnost absolvovat let bez aspoň deci alkoholu přelitého do lahvičky za tímto účelem speciálně zakoupené je příkladná ukázka alkoholizmu. A to nejsem abstinent.
Nemusí to nutně být „na let“, vozí si to do cílové destinace, když letí bez odbaveného.
A preco si Ryanair nemoze dat do prepravnych podmienok, ze ludi, ktory sa ku gejtu ocividne pod vplyvom „dovlecou“, rampovy personal do lietadla nepusti? Napriklad Norwegian to robi, ako na vlastnej kozi zistil jeden kolega. A sice nadaval a mraucal a stazoval sa na vsetky strany, ale to bolo asi tak vsetko co zmohol.
A ako konkretne proti „flaske vody s vodkou“ pomoze limit na dva drinky v letistnom bare?
Pokud kolega nedelal bordel a nevpustili ho do letadla jen na zaklade nekoho pocitu, ze je nality, asi by u soudu i uspel.
Pardon, ale analogie s auty kulhá na obě nohy. Kdyby mluvil o pilotech, neřeknu.
Nemluvě o tom, že nulovou toleranci na chlast za volantem mají kromě Česka asi čtyři evropské země. Zrovna v Irsku mají 0,5 ‰, v Anglii 0,8.
Hlavně do 0,5 nebude nikdo agresor. To začíná až jinde…
Njn postavi byznys na dopravě anglicky mluvících cestujících na stag party a diví se že lítají ozvali a sjeti……
Slovensko, Maďarsko, Rumunsko. A Rusko samozřejmě.
Těch zemí je mnohem víc a mimochodem Rusko to není, tam je od roku 2013 legalní řídit s 0,356 ‰ alkoholu v krvi:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Drunk_driving_law_by_country