Důkaz o silnicích plných kamionů. Výběr mýta je letos rekordní, nejen díky novým sazbám

Kamiony na Pražském okruhu D0. Foto: ŘSDKamiony na Pražském okruhu D0. Foto: ŘSD

Počet mýtných transakcí letos stoupnul o 12 %.

Stát vybral letos od majitelů vozidel nad 3,5 tuny už 7,084 miliardy korun, v meziročním srovnání za první pololetí o 29 % více než před rokem. Za vyšší výběr může nejen zdražení mýtného zavedením nových sazeb za hluk a emise, ale i zvyšující se počet transakcí.

Data o výběru mýta dnes zveřejnila společnost CzechToll. V červnu se zvýšil výběr mýtného meziročně o 28 procent na necelých 1,256 mld. korun. Šlo o druhý největší výběr v jednom měsíci od roku 2007. Více bylo vybráno jen letos v březnu (1,285 miliardy korun). „Stejně jako pro celé první pololetí platí i pro červen, že k růstu přispělo kromě větší intenzity dopravy zejména zavedení trojsložkového mýtného – od začátku roku jsou v mýtných sazbách zahrnuty také poplatky za hluk a emise z provozu nákladních vozidel, uvedla firma v tiskové zprávě.

Satelitní mýtný systém zaznamenal v červnu téměř 96 milionů mýtných transakcí, o 12 procent více než v červnu 2020. Ke konci prvního pololetí bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 595 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho 160 tisíc vozidel má domácí registrační značky, zbylých 435 tisíc automobilů je registrováno v zahraničí. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům překročil hranici 500 tisíc kusů.

Tagy czechtoll mýto satelitní mýtný systém
43 komentářů