Druhá nejhlubší komora prochází přestavbou, kvůli velké vodě se zvětšují vrata

Hněvkovická přehrada s dolní rejdou plavební komory. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářHněvkovická přehrada s dolní rejdou plavební komory. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Před každou částí vodního díla musejí stavbaři nejprve vybudovat ochranné jímky, využívají proto potápěče

Zpět na článek
7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David

To se mění vrata po 10 letech provozu? Co na to NKÚ?

Walker

Predem se omlouvam za nevedomost, ale jak se pocita „stoleta“, „tisicileta“, „desetitisicileta“ voda… atd.? Budu rad za vysvetleni.

Jan Novak

Stačí googlit a pak studovat.
http://voda.chmi.cz/opv/doc/metodika_qn.pdf

Ale třeba se tu najde nějaký dobrotivý hydrolog 🙂

Olda

Je to v pouze vypočítaná pravděpodobnost výskytu takové vody. Tzn. stoletá voda znamená, že v jednom roce nastane s pravděpodobností 1%, desetiletá tedy s pravděpodobností 10%, tisíciletá s pravděpodobností 0,1 %. Toť vše, nic jiného v tom nelze hledat.

Walker

Dekuji za odpoved.
V tom pripade, kdybych delal marketing pro nejake takove vodni dilo, tak bych si nechal napsat, ze to zvladne i milion-letou vodu. Pravdepodobnost, ze by takova mela prijit, je 0,0001% a kdyby naaaahodou prisla, tak bych se vymluvil, ze ta pravdepodobost byla tak nizka, ze to nestalo ani za rec 🙂

Nadsazka 🙂

Alibaba

Jenže pokud něco takového potřebujete navrhnout, tak té milionleté vodě taky musí odpovídat výpočty. Třeba taková Bílina se v Ervěnickém koridoru navrhovala na vodu tisíciletou, aby to bylo taky reálně postavitelný.

M19

Ne to to opravdu neznamená…. 😀 Četnost výskytu a pravděpodobnost jsou za prvé dvě věci a nic to nevypovídá a váš výpočet nic nevypovídá o stavu průtoku.