egoe-plus
Infrastruktura Železnice Zprávy

Drážní úřad schválil dvě nové zastávky v Plzeňském a Libereckém kraji

Otevírání nové železniční zastávky Dobrovíz - Amazon loni na konci listopadu. Foto: Amazon
Jednou z nejmladších tuzemských železničních zastávek je Dobrovíz - Amazon. Otevřela se na konci listopadu 2016. Foto: Amazon

Česká železnice dostane dvě nové zastávky. V minulých týdnech je schválil Drážní úřad, který zároveň svým rozhodnutím stanovil i jejich názvy. Nástupní a výstupní místa pro cestující tentokrát přibudou v Libereckém a Plzeňském kraji, oznámil mluvčí úřadu Martin Novák.

Nová zastávka vznikne na trati číslo 190 Plzeň – Horažďovice předměstí – České Budějovice, Písek město – Protivín v úseku mezi železničními stanicemi Plzeň hlavní nádraží a Plzeň-Koterov. Konkrétně je její vybudování plánováno v kilometrické poloze 346,395 – 347,055 trati. Ponese název Plzeň-Slovany.

Druhá s názvem Roztoky u Jilemnice zastávka vznikne na trati číslo 040 Chlumec nad Cidlinou – Trutnov v úseku mezi železničními stanicemi Roztoky u Jilemnice a Martinice v Krkonoších. Správci železniční infrastruktury plánují její zřízení v kilometrické poloze 84,000 – 84,087 trati.

„Oba dva názvy nových zastávek budou platné ode dne jejich otevření,“ uvedl Novák.

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
suri

Možná by mělo být v článku uvedeno, že Plzeň-Slovany nebude až tak zcela nová zastávka, ale fakticky to bude náhrada za Plzeň-Koterov. Slovany budou mit mnohem lepší návaznost na MHD a Koterov bude pro osobní dopravu opuštěn. Je to součást akce uzel Plzeň, 5. stavba.

Lektor

Tak nová zastávka není ani Roztoky zastávka, to je náhrada dnešní stanice, podobně jako u těch Slovan, v rámci revitalizace trati Chlumec-Trutnov.

libor

přesně tak, z článku to vypadá, že bude nová zastávka (což je pravda), ale zároveň se ruší jiná (což by v článku být mohlo uvedeno).

asdf

To jako už nebude v Roztokách možné křižování.Odkud berete ty informace ?

Lektor

Z projektové dokumentace, křižování tam možné bude ale nebudou tam nástupiště a vlaky nebudou ve stanici zastavovat pro výstup/nástup.

Daniel Mach

Nevšiml jsem si v posledních letech, že by se tam vlaky křižovali, zvlášť když Martinice jsou docela blízko. Ale pro případné křižování s nákladem tam třeba rezerva bude.

asdf

Je to častý jev při častých zpožděních.

Petr

Schvalování názvů jde. Jen ta realizace „trochu“ vázne. Např. Tochovice – zastávka, nebo ministrem dopravy za přítomnosti premiéra veřejně slíbená zastávka Příbram-sídliště. 😀

Kamui

A nechtěl by drážní úřad také konečně stanovit, že žst. Praha-Zličín bude od nového GVD trvale přejmenována na Praha-Řepy, kam logicky patří (a to že leží na samém okraji katastru Zličína na tom nic nemění).

Vít Jůza

Asi to není tak jednoznačné, když už to tu jednou bylo, a zase se to vrátilo …

Kamui

Já nevím, ale drážní úřad je snad ten kdo má poslední slovo. Takže jak řekne, tak bude, a názorem někoho dalšího by neměl být vázaný.

KubiqCZ

Jak píšu výše, ještě je tam Ministersvo dopravy a to má zřejmě poslední slovo.

Martin1

Ne, rozhoduje jen DÚ. MD by sloužil případně jako odvolací orgán.

Martin1

Drážní úřad si nepojmenovává zastávky jen tak z nudy. Názvy se schvalují na žádost. Provozovatele drah nebo obce. Až ten návrh někdo podá, tak to bude řešit.

Tronda

Spíš jestli má DÚ nějakou závaznou metodiku, podle které zastávky/nádraží pojmenovávat. Protože někdy se setkáváme s částmi obcí, které jsou uváděny až za pomlčkou (např. zrovna Plzeň – Slovany), jindy pro změnu se nějaká část obce tváří v železničním JŘ jako samostatná obec (např. Pecerady), někdy je pojmenováno podle města ve kterém vůbec neleží (např. Kaplice) a někdy je název řekněme podle přírodní zajímavosti, jako známá Jedlová, která leží v Jiřetíně.

KubiqCZ

K přejmenování došlo tři měsíce po náhradní dopravě za tramvaje na popud MČ Praha-Řepy (Únor 2011). MČ Praha-Zličín se odvolala u Drážního úřadu a však neúspěšně. Zpět bylo nádraží přejmenováno v Červnu 2011, kdy Ministerstvo dopravy zrušilo původní nařízení Drážního úřadu (včetně odvolání) s tím, že zůstane starý stav Praha-Zličín.
(Více zde: https://www.repy.cz/file/2725_1_1/download/ (úvodník + strana 18) a v kometářich tady http://pidservis.vhd.cz/report.php?no=788&comments=1&style=standard )

Frantisek

No jo, co čekat od obce s názvem Zločin. 🙂 Netuším, oč jim jde, ale věcné to moc nebude. Ze své strany tam mají akorát zeď, navíc jsou obsaženi už v názvu stanice podzemní dráhy ležící na jejich opačném okraji, což pak akorát mate cestující. Názvy by neměly být stanovovány podle údajů na hlukoměru…