Drážní inspekce: Jízda „samořiditelného“ RegioPanteru Kadaní byla chybou strojvedoucího

Jednotka 640 RegioPanter, foto: České dráhyJednotka 640 RegioPanter, foto: České dráhy

Jednu z nejkurióznějších mimořádných události na české železnici v loňském roce, která se naštěstí obešla bez hmotných škod či zranění,

Jednu z nejkurióznějších mimořádných události na české železnici v loňském roce, která se naštěstí obešla bez hmotných škod či zranění, způsobil strojvedoucí Českých drah. Loni v srpnu brzy ráno vyjela jednotka RegioPanter ze stanice Kadaň – Prunéřov bez strojvedoucího a neřízeně projela několikrát Kadaní.

Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou zveřejnila Drážní inspekce na svých stránkách. Na uzavření vyšetřování jako první upozornily Lidové noviny.

Čtyřicetistránková zpráva zevrubně rozebírá okolnosti incidentu z 2. srpna loňského roku.  Strojvedoucí, který jezdí u Českých drah od roku 1988,  se mylně domníval, že je jednotka zabrzděná. „Rozrušen jsem nebyl, komplikace se nevyskytly a mimořádnosti ve směně, jako jsou neschopná vozidla, mimořádné posuny a jiné řeším vždy v klidu,“ uvedl ve výpovědi.

Na nešťastnou náhodu „zadělala“ porucha jedné jednotky už večer 1. srpna. Ta zůstala ve stanici Třebušice odstavená přes noc a dispečeři rozhodli, že ji odtáhne do děčínského depa jiná jednotka z prvního ranního vlaku s příjezdem v 5 hodin ráno do Kadaně-Prunéřova. Ke spojení obou jednotek v Třebušicích došlo bez problémů. Když vlak dorazil do stanice Kadaň-Prunéřov, mimořádně se proto strojvedoucí dohodl s výpravčím, že porouchanou jednotku objede, aby mohla pokračovat zpět do Děčína. Jinak jezdí pouze jedna jednotka.

Když ale strojvedoucí začal posunovat, zjistil, že se odstavený RegioPanter rozjíždí proti směru jízdy. „Okamžitě zastavil posunový díl, vyběhl ven a snažil se otevřít nástupní dveře samovolně jedoucí jednotky, aby ji zastavil záchrannou brzdou. To se mu nepodařilo,“ popisuje závěrečná zpráva.

Schéma mimořádné události v Kadani-Prunéřově. Foto: Drážní inspekce

Schéma mimořádné události v Kadani-Prunéřově. Foto: Drážní inspekce

Výpravčí zaslechl volání vlakvedoucí. Aby zabránil ujetí soupravy směrem ke Klášterci nad Ohří, přestavil výhybky na neelektrifikovanou trať do Kadaně, aby tak zamezil případným škodám. Vlak dojel bez strojvedoucího do Kadaně, kde mu výpravčí postavil dvě zarážky, ty ale jednotka odhodila. Stanicí vlak projel a zastavil se až v protisvahu v dopravně Želina.

Jakou rychlostí stanicí projel, není jasné. Zpráva pouze konstatovala výpověď strážníků městské policie v Kadani, kteří byli požádání výpravčím o spolupráci při zabezpečení železničního přejezdu „U Kaolínky“ v ulici Věžní při průjezdu ujeté soupravy bez obsluhy. „Za jejich přítomnosti projela souprava značnou rychlostí přejezdem směrem Želina, kde zpomalila a vracela se zpět do stanice Kadaň. Hlídka byla následně odvolána, během 10 minut byla hlídka povolána zpět z důvodu, že se souprava opět vracela k přejezdu,“ uvádí zpráva.

Podle ní se vlak vydal ze Želiny opět k Prunéřovu, projel stanicí Kadaň, ve stoupání se zastavil a opět se vrátil zpět do Kadaně. Stanici opět projel, až do Želiny ale už nedojel. Zpět se samovolně rozjel blíže Kadani, zaměstnanci HZS SŽDC ho zajistili proti dalšímu pohybu dvěma zarážkami na zastávce Kadaň předměstí.

Incident se obešel bez zranění, celková škoda byla vyčíslena na 250 korun na zařízení dráhy.

Drážní inspekce eviduje za posledních deset let celkem šestnáct podobných případů, kdy stroj na železnici nebyl dostatečně zajištěn proti nežádoucímu pohybu.

Tagy drážní inspekce Kadaň Kadaň-Prunéřov RegioPanter
10 komentářů