Dráhy prohrály soud o vrácení arbitrážní miliardy za Zátopky
Lokomotiva 380, D1 Express, Praha hl.n., foto: České dráhy
Lokomotivy Českých drah řady 380 zvané Emil Zátopek zůstávají nadále nejdražšími lokomotivami světa. Dráhy prohrály soudní spor, kterým se domáhaly
Dan Ťok to moc nevyřešil 🙂 Čekal jsem, že když je chtěl vrátit tak se bude víc snažit.
Moc bych se divil, kdyby si ČD nebo ČDC v budoucnu od Škodovky objednaly byť jen drezínu …
ČD vesele nakupují různé pantery a zdá se, že Škoda je pro ně preferovaný dodavatel EMU..
No tak divit se můžete a pořádně. Protože všechny VŘ na nové jednotky jsou opět šité na míru Škodovce.
A čím? Šířkou dveří? To už snad umí i jiní výrobci.Ale jiní výrobci třeba nepočítají s tím,že u nás není často možná rekuperace,vozidla nemají brzdový odporník a nemůžou brzdit EDB.
A jak měl nastavené své výběrové řízení Jančura,že vyhrály PESY?
Není to jeden parametr, ale kominace různých parametrů je taková, že Panter sedne přesně, zatímco ostatní vždycky něco nesplní. Proč si myslíte, že se krome CAFu do posledního VŘ nikdo nepřihlásil. Ve světě je běžná účast okolo pěti uchazečů. Ad. trakce. Ono celý trakční koncept je na Panterech totálně špatně – nízký trakční výkon, výkon brzdy je nižší, než trakční výkon. Výkon odporníků je zoufale poddimenzovaný, takže většinu brzdícího účinku stejně skončí v kotoučích atd. Už jenom to, že ČD nepožadují trakční parametry na úrovni techniky, ale spokojí se s odbytým konceptem Panterů, nijak konkurenčnímu prostředí nenahrává. Jančura zřejmě není… Číst vice »
No je vidět,že o tom nic nevíte.Výkon 2 MW je obvyklý u tak velikého vozidla,EDB má výkon jak pro trakci,tak pro brzdu stejný,výkon odporníků je sice menší,ale většinou stačí.A konstatování „většinu brzdícího účinku stejně skončí v kotoučích“ je už úplně k smíchu.Regiopanter ubrzdí 95 procent jen elektrickou brzdou.Zbytek připadá na špatné adhezní podmínky,kdy 50 procent brzdících dvojkoplí je málo a pak nastoupí kotoučová brzda na všech kolech.
Kde na takové zkazky chodíte?
Takže po pořádku. Výkon okolo 11kW/t je tak na úrovni 80tých let. Dnes najdete běžně vozidla, která mají přes 20kW/t. A proč je to takový problém? no protože jízdní doby. S lepšími parametry se dá ušetřit třeba na směru Praha – Kolín okolo 15-20 minut, což už je sakra znát. Kde na takové zkazky chodím? třeba v trakční charakteristice Panteru, která jasně ukazuje na malý výkon EDB při rychlostech výšších, než 60-70km/h. To znamená, že při brzdění z vyšších rychlostí se velká část energie jde tak jako tak do kotoučů. Takže teoreticky to z 160 sice ubrzdí, ale jenom malým… Číst vice »
Najdeme různá vozidla,ale kolik stojí.Třeba Flirt má o něco větší výkon,ale zase jen 4 hnané nápravy.Tak pohledem do křídových papírů to možná vypadá úžasně,ale na trati je králem adheze.
Regiopanter při brzdění ze 100 km /h již nepotřebuje brzdit kotouči.Při vyšších výkonech by zase na naších tratích nestačil brzdový odporník(protože rekuperovat lze jen někdy(narozdíl od zemí ,kde mají 15 kV).
Čemu říkáte malé zpomalení ? Pokud má vlak AVV, tak při brzdění ke „Stůj“ lze použít maximální odrychlení a= 0,6 m/s2, v případě dojezdu k peronu nebo rychlostníku je to max a=0,8 m/s2, přičemž třeba InterPanter v režimech R+E+Mg dosahuje maxima a = 1,5 m/s2, takže je vidět že AVV tu brzdu odregulovává v případě jízdy ke Stůj na nějakých 40% maxima, resp. 54% – pokud to dobře počítám a na to bohatě stačí full EDB + malinko doplňková brzda, protože čistě jen EDB AVV bohužel brzdit neumí. To samé platí i pro řadu 380.
Při pohledu do trakční charakteristiky vyplývá, že EDB dokáže zpomalení 0,6m/s2 utáhnout tak do rychlosti 60km/h. To je ale zoufale málo, protože největší množství energie se maří právě při vyšších rychlostech (energie jde s kvadrátem rychlosti). No a tohle přesně vypovídá o tom, že je trakční výzbroj je poddimenzovaná a špatně navržená. No a právě proto mají moderní vozidla tak velké instalované výkony, aby dokázaly v provozu v podstatě většinu odbrzdit čistě EDB, aby se zbytečně nehoblovaly kotouče. O větším podílu rekuperace ani nemluvím. Takže super, ušetřili jsme sice něco na trakční výzbroji, ale 30 let provozu budeme měnit drahé… Číst vice »
Máte určitě pravdu v tom, že dnešní moderní jednotky mají ten výkon mnohem vyšší, nová MIREA mají cca. 2600 kW, DESIRO ML alias CITY JET to samé..oboje má zároveň mnohem vyšší poměr výkonu ku hmotnosti, obvykle kolem 18-20 kW na tunu, takže čistě z tohoto pohledu je opravdu výkon a akcelerace Regiopantera mnohem horší než u konkurence – vůbec bych se nebál říct, že je prostě nedostatečná s ohledem na rok 2019:-). Na druhou stranu k těm kotoučům je třeba zase říct, že s výjimkou nouzové brzdy, kdy se plní na max. tlak 3,8 bar, tak v běžném provozu je… Číst vice »
Jasně, ale tohle všechno funguje jenom do určitých rychlostí. Pro rychlostí nad 100km/h, kdy se maří největší množství energie, už EDB prostě svým výkonem nestačí a pokud chcete brzdit nějakým slušným zpomalením (0,6m/s2), tak musíte z velké části brzdit pneumaticky. Smyslem mého příspěvku ale nebylo do detailu řešit trakční parametry Pantera, ale ukázat, že ČD definují požadavky na jednotky přímo na dnes již zastaralého Pantera třeba příliš měkkým zadáním trakčních parametrů. Ono by totiž vůbec nějaké trakční parametry definovat nemusely, stačilo by zadat striktní plnění jízdního řádu, který by byl ale oproti stávajícímu stavu významně zrychlený, zohlednit při tom servis… Číst vice »
Když si objednám lokomotivu „Zátopek“, tak se pak nemohu divit že mě zatopí :))))
Né teď vážně – je smutně, že firmě velikosti ŠT nedochází, že na takovéto chování k zákazníkovi dříve, či později dojede. Heslo náš zákazník – náš pán v Plzni zjevně nikdy neslyšeli. Ostatní výrobci ve stejné situaci se se zákazníkem potichu domluví a dají slevu, či dodají 22 místo 20. lokomotiv. Jenže tato kultura do Plzně ještě nedorazila.
Když se podívám jak Siemens seká osmou stovku Vectronů a Bombarďák s Traxxem jakbysmet, tak je mi to trochu líto. Nějaká stovka Škodováckejch mašin po evropě by se upíchla. Ale holt, si to svým přístupem k vývoji i obchodu posra.i.
Kdo chce kam, …… .
Škoda Transportation se chová tak, jak jí nařizuje zákon… s péčí řádného hospodáře. Ona tu arbitráž vést musela a vyhrála. Kdyby tu arbitráž prohrála, tak nic nedostane a asi by ČD i něco zaplatila, ale nejspíš měla ŠT při sjednávání smlouvy lepší právníky, tak vyhrála. Kdyby to orgány společnosti nechali plavat a nechtěli po ČD doplatek, tak jim na to skočí auditor, protože by poškodili akcionáře. On ten svět není černobílý a když si 2 strany sjednávají smlouvu a na něčem se dohodnou, tak se podle té smlouvy prostě postupuje.
Otázka je, proč byla smlouva tak jednostranně napsána ve prospěch Škodovky. Jak byla napsána třeba inflační doložka. Nepamatuju si, že by u nás v posledních letech dosahovala inflace desítek, či stovek procent.
Jasně, oni určitě museli chtít i to inflační navýšení:-) Jo akcionáři věřím že ty peníze chtěli.
Škoda obhajovala pozdní dodání změnou předpisů během vývoje lokomotiv a obrátila se na arbitrážní soud s požadavkem na doplatek kupní ceny a inflaci. U tohohle bodu je dobré dodat, že se jedná jen a pouze o výmluvu Škodovky. TSI normy se sice opravdu změnily, ale Škodovka mohla využít sedmiletého přechodného období, stejně jako to udělal Siemens s Taurusy. Jenomže Škodovka chtěla zřejmě vyvinout rovnou lokomotivu podle nových norem i za cenu zpoždění. A právě díky této snaze přišly lokomotivy později. Je až neuvěřitelné, že na tuto změnu v průběhu projektu ČD přistoupily. O to neuvěřitelnější je fakt, že další VŘ… Číst vice »
V každé normální smlouvě podobného typu je riziko, plynoucí ze změny legislativy, řádně ošetřeno a smluvní strany si ho rozdělí mezi sebe definovaným způsobem. Který ignorant tu smlouvu za ČD podepsal ?
Problém je, že tady se žádné riziko definovat nepotřebovalo. Při zavádění nových norem se postupuje vždy s ohledem na rozpracované projekty a nové normy platí až pro nové projekty. TSI se sice v roce 2008 změnily, ale Škodovka mohla v pohodě rozdělaný projekt dodat podle starých norem (přechodné období trvalo až do roku 2015). To Škodovka se ale DOBROVOLNĚ rozhodla rozběhnutý projekt začít předělávat na nové TSI, ačkoliv to vůbec nebylo potřeba. Taurusy se taky vyráběly ještě dlouho po roce 2008. Je s podivem sledovat, jak se jim tenhle nesmyslný argument daří donekonečna obhajovat. Kdyby alespoň Škodovka založila nějakou půjčovnu,… Číst vice »
O tom, že se připravuje změna norem TSI, se vědělo už minimálně pět roků před tím než vstoupily v platnost. Dokonce byly výrobci a zelezniční specialisté při tvorbě těchto norem.
A zhruba rok před uvedením do platnosti, byly známy veškeré technické specifikace.
Ze strany Škoda Trans Limassol, to považuji jen za alibismus, aby mohli mít něco v ruce před veřejností a soudci, kteří problematice nerozumí.
Jo ,výmluvy na TSI byly jen zastírací manévr Škodovky,protože nestíhala termíny.
Ale právně vyhrála nad ČD i když si poškodily věrohodnost.Její vlastníci si namastili kapsu a pak ji prodali.
Gott im Himmel, je to smlouva, ne? Takže je pod ní někdo podepsaný, ne? A z té dozorčí rady přece taky musí exustovat zápis, ne? Já Vám nevím, ale neměl se už dávno někdo starat, jak se má jistý Josef Bazala?
Anebo takový ředitel odboru kolejových vozidel GŘ ČD? Ten už taky pamatuje věcí…
Neznám podrobnosti tohoto příběhu, ale chápu dle článku správně, že ČD objednala lokomotivy za určitou cenu, se kterou Škoda souhlasila a Škoda nejen, že v dohodnutém termínu tyto lokomotivy nedodala, ale ještě chtěla po ČD, aby zaplatily za to, že Škoda nebyla schopna dodržet svoji stranu závazku a soud jí v tomto ohledu vyhověl? Pokud tomu takto je, tak nežijeme v právní, ale banánové republice. Pokud tomu tak není, tak poprosím někoho uvědomělého, aby mi tuto situaci lépe přiblížil.
Tak ono to nebyl soud. Byl to „rozhodce“. Rozhodci třeba často soudili půjčky takovým těm žraločím společnostem. Takového toho typu půjčím 40 tisíc, a získám statisíce, nejlépe nemovitost nebožáka. Odvolání nula, neveřejné líčení. Jednání pouze písemným způsobem a podobně.
A stát vesele přihlížel..
Co by mě zajímalo, jak si mám představit nějaké „inflační navýšení“ v řádů stamilionů a desítek procent kupní ceny.. To bylo sjednáno nějakých 20%pa?
Aha, děkuji za upřesnění 🙂
Ano, body ve smlouvě stanovující, že neshody se budou řešit rozhocem a ne soudem jsou hodně rizikové. Pak už není odvolání a soudy s tím nic nenadělají.
Nemuzes srovnavat rozhodce z “uverovych sporu” a arbitraz tohoto typu.
Ale srovnávat můžeš. Řídí se stejným zákonem.
To, že ve smlouvě bylo, že spory řeší rozhodci, musely podepsat obě smluvní strany. Jenže tehdy se někomu na ČD asi zdálo, že to bude výhodné… teď víme, že nebylo. Navíc, nikdo nemůže vědět, jestli by soud nerohodl stejně?
To bylo trochu jinak, ČD si objednaly lokomotivy, které cenově porazily konkurenční nabídku. Škoda ty lokomotivy včas nedodala a ČD se cítily ukřivděny, a tak se někdo v ČD (nebo MO?) rozhodl, že místo toho, aby se obrátily na rozhodčí soud, si ČD zahrají na žalobce, soudce i kata v jedné osobě a přestaly platit platby dohodnuté ve smlouvě. A výsledek máme zde.
Viděl jsem podobnou analýzu. Podle ní měly ČD zaplatit za nedodané lokomotivy podle harmonogramu a obratem dát ŠT k arbitráži a vymáhat odškodné. Ale kdo by si troufnul zaplatit za nedodané lokomotivy?
Já se divím, že od Škody dále kupují. Někdo ze mě udělá blbce jednou, tak končí.. A ty prachy navíc evidentně požadovali.. Tak ať nehrajou pak to divadlo, že se chtěli přece dohodnout. A v lednu jsem jel spojem Ostrava Vídeň a zrovna škoda 109 chcípla. Nerozjela se. Zároveň se mi zdá, že ty lokomotivy opravdu tak netáhnou jako na začátku, což může ukazovat, že opravdu ne všechny motory táhnou. To by bylo ale svinstvo, protože zákazník si zaplatí 6 MW a jede to možná na 4, na 3. Tak to mohl tlačit nějaké modernizované eso.. Navíc ČD si prý… Číst vice »
+ samozřejmě to, že ta lokomotiva chcípla po cestě bylo pro některé zákazníky co jedou na letiště do Vídně problém.. Takže to poškodí ČD..
Inu co, Martin Roman si koupí zlatého tryskáče pro starou na nákupy v New Yorku.
Ale řeknu vám, že je to jako v 90.letech: něco vám pozdě dodají a ještě za to zaplatite pokutu.
Otázkou je, co celou dobu (ne)dělal útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Představa, že ti, kteří ty smlouvy za ČD podepisovali, byli jen tak blbí, je trošku naivní.
Tak je to víc jak 10 let… pohoda.. A vo to de. Ale tu smlouvu asi nepsali v čd.. 🙂 2005 divoké časy..
Na některé prasárny by promlčecí lhůta neměla platit.
K tomu snad neni ani co dodat. Jednat se o soukromou firmu, tak ve Skode do konce byti neobjednam ze zasady ani ohnuty rezavy hrebik. Nejhorsi je, ze to jsou penize z kapes nas vsech! A bohuzel, kdyz se podiva clovek kolem sebe, tak obdobnym zpusobem smrdi temer cokoliv, na co ma vliv nas stat. Pri pohledu na danove priznani a dalsi placene dane se chce potom jednomu blit, kdyz vidi jak se verejne penize rozkradaji, dnes uz temer verejne a bez obav z nejakeho postihu.
To si asi uvědumje Jančura, protože pro žluťáky nikdy nic od škodovky nekoupil ani nekoupí do vyhraných soutěží.
On má velkou výhodu že jako soukromník nemusí soutěžit každou roli toaleťáku jako ČD.
Je snad někde v zákoně napsáno, že VŘ musí být šité na míru Škodovce? zřejmě ne.
Zajímavé je, že ostatní správy jako DB, nebo OBB, které jedou podle stejných pravidel jako ČD, dokážou vysoutěžit veřejné zakázky úplně jinak, než ČD. Takže tímhle to zřejmě nebude.
Tak v soutěžích na západ nebo jih od nás, je jedním z rozhodujících aspektů i Garantovaná provozuschopnost po dobu předpokládané životnosti stroje. Např DB již několikrát za svou existenci, vrátily již zakoupené stroje. Příliš se to už neděje.
Koncern DB spoléhá na přísné komisaře EBA ale zejména na svou interní špičkovou jednotku DB System Technik. Ta stroj v procesu schvalování prověřuje ve všech možných i nemožných situacích. Ale samozřejmě také navrhují řešení pokud něco není jak má být. Takový NIM Express jim také zabral dost času.
Tak si koupí nové PESY.Ty si soukromně vysoutěžil.
Každou smlouvu podepisují dva subjekty – prodávající (ŠKODA) a kupující (ČD). Každý má ke smlouvě připomínky ale stále jde o dohodu dvou stran, kterou stvrdí svým podpisem. U ČD je to ještě pikantnější v tom, že podepisuje představenstvo po odsouhlasení dozorčí radou. Správná otázka tedy není proč byly tak drahé, ale proč to vůbec v ČD odsouhlasili a podepsali. Můžeme se vztekat, že lokomotivy byly drahé, že nefungují a že všude je možné je sehnat levněji ale to je tak vše co můžeme dělat. Škodovka dostala kšeft snů. Ten se ji ale vrací jako bumerang a ruku na srdce –… Číst vice »
čd od doby koupě 20ks 380 koupily jaký lokotky, nepočítám od cz loko…..
Pravda je, ze Skoda si timto udelala takovou mezinarodni ostudu, ze sice mozna vyhrala tuto bitvu, ale valka ohledne 380 je jiz definitivne prohrana. Neumim si predstavit, ze by nejaky soukromy subjekt mohl nakup tohoto stroje brat vazne, leda ze by Skodovka uspesne opet dobre „mazala“ a ziskala opet nejakou lukrativni statni zakazku. Smutne je, ze timto se definitvne uzavira historie jednoho prumysloveho odvetvi v CR. Navic by me zajimalo, jak dopadne dodavka 380 se soupravami do DB. Tak jsou jiz take v desivem skluzu.
Možná také Škoda vysoudí na DB nějakou miliardu(za to,že jim pozdě dodala vlaky):-)
Člověk by se tomu mohl zasmát, kdybychom ty peníze nezaplatili my všichni. Mohla za to být třeba nemocnice nebo škola.
Jak my všichni? Já nikdy žádné peníze navíc ČD nedal. Je jízdné a to, co platí samosprávy nebo MD za objednané služby.
Tak to jsi nejspíš jeden z těch povalečů, které my, daňoví poplatníci, sponzorujeme ač nechceme, stejně jako megarozkrádačku jmémem ČD.
A kde jsi přišel na to, že to bylo placeno ze státního rozpočtu? To šlo z kapes Českých drah. Nevím, že by to platil stát. Já také platím daně a vůbec o tom nevím, že bych je odevzdával ČD. Platím je státu. Stát platí ČD za objednanou službu. Tak jako třeba GWT na rychlících Most – Plzeň. A mimochodem, také nejsem rád, když jdou z mého peníze na nemakačenky.
České dráhy jsou státní podnik. Jedná se tedy o majetek všech občanů ČR. Navíc je neustále dotujeme ze státního i krajských rozpočtů. Takže nás sakra zajímá, jak takový podnik hospodaří.
České dráhy nejsou státní podnik.Jsou normální akciová společnost.To máte popletené.Jen ty akcie té společnosti vlastní stát.
Ze státního rozpočtu je nedotujeme,ale platíme za služby.Stejně tak dostává za služby zaplaceno Jančura(za studenty,důchodce),autobusoví dopravci,GV-Train za rychlíky Most-Plzeň a Šumavské lokálky.
Hospodaření musí akcionka zveřejňovat.Podobně je zveřejňuje Regio-Jet,LEO..
Kdo vlastní akcie ČD ? Není to náhodou MD ČR ?
Zbytečně bulvární termín „Nejdražší lokomotiva světa“, parametrově srovnatelné lokomotivy pro SEPTA vycházející z Amtrak Cities Sprintera vycházejí (dle aktuálního kurzu) na 203 milionů Kč/ks…
Pane Šindeláři, při vší úctě k Vám, Vy máte přehled, kolik stojí lokomotivy ve všech státech světa, když píšete nejdražší na světě? Víte třeba, kolik stojí lokomotiva táhnoucí vlak se železnou rudou z Kiruny ve Švédsku,která je považována že úplně nejsilnější na světě? To je totiž tvrzení jak v Blesku…
Stejně jako to „Zátopky“ s velkým Z. Když byste psal o škodovkách a favoritech či mercedesech, tam je to s měkkým i, viz pravidla českého pravopisu. Velkým Z tím označujete Zátopky jako Emila apod.
Čekal bych tedy češtinu na úrovni a zároveň si nevymýšlet.
Skutečně jsem nezkoumal ceny všech lokomotiv světa, jde o nadsázku, neboť ta cena je úplně mimo mísu. A nikdo mě nedonutí psát Emil Zátopek s malými písmeny, vypadalo by to blbě.
Tak novinář píše úmyslně nepravdu, ale obhajuje to nadsázkou – pane Šindeláři, nezlobte se, ale to je novinařina na úrovni? To teda spíš dost POD… 🙂
Já „to“ taky považuji za nejdražší lokomotivu světa. Pochopil jsem, že ze srovnání jsou vypuštěny stroje, co tahají rudu za polárním kruhem i stroje pro USA, jejichž schvalování by bylo ještě složitější. Pokud by Bangladéš vyráběl lokomotivy, možná by byly levnější. Ale srovnáváme to, co v té době ČD poptávaly a co a za jakou cenu bylo v té době k dispozici.
Přesně tak. A pardon, to pro autora článku jsem nechtíc vložil k Vám.
Mohl bych Vám prodat nějaké dolary za váš kurz? 70 lokomotiv za 466 milionů USD. Tedy při aktuálním kurzu 150 milionů Kč / kus. Zdroj informace máte zde: https://www.domain-b.com/companies/companies_s/Siemens/20101029_amtrak_oneView.html
Já ale hovořím o podobných (ne-li stejných) lokomotivách pro dopravce SEPTA… 13 lokomotiv za 118 mil. USD. https://news.usa.siemens.biz/press-release/mobility/siemens-build-13-electric-locomotives-southeastern-pennsylvania-transportatio
„supply spare parts and provide operation and maintenance training“. Chápete, že je to s náhradními díly?
Chápu, nicméně náhradní díly opravdu nenavýší kusovou cenu o desítky milionů Kč.
Vy víte, jaký je objem náhradních dílů? Vy znáte detaily smlouvy? Víte, jaký je rozsah toho školení?
Škodovka České dráhy v rámci zmíněné zakázky také vyškolila. A pořádně!
Podle dalších soutěží ČD nemám pocit.
První kontrakt z 2010 ukazuje zcela jinou cenu. Myslíte, že ceny lokomotiv na americkém trhu za šest let stouply o více než třetinu?
Jenomže takhle srovnáváte hrušky s jabkama.
tady se jedná samozřejmě o nadsázku, protože srovnatelná čtyřnápravová lokomotiva srovnatelných parametrů pro evropský trh se dá pořídit velmi výrazně levněji.