Jízdenky na železnici od prosince podraží, v průměru o dvě procenta

Na vlaky EuroCity Praha - Berlín - Hamburk nasazují České dráhy jedny ze svých nejlepších vozů. Foto: České dráhyNa vlaky EuroCity Praha - Berlín - Hamburk nasazují České dráhy jedny ze svých nejlepších vozů. Foto: České dráhy

České dráhy znovu po roce v prosinci zvýší ceny jízdenek. Změna se týká obyčejného jízdného a z něho odvozených tarifů.

České dráhy znovu po roce v prosinci zvýší ceny jízdenek. Změna se týká obyčejného jízdného a z něho odvozených tarifů. Dotkne se tak například zákaznických, zpátečních nebo traťových jízdenek. „Zvýšení bude v průměru o dvě procenta v reakci k očekávané výši inflace v České republice,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Podle něj tak ceny vzrostou o korunové položky.

Například na vzdálenosti 70 kilometrů si cestující připlatí dvě koruny, u 150 kilometrů pětikorunu. Dráhy mírně (o necelé jedno procento) zdražovaly už loni. Podle pololetních výsledků jim přitom zároveň rostou dotace od veřejných objednatelů (za pololetí o sto milionů na 6,864 miliardy). Rostou ale i provozní náklady, především na energie a mzdy (pololetí plus 4,5 procenta).

S příchodem nového jízdního řádu se zvýší z deseti na 20 korun i jednorázový poplatek za úschovu během přepravy, vzrostou i přirážky za neuposlechnutí pokynů dopravce (z 500 na 1000 korun). Naopak dráhy ruší dosavadní systém takzvaného lomeného jízdného, který se týká dvakrát projížděného úseku. Jízdné se bude nově odvíjet od součtu projetých kilometrů, nebudou se tedy sčítat ceny dvou jízdenek. Tím cestující ušetří. Dráhy uvádějí příklad cesty ze Starého Kolína do Zábřehu, kdy cestující jede nejprve na přestup v protisměru do Kolína. Na základním jízdném by měl nově zaplatit 209 korun a ušetřit tak desetikorunu.

Větší slevu získají i skupiny šesti a více osob, které objednávají přepravu přes objednávkový systém. Nově získají všechny osoby ve skupině slevu 50 procent z obyčejného jízdného, dosud byla sleva poskytována až od třetí osoby.

„Nabídky typu Akční jízdenka, SuperAkční jízdenka nebo Včasná jízdenka Česko jsou koncipovány jako dynamické a jejich ceny mohou v průběhu platnosti JŘ 2018 pružně reagovat na vývoj cen na přepravním trhu a na další faktory,“ doplnil dopravce v tiskovém prohlášení.

Tagy České dráhy jízdenky tarify železnice
10 komentářů