cargo

Drahám v pololetí klesl zisk na polovinu, osobní doprava je zpět ve ztrátě. Tržby rostou

České dráhy, vlak EuroCity. Autor: České dráhyČeské dráhy, vlak EuroCity. Autor: České dráhy

Skupině České dráhy se nepodařilo v letošním prvním pololetí udržet loňský zisk. Za šest měsíců vykázal holding zisk 262 milionů,

Skupině České dráhy se nepodařilo v letošním prvním pololetí udržet loňský zisk. Za šest měsíců vykázal holding zisk 262 milionů, což je méně než polovina loňského pololetního výsledku.

Do ztráty se vrátila osobní doprava, která skončila 388 milionů korun v minusu (loni zisk 29 milionů). V osobní dopravě sice vzrostly tržby o 2,6 procenta (289 mil.) na 11,2 miliardy korun, rostly ale i náklady. Jen na mzdách vydal dopravce o 250 milionů korun meziročně více.

Primárně se ale podle vedení drah vrátila osobní doprava do ztráty kvůli oslabení koruny a s tím spojeným kurzovým ztrátám. Zatímco výnosy mají dráhy v korunách, dluhy počítají v eurech. Oslabení koruny tak zvyšuje objem dluhu v korunách a vede k vyšším nákladům na úroky. Před rokem kurz působil přesně opačně, neboť koruna po uvolnění režimu ČNB posilovala.

Vlaky Českých drah využilo 89,4 milionu cestujících, což je o 2,5 milionu více než před rokem. „To se promítlo do tržeb z prodeje jízdních dokladů, které se meziročně zvýšily o 2,4 procenta. Podíl na tom měla především vnitrostátní osobní doprava a vyšší výnosy plynoucí ze zapojení vlaků ČD do integrovaných dopravních systémů,“ uvedl člen představenstva Martin Bělčík.

Nákladní doprava ČD Cargo vykázala za pololetí zisk 350 milionů korun (loni 384 milionů.), tržby meziročně vzrostly o 5,7 procenta na téměř 6,2 miliardy korun. ČD Cargo přepravilo 33,5 milionu tun nákladu, což je meziročně o 1,3 milionu více. Přepravní výkon carga se zvýšil z 5,65 na 6,3 miliardy tarifních tunokilometrů.

Takzvaný EBIT celé skupiny (zisk před zdaněním a úroky) byl v pololetí 2018 meziročně vyšší o více než 300 milionů korun a dosáhl 1,2 miliardy korun. Pololetní report je k vidění na stránkách drah.

Tagy České dráhy pololetí výsledky
29 komentářů