DPP zahustí víkendový provoz na letiště, pro linku 119 chystá nákup 20 nových vozidel

Autobus DPP na Letišti Václava Havla. Foto: Jan SůraAutobus DPP na Letišti Václava Havla. Foto: Jan Sůra

Dopravní podnik hl. m. Prahy posílí sobotou počínaje provoz na autobusové lince 119 mezi Nádražím Veleslavín a Letištěm Praha. Od

Dopravní podnik hl. m. Prahy posílí sobotou počínaje provoz na autobusové lince 119 mezi Nádražím Veleslavín a Letištěm Praha. Od 15. června do 15. září pojedou o víkendech mezi 9:00 a 20:00 od každého metra dva autobusy místo jednoho, ve směru z letiště bude současný interval 7,5 minuty zkrácen na polovinu. Podnik rovněž chystá tendr na nákup dvaceti nových velkokapacitních autobusů, chce přitom oslovit i mimoevropské výrobce.

„Počet leteckých cestujících včetně těch, kteří se pro cestu z letiště do centra Prahy rozhodnou využít veřejnou dopravu, stále stoupá a již nyní navazujeme po celý týden na každé metro jeden kloubový autobus. Při delších intervalech metra o víkendech však i toto přestává stačit, proto zde v hlavní sezóně nasadíme autobusy dva, jejichž celková kapacita je zhruba 200 lidí,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Posílení linky prosadil a objednal u DPP organizátor dopravy ROPID, který také kreslí jízdní řády.

Linkou 119 jezdí každý den na/z letiště asi 20 tisíc cestujících. Jde tak o nejvytíženější linku ze čtyř, které DPP na letiště zajišťuje. Proto ji podnik chce vyztužit novými vozidly. „V těchto dnech připravujeme podklady pro vypsání výběrového řízení, chceme oslovit co nejširší spektrum výrobců velkokapacitních autobusů v Evropě i mimo ni, abychom dostali nejlepší produkt za nejvýhodnější cenu. Budeme poptávat nejenom autobusy na tradiční dieselový pohon, ale i vozy na pohon hybridní,“ sdělil šéf DPP Petr Witowski. Vypsání výběrového řízení chystá podnik na letošní srpen, smlouvu s vítězem by rád podepsal do konce letošního roku. „Pevně věříme, že se první cestující budou moci svézt na nových velkokapacitních autobusech DPP na lince 119 ve druhé polovině příštího roku,“ doplnil Witowski.

Počty odbavených cestujících na Letišti Václava Havla Praha již několikátým rokem po sobě rekordně rostou.
Loni letiště odbavilo 16,8 milionu cestujících. Vedení letiště proto posílení autobusové dopravy vítá, připomíná ale vlekoucí se přípravu stavby železnice, která má definitivně vyřešit dopravu na/z letiště. „Neexistence kolejového napojení tak stále zůstává překážkou dalšího možného růstu a rozvoje letiště,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Kromě páteřní linky 119 k metru Nádraží Veleslavín je cestujícím k dispozici také autobusová linka 100 k metru Zličín s provozem kloubových autobusů a doplňková linka 191 ve směru Petřiny a Anděl. Rychlé spojení s Hlavním nádražím zajišťuje také speciální linka AE (Airport Express), která jezdí v hlavní sezóně v intervalu 10 minut. Čtyři linky denně přepraví zhruba 30 tisíc cestujících.

V noci zajišťuje dopravu do centra autobusová linka 910 v intervalu 20 až 30 minut. Přímé spojení s letištěm má také největší středočeské město Kladno linkou PID 322.

Tagy dpp letiště praha linka 119
38 komentářů