Doprava ve městě Metro

DPP vypnul wifi v pražském metru, lepší mobilní signál je už ve 29 stanicích

Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
Do konce roku přibude vysokorychlostní internet v 11 stanicích.

Pokrývání pražského metra mobilním LTE signálem pokračuje. Dalšími dvěma stanicemi s lepším pokrytím jsou nově Hradčanská na lince A a Českomoravská na trase B. Součástí je i pokrytí přilehlých tunelů.

DPP další pokrytí oznámil v tiskové zprávě. Během několika dní by mělo dojít i k pokrytí stanice Dejvická, ta bude třicátou stanicí v pražském metru pokrytou sítí LTE. Díky tomu bude nepřetržitý signál na trase A z Nemocnice Motol až po Muzeum.

Pokrytí má na starost konsorcium operátorů. (O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic) a společnost CETIN. Do konce roku by mělo být pokryto dalších jedenáct stanic. Kromě Dejvické měly být hotové také stanice Karlovo náměstí a Můstek na lince B.

V září se rozšíření signálu LTE dočkají cestující z oblasti pražského Jižního města na nejvytíženější lince C, konkrétně stanice Chodov, Opatov a Háje. V průběhu posledního čtvrtletí letošního roku by síť LTE měly dostat také Národní třída, Náměstí Republiky, Náměstí Míru a další dvě stanice v Praze 3 nebo Praze 5 v závislosti na zahájení prací na připravované modernizaci stanice metra Jiřího z Poděbrad.

Do konce letošního roku by tak měla vysokorychlostní síť LTE fungovat v metru v celém širším centru Prahy. Na příští rok zůstane DPP, konsorciu operátorů a společnosti CETIN pokrýt 22 stanic a přilehlých tunelů pražského metra.

DPP se kvůli rozšiřování vysokorychlostního internetu rozhodl ukončit pilotní provoz vlastní wifi sítě v některých stanicích. „Naše strategie v oblasti pokrývání metra signálem je jednoznačná – chceme ve spolupráci s operátory rozšiřovat do celé sítě pražského metra nejmodernější technologie, což je v tuto chvíli vysokorychlostní síť LTE, v budoucnu pak i 5G. Nechceme podporovat dvoukolejnost a zbytečně vynakládat další prostředky na budování a provozování paralelního systému, který nikdy nemůže poskytnout takovou rychlost, kvalitu a stabilitu signálu jako síť LTE,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Wifi signál byl dostupný v osmi stanicích metra: na lince A na Muzeu, na lince B na Florenci, Náměstí Republiky a Smíchovském nádraží a na lince C na Florenci, Hlavním nádraží, Muzeu a na Pražského povstání. Všechny tyto stanice, vyjma Náměstí Republiky, jsou v současnosti již plně pokryty signálem vysokorychlostní sítě LTE včetně přilehlých tunelů, kam wifi síť nedosahovala. Na Náměstí Republiky bude LTE síť k dispozici na podzim letošního roku.

Aktuální stav pokrytí stanic a přilehlých tunelů pražského metra vysokorychlostní sítí LTE:
Linka A
• úsek Nemocnice Motol – Muzeum (10 stanic)
Linka B
• úsek Smíchovské nádraží – Anděl (2 stanice)
• úsek Florenc – Českomoravská (5 stanic)
Linka C
• úsek Nádraží Holešovice – Roztyly (12 stanic)

63 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš V.

Na veřejnou Wi-Fi? Ne, díky. 🙂

robert

Nemusis se pripojovat. Neni zac. 🙂

Eduard

Tak nějak. Pokud člověk není vyloženě trouba tak se opravdu nemusí bát co se týče připojení na veřejnou wi-fi.

Eduard

Je zajímavé že za dobu co my pokryjeme stanici metra internetem, tak jinde postaví novou.
Každopádně nechápu proč ruší tu wi-fi. Ne každý má datový tarif a jistě spousta lidí byla ráda a vděčna za ty data. Opravdu zkvalitnění MHD jak má být.

realista

Samozřejmě: možnost pouhéo „tichého“ přístupu na Internet by v metru (minimálněvtunelech) byla mnohem užitečnější, než když teď kdejaký neurvalý žvanil bude mít možnost nechutně otravovat okolí svým hlasitým blábolením o trusu, které nikohokolem nezajímá, ale všichni je musejí vydržet ..

Lukáš

OMFG, tohle proroctví se objevuje už asi dva roky, ale vidět/slyšet někoho telefonovat v metru na úseku s pokrytím je spíše výjimečné.

Tomáš V.

Lidé si na to podle mě pořád ještě tak úplně nezvykli. Není nic moc, když vám to v průběhu hovoru vypadne. Změna by mohla nastat v momentu, kdy se médii prožene senzace o tom, že po 20 letech se dá v metru konečně telefonovat = jistota, že to nevypadne. Ale uvidíme.

Eduard

Tak to by jste měl prosadit, aby se lidé v MHD nahlas mezi sebou nebavili, protože Vás to ruší, stejně jako jejich telefonování. Pokud chcete mít ticho, tak jeďte patřičným vozem (např. takový Mercedes třídy S je opravdu dobře odhlučněný) nebo si pořiďte sluchátka s aktivním potlačením hluku. Prostě lidé mluví, psy štěkají, kočky mňoukají a děti dělají radost 🙂

Frantisek

Jednostranný „hovor“, umocněný „nerozuměním“ a nutností hulákat, je ovšem empiricky mnohem rušivější. Nabádat k výměně za auto je bohužel krok z louže do bláta – to už radši sem tam hovor než trvalý randál a více škodlivin k tomu. 🙂

Eduard

Chápu, že něco takového je nepříjemné. Bohužel ne všichni lidé jsou ohleduplní a tiší. Rozhodně si myslím, že bezdomovci v MHD jsou mnohem horší než horlivý telefonisté. I když i oni svým hovorem lecky hodně ruší a ještě více lezou na nervy.

Karel

ono uz tak nejak je zakomponovano v prepravnim radu, ze by se cestujici nemeli chovat hlucne (ovsem vetsina cestujicich ho necetla), obcas opravdu stoji za to poslouchat nekoho kdo si da telefon nahlas pred sebe a 15 minut zvatla o nicem

Poruseni prepravnich podminech: cestující se chová hlučně, reprodukuje hlučně hudbu nebo zpěv nebo používá hlasitě audiovizuální techniku nebo obtěžuje ostatní cestující jiným nevhodným chováním

Eduard

To máte v tomto ohledu naprostou pravdu, že lidé by měli být ohleduplní, patřičně tišší, aby hlukem ani jinak nerušili své okolí.

Alexandr

Souhlasím, Wi-Fi v pražské MHD mi bude chybět. Často jsem využíval Wi-Fi ve stanici Pražského povstání ke čtení zpráv nebo vyhledání spojení. Data v mobilu nemám, a tak Wi-Fi je pro mě důležitá služba. Že DPP nechtěl dále investovat do Wi-Fi sítí – OK, je to jeho rozhodnutí. Proč ale nenechali běžet sítě v těch šesti stanicích, kam je instalovalo předchozí vedení DPP? Zas tolik peněz by to nestálo. PRO SROVNÁNÍ: v Praze se dopravní podnik rozhodl vypnout/neinstalovat Wi-Fi ve stanicích metra a místo toho instaluje mobilní signál v tunelech. V New Yorku na to šli opačně. V podzemních trasách… Číst vice »

MajsterN

> Data v mobilu nemám, a tak Wi-Fi je pro mě důležitá služba

Kupte si data v mobilu, stejně jako obyvatele Indoneskych vesnic, co žijí v chatrcich.

Eduard

A proč by si je pán kupoval, když nemusí. Co když má v práci i doma wi-fi a cestou do práce si udělá na mobilu co potřebuje. Opravdu nechápu proč Vám vadí to, že někde je wi-fi free.

kubisek

Mě třeba nevadí, že někde je wifi zdarma. Pokud tedy na ní nemusím povinně přispívat ze svých daní.

Eduard

Nemyslím, že by jste nějak doplácel na wi-fi zdarma v MHD. Osobně to beru jako takový malý bonus pro zákazníka. Něco jako WC nebo wifi zdarma v restauracích či nákupních centrech.

Inspektor státních drah

Data v mobilu nemám, nechám si je zaplatit od ostatních

Vy nemáte stovku měsíčně?

Damián

kolik dat pořídíte za stovku? vystačí to aspoň na jedno video na youtube?

Eduard

Tak nějak. Obávám se, že pokud si jej pustíte ve full HD, tak jej pomalu ani nedokoukáte do konce. Každopádně tady to není o tom, že by pan Alexandr tyl z potu a práce ostatních jak se to Inspektor státních drah snaží naznačit.

Inspektor státních drah

Za stovku máte u Kaktusů 1.2 G.
To máte i pár dílů serialu
Momentálně dává 02 100GB za 300 stovky to by mělo stačit i online závislákůk

KarelF

Tak a teď mne vysvětlete proč se tedy rvou peníze do WiFi v tramvajích a busech nebo vlacích kde je pokrytí mobilními operátory také. Pokud bychom k tomu přistupovali takto tak wifi je v vlacích, tramvajích, busech, hospodách, restauracích, hotelích, hostelech atd. zbytečné.

Eduard

Tak nějak. Pořád se mluví o tom jak je potřeba lidi dostat z aut do MHD. Toto si myslím je dobrý argument, že člověk může sedět, vézt se a např. koukat na videa na youtube. Jak vidím, pražští páni konšelé jsou hlava. Všude malují modré čáry, přemalovávají dopravní prostředky, zdražují jízdné a ještě lidem berou wi-fi. To je pomalu na další defenestraci 🙂

Vladimir R.

To je lehké. Hádám, že operátoři to dali do smlouvy aby víc vydělali na datech.

thegrid

Nezlobte se na me ale proč by Vám Praha mela platit nějakou službu, kterou si můžete za 100kc měsíčně koupit dam v nesrovnatelně lepší kvalitě. DPP tu od toho není. Všichni navíc víme jak to bylo predrazene. Nebuďte socka a kupte si tarif dat. Ušetříte za noviny..

Mirek Zv.

Co to je za nesmysl? Za 100/měs si ji koupíš jen v nesrovnatelně HORŠÍ kvalitě – budeš hlídat každý byte.

Cyklista

Doporučuji nabídku polského Tmobile za NEOMEZENÝ tarif od 30 PLN, což je nějakých 180 CZK

– Rozmowy bez limitu

– SMS i MMS bez limitu

– Internet bez limitu danych

Frantisek

Zase jestli chtějí zdražit až na 9000 za rok, mohla by v tom ta wi-fi být, i když chápu, že je to starost a náklad navíc.

GPGP

Chudáci zahraniční turisté, budou si muset kupovat drahá data, a pro předplatitele kupónů by mohla být síť WiFi síť zdarma, kdyby zůstala.
A teď když přijde krize, budou lidi šetřit každou korunu.
Ať žije digitální Česko 🙂

Eduard

Zahraniční turisté mají většinou to štěstí, že u sebe doma nemají „specifický“ trh a mají tarify za rozumnou cenu. Jen si porovnejte co se nabízí v ČR, AT a PL. Budete překvapen jak moc jsme specifický trh.

MajsterN

Nějaké 400 za unlimited data u TMO (3Mbps po 20G) moc specifické už není. Jestli to maj v Polsku za 100 není takový rozdíl.

Kalina

100GB za 300Kč je lepší nabídka datamanie.cz

Eduard

Ta nabídka není špatná. Ale pokud budete chtít si zavolat každý den, tak měsíčně utratíte 750 Kč. Ale uznávám, že v našich končinách je to opravdu dobrá nabídka.

Eduard

No nevím nevím, ale platit za něco 400 nebo 100 korun mi přijde opravdu velký rozdíl Navíc za 400 Kč jsem neomezený internet na stránkách nenarazil. Leda tak 10 GB za 500 nebo 1 GB za 399.
Pokud chcete vidět jak vypadá opravdu férová nabídka, tak se prosím podívejte na: https://virginmobile.pl/oferty/karta

Eduard

Omluvám se za 399 dává T-Mobile 4 GB. Každopádně v Polsku za 25 PZL řekněme hodně zhruba 300 Kč, má člověk neomezené volání, neomezené SMS a až 25 GB dat.

Cyklista

25 PLN je zhruba 150 CZK (zlotý je cca 6 korun)

u polského Tmobile je plně neomezený tarif (volání, SMS, data) od 180 korun, u Virgin neomezené volání a SMS + 3GB dat za 40 korun.

Eduard

Děkuji za upřesnění. Psal jsem schválně hodně zhruba. Je smutné, že Poláci mají telekomunikační tarify i rychlost výstavby dálnic, které jim můžeme jen a jen závidět.

David

Jaká drahá data pro zahraniční turisty? Většina těch turistů mají několikanásobný rychlejší internet přes roaming svého operátora, že i vy platíte několikanásobně více tady v Česku než oni. Rozsah sítě Free WiFi v zahraničí snad není tak velká jako je tady, takže tam ty data jsou nejpoužívanější.

MajsterN

Roaming je cokoliv jen ne rychlejší. Musí se tunelovat k původnímu operátorovi, takže takový Korejec bude mít ping 200 a rychlost třetinovou.

S tím, jak jsou uz dostupné rosmingove eSIM, to jde celkem lehce otestovat.

Eduard

Nechápu o jakém tunelování původního operátora mluvíte. Zkuste to podrobněji vysvětlit. Pokud jste jako turista v zahraničí (budeme se bavit pro jistotu pouze a jen o EU), tak máte data i ostatní služby podle svého domácího tarifu. Takže Vás nenažranost místních operátorů nemusí vůbec, ale vůbec trápit. Navíc wi-fi free vždy potěší. Už jen proto, že máte možnost volby. Můžete používat svá data, nebo se připojit na wi-fi.

kubisek

On nemyslel Klausův tunel, ale datový tunel. Konektivitu v roamingu do internetu odbavuje domovský operátor. Takže když jihokorejský turista vleze v roamingu na nějaký český web, data tečou z ČR přes Jižní Koreu zpět do ČR.

Tomas

Doporučuji před tím, než budeš něco vykládat, taky něco vyzkoušet.

v naprosté většině případů (a to cestuji velmi často) je datový roaming podstatně rychlejší (ale neskonale rychlejší) než veřejné wifiny. a je úplne jedno, jestli je latence 200 nebo 100.

kubisek

To je ale dáno spíš propustností „poslední míle“, tj. přehuštěného pásma 2,4 GHz

Tomas

to je vcelku jedno, čím je to způsobeno. realita je taková, že veřejné restaurační wifi, wifi v MHD , ale i „neveřejné“ wifi v hotelích apod. jsou na tom s rychlostí dost špatně.

v.sp

Vetsina mozna, ale vsichni urcite ne.
Zrovna koukam na sveho zahranicniho operatora, jake ze ma ceny pro CR: 8Kc/MB, balicek 500Kc/500MB (hm… to neni zas tak spatne…)
Rozhodne porad mnohem lepsi, nez opacne: cesky operator zde za 250Kc/MB.

Ne vsichni turiste v CR jsou z EU.

V. K.

To je rozumné. Wi-Fi v metru je slepá ulička.

PetrN

Já jakožto člověk, který z principu bojkotuje Kellz**duv kartel nejdražších dat v Evropě, jsem WiFi v metru docela využíval a jeho konec mě mrzi.

Inspektor státních drah

Takže jsi si nechal platit svoje data s daní jiných ( wiffi).
Typická pražská socka

Eduard

Pan PetrN není rozhodně nějaká pražská socka, ale zcela racionální a myslící člověk. Prostě se mu nelíbí cena služeb, která je nejen dle jeho soudu předražená tak ji bojkotuje. Ne každý má to štěstí mít firemní telefon a nemuset se starat o ceny na telekomunikačním trhu.

Kalina

Za kolik byste si představoval 100GB dat v mobilu, když za 300Kč je to „předražená“ služba?

Eduard

Jak jsme psal výše těch 100 GB je na české poměry slušná nabídka, ale ne pro každého. Jako ideál bych viděl toto: https://virginmobile.pl/oferty/karta za 25 PZL (cca 150 korun) neomezené volání, sms a 15-25 GB dat. Viz: https://virginmobile.pl/oferty/karta Za mě by bylo férové mít bez jakýchkoliv obezliček (neveřejné tarify, úvazky atd) mít neomezené volání, sms, mms a slušnou porci internetu (5-15) za nějakých 300 -400 Kč. Že to v pohodě jde i dnes dokazují mnohé firemní tarify, kde se dostanete podstatně níže. O státní správě nemluvě. Tam když se chce, tak mají tarify o kterých si my běžní občané můžeme… Číst vice »

Cyklista

Nemusíte si nechat zdát. U firmy se běžně dostávám s neomezeným voláním + 2 až 5 GB na 100 až 150 korun. Bohužel někdo musí operátorům generovat i vysoký zisk a na to jsou retailoví zákazníci =)

Eduard

Jako řadový občan bohužel ano. S těmi tarify by byl život hned hezčí a věřím, že by většině lidem naprosto vyhovovali.Jinak s Vámi naprosto souhlasím. Obyčejné lidi operátoři sdírají z kůže jak jen mohou.

Inspektor státních drah

Pokud se mu nelíbí cena služby, tak ať ji nepoužívá.
Jednoduché.
Pokud internet mimo domov chce ( chce ne potřebuje) ať si ho zaplatí, giga už dneska běžně vychází na padesatikorunu, teď v akci O2 na tři koruny

KarelF

Takže z daní nyní dotuji to, že z práce píšete tento příspěvek. jinak pak dotuji ze svých daní i wifi v tramvajích, busech a vlacích a to přímo i nepřímo takže to pojďme zrušit.

Inspektor státních drah

Už se vám doneslo, že jsou lidé kteří pracují v turnuse, tedy nutně nemusí být v práci v době pro ostatní obvyklé ?
Navíc moje práce na dráze je specifická v tom, že tu existuje něco čemu se říká provozní pauzy ( vlaky nejezdí nonstop za sebou, ale jsou mezi nimi pauzy, na menších tratích často i desítky minut)
Před noc i několik hodin kdy musíte být na pracovišti ale nejste placen za řízení dopravy. Tedy jste přítomen ale zaměstnavatel vám neplatí.

thegrid

Proč vám ho mám platit já z daní by chytraku? Kupte si tarif nebo buďte bez internetu. To jsou moresy.

Eduard

To je stejná logika, proč děti zdarma chodí do školy, když já žádné děti nemám. Nebo proč se zdarma jezdí po cestách, když žádné auto nemám. Tu wi-fi berte jako službu navíc, která zas tak moc nestojí a mnoha lidem pomůže. Něco jako WC zdarma.

kubisek

Protože ty cizí děti i vám budou jednou platit důchod. Protože když nemáte auto, neplatíte spotřební daň z benzínu.

Eduard

To rozhodně ne. Myslím, že toto byla služba, která zpříjemňovala život mnoha lidem. Ne každý má datový tarif a ne každý si může serfovat podle libosti.

thegrid

S WiFi si dle libosti surfovat nemůžete. Je to jen predrazena díra na peníze pro kamaradicky.

Eduard

Jak to? Ano provozovatel může omezovat nějaké weby a také tam může být omezení rychlosti kvůli obsazenosti. To, že stát (státní správa, samospráva… atd.) si nedokáží pohlídat své zakázky je už jiná kapitola. Za to ta wi-fi v MHD nemůže.