LOT 3a leaderboard

DPA: Deutsche Bahn odložila prodej dceřiné firmy Arriva

Motorák řady 845 společnosti Arriva. Pramen: ArrivaMotorák řady 845 společnosti Arriva. Pramen: Arriva

Německá železniční společnost Deutsche Bahn odložila plánovaný prodej dceřiné společnosti Arriva, který jí měl přinést několik miliard eur. Výnos by

Německá železniční společnost Deutsche Bahn odložila plánovaný prodej dceřiné společnosti Arriva, který jí měl přinést několik miliard eur. Výnos by byl výrazně pod účetní hodnotou, uvedly koncernové zdroje agentury DPA. Arriva sídlí v britském Sunderlandu a provozuje vlakové a autobusové spojení ve 14 evropských zemích, včetně České republiky. Deutsche Bahn zvažovala prodej, aby získala peníze na snížení dluhu a investice.

Německý železniční dopravce chtěl původně Arrivu prodat v letošním roce a měsíce sháněl kupce. Současně už delší dobu připravoval jako záložní variantu i nabídku akcií Arrivy na burze. Od té ale upustil poté, co si Britové v referendu v roce 2016 odhlasovali odchod z Evropské unie.

O dalším postupu má podle agentury DPA jednat včera odpoledne na zvláštním zasedání kontrolní grémium Deutsche Bahn složené z dozorčí rady a představenstva. Hodnota divize by mohla být tři až čtyři miliardy eur (76,5 miliardy až 102 miliardy Kč). Arriva patří podle agentury DPA od roku 2010 k největším německým státním podnikům.

V České republice působí společnost Arriva Transport ČR, která sdružuje dalších osm firem. Podle svých internetových stránek provozuje 2000 autobusů, 35 trolejbusů, pět vlaků a má přes 3200 zaměstnanců. Roční obrat činí více než čtyři miliardy Kč a firma přepraví přes 115 milionů cestujících ročně.

Podle agentury Reuters běží v DB současně boj o odvolání finančního ředitele Alexandera Dolla. Na jeho konec podle agentury tlačí zejména německý  ministr dopravy Andreas Scheuer. Důvodem měly být právě komplikace s prodejem Arrivy. Dozorčí rada včera současně zvolila dosavadní šéfku berlínského dopravního podniku BVG Sigrid Nikuttovou do čela DB Cargo.

ČTK + Zdopravy.cz

Tagy Arriva Deutsche Bahn
24 komentářů