Dozvuky razie na SŽDC. Policie navrhla obžalobu šesti osob a jedné firmy

Železniční trať 036 Liberec - Tanvald. Ilustrační foto: Jan SůraŽelezniční trať 036 Liberec - Tanvald. Ilustrační foto: Jan Sůra

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) dokončila vyšetřování veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), kvůli které proběhla v březnu

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) dokončila vyšetřování veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), kvůli které proběhla v březnu 2016 policejní razie u státní organizace i jejich dodavatelů.

V tiskové zprávě NCOZ uvedla, že státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze kriminalisté předložili spisový materiál s návrhem na podání obžaloby na šest fyzických osob a jednu právnickou osobu, a to pro podezření ze spáchání trestných činů „poškození finančních zájmů Evropské unie“, „porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“, „zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a při veřejné dražbě“, „přijetí úplatku“ a „podplacení“.

Trestná činnost se měla týkají dvou zakázek z roku 2015: „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky ve výši 20 milionů korun bez DPH a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky ve výši 35,6 milionů korun bez DPH.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí fyzickým osobám dle konkrétní právní kvalifikace trest odnětí svobody v rozmezí od 3 do 10 let,“ řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Jména NCOZ nesdělila.

Policii původně zajímaly ještě další dvě zakázky na modernizaci tratě Ústí nad Orlicí Choceň a Chomutov – Žatec. Mezi obviněnými byly původně tři firmy: Sudop, Valbek a Výzkumný ústav železniční.   SŽDC už dříve uvedla, že mezi obviněnými není nikdo z jejich zaměstnanců.
Zjišťujeme další podrobnosti.

Tagy korupce NCOZ SŽDC zakázky
7 komentářů