umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Lidé Železnice

Dozvuky razie na SŽDC. Policie navrhla obžalobu šesti osob a jedné firmy

Železniční trať 036 Liberec - Tanvald. Ilustrační foto: Jan Sůra
Železniční trať 036 Liberec - Tanvald. Ilustrační foto: Jan Sůra

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) dokončila vyšetřování veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), kvůli které proběhla v březnu 2016 policejní razie u státní organizace i jejich dodavatelů.

V tiskové zprávě NCOZ uvedla, že státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze kriminalisté předložili spisový materiál s návrhem na podání obžaloby na šest fyzických osob a jednu právnickou osobu, a to pro podezření ze spáchání trestných činů „poškození finančních zájmů Evropské unie“, „porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“, „zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a při veřejné dražbě“, „přijetí úplatku“ a „podplacení“.

Trestná činnost se měla týkají dvou zakázek z roku 2015: „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky ve výši 20 milionů korun bez DPH a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky ve výši 35,6 milionů korun bez DPH.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí fyzickým osobám dle konkrétní právní kvalifikace trest odnětí svobody v rozmezí od 3 do 10 let,“ řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Jména NCOZ nesdělila.

Policii původně zajímaly ještě další dvě zakázky na modernizaci tratě Ústí nad Orlicí Choceň a Chomutov – Žatec. Mezi obviněnými byly původně tři firmy: Sudop, Valbek a Výzkumný ústav železniční.   SŽDC už dříve uvedla, že mezi obviněnými není nikdo z jejich zaměstnanců.
Zjišťujeme další podrobnosti.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Frant674

SŽDC: i pokud jste opravdu ze SŽDC, jak může zaměstnavatel vědět, kdo z jejich zaměstnanců je obviněný nebo obžalovaný? Tím se člověk obyčejně v práci nechlubí…

MartinM

Myslíte, že když pácháte trestnou činnost v rámci svého zaměstnání, tak to policie neoznámí zaměstnavateli?

Frant674

SŽDC: i jestli jste opravdu ze SŽDC, jak můžete vědět, kdo z vašich zaměstnanců je obviněný nebo obžalovaný? Tím se člověk obyčejně zaměstnavateli nechlubí.

VRT: jo, souhlas. Pracoval jsem na dráze ještě za ČD s.o. a už tehdy to jelo. Ale na tu jejich dnešní drzost a pocit že se to všechno politicky přikryje to tehdy teda nemělo

VRT

Pokud vím, tak Lapáček že SUDOPu byl stíhán vazebně. Sosnovi vzali počítač. Ale není vůle. Tam to sebrat celé, neminou.

To

Situaci a odbornost v SŽDC přesně vystihuje ilustrační fotka – nové koleje a rychlost 55 – 60 km/h… P.S. Kolik stála ta cedule s šedesátkou, která umožní uspořit několika málo vlakům asi tak 2 vteřiny času?

VRT

Přejme gaunerům z tandemu SŽDC- SUDOP tresty na horní hranici. Cinknité zakázky, které ovlivní železnici na desetiletí, to bylo už moc do očí bijící. Popravdě, kdyby byla vůle (jako že není), tak by si NCOZ mohla v Dlážděné otevřít pobočku.

SŽDC

To vás asi zklame informace, že zaměstnanci SŽDC mezi obviněnými nejsou.