Dopravci začnou platit od února v mýtném i za hluk a znečištění, stát tak vybere o 1,6 miliardy korun navíc

Kamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČRKamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČR

Nové poplatky mají státu přinést další peníze za použití silnic.

Do výše mýta se bude v Česku od 1. února započítávat nejen počet ujetých kilometrů a emisní třída vozidla, ale také jeho hlučnost a znečištění životního prostředí.

Ministerstvo dopravy finišuje s letitými plány na zavedení takzvaného třísložkového mýtného, ve kterém budou nově dopravci platit. Do meziresortního připomínkového řízení poslali návrh vyhlášky, která by výběr nového poplatku za hluk a znečištění ovzduší umožnila od 1. února příštího roku.

V materiálu dosud není uvedeno, jak přesně se bude poplatek za hluk vypočítávat. Stát na počátku roku uzavřel smlouvu s Deloitte Advisory na návrh výše poplatků. Výše sazeb by měla být součástí další vyhlášky, která řeší cenu mýtného.

Ministerstvo je ale zjevně už zná: materiál totiž uvádí odhadované příjmy navíc. „Ministerstvo dopravy předpokládá zvýšení předpisu mýtného v roce 2021 ve výši 1,6 miliardy Kč oproti roku 2019,“ píše se v textu. Stát loni vybral na mýtu 10,94 miliardy korun.

Poplatek za hluk je běžnou složkou mýtného v řadě jiných zemích, pro stát jde o jednoduchou cestu, jak od dopravců vybrat více. Zdražit samotné mýto není tak jednoduché kvůli velkému podílu evropských dotací na stavby dálnic.

Tagy Ministerstvo dopravy mýtný systém mýto
49 komentářů