Doprava na východě Čech podraží, kraje mění tarif IREDO

Železniční stanice v Hradci Králové. Foto: České dráhyŽelezniční stanice v Hradci Králové. Foto: České dráhy

Cestující v autobusech a vlacích v Královéhradeckém a Pardubickém kraji zaplatí od 15. prosince za cestování více než dosud. Se

Cestující v autobusech a vlacích v Královéhradeckém a Pardubickém kraji zaplatí od 15. prosince za cestování více než dosud. Se změnou jízdního řádu se dohodly oba kraje na zdražení tarifu IREDO. Zvýšení má kompenzovat nárůst ceny dopravního výkonu a inflaci.

IREDO je dalším integrovaným dopravním systémem, který od prosincové změny jízdních řádů zdraží, vyšší ceny ohlásil také Liberecký kraj.

Cenu dopravního výkonu ovlivnilo hlavně výrazné zvýšení nákladů například na mzdy řidičů. Ke změnám tarifů nedochází jen u nás, stejné kroky musely učinit i okolní kraje. Ceny jízdného v Tarifu IREDO se také více přiblíží ceníku Českých drah, které jej každoročně upravují podle výše inflace,“ uvedli v tiskové zprávě náměstci hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček a náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš.

Nový ceník zatím není na stránkách Ireda zveřejněn. Podle tiskové zprávy se jízdné placené v hotovosti se v průměru zvýší o 8,2 %. Pro téměř 90 procent cestujících se ale cena zvýší maximálně o dvě koruny. U prvního pásma, tedy nejlevnějších jízdenek, se totiž nezmění vůbec a cena obyčejného jízdného tak zůstává na 10 korunách. V několika dalších pásmech činí zvýšení od 1 do 2 korun. K největšímu zvýšení ceny v absolutní částce dojde u cen od 100 korun více, kdy cena vzroste vždy o 10 korun.

Platba bezkontaktní čipovou kartou IREDO se bude nově řídit pevně stanovenými cenami oproti dosavadní slevě 5 procent z jízdného. Sleva bude ve výši 2 až 8 korun.

U vícedenního jízdného mají změny zvýhodnit pravidelné cestující. Základem pro jeho výpočet tak bude místo jednoduchého obyčejného jízdného (placeného v hotovosti) jednoduché obyčejné jízdné placené bezkontaktní čipovou kartou IREDO. Navíc úprava způsobu výpočtu přinese ve většině případů zlevnění vícedenních jízdenek. Například obyčejné sedmidenní jízdné na nejkratší vzdálenost bude nově stát 64 korun oproti dosavadním 80 korunám. Děti, studenti a senioři zaplatí za sedmidenní jízdenku v prvním pásmu 16 korun oproti dosavadním 20 korunám.

Tagy IREDO Královéhradecký kraj Pardubický kraj
60 komentářů