Dopad německých škrtů. Žitavské úzkokolejky začaly propouštět, omezí provoz

Souběžný odjezd parních lokomotiv z nádraží Bertzdorf do Oybinu (vpravo) a Jonsdorfu. Foto: SOEGSouběžný odjezd parních lokomotiv z nádraží Bertzdorf do Oybinu (vpravo) a Jonsdorfu. Foto: SOEG

Dopravce přišel o téměř polovinu peněz od saského ministerstva.

Jedna z velkých železničních atrakcí hned za česko-německou hranicí se dostala do zásadních problémů. Důvodem jsou velké škrty v rozpočtech saské vlády, kvůli kterým přijde provozovatel úzkokolejné dráhy Zittauer Schmalspurbahn provozující tratě a vlaky ze Žitavy do Oybinu a Jonsdorfu o téměř polovinu přislíbených dotací na provoz.

Zásadní omezení přísunu peněz se projevilo prakticky okamžitě: provozovatel železnice Sächsisch-Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft (SOEG) odstavil první parní lokomotivy, proškrtal jízdní řád a začal propouštět. O razantním opatření informovala firma na svých stránkách novinovým textem ze Sächsische Zeitung. Na podobný problém si stěžují i další saské úzkokolejky, například Dölnitzbahn.

Saské ministerstvo pro infrastrukturu a místní rozvoj podle šéfa žitavské úzkokolejky Ingo Neidhardta snížilo dotaci ze 14 na 8 milionů eur ročně. „Takový škrt by prakticky znamenal konec,“ řekl Neidhardt, jednatel SOEG.

Žitavské úzkokolejky neslouží ani tak pro základní dopravní obslužnost jako hlavně turistická atrakce. Loni ze všech saských úzkorozchodných drah přepravil nejvíce cestujících. Velkou část z nich tvoří pravidelně čeští návštěvníci . V provozu tak má tratě udržet objednávka od dopravního svazu Horní Lužice – Dolní Slezsko (ZVON) ve výši 2,5 miliony eur.

Zásadní omezení nastane v zimě

Podle šéfa úzkokolejek došlo nakonec k dohodě o redukci provozu o zhruba čtvrtinu. Některé plánované parní vlaky nepojedou, lokomotivy budou odstaveny. Firma propustí tři lidi. „Už to není propast, ale katastrofa střední velikosti,“ popisuje situace Neidhardt. Největší redukce se bude týkat provozu mimo sezónu. V prosinci, lednu a březnu nebudou od pondělí do čtvrtka jezdit žádné vlaky. V hlavní sezóně bude provoz bez omezení, protože firma nechce přijít o tržby z jízdného.

Zázemí SOEG v Bertsdorfu. Foto: SOEGPřesun vozidel žitavských úzkokolejek do Bertsdorfu. Foto: SOEGPřesun vozidel žitavských úzkokolejek do Bertsdorfu. Foto: SOEGSouběžný odjezd parních lokomotiv z nádraží Bertzdorf do Oybinu (vpravo) a Jonsdorfu. Foto: SOEGLadislav Crha v Bertsdorfu. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czParní provoz na žitavské úzkokolejce. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czParní provoz na žitavské úzkokolejce. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czParní provoz na žitavské úzkokolejce. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Úzkokolejka s rozchodem 750 milimetrů se postupně stala velkou atrakcí regionu Žitavských hor. V běžném provozu jezdí na úzkokolejce soupravy tažené dieselovou nebo parní lokomotivou. Trať začali stavět v roce 1889, navazovala na dnes již neexistující trať ze Žitavy do Heřmanic. Trať vede ze Žitavy do Bertsdorfu, kde se rozdvojuje do Oybinu a Jonsdorfu. Na 16 kilometrech dosahuje převýšení téměř 200 metrů. Původně měla kvůli těžbě hnědého uhlí zaniknout, politické změny na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století ale vedly k její záchraně.

Rozhovor: Prací topiče na úzkokolejce si plním další svůj sen, říká Ladislav Crha

Tagy SOEG Žitavské úzkokolejky Zittauer Schmalspurbahn
40 komentářů