Dokument: Železniční tratě v ČR jsou zabezpečené, tvrdí Správa železnic

Srážka vlaků u Perninku. Foto: Twitter Jiřího SvobodySrážka vlaků u Perninku. Foto: Twitter Jiřího Svobody

Správa železnic dnes zveřejnila na svých stránkách dokument, který zřejmě reaguje na včerejší nehodu u Perninku. Tvrdí v něm, že

185 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Romanero

V tom případě jsou i všechny silnice plně zabezpečené, stačí dodržovat předpisy a nestane se nikdy žádná nehoda.

liberal shark

GPS lokátor na mašině a sledovací aplikaci v mobilu u mašinfýry – problem solved, náklady pár tisíc korun.

Magadancz

Přesně!

Vlastimil Kocurek

Kdo by četl takovou apologetiku. Tratě budou zabezpečené, až nebudou mrtví při srážkách vlaků.
Trat+ zabezpečené NEJSOU.

Hans

Spolehlivé zabezpečení? A ČÍM? Že vsi strojvedoucí přečte Bc SMS že služebního telefonu? Tak to je Sprostá výmluva! Člověk, který musí sledovat provoz kolem sebe si má při tom hrát s telefonem, jestli mu nedošla SMS ? A co říkáte třeba banálním zabezpečením čidly obsazení koleje a přepnutím odjezdu na Červenou? Nič? To aby člověk měl strach jet někam vlakem!!!

Sinep Anigav

´Spolehlivé zabezpečení?´ na Karlovarsku už takové je, mrkněte se např. třeba na křižování na Hiršprunku (Jelení skok) mezi K.Vary a Dianou 😉

Hans

Tak na to MUSÍM reagovat!!! Ještě jsem to nedocetl, a už mně to naštvalo! Říkám si, že snad je i dobře, že na mašinách nejezdím! Za PRVÉ: Jak můžete tvrdit, že nějaký systém je dobrý JEN PROTO, ŽE SE POUŽÍVÁ V NĚMECKU?! Vždyť tam jsou ještě tratě se zabezpečením na některých místech ještě z dob druhé světové války! A za druhé: jak můžete spoléhat na JEDNOHO dispečera nebo výpravčího?! Člověk je živý tvor a má své meze hlavně při přepracování, kdy DĚLÁ CHYBY! Vždyť téměř každý domácí železniční model je zabezpečen líp! Stačí dát čidla na začátek a konec každé… Číst vice »

Zrzek

Kdy už se na SŽ proberou 25 let po Krouně a za chvíli to bude 30 let od Spálova. Loni to bylo 50 let od Bezděčína a byly marianky ( špatné rozhledové podmínky na trati) Krouna a Spálov byly o nemožnosti varovat vlakové čety o nebezpečí a co přišlo, máme tu možnost ale nejde to pořádně využít tak je tu další varování a stále stejné výmluvy. My nic předpisy porušil někdo jiný, ale to by se museli zamyslet ( to bolí a nejsme za to placení) co udělat za minimum peněz, pro možnost tyto chyby eliminovat a naslouchat ostatním něco… Číst vice »

Zrzek

A víš jaký to je asi pocit vědět, že tam někde je motorak plný lidí a ty nemáš možnost nic udělat pro jejich záchranu. Kvůli tomu se zaváděli vysílačky. Do té doby nic nebylo. Spálov chyba výpravčích, poslední záchranou byl telefon v restauraci, bohužel pozdě. Můj příspěvek je o tom mít možnost zabránit nehodě. Od Spálova se hodně mluvilo o potřebě vysílaček na stanovišti, ale po Krouně se začlo něco dít po 5 letech. Smutné a tyto pozůstatky se s ČSD potažmo ČD a nástupcem SŽDC (SŽ) táhnou dodnes.

MildaIV

Otázka je, jestli by bylo možné některý z osvědčených systémú z jiných zemí ekonomicky nasadit i u nás. Místo toho se zase vyvýjí nějaké naše specifické řešení.

MildaIV

No a zrovna u téhle tratě spojující ČR a Německo, by nasazení Německého zabezpečovače dávalo smysl…

Ludva

Co se D3 týká tam by se dle mého ani nic nového zatím zavádět nemuselo. Stačila by změna předpisů. Oni si na SŽ ještě nevšimli, že každý strojvedoucí musí mít u sebe funkční tablet? To by byl takový problém přikázat strojvedoucím mít zapnuté GPS a dirigujícímu dispečerovi umožnit sledovat polohu toho tabletu? A do předpisů dát, že tam kde je v SJŘ křižování musí být strojvedoucí klasicky vyprávěný vysílačkou. Dispečer by viděl, že v dopravně má již oba vlaky a kdyby náhodou udělal chybu a vypravil by vlak dříve strojvedoucí by se jistě zajímal kde je vlak se kterým by… Číst vice »

MildaIV

Tak zrovna tohle múžete udělat víceméně na všech tratích jako nádstavbu nad drážním zabezpečovačem.

Dáda

zapátrejte v paměti, jak fungovala žezla.
nj, ale to by v místě křižování musel být výpravčí..
aha tak to my nemáme.
To jsme zase ušetřili!!!

Leinad

Na co výpravčí? Fírové si předají žezla z ruky do ruky.
Mám u sebe x žezel, než odjedu z výhybny hledám mezi nima to správné (když není tak čekám a odevzám je protijedoucímu)

Bespi

Jdete s tema tabletama a GPS uz nekam. V aktualni stavu pokryti CR mobilnim signalem to neni pouzitelne. Co se tyce GPS, tak ciste GPS funguje pouze na otevrenem prostoru, vsude jinde se pouzivaji doplnkove berlicky a ty samozrejme nefunguji nekde „v pustine“.

ABC

A Radioblok teda funguje jak? On si signál (jeden i druhej) vymyslí?

Y.K.

Proč by GPS nefungovala v pustině? Je to družicový systém. Nefunguje v tunelu a omezeně místech, kde není dobrý výhled na oblohu. Takové velehory a těsná údolí tu moc nemáme.

ABC

Nejspíš asi myslí že mobily kde nemají GPS používají lokaci podle wifi sítí nebo mobilního operátora. Nicméně dnešní přijímače běžně fungují bez berliček i v budově pokud je trochu výhled na obzor a nejsou pokovená skla nebo v lese, stačí zkusit běžný soudobý turistický Garmin. A nepokrytí vůbec žádným mobilním signálem jsem teď zažil po dlouhé době na pár kilometrech nad Lipnem na česko-rakouském pomezí, no ale tam žádný koleje nevedly.

MildaIV

Všechna vozidla IZS jsou sledováním přes GPS vybavená už hodně dlouho a dispečeři je sledují na monitorech. V době kdy se to zavádělo, tak se taky našli tací, co tvrdili, že to nebude fungovat, protože GPS není dost přesná a pokud vypukne válka tak to začne ukazovat sanitky v sousedním městě 🙂

ABC
Dáda

nebu de jednodušší zavýst D3 do Německa ? 🙂 🙂

Radan

No když už tady srovnáváme Německou D3 čili ZLB a českou D3 tak pokud pominu tzv. Stichstrecke, krátké úseky pouze s koncovou dopravnou, případně jenom konečnou zastávkou s kusou kolejí, kde se může pohybovat jenom jeden vlak, tak jsou takové D3 tratě na odjezdové kolejí že stanice zabezpečeny dálkově dirigentem ovládaným I duši magnetem a strojvedoucí vidí i modré světlo u tohoto magnetu. Takže kdyby strojvedoucí přece jenom odjel, tak to tenhle magnet zastaví. Ovládání dálkově přes mobilní sítě. Jmenuje se to technicky podpořená D3. Česká Linka U28 po takové trati přes Německo jede…… A pak mají Němci ještě něco… Číst vice »

Y.K.

Já jsem v Německu tedy nic D3 podobného nikdy neviděl. Dálkově řízená lokálka s neobsazenými stanicemi, to jistě ano, ale všude návěstidla a PZB. To fakt někde něco takového provozují (křižování dle JŘ bez zabezpečení atp.)?

Podle mě by D3 měla být legální jen na tratích, kde se za žádných okolností nemohou vyskytnout dva vlaky. Pak OK, zabezpečení tví v tom, že se nemá s čím srazit.

Honza Vrba

Možná na nějaké úzkokolejce v Krušných horách. Ovšem existuje tam „Stichstrecke“, což je právě to vámi zmíněné jedna trať, jeden vlak.

Honza Vrba

Snad umíš německy, ale překlad taky ujde. No mají to, jenže po každé nehodě se vždy něco aspoň udělalo.
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Zugleitbetrieb

Y.K.

Kouknu, dík.

Y.K.

To je dost zajímavé čtení, minimálně že používají řežim ZLB s různě klíči či jinak aktivovanými 2 kHz PZB magnety pro předcházení lidským chybám. Také je zajímavé, že v tom zmiňují, že původní model nápadně podobný naší D3 víceméně opustili v 70 – 80 letech po řadě vážných nehod, postupně nahrazen byl ZLB nebo lepším zabezpečením a nechali to na tratích s jen nákladním či zanedbatelným provozem, kde se vlaky nepotkávají.

Původní varák

Možná by měl SŽ někdo vysvětlit, co znamená termín „velmi nízká intenzita dopravy“……

Dáda

Te je přesně tolik, kolik se dotyčnému zudá, že je málo hustej provboz. Poměřuje se to výhradně Odokiho metodou.

-TR-

Přesně tak. Jak už tu jiní poukazovali, např. v úseku Adršpach – Teplice nad Metují je v letní sezóně půlhodinový interval. A to je prý nízká intenzita dopravy.

Niemand

A následně ještě „hustohustá intenzita“, to když jsou víkendové jízdy na tanvaldské zubačce (D3, of course…)

Lanusta

„Pohyb jednotlivých vlaků je povolován dirigujícím dispečerem, který … nese plnou odpovědnost za dodržování předepsaných pravidel“
Nese plnou odpovědnost, to zní hezky ale jaká je skutečnost. Může ovlivnit své pokyny, ale nijak neovlivní jízdu vlaku, možná ani nezpozoruje skutečný odjezd ze stanice, kde se mělo křižovat. Něco jako tichá pošta na železnici.

MildaIV

A co takhle sepsat petici za odvolání ředitele SŽ, pro naprostou ignoraci bezpečnosti na železnici a nadřazování svých prémií nad tuto bezpečnost?

Dáda

Ano, všechny tratě v ČR jsou zabezpečené. Bohužel některé mizerně, kdy spoléhají jen na „domluvu“ a respektování „domluvy“ lidmi, tj safety = 0

Radnovas

Chápu, že někdy bude ETCS. Do té doby nám však MD zakázalo i instalaci národní VZ. Chápu, že je to jen „opakovač“, každopádně alespoň něco, než nic. Tímto stylem ke zvýšení bezpečnosti určitě nepřispějeme…

Leinad

Přesně tak, opakovač sníží riziko projetí stůj. A maďarská verze LS umí shodit brzdu při ztrátě signálu stůj, jenom v československu „nikdy se to tak nedělalo“

Y.K.

LS je jen nekompletně na korodorech, kromě omezené funkčnosti, se za 50 let rozšířil velmi málo a většina i hlavních tratí stále žádný VZ nemá.

https://provoz.szdc.cz/portal/Show.aspx?path=/Data/Mapy/ATP.pdf

Takže je logické, že je stopka něčemu, co stojí nemalé prachy a přitom nenabízí žádné systémové řešení a navíc je to dávno přežitý systém (nízkofrekvenční analog). Na vedlejší tratě to není vůbec vhodný systém kvůli nutnosti zřízení průběžných kolejových obvodů.

Radnovas

Kolejový úsek Vám mohl zároveň hlídat celistvost koleje. Trať Olomouc – Uničov budeme lítat 160 km/h a celistvost bude hlídat asi fíra 😛

Y.K.

Za prvé to zdaleka nefunguje absolutně. Třeba Pendolino v Klánovicích vyletělo na lomu na koleji KO vybavené. Tratě u nás, kde nejsou KO (což je většina) zjišťují celistvost koleje jak? Nijak. Za druhé, ve světě bez KO žijí a provozují vlaky i rychlejší než 160 km/h. Za třetí, trhliny se mají hledat preventivně defektoskopíí a ne čekat až to rupne a možná to detekuje KO – možná ne, když bude elektrický kontakt.

Radnovas

Ve světe možná ano, zjišťuje se optikou. V ČR bohužel ne, protože na to prostě nejsou prachy. Tak alespoň KO, když už nic. Když nemáte peníze a potřebujete auto, taky si raději koupíte Škodovku a Audinu až našetříte .-)

Y.K.

Kdyby KO byly na většině sítě, tak bych to chápal, ale nejsou. 🙂

pink

Zakáže se Radioblok, protože se údajně bude od roku 2030 až 2040 instalovat odlehčená verze ETSC; jestli tedy vůbec, sám tomu moc nevěřím, pche!

Kolik lidí musí ještě zemřít, aby se to začalo řešit?

Tohle není nic jiného než odporný alibismus všech zainteresovaných.

Dáda

Je pohodlné nic nedělat ( a tímpáden neriskovat „pokažení“) s argumentem za 20 let bude někde něco jinýho. ( a přitom plat stále běží, že…)

Jirka

Plně zabezpečená trať podle D3? To si SŽ dělá legraci! Dispečer, pokud se mu strojvedoucí sám neozve neví vůbec nic. Netuší, kde přesně se který vlak nalézá a není schopen jakkoliv ovlivnit jeho chování. Jen musí VĚŘIT strojvedoucímu, že se chová v souladu s tím, co mu dispečer říká. Ale nic, absolutně nic nebrání strojvedoucímu odjet do obsazeného traťového úseku. Jestli se tedy „Důvěra“ považuje za plnohodnotné zabezpečení, tak jsou ETCS, systémy ATO a jiné zabezpečovací a sdělovací systémy naprosto k ničemu. Nám totiž stačí víra. A kdo nevěří má nehodu… Takhle ne SŽ!

Martin Lér

Měl jsem za to, že hlášení polohy vlaku (dle projetých úseků) funguje dneska už všude…?

Dáda

ne nefunguje.

Dáda

no dle názoru MD asi stačí mít u toho puštená nějaký „sdělovací médium“ tam se dozví, že to tentokrát nevyšlo…

Y.K.

To je totiž rozdíl mezi formálním přístupem (způsob provozu definujeme jako „zabezpečení“) a realistickým přístupem, kdy to co záleží zcela na lidském faktoru (dirigující dispečer a fíra), není zabezpečené.

Jiří Kocurek

Peníze v bance jsou zabezpečené. Před vstupem do místnosti s přepravkami je nutno se telefonicky ohlásit řediteli pobočky. Dveře a zámek? Naco, je na to předpis!

Bob

Samozřejmě. A pokud ty peníze někdo ukradne, tak je to jeho chyba, čímž je banka z obliga.

Honza

Že jsou tratě zabezpečeny??? Kdyby byly tratě zabezpečeny tak, jak tvrdí SprŽel, tak se takové vinnou člověka patrně nastanou. Neboli, potrefená husa nejvíce kýhá…

Jouda

Vždyť to nemá ani cenu číst. Čekal snad někdo v alibistickem světě SŽ nějaké pokání, byť i snad jen pouhé připuštění že i na jejich straně není vždy vše v úplném pořádku ? Ne, ne, ne…ať se stane cokoli, vždy jen sebevědomé, hrdé prohlášení a suchá citace že vše je v pořádku a v souladu….čím dál víc si současné vedení škodí. Občas přiznat chybu není zbabělé…naopak by to mnoho lidí ocenila .

ABC

Udělal jsem to z nedbalosti a lehkomyslnosti!

https://www.youtube.com/watch?v=KBoige2s6sc&t=35s

Bob

O čtyři vteřiny dříve.

...

Dělám obor, selhání způsobí jen nepříjemnost nebo finanční ztrátu, ale ne ztráty na životech. I přesto to děláme tak, abychom dokázali ustát nejméně jednu chybu či závadu a nikdo v takovém případě nic nepoznal. Na SŽDC by si měli něco přečíst o fail-safe, ale to asi chceme příliš.

Jiří Kocurek

Ale oni fail safe znají. Jen chtějí SIL 4 a nebo vůbec nic. Takže na většině jednokolejek je to nic.

Jan

No vida a my přitom pro MHD běžně děláme SIL 3.

Leinad

Nic je bezpečnější než SIL1.

Dáda

nejbezpečnější stroj je ten, který nejde uvést v chod.

JiříK

Kdyby šel před vlakem zřízenec s praporkem,tak k této nehodě nemohlo dojít.

Vašek

Přejeli by oba zřízence obou vlaků. Ale nápad dobrý, neměl by zapadnout.

Dáda

to by bylo mrtví 4. páč nejdřív by přejeli zřízence a v oblouku by se bouchi čelně stejně.

ABC

Ale v rychlosti chůze

Rony

Asi nemá cenu o tom diskutovat, sami všichni víme, že se to bude chvíli probírat, ale časem se vše zapomene jako vždy..všichni si pamatujeme nehodu ve Studénce (pendolino s kamionem), co se od té doby změnilo? Téměř nic…pamatuji si „kecy“ tehdejšího ministra dopravy, jak se tyto přejezdy budou nahrazovat mimoúrovňovým křížením atd atd…Jen taková poznámka.V pátek jsem jel autem asi 130 km a večer jsem se dozvěděl v rádiu, že zemřelo za ten den na silnicích 6 lidí..a když vidím co lidé dělají za volantem, tak se tomu vůbec nedivím…zlatá železnice!! Jinak pořád se to mluví o D3, ale stále… Číst vice »

Vašek

Moudrá slova.

Jan

Zatím se pan Sůra snaží aby to nezapadlo a za to mu patří můj dík.

dopravák

Jenže, jak známo, „psí hlas do nebe nedojde“ …

Dáda

když je moc psů, může to být i zajícova smrt!

Jiří Kocurek

Zrovna v té Studénce už je hotový projekt. V Říčanech u Prahy mimoúroňové křížení nehce jedna důležitá osoba. Možná dvě osoby.

Honza Vrba

Problém je právě v tom, že u nás mnozí řidiči chápu rychlostní limit jako rychlost, kterou MUSÍ bezpodmínečně jet (maximálně více, méně ani omylem). Nedržování rozstupů, i na Slovensku pokutovaných, je na denním pořádku. 2-3 sekundy dodržuje málokdo, a je přitom mít na paměti, že tahle hodnota platí při plném soustředění na jízdu, ne s mobilem v ruce. Vlastně se divím, že těch mrtvých není ještě více…

Leinad

A taky tu jsou řidiči, kteří porušují zákaz bezdůvodně pomalé jízdy.
Jé ve vedlejším pásu je nehoda, zpomalim abych si to prohlédl. Ten za mnou taky kouká na nehodu, zpomaluje trošku míň než já. A máme na Jižní Spojce rekurzivní nehodu, v liché hodiny na Barranďák v sudé na Černák.

aaabb

Nemohu si pomoci. Tohle je tak alibistické vyjádření, stejně jako to k nehodě u Chodové Plané, kde to naštěstí byl nákladní vlak. Prostě místo toho, aby si SŽ trochu posypala hlavu popelem, přiznala, že D3 je opravdu přežitý systém pro takové tratě, přispěchala s návrhem řešení…aby ředitel SŽ nebo ministr dopravy přišli s opatřeními, aby se to neopakovalo, tak SŽ alibisticky tvrdí, že oni mají přece všechno podle předpisu, tak je to v pořádku.

Ano, samozřejmě že to je vina strojvedoucího.

Ale to chce vedení SŽ čekat až se to stane znovu, nebo začnou opravdu pro bezpečnost něco dělat?

Miloš

Aby se to neopakovalo, tak seberou peníze strojvedoucím

MildaIV

Kapři si rybník sami nevypustí, je potřeba tlačit na politickou reprezentaci.

Dusanh

Všimněte si té vyčurané formulace: „Uvedený způsob ŘÍZENÍ provozu na málo vytížených regionálních tratích je využíván i v sousedních státech, například v Německu. Nelze tedy tvrdit, že toto ZABEZPEČENÍ provozu je zastaralé a nevyhovující z hlediska bezpečnosti.“
Jenže v Německu je nad tím řízením ještě opravdové ZABEZPEČENÍ nezávislé na lidském faktoru…

Marty

Srovnávat zabezpečení tratí v Německu a u nás to chce hodně velkou kuráž.

Malé stydlivé prasátko

Ale proč se neučit od těch kteří to dělají bezpečněji, tedy – dle mého názoru – lépe? Pokud se budeme chtít srovnávat s těmi „horšími“, tak se nikdy nic nemůže zlepšit.

Jiří G

Pane X1, souhlas. Pěkně jste to napsal. Předpis SŽ D1 je alibismus o vyvinění se z odpovědnosti. Dle SŽ je provozování drážní dopravy dle D3 bezpečné. Tady nelze než nesouhlasit, ale už nikdo a nic, v případě omylu pracovníka v provozu, není schopen omyl napravit. Kolegovi přeji ať tu hrůzu nějak ustojí, vedení vydá opatření, systémový specialisté to zpracují a karavana jede dál.

X 1

Ad. Neštěstí u Perninku. Pokud situace byla, tak jak se jeví doposud, tak strojvedoucí dle znění předpisů chyboval a měl by nést zodpovědnost. Ovšem je potřeba se podívat také na zmíněný předpis. Konkrétně D3. Někdo tento předpis sepsal, zkonzultoval, posoudil, obhájil a samozřejmě schválil. Jsou konkrétní instituce a dokonce i konkrétní lidé, kteří stvrdili, že na trati kromě lidského faktoru nebude NIC. Tedy ŽÁDNÝ vlakový zabezpečovač. Ano, konkrétní instituce a lidé v nich, svěří životy cestujících jednomu mozku a páru očí jediného člověka, strojvedoucího. A opět. Konkrétní Vláda ČR, Ministerstvo dopravy a Správa Železnic, tedy jejich vládci, poškrabkulkové, namažfrndy a… Číst vice »

Petr

Přečtěte si ostatní drážní předpisy… Když to vezmu kolem a kolem, všechny jsou protknuty alibismem. Aneb jak se vyvinit z toho, že nic není dokonalé, ale fungovat to musí. Než by firma / společnost vzala zodpovědnost na sebe, označí se dle předpisů konkrétní viník…

A co myslíte, že teď bude následovat? Ne, žádné lepší zabezpečení. Přitvrdí se na několik měsíců kontrolní činnost, budou zaměstnance takřka šikanovat, aby dodržovali vše, co v předpisech je. Protože ty jediné jsou pomalu svatým božím slovem. Podle nich…

ABC

by mě zajímalo kdo konzultoval s lekáři a psychology silniční zákon. holt kdo na to nemá, ať vrátí papíry

V. Táborský

Dobrý den předpis SŽDC D3 má kořeny již za 1. republiky a do v uvozovkách současného podoby se dostal někdy v 50. letech. Takže autory asi nelze dohnat k pozemske spravedlnosti.

X 1

Jsem si vědom historického základu daného předpisu. Ale jako hmotné či nehmotné kulturní nebo technické dědictví prozatím veden tento předpis není. Takže, než to nějakého aktivního úředníka napadne, je zde prostor s tím něco udělat.
Čím dřív, tím líp.

ABC

§1 Vždycky se to tak dělalo

Dáda

§2 Je na to předpis!

V. Táborský

S tim naprosto souhlasim, protoze při nehodách v intervalu nejméně jedna za rok je otázka, zda úspory na zaměstnancích nebo investicích do lepšího zabezpečovacího zařízení (cokoliv je lepsi) jsou nižší než materiální stráty při nehodách…

...

Jenže ty materiální ztráty teď má někdo jiný, než ten, kdo by musel investovat do zabezpečení.

ABC

– materiální ztráty má teď ten jehož zaměstnanec to posr@l, čili dopravce
– a do vozidlové části bude muset investovat právě on
– i když v případě ČD se to jistě nejak zaonačí

Martin998

Nesnaším tyhle alibistický kecy. Formálně tomu samozřejmě tak je. Tenhle formální přístup je typický zejména pro státní instituce včetně soudů apod., kdy se rozhoduje sice podle zákona, ale bohužel zdravý, selský rozum dostává nafrak. Čest výjimkam, kdy tomu tak není a rozhodne se rozumně. I naše zákony to umožňují, jenom je to samozřejmě složitější zdůvodnit. V 21. století to je opravdu k pláči, že máme stejnou úroveň zabezpečení jako před 100 lety. Kombinace zkostnatelych státních organizací s velmi malou konkurenci v oblasti vývoje nových železničních technologií je smrtící. Bohužel doslova.

ABC

tak měl byste raději lidové soudy z padesátých let, ty si s nějakými zákony moc hlavu nelámaly….

Leinad

Mezi „podle zákona“ a „alibisticky“ jsou mírné rozdíly, když je zákon napsaný správně.
Za nehodu dvou aut může alibisticky řidič z vedlejší. Podle zákona ale je zajímavé, jestli ten z vedlejší skutečně ohrozil (Sjíždění jednosmerek do dvoupruhu s plnou čárou, koukám jestli nejede kamion. Vidím osobák se kterým se vejdu, a on to řídí lovec nehod který pro ťukanec přejede i šrafy, přednost má) Je zajímavé jestli řidič z vedlejší použil modrý maják (pokud jo, jestli si řidič na hlavní mohl všimnout)

Tomáš V.

A jakou velkou konkurenci byste si představoval? Že bude v každém kraji sídlit ekvivalent AŽD a předhánět se v tom, jak moc lepší řešení nabídne? A z čeho by ty firmy žily, z čeho by platily další vývoj, testování, cerifikace?

Milan

A jaký je vlastně rozdíl v autech před sto lety? Volant máme stejný,jezdíme pořád na zemi… Všichni se zaštiťují 21. stoletím,ale jaký je rozvoj napr. aut? Ano,auta vypadají jinak,jezdí jinak,ale principielne je všechno zabezpečení silniční dopravy stejně jako před 100 lety…

zyx

To neni vubec pravda. Kolem aktivni i pasivni bezpecnosti se na silnicich i vlatni kostrukci aut udelalo strasne mnoho. Princip jizdy na dohled je samozrejme stejny, ale vsechna mozna opatreni zvysila bezpecnost, ktera by byla nemyslitelna pokud by jsme se snazili dnesni uroven a rychlost dopravy resit vozidly a infrastrukturou obdobnou jako pred 100 lety.

Leinad

Auta mají daleko víc ochrany, když se řidič nechce zabít a zapomene to povypínat.
Chci do smyku – začne mi reagovat ABS/EPS, a samotná hmotnost a konstrukce je taky jinde. Chci v lese v noci přejet srnku – detektor rychlých pohybů moc nechce. Dám na dálnici blinkr doprava – zahouká mi hlídání mrtvého úhlu. Narážím do zdi – zpomalují deformační zóny, pokud to nebyl úmysl tak i pás i airbag.

Martin z Moravy

Nejsou, nejsou a ještě jednou říkám, že nejsou. SprŽel razí přístup, co nehoří u koudele – stačí.

MajsterN

Cesko je zeme neomezenych moznosti. Nejzkusenejsi pilot CR doleti na jeden motor a trat si zabezpecime nezpochybnitelnym zpusobem telefonem. Hlavne nepriznat chybu, co, SZ?

Původní varák

Na trati Nejdek – Potůčky jsou alespoň samovraty (Hamry a Pernink) a dorozumívání probíhá přes TRS. To na takové trati Mladá Boleslav – Mělník (nevím jak Mšeno – Mělník, tam to dělali nově), ale v úseku Boleslav -Mšeno se stále dorozumívá tak, že fíra jde do dopravny, zatočí klikou u telefonu a možná se tam někdo ozve. Vše je tedy řízeno dvoulinkou nataženou podél kolejí. A tomu se říká 21. století 🙂 A ano, dle SŽ vše řádně zabezpečeno…..

Lukáš

Tak dvoulinkou mezi dvěma výpravčími máte „zabezpečenou“ spoustu tratí.

Původní varák

Nemáte pravdu. Ano, jezdí se na odhlášku a nabídku vlaků, ale výpravčí už netelefonují tak, že si zatočí tou kličkou u telefonu. Mají na to modernější prostředky. A na to dvoulinka podél kolejí už nestačí.

zdeva

—to vidím…

kix

ono by stačilo zrušit tu pitomost ohlašovací povinnosti v dopravnách jen někdy..zrovna když se má křižovat..protože když tam 10 vlaků nekřižuje a ani se nemá hlásit (tady se to ještě k tomu přehazovalo dle dne v týdnu i u jednoho vlaku) tak si to prostě o pr..oblém říká, v každé dopravně hlásit vždy a u každého vlaku zvýší zabezpečení takových tratí o „100%“, krom toho že na dosti tratích by taková věc být neměla.. třeba adršpach, zubačka a další, kde ten provoz rozhodně na D3 zrovna není..dalším doplněním by bylo osadit odjezdová návěstidla s blokací možnosti postavit proti sobě..tím by… Číst vice »

Vašek

A zapojit zpět doprovod vlaku do dopravních povinností. Tím by se snížila pravděpodobnost pochybenì strojvedoucího .

Leinad

Nebo zvýšila. Já si myslím, že Stéblová byla právě kvůli tomu, že každý člen posádky věřil jinému.

Původní varák

100 % hlášení ve všech dopravnách D3 u každého vlaku by jistě zvýšilo bezpečnost snížilo riziko MU, ale to by zase byl pracovně přetížení dirigující dispečer SŽ. PS.: myslím to ironicky 🙂

DPP odbornik

A neexistuje nebezpecny prejezd! 😀

rtep

Nebezpečné jsou úplně všechny přejezdy, pokud tam vjede dementní řidič. A všechny jsou bezpečné, jede-li tam opravdový normální řidič.

Vít Jůza

No, na některé a za některých okolností by vlastně odpovědný řidič prostě vjet neměl … .

Paja

Ne, nemáte pravdu.

Jiří Kocurek

Nejméně jeden shledala drážní inspekce špatně provedeným. A tohle je druhý:

„Autobus při přejíždění železničního přejezdu zůstal zaklíněn na vyvýšené části vozovky.“
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/po-oprave-vznikl-na-prejezdu-skokanek-opravovat-se-bude-znovu-344100

Ovšem nikdo nepochybil, přejezd je podle norem, jen nesjízdný pro linkový autobus, ten na něm uvízne na břiše. A musel se předělat. Ale nebyl špatně.

Jan

To mi připomíná nedalekou pražskou křižovatku na Krejcárku, kde se pouští zelená chodcům právě v okamžiku rozjíždění se vlevo odbočujících aut na tento přechod, takže člověk jde doslova pod kola a po každé doufá že ten řidič bude zpomalovat (přičemž většinou chce stihnout krátký interval volna). Navrhoval jsem zařadit zelenou až poté a pozdržet červenou pro auta v přímém směru což je vzhledem k lokálním poměrům praktická a bezproblémová varianta bez kolize směrů. Jenže jsem se dočkal z magistrátu odpovědi, že předpisům to vyohuvuje, tak nevidí důvod to měnit a pokud mě bude nějaký řidič ohrožovat při přecházení tak to… Číst vice »

Roman Svačina

Tak to jsem o hodně klidnější, když SŽ prohlásila, že jsou všechny tratě zabezpečené. No a low-cost ETCS na tratích D3… 😀

Alda

Passenger lives matter!!!

thegrid

Že je vše plně zabezpečené by tedy autor této zprávy měl jít říct do očí pozůstalým domů do dveří.

Sitgestravel

To je nejaka blbost. Kdyby byly zabezpecene, tak se ta nehoda nestane, ne?

Radim

Zhruba tak. Provoz je dam dle D3 řízený, zabezpečený je silné slovo.

Qěcy

Zabezpečený znamená třeba telefonickym dorozumíváním. To jsou zkrátka pojmy, byť poněkud matoucí laiky.
Čili zabezpečený může být provoz buď zabezpečovacím zařízením (například asjc v metru, či na pražském Semmeringu) nebo zcela bez zabezpečovacího zařízení jen telekomunikačním zařízením (détojky, telefonika dle D1) a jeho používáním podle závažných postupů. Anebo obojím (typický poloautoblok).
To ale neznamená, že zabezpečení bez zabezpečovacího zařízení je bezpečnější.

Jiří Kocurek

Tak jo, zabezpečíme balkon výstražnou čárou a předpisem přikážeme nosit sedák a uvazovat se lanem. Naco zábradlí v osmém patře.

Radim

Zabezpečení je tam tunou informací z předpisu D3, SJŘ, tabulkou k SJŘ …, a když na to všechno budeš myslet (i na tu nachytávku s měnícím se křižováním v Nových Hamrech v 6 a sv. a v Perninku ve všední), nezapomeneš splnit ohlašovací povinnost dle telefonku, tak to dáš bez nehody. Když zapomeneš, mávne doprovod, že už všichni vystoupili/nastoupili, naházíš to tam, řízneš samovratku a vyrazíš vstříc kolegovi.

ABC

nemyslíš, zaplatíš

rtep

Strojvedoucí jsou dobře placeni a podle toho by měli být odpovědní. Jenže existují i strojvedoucí, kteří se za jízdy věnují třeba i sledování filmů nebo psaní mailů a SMS.A takové „strojvedoucí“ pak hrdinně brání odboráři…

Jan

Odpovědnost je těm mrtvým prd platná. Cestující musí mít jistotu že jejich život nezávisí pouze na aktuální mentální kondici jednoho člověka a konkrétním dnu v týdnu.

rtep

Pokud se tato rádoby jistota bude uplatňovat i v silniční dopravě, pak proč ne? Jenže na silnicích ty tisíce mrtvol každému asi přijdou být v pohodě.

Stráťa

Ty tisíce mrtvol na silnicích nejsou v pohodě a do vývoje opatření aby se jejich počet snížil se investuje hodně peněz i práce. Ale rozdíly mezi silniční a železniční dopravou jsou takové že zabezpečení silniční dopravy je trochu větší problém než u železniční. Zatím asi nikdo nevymyslel jak předpovídat přijatelně přesně jízdní dráhu silničního vozidla které narozdíl od vlaku není závislé na kolejích…

Radim

Mj. kdyby byly zkoušky pro řidiče silničních vozidel jen z poloviny tak náročné jako pro strojvedoucí, bylo by na silnicích volno a mrtvol minimum.

rtep

Určitě se připojuji k názoru pana Radima. V současné době dají řidičák každému blbovi a to třeba i včerně řidičáku na autobus.
A druhým důvodem, proč si myslím, že se pro bezpečnost na silnicích nedělá v podstatě vůbec nic, je dlouhodobá nečinnost Policie. Třeba u nás na Šumavě potkáte rozhodně mnohem častěji ledního medvěda, než policajty, kteří kontrolují dopravu. A policajt, který je schopen dát skutečně odpovídající a citelnou pokutu, se vyskytuje mnohem méně často, než delfíni na Lipně. I za mimopřádně nebezpečné přestupky se udělují pokuty v řádu stokorun.

Vašek

V předposledním odstavci článku je řečeno prakticky vše. Pokud budou všichni dodržovat předpisy, nemůže se nic stát. Nač tedy budovat drahé ETCS a ostatní zabezpečení, když je to tak jednoduché? Divím se, že to ještě nikoho nenapadlo.

Lada

Pokud budou všichni důsledně dodržovat VŠECHNY předpisy, tak se nic nestane. Ono toho moc jezdit nebude, bude-li vůbec něco jezdit. Ale SŽ má vše v naprostém pořádku.

Pepa

Naprosto s vámi souhlasím , pokud se člověk plně věnuje tomu čemu má, dodržuje předpisy je omyl téměř vyloučen. Samozřejmě že občas dojde k pochybení jak lidského faktoru tak i techniky ať jde o provoz silniční, železniční či letecký. A ETCS to radši ani nebudu komentovat .

Vašek

Jenomže vy jste nepostřehl ironii v mém příspěvku. Chybujeme všichni a proto by tu mělo být účinné zabezpečení. Ne, že celý život pracuji bez chyb, pak se jednou zamyslìm a hned létají plechy vzduchem a umírajì lidé. Žijeme ve 21. století a podle toho MUSÍ vypadat zabezpečení.

ABC

Když se holt jednou zamyslí chirurg tak taky umírají lidé. Nemělo by tam být nějaké zabezpečení? Žijeme v 21. století….

Vašek

Pokud chcete srovnat strojvedoucího na D3 a lékaře, musíte tomu lékaři sebrat rentgen, mamograf atd a nechat mu jen aspirin a stetoskop. Podobně je totiž ten fíra vybaven!

ABC

Mluvím konkrétně o chirurgovi. Ten když se při operaci zamyslí, tak zjistí že najedou neoperuje ale pitvá. A mamograf mu v tom nijak učinně nezabrání.

Peeetr

Tak v případě chirurga ten má přímo u sebe při operaci ještě minimálně 3 další lidi, co se mu dívají pod ruce.

ABC

diváním to nespraví, když už řízne blbě

Vašek

Tak mu tedy sebereme gama nůž a dáme tupý skalpel do ruky. A třeba se i občas zamyslí a pak pitvá. Co my víme. Všichni jsme jen lidé. A pravda, má vždy asistenty, jek podotkl další diskutující.

Původní Pražák

A nyní si toto tvrzení ověříme praktickou zkouškou: Bum!

Ketchup1970

Budu kopat vodovodní přípojku. Není to v silnici, ale jen v travnatém pasu podél silnice ležícím. Myslel bych si laicky , že stačí taková ta červenobílá páska natažená kolem výkopu. Ale paní z odboru dopravy mi řekla, ať ani nemyslím , mám tam dát značky Z4 a ještě dřevěné zábradlí . Osvětlit nemusím , bo tam svítí pouliční osvětlení . D3 mi připadá jako ta igelitová páska. Nějak to ohraničuje ale nijak nepomůže v případě omylu. To prkno je lepší .( Uvažují o chodci , ne automobilu)

Bob

D3 není jako červeobílá páska kolem výkopu, ale jako kdyby jenom na úřední desce na OÚ bylo vyvěšeno varování, že na druhém konci obce je někde výkop. A kdo do výkopu spadne, zavinil si to sám tím, že nesleduje úřední desku.

Původní varák

Lépe bych to nevyjádřil…… 🙂

J.K.

Jojo, jsou , jenom na takové zabezpečené trati umřete když jeden člověk něco přehlédne, protože „zabezpečení“ s tím nepočítá… Ale jinak v pohodě, hlavně proboha na SŽ nic nedělejte.

roman

V letecké dopravě po každé katastrofě odpovědné úřady se snaží pečlivě vyšetřit nehodu a zavést takové protiopatření aby se katastrofa už nemohla opakovat. SŽ vydá prohlášení že z jejich strany se v zasadě nic nestalo a vše je v pořádku. A jenom se snaží zbavit zodpovědnosti místo aby se snažilo situaci ve spolupráci z dopravci řešit tak aby se už neopakovala.

Vašek

Viníka už máme, exemplárně potrestáme. A jede se dál.

cema

No jestli je „uvedený způsob zabezpečení používán i v Německu“, tak nám to samozřejmě musí stačit taky… Tvářit se, že „společnost degraduje, lidi přestávají být ostražitý, ale to není náš problém“ je opravdu velmi jednoduché a zapadá to do kontextu vyjádření k nehodám u Ronova i u Plané u M. L. Kde je nějaká informace o tom, že SŽ spolupracuje s vysokými školami nebo s firmami na vývoji zabezpečovače? Kde jsou vlastně ti lidi, kteří stanovují, jak vnímá strojvedoucí v roce 2020 a podle toho navrhují zabezpečovač? Všimlo si Ministerstvo dopravy, že dneska jsou třeba lidi ochotný posílat svoje vydřené… Číst vice »

Kamui

Tratě D3 jsou „zabezpečené“. Železniční přejezdy pouze s křížem jsou také „zabezpečené“. Ono zabezpečení v obou případech je na draka.

Vlakvedouci

No trať D3 je zabezpečena, ale jen telefonicky a to je vždycky na draka. Jsme jenom lidé a chybovat je lidské.

Kamui

Ale na tratích D1 s telefonikou se takové nehody, že by výpravčí vypravil vlak do obsazeného oddílu se nestávají.

rtep

:-))
To se tedy opravdu stávají.

Rudolf 33

Největší železniční nehody na našem území:
1) Sadová, více než 100 mrtvých, stovky zraněných
2) Zaječí, více než 100 mrtvých, stovky zraněných

Rudolf 33

Pardon, zaměnil jsem jmena stanic. Namísto Sadová Stéblová a místo Zaječí Šakvice.

Pepík

Jenže v pbouch případech to nezavinil výpravčí. V té Stéblové, odjel vlak bez výpravy, a v těch Šakvicích to byla ožralá strojní četa ( strojvedoucí a topič ) která usnula a projela několik návěstidel na červenou až dohonila ten osobák a práskla do něj.

Rudolf 33

V Perninku také odjel vlak vlak bez výpravy výpravčím. Proto obsazení stanic výpravčími nemá vliv na bezpečnost dopravy., jak se někteří zde domnívají. Ani samotná neexistence návěstidel na vjezdu a odjezdu nemá na nehodu vliv (v obou zmíněných případech došlo k jejich projetí v poloze Stůj. A selhání zabezpečovacího zařízení také bylo příčinou jistého počtu nehod.

Kamui

Jenže na tratích s výpravčím se tohle stane párkát za století, na tratích D3 je to každou chvíli. A ke Stéblové by dnes nejspíš nedošlo, protože vozidla jsou vybavená vysílačkou.

Rudolf 33

Titanic se potopil i s vysílačkou. A i ve střední Evropě najdete místa bez signálu.

Jiří Kocurek

Dnes by k tomu nedošlo protože vysílačka? Tak na to bych nevsadil ani děravou ponožku.
Velvěty: http://www.dicr.cz/srazka-nakladnich-vlaku-na-ustecku
Nedovolali se mu. Špatně nastavená vysílačka.

videosen

Jaké zabezpečení je na křižovatkách?

Kamui

Často žádné. A popravdě když koukám na dashcam videa, tak se až divím že těch bouraček je tak málo.

Jiří Kocurek

Napříkald na dálnici jsou mimoúrovňové, aby se nekřížil protisměr. Jsou zabezpečené stavebně.

Jiří Kocurek

A co se autobusů týká, tak za rok 2018 byli 2 mrtví cestující a za rok 2019 byli mrtví tři cestující.
Když si člvoěk uvědomí, kolik jezdí autobusů a kolik jezdí vlaků podle D3, tak to pro dráhu nevypadá zrovna povzbudivě.

Milan

Nevážená Pokrytecká správo, vážně vám přijde jako trať s „velmi nízkou intenzitou dopravy“ třeba úsek Teplice nad Metují – Adršpach, kde jsou vlaky provozovány ve třicetiminutovém intervalu?
Strčte si ty détrojky někam do skanzenu, už nějakých 20 let tu máme 21. století, jestli jste se neráčili probudit. Spolupachatelem včerejší nehidy nepochybně jste, minimálně z morálního hlediska.

Haha

Když ono je slovem doby ČERPAT… A to na zabezpečovač třídy B nelze…

Qěcy

Ale stejně není žádný zabezpečovač zadarmo. Zkuste to zaplatit ze svého jak na trati, tak dopravcům na vozidla.
Ono se to hezky požaduje, když to platí někdo jinej.

Vasek

Sprava zeleznic ma vse v poradku, dopravce asi take. Jen se nekdo dopustil chyby
Už tech nehod u D3 je nejak moc. Kdyz si sprava zeleznic neciti potrebu to resit, nemelo by se vlozit ministerstvo dopravy, neni tu od toho?

Haha

Nešlo. Protože by se muselo něco jednou zaplatit z národního (zabezpečovač třídy B) a to se neumí/nechce (nehodící se škrtněte).

Haha

Prostě když nějaký chytrák prohlásil tratě typu Protivec – Bochov za TEN-T síť… Co o něm říci.

Tomáš Záruba

Na klasické TZZ se přispívá z EU. A tohle je přesně to, co na D3 reálně chybí. Ne vlakový zabezpečovač, kde pak nastává otázka interoperability. Když tam fíra uvidí svítit červenou, tak prostě nepojede / i kdyby na ni třeba zapomněl atd., tak ihned brzdí. A ne že vesele jede XY kilometrů.

Hynek

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/strojvudce-navestidlo-drazni-inspekce-vlak-prujezd-na-cervenou.A191227_102208_domaci_chtl

A těch XY kilometrů je taky vedle, nehoda se stala pár set metrů od stanice.

pejan

HAHAHA, to byl vtip týdne, 100 bodov Oskára vtipkára pro Socialistické Železnice

Jarda

Jako při každé nehodě rychle přispěchala SŽ (DC) s prohlášením, že z jejich strany je vše naprosto v pořádku (viz například nehoda nákladního vlaku u Mariánských Lázní). Samozřejmě, předpisově je SŽ (DC) z toho venku, ale že by docházelo k nějakému zlepšení zabezpečení a odstraňování nebezpečných stavů, to ne. Jak například může SŽ (DC) prohlásit ve 21. století, že ji přijde tento typ zabezpečení v pořádku. Toto prohlásit někdo z letectví, tak okamžitě končí.

Radek

Jo, vše je plně zabezpečené, ale hledáme cestu, jak to zabezpečit.
Legrace by byla, kdyby policie obvinila SŽDC jako spolupachatele.

Anonym ze severu

Tak bylo by zajímavé, kdyby někdo SŽDC zažaloval třeba za nestarání se o stav svěřeného majetku (tratí).

ABC

můžete být první….

Miloslav

to jsem vyzkoušel /konkrétně u trati Loket – Horní Slavkov, kde je „jen výluka/ a nefunguje

ABC

a už funguje?

Kubrt

Hm, ten první odstaveček, to je slušný cynismus, kam se hrabe přejezd zabezpečený výstražným křížem.

ABC

I takový je dokonale zabezpečený! Předpisy přece platí pro každého.

Filias

I výstražný kříž (na přehledném úseku) je lepší než to co je na mnoha lokálkách. Další nehoda tohoto typu je nevyhnutelná.

BedrJan

obávám se že máte pravdu – jakýkoliv přepis je na …., pokud nelze kontinuálně kontrolovat jeho dodržování

Honza Fátor

To je ale blbec řidič. Je to stejné, jako by projel stopku na křižovatce a nezajímalo ho, co se děje na hlavní. S tím rozdílem, že vlak o sobě navíc dá vědět houkáním.

Bob

No vidíte. A pokud blbci sedí v čele SŽ, tak to může mít ještě tragičtější následky, než když je blbcem jen řidič vjíždějící na přejezd.

Kubrt

Můžeme to sfouknout blbec řidič, blbec fira, chybovat je lidské a jet dál dle“lety ověřeného předpisu“, ale neříkejme tomu zabezpečení.

Paja

No nebo taky nedá. Ale je to zajímavé tohle dvojí myšlení. Podle mě to, že označíte přejezd křížem (protože tak se označuje místi křížení pozemní komunikace s dráhou) neznamená, že jste ten přejezd zabezpečil. To že na dráze tyhle dva pojmy zaměňují pak vede k takovým nehodám.

Od lesa

Ale jak…