Dokument: V horní části Václavského náměstí budou jezdit tři denní tramvajové linky

Návrh podoby Václavského náměstí s tramvajemi. Pramen: IPRNávrh podoby Václavského náměstí s tramvajemi. Pramen: IPR

V nočním provozu je v podélném směru na Václavském náměstí navržen provoz linky 95.

40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Na linkách 21 a 30 vzniknou nové zastávky Na Knížecí (někde na ulici Radlická) a Karla Engliše?

Veřejná doprava KUPŘEDU

Tak a teď ještě obnovit TT v centru:
Národní třída – 28. října – Na Příkopě – Nám. Republiky
Dolní polovina Václaváku
Nám. Republiky – Hybernská – Seifertova
a nakonec Bolzanova – Husitská – Hartigova – Ohrada
To by se to fantasticky cestovalo!!!
Přitom stačilo všechny ty tratě idiotsky nerušit.

Mirek

Sdílím vaše nadšení, ale je otázkou, jestli to nebylo uděláno z důvodu snížení hluku a vibrací. Problém s průjezdnosti centra se dá řešit tím, že nepustíme auta do Prahy a odvezeme je že středních čech veřejnou hromadnou dopravou, ale tady zase narážíme na problém nedostatku lidí a vozidel

Veřejná doprava KUPŘEDU

Bylo to uděláno z nepochopení, že metro a tramvaje se doplňují, nikoliv konkurují. Metro je král v dopravě mas lidí ze sídlišť na okraji města do centra zatím co tramvaj je král v místní dopravě – proklouzne uličkami centra a zaveze tě pár zastávek na nákup, do školy, za zábavou atp.
Představa, že kde je metro není potřeba tramvaj byla mylná.
Nově stavěné TT systému W-tram jsou odhlučněny antivybračními rohožemi a hluk a vibrace nešíří.

Leštění

Ještěbych doplnil trať Prašná brána-Právnická fakulta, ta dnes asi nemá šanci na obnovu.

Paradoxní je, že dnes by zrušení těchto tratí mělo nulovou šanci na úspěch, stejně jako dnes má minimální šanci na obnovu.

pragmatik

„dnes by zrušení těchto tratí mělo nulovou šanci na úspěch“ Tak právě tímto bych si vůbec jistý nebyl, protože automobily i zastánci IAD mají mezi prioritami v dopravě pořád ještě velmi silnou pozici i na úkor VHD. Ale byl by to mnohem tvrdší boj než kdysi a asi by se většinu těch tratí nakonec podařilo zachránit buď přímo v jejich původní nebo aspoň nějaké náhradní trase. Případná jejich dnešní obnova je ovšem už něco úplně jiného, protože za tu cca půlku století, kdy neexistují, se situace vyvinula úplně jinak, než kdyby stále fungovaly, a změnila se výrazně i situace v… Číst vice »

Veřejná doprava KUPŘEDU

Nesouhlasím, že dnes tyto tratě mají „minimální šanci na obnovu“.
Tři prvně jmenované TT jsou už ve vizi dalšího rozvoje tram. sítě a poslední jmenovaná snad přibude.

pragmatik

Rád bych sdílel vaše svaté nadšení, ale oblast Můstku byla v teoretických „vizích“ (doslova = bohužel v těch spíše „Cimrmanovských“) už v dobách, kdy jejich velký skalní zastánce a dnešní náměstek ředitele ROPIDu asi ještě studoval (a nemýlím-li se, něčeho z toho se týkalo i téma jeho diplomové práce). Tehdy do těch (velmi sympatických) snah „hodila vidle“ Praha 1 vedená ODS, a tak posléze od zastánců obnovy TT v centru vyžadovalo velikého úsilí, aby prosadili aspoň trať přes horní část Václavského náměstí + TT okolo hlavního nádraží. Zda a co se jim podaří v centru dál, to „ví Bůh“ (a… Číst vice »

Martin Šubrt

Diplomka je stále zde: http://www.tramvajak.cz ;-), a je tomu právě 21 let od jejího dokončení. A ano, Příkopy tam tehdy byly zmíněny, byť spíše v rovině, že by pomohly, ale moc pravděpodobné to není. Nicméně projekt Hradebního korza od IPR s tramvajemi na této trase počítá. Ovšem realizace je opravdu s velkým otazníkem.

pragmatik

Díky za kvalifikované doplnění.

A. Mikulka

Ještě tu gramatiku zlepšit a můžu dát plus.

Twix

Váhám jen u té Hybernské a Seifertovy, tam mi přijde že kvůli malému zrychlení by se přišlo o obsluhu společných zastávek Náměstí Republiky, Masarykovo i Hlavní nádraží (tomu by se to vyhnulo už úplně). Je fakt že zrovna Hybernská (stejně jako V Celnici) není moc kultivovaná ulice, vedle zaparkovaných aut stojí na blikačky další auta a zbytek se to snaží rychle prosvištět.

Leštění

Pokud byste obnovil tratě v Husitské a Na Příkopech, tak byste musel obnovit i úsek Hybernská-Seifertova, protože trať v Bolzanově a Senovážném náměstí by se kapacitně úplně sesypala.

Leštění

Nezapomínejte ana opravdu plánovanou trať přes Vrchlického sady.

Veřejná doprava KUPŘEDU

Účelem obnovy této trati je obsloužení severu Žižkova a uvolnění přetížené Seifertovy.
Aby jste se mohl dostat z Na Příkopech do Husitské, tak pochopitelně křižovatka Seifertova/Husitská musí být pro tramvaje s odbočkou do všech směrů – jako dneska např. na Palmovce.

pragmatik

A kde a kým bylo rozhodnuto, že i kdyby někdo obnovil TT po Příkopech, pustí tramvaje dál do Hybernské? TT z Příkopů lze přece klidně zapojit jen na náměstí Republiky a vše tím bude vyřešeno = u Bulhara nic dalšího potřeba nebude, protože v Husitské / Koněvově je obnova TT jen vlhkým snem tramvajových maniaků.

Veřejná doprava KUPŘEDU

To propojení je důležité pro směr Národní divadlo – Můstek – Nám. Republiky – Hybernská – Husitská – Hartigova – Ohrada.
Jde o uvolnění tramvajovým provozem přetížené Seifertovy ulice a obsloužení severu Žižkova tramvajemi.
Žižkováci volají po metru na Žižkov, ale po obnově této trati by potřeba stavby mnohonásobně dražšího metra pominula a navíc by to mělo velký síťový efekt.

Kyz

Stavba bude trvat tři roky a pak se tam zavedou linky vycházející z potřeb roku 2027. Jistě to bude nějak rámcově vycházet z toho současného návrhu, ale není třeba z toho nyní dělat přehnané závěry.

Mirek

Četl jste to v době zavedení ta studie bude stará již více než 11 let, protože jde o úpravu linek z roku 2016

Martin Šubrt

Ten dokument je nový, z roku 2022. V centru a s kapacitami tratí a křižovatek opravdu za 3 roky nevymyslíte nic zásadně jiného. Můžete těm linkám dát jiná čísla a na okraji je proházet na jiné konečné, ale v zásadě nemáte žádnou jinou možnost, jak Václavák obsloužit. Koncept linkového vedení navíc samozřejmě vznikal s využitím modelování na ten konkrétní stav. Stav 2016 byl jen prvním krokem a na něj se pak podle vývoje očekávané modelové poptávky staví další kroky.

Suchdolák

Mně se nelíbí vedení linky č. 13 okolo Hradu, i když chápu, co k tomu ROPID vede: nevidím důvod, proč upřednostňovat zájmy turistů – návštěvníků Hradu před zájmy obyvatel Prahy, pro které by vedení té linky přes Hradčanskou (a dál Chotkovou silnicí a „pod Stalinem“ na Náměstí Republiky) bylo určitě mnohem užitečnější, byť o něco pomalejší než tou pustinou u Hradu. Nepopírám, že mě k tomu přesvědčení vede i souvislost s mým bydlištěm, ale trasou přes Hradčanskou lze rozhodně lákavěji obsloužit víc stálých zákazníků než trasou okolo Hradu, protože „pod Stalinem“ lze z Prahy 6 dostat tramvaj do centra rychleji… Číst vice »

Suchdolák

Docela by mě zajímalo, co se těm mínusujícím na mém názoru nelíbí – přitom bude-li ta tramvaj někdy jezdit až na Strahov, byla by i pro studenty zajímavější možnost dostat se snadno a bez přestupu na Hradčanskou než ke Hradu a Belvederu …

Kubrt

Ze Strahova bude určitě jezdit i linka směr Vítězné náměstí.

Veřejná doprava KUPŘEDU

Bude to linka 28: Strahov – Suchdol.

Kubrt

Když toto víte tak přesně, víte i, kdy se na ten Strahov a Suchdol bude jezdit tramvají?

Martin

Praha ma linkove vedeni do roku 2029… linka 28 je tam planovana presne v teto trase… kdy a zda to to tak bude, to vi jen Buh…

Martin

pardon, aktualizace, rozvoj linek do roku 2032…

Suchdolák

Kubrt:
A jak souvisí spojení Strahova s „Kulaťákem“ s možností dojet přímo na Hradčanskou a s dalším přímým pokračováním z Hradčanské i do centra města? To snad chcete nutit cestující, aby k metru dělali zbytečně „zárohák“ a neměli možnost krátkého přestupu i na železnici?

Kubrt

Mě především připadá silně pošetilé řešit smrtelně vážně linkové vedení na tratích, které jsou v samém počátku budování (pokud vůbec). Až budou stát, může být leccos jinak. Jasně, téma k diskusi je to fajn, ale trochu s nadhledem.

Veřejná doprava KUPŘEDU

Ty tratě jsou schválené a linkové vedení je již taktéž vymyšleno.
Prosím nastudujte si na straně 87 níže:
https://pid.cz/wp-content/uploads/system/LV2022-32/LV2022-32_kniha_C_rozvoj-linek-pid-v-praze.pdf

Suchdolák

Kubrt: Já ovšem neřeším (smrtelně vážně ani nijak jinak) „linkové vedení na tratích, které jsou v samém počátku budování (pokud vůbec)“, ale na tratích již dávno existujících – to by totiž ty komentáře vypadaly úplně jinak. Já jsem pouze poukazoval na to, že se mi nelíbí návrh trasovat (jakoukoli) další linku vedenou po nábřeží „pod Stalinem“ a směrovanou do Břevnova pustinou okolo Hradu, když pro naprostou většinu stálých uživatelů tramvají (a obyvatel Prahy) by podle mě mnohem větší smysl mělo její trasování přes Hradčanskou, a napsal jsem, co mě k tomu názoru vede – nic víc a nic míň (aspoň… Číst vice »

Veřejná doprava KUPŘEDU

Budete muset na Prašném mostě přesednout – tramvají směr Hradčanská tam jede dost.

A. Mikulka

To by mu ovšem výrazně zvedlo riziko, že ho čapne revizor.

Mirek

Pro študáky na kolejích by měla být speciální linka s číslem 27, která by měla propojit koleje Strahov s příslušnými fakultami dané školy

Suchdolák

S číslem 27 asi nikoli, ta by měla jezdit jinde. Ale mohla by tak docela dobře fungovat i současná linka číslo 23 prodloužená třeba i jako třetí až na Strahov a přetrasovaná mezi Klárovem a Národním divadlem přes Staroměstskou (ČVUT má i budovy v centru města). A studentům by ani nemusely vadit staré nenízkopodlažní tramvaje, když jde o „historizující“ linku – mládí schody zvládne snadno.

Veřejná doprava KUPŘEDU

Taky mě to napadlo, že by se na studentských linkách mohli utopit vysokopodlažní T3 a další. Těm by to nevadilo a jinde by lidem pomohli nízkopodlažní.

Veřejná doprava KUPŘEDU

Rozumím, chtěl by jste, aby vedli linky ideálně přes Hradčanskou.
Nebojte, do Suchdola vám povedou všechny osmičkové linky – tedy 8,18 a 28. Přidávám odkaz, na budoucí vedení tram. linek:
https://pid.cz/wp-content/uploads/system/LV2022-32/LV2022-32_kniha_C_rozvoj-linek-pid-v-praze.pdf
(strana 87)

Suchdolák

Já tramvaj na Suchdol pro sebe nepotřebuji a ani nechci, ale ani se nebojím, že bych se jí dožil, navíc je to jiná záležitost. Já jen na základě nedlouhých (protože to tak příliš dlouho nejezdilo) vlastních zkušeností vím, že cesta tramvají z Hradčanské do centra „pod Stalinem“ byla rychlejší než přes Letnou, i když ani projet křižovatku na Klárově nebylo občas vůbec pohodové. A také si všímám, že bude-li ta nová linka jezdit podle návrhu ROPIDu, nebude mít ani na Klárově jako v jediném styčném bodu s linkami tramvají vedenými přes Hradčanskou společnou zastávku, takže případné přestupy = „nic moc“.… Číst vice »

Martin Šubrt

A proto je v dokumentu napsáno, že pokud budete mít pravdu a navržená trasa fungovat nebude, vedení přes Hradčanskou a také Letnou, kde je nepochybně též poptávka na cestu třeba k Muzeu, je též možné.

Suchdolák

Jistě, přes Letnou by to frekvenčně smysl dávalo (a asi i větší než „pod Stalinem“) – stará jedenáctka bývala přece jedna z nejvíce využívaných linek (a i jedna z tras metra vede vlastně dost podobně). (A propos: při vedení té nové linky přes Letnou by pak asi stála za úvahu i záměna jejího zakončení v Praze 6 se šestadvacítkou – a byl by to návrat té staré jedenáctky v mezích možností „jako vyšitý“.) Mě na tom ale lákalo právě to rychlejší spojení Prahy 6 s východem centra po nábřeží pod Letnou než přes Letnou (vyzkoušeno a dobré), a významnější (a… Číst vice »