Letecké společnosti Letectví

Dokument: Stát vysvětluje, proč by měly být aerolinky zbaveny povinnosti vracet peníze

Prázdné Letiště Václava Havla v neděli 15.3.2020. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com
Prázdné Letiště Václava Havla v neděli 15.3.2020. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

Dvanáct členských zemí Evropské unie včera odeslalo dopis Evropské komisi, v kterém žádají dočasné zmírnění nařízení o právech cestujících v letecké dopravě.

Ministerstvo dopravy, které se k výzvě připojilo, dnes vysvětlilo ve svém prohlášení, proč dopis také podepsalo. Vzhledem k jeho délce ho přinášíme v plném rozsahu.

Ministerstvo dopravy si plně uvědomuje závažnost dnešní situace spojenou s výskytem COVID-19 a dopad všech opatření, která jsou v jednotlivých zemích zavedena, na letecké odvětví. Uvědomujeme si, že letečtí dopravci čelí největší krizi ve své historii. Letečtí dopravci se ne vlastní vinou ocitli v situaci, kdy musí hradit vysoké pravidelné fixní náklady, přičemž prodej nových letenek se prakticky zastavil. Vyplácení hotovosti za letenky cestujícím, jejichž let byl zrušen z důvodu opatření COVID-19, je pro letecké dopravce v současné době prakticky likvidační z důvodu nedostatku finanční hotovosti.

Ministerstvo dopravy nijak nezpochybňuje práva cestujících v letecké dopravě, nicméně se domnívá, že nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004, kterým se stanoví společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů (dále jen nař. (ES) č. 261/2004, nemohlo v žádném případě v době vzniku předvídat a legislativně ošetřit současnou situaci, kdy jsou rušeny, bez jakéhokoliv zavinění leteckých dopravců, prakticky všechny lety.

Domníváme se, že v tak obtížné situaci je nutné hledat rovnováhu mezi závazky leteckého dopravce a právy cestujících. Právě z tohoto důvodu se ČR připojila k iniciativě více členských států EU, které požadují, aby Evropská komise vyslyšela návrh na změnu nař. (ES) č. 261/2004 tak, aby letecký dopravce mohl poskytnout za zrušený let cestujícímu voucher, který by bylo možné čerpat během stanovené doby. Voucher by byl proplacen leteckým dopravcem až v případě, že by cestující tento voucher ve stanovené době nevyčerpal. Jsme přesvědčeni, že tato změna poskytne leteckým dopravcům čas na překonání současné krize a zajištění jejich stability a cestujícím právní jistotu náhrad při zrušení letů. Obdobným způsobem jsou v ČR řešeny i již zaplacené zájezdy u cestovních kanceláří.

58 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Jako já s tím úplně problem nemám, mám za měsíc a něco letět na Kypr s Austrian (počítám ale že poletim) ale s přesunutím na jiný termín problem nemám, ale hlavně by měl platit stát, protože ten bezdůvodně začal ničit aerolinky (ne nás ale krom Švédska všechny)

Alex

A cestující se v této situaci ocitli snad vlastní vinou? Když už se MD tak rádo ohání tím, že aerolinky nenesou vinu na zrušení letů, zavinili snad rušení letů cestující, že jsou nucení poskytnout bezúročnou půjčku panu Šimáněmu? Žádají, aby ta slabší strana byla chráněna méně než ta silnější. Absurdní. Ale čemu se vlastně divím? Od naší vlády se nic jiného ani nedalo čekat.

Nekdo

Tak to bychom mohli misto dani taky posilat vouchery s hezkym vysvetlenim, ne?

Pavel

Fajn, pak ale bez statnich dotaci a pujcek! A kdyz je chteji staty posilit financne tak standardne pres navyseni zakladniho kapitalu na valne hromade nebo upsanim novych akcii za aktualni trzni cenu.

Otmar

Měnit pravidla a ohýbat zákony podle situace jak se to komu hodí není nikdy dobře. Ať bude rozhodnuto jakkoliv, důvěra cestujících obzvláště v některé dopravce bude otřesena a krachy těch neschopných prostě přijdou. Zachraňovat za každou cenu všechny je socialismus. Základem kapitalismu je to že neschopní zkrachují a trh se vyčistí.

Kosmik

Ať vrátí peníze, majitelé aerolinek zcela jistě nouzí netrpí.Tak ať si to že svého zadotují jako investici. Okrást zákazníky to se vymstí.Nikdy nevíte komu a jak rupne v koulí.

Rudolf5

A letiště Praha to je panečku hospodář už začalo zdražovat nájmy atd tak někdo musí těm chudým společnostem půjčit aby na to měli a jelikož máme rozkradený stát tak kdo jiný musíte to vidět tak nějak 😋 v tomhle StB kocourkově

Vítek

Ta jistota náhrady není až tak jistá jak to ministerstvo vidí. Dopravce zkrachuje a poukaz si pověste na zeď.

JanS

Pokud by všichni dopravci měli vyplatit všechny refundy ve lhůtách daných současnými zákony, tak na 100% zkrachují všechny společnosti…

zdeva

Vážení redaktoři proč prosím píšete v titulku,že STÁT vysvětluje…a pak hned,že je to Ministerstvo dopravy?Obejdete se bez slova STÁT???

Nekdo

takže místo daní můžeme posílat vouchery s nějakým možným plněním v budoucnu, až uznáme, že máme dostatečné příjmy?

Honza Peterka

Bla bla zlé daně bla bla

JÁija

Věřím, že to inicioval Šimáně viz LEX COVID v ČR ve kterém má rovněž dlouhé prsty.

Aleš K.

Když už néco vystavovat místo vrácení peněz tak voucher ne na finanční částku ale na ten daný let v dané knihovací třídě, junak je to čistá zlodějina.

Jirka B.

Kdyby Vam slo dat 100 palcu nahoru, tak klikam az do vecera. Vlastni zkusenost s doplatkem 5000 😞

JanS

Naprostý nesmysl s plusy od koupáků a „vychytávačů“ akčních letenek…

K čemu podle vás bude někomu, kdo měl zítra odletět na konferenci např. do Kansas City, nová letenka do stejného místa, když se tam žádná jiná konference z jeho oboru nebude dalších 10-15 let pravděpodobně konat….?

FreshZ

Mýlíte se. Mně nabídl Austrian na mé obvyklé služební trase voucher s platností do konce srpna eventuelně s doplatkem podle aktuální ceny v okamžiku rezervace. Říkají tomu dynamická cenotvorba.

JanS

V čem se mýlím vzhledem k nesmyslu, na který reaguji?
Na co by někomu byl voucher „na daný let v dané klinovací třídě“, když let v jiném než původním termínu je pro cestujícího nepoužitelný?

Nekdo

Presne tak. Pro velkou cast sluzebnich cest zcela nepouzitelne…

Jirka B.

Tak pokud vim, tak pokud voucher nevyuzijete, tak zs tok byste mrl dostat zspkacenou castku zpet. Penize nyni praste nedostanete. Ten prispevek je o zom, ze pokud neletite, prachy za rok, sle pokud letet chcete, tak di crljrm fost doplatite. Nikdy jsem za nejake superakcni ceny nrlutsl, ale prebookovani na listopad s doplatkem 5 litru me zamrzelo.

Jirka B.

Omlouvam se za chyby, z toho mobilu se neda psat . .

Aleš K.

Jn, holt slovo letadlo získalo svůj druhý, ne zrovna pozitivní význam i v oblasti svého původního vzniku a významu… 🙁

Džamel

Spíše by mi vyhovovalo, kdyby ten voucher platil na služby prodejce třeba 10 litrů u Pelikána, když prodal letenku… Nemám sice momentálně žádnou letenku, ale abych si začal více všímat codeshare možností, protože v případě detailních destinací se tedy vyplatí, koupit to od velkého dopravce a nikoliv od místní Nigga Air nebo Banana Air, protože potom bych byl omezen tím, že si to můžu zarámovat nebo nucen jet do destinace o kterou už nestojím…

Vlastimil Kocurek

Ale taková letenka od Air Banana, bude mít časem vysokou sběratelskou hodnotu.

Jan Pytela

Na trhu s letenkami, kde mnohdy cestující vybírají destinaci podle cen letenky a na dopravce neberou ohled už vůbec, je to nesmysl. Ať EU&státy poskytnou likviditu aerolinkám a jejich pojišťovnám, ale tahat do toho klienty je nesmysl.

Y.K.

Klienti jsou v tom tak nějak automaticky, pokud si letenku koupili.

Džamel

Tak ten kdo hledá letenky v hodnotě lepší večeře v zahraničí většinou zase poletí s tím z Isrska nebo Maďarska, akorát jinam a letenky od klasických společností se kupují podle času nebo podle společnosti…

Vlastimil Kocurek

Diskont navíc nepokrývá některé i významné destinace.

Vlastimil Kocurek

Fakt je ovšem, že třeba Lufthansa, KLM, nebo Swiss Air mají pořádně nadsazené ceny, takže občas koukne i do diskontu, ale kdo se chce dožít vysokého věku, měl by létat s renomovanými společnostmi, ovšem druhý problém je případ MAX.

R2R2

Dle meho nazoru jsou vzasade dve moznosti, trvat na vraceni penez, ktere spousta aerolinek jen tezko vyplati, jen se tim pojisti, ze urcite zkrachuji nebo prisoupit na voucher, coz nutne neznamena,ze to aerolinky ustoji a ze v budoucnu takovy voucher k necemu bude. S trochou nadsazky se vede boj o to, zda se muze cestujici nechat zaramovat s letenkou nebo s voucherem 😉

Vlastimil Kocurek

Pokud letecká společnost zkrachuje, budou se vyřizovat přednostně největší věřitelé a stát: tzn. že majitel jízdenky nedostane vůbec nic. A to je hodně špatně.

Jiří

V principu si dovedu představit, že mimořádná situace = mimořádná řešení stejně jako s cestovkami. Ty velmi často skončily s velkým množstvím voucherů nejen od leteckých společností ale i hotelů či dalších smluvních partnerů. Vše s různými podmínkami, přenositelností apod. U těch voucherů by tedy měla být jasně omezená platnost, jasný závazek vrátit peníze v případě nevyužití, jasný závazek garantovat změnu termínu bez doplatku a samozřejmě shodný postup vůči neevropským aerolinkám, které by tento přístup pro evropské zákazníky neakceptovaly (tj. omezení přístupu na evropský trh letecké dopravy). Ne všechny vouchery, co aerolinky vydávají, tohle splňují. Doslova jako prasárna je pak… Číst vice »

JÁija

Čímž ale letecké společnosti v EU porušily dosud platné nařízení EK. Odrbávají se všichni navzájem, ale pochopili, velmi
rychle, že oškubat jednotlivého zákazníka je pro né to nejjednodušší.

Luci

Plne s vami souhlasim,jasná pravidla,jako maji u ck.mame zrušeny let do Egypta od Čsa,misto penez voucher platný rok.Pokud teda budu chtit voucher využit,mám smulu,nebot podzim,zima a jaro už neni v nabidce,vše maji zkoupeno ck.Pokud zvolim jinou destinaci,jsou letenky levnejši,rozdil spadne do aerolinek a nebo obráceně,budou dražši a tudiž doplatek ,takže moc nevidim,že je nekdo na straně cestujicich.Bylo by fér,vraceni peněz za nevyužity voucher,kdyz už….

Honza

Jinými slovy MD prohlásilo, že je potřeba poskytnout leteckým dopravcům bezúročně miliony korun z kapes jejich klientů. Nic jiného to není. Voucher v hodnotě např. 3000 Kč bude po koronakrizi k ničemu, protože za hodnotu voucheru si už letenku nikdo nekoupí. MD nestanovilo přísná pravidla pro tyto vouchery, tedy byl-ly vystaven na směrování PRG-CDG-PRG, musí mít jeho držitel právo ho využít na stejné směrování bez doplatku ve stejné přepravní třídě dle data, který si klient zvolí. Dále musí být voucher přenositelný, tedy dopravce nesmí omezovat jméno cestujícího (je to ekvivalent peněz, ne služby), musí být děditelný jako hotové peníze (během… Číst vice »

Honza

Jen dodávám, že podle EU 965 má ÚCL povinnost již teď zhodnotit, zda-li dopravce disponuje dostatečnými zdroji (i finančními) k zajištění řádného plnění předpisových požadavků a zde by jen přibyla možnost kontroly přiměřenosti zdrojů i vůči vystaveným voucherům, aby nedošlo k tomu, že se vyvedou zdroje z firem a ty airline padnou a klientům zbydou jen bezcenné papírky.

Vlastimil Kocurek

Nechci být skeptický, ale to, co popisujete v té poslední větě, se v některých případech stane. Před přiměřenosti kontroly zdrojů, je podstatné jaké má ta firma renomé, marketingový podíl na trhu a vlastní majetek. Takže když budu mít dvě letenky jednu od Lufthansy a druhou od SW, tu první si vyměním za šek, a tu druhou hodím do koše. Není to tak slořité, jak to vypadá. Ztráty jsou i na lukrativním americkém trhu, přidávám jen pro zajímavost: „Letecká spoločnosť American Airlines vykázala za prvé tri mesiace roka stratu, prvú od bankrotu v roku 2013 a najväčšiu kvartálnu stratu od roku… Číst vice »

PatriK

Jen doufám, že voucher bude pojištěn pro případ krachu letecké společnosti, resp. neschopnosti splatit a z pojištění bude pak vyplacena plná částka.

Vlastimil Kocurek

Ne, nebude.
Toto je pro mne velmi zajímavé téma, nevím proti čemu všemu jsou tyto společnosti pojištěny, dejte typ, vygoogluju si to.
Tak co si pamatuji z posledních let:
1. vybuchla sopka a omezila letecký provoz to je sotva pojistitelné
2. pracovníci Lufthansy vloni prostávkovali spoustu dní -vznikla velké ztráty to je sotva pojistitelné
3. pandemie to je sotva pojistitelné

Voucher zcela jistě není pojišťený, to je jako kdybyste chtěl pojistit tisícovku v peněžence, je to platební prostředek.
Pojistit si můžete pozdní přílet, a to, že vám nedojde kufr, že nedoletíte vůbec si můžete pojistit pouze životní pojistkou.

PatriK

Počítám, že pro závazky soukromých leteckých firem vznikne nějaký státní garanční fond, tj. zatáhnou to všichni z daní, jak jinak. A majitelé – akcionáři se všem jen vysmějí, přece nebudou ručit svým majetkem, to by byly „scestné socialistické myšlenky“, jak tvrdí pan Šimáně.
https://zdopravy.cz/simane-pro-hn-neverim-ze-cinsky-akcionar-smartwings-pomuze-palime-150-milionu-mesicne-47668/

Vlastimil Kocurek

Ještě oprava, která ale mnoho nemění: podle finančního slovníku zřejmě není voucher finančním nástrojem, ani platebním prostředkem (??), ale podle mne zcela jistě není pojistitelný. Subjektivní názor. Potřebujme do diskuse specialistu na pojištění.

Cestující LBC MHD

Takže, když jsem měl 1.5.2020 někam letět a Lufthansa mi to zrušila, tak bych jí měl poskytnout bezúročný odklad plnění a ještě s ní za trest letět někdy jindy? A co když už tam jindy letět nechci, ani nepotřebuji? Nebo kromě všech těch omezení ještě bude povinnost někam letět? To se všichni zbláznili? Ten COVID-19 asi skutečně kromě plic napadá i mozek a lidi po něm vymýšlí totální kraviny. Když to shrnu, aerolinky nebudou muset vracet peníze, budiž, ale ono si i minimum lidí bude teď letenky kupovat, takže i třeba s nějakou půjčkou je dost možné, že jim stejně… Číst vice »

JÁija

Princip je naprosto shodný s LEX COVID. Řešíme to už měsíce a není z toho úniku, až na výjimky v paragrafu 3. Pokud EK ustoupí,
tak s tím asi nikdo z obyč lidí nezmůže, a to i přesto, že část klientú už vyplacena byla a ta druhá část nebude.

Vlastimil Kocurek

Souhlas, měli by to vrátit v penězích. To vymýšlí stejný blb, jako za ty cestovky.

M H

Jak jsem již psal u minulého článku – jde hlavně o nebezpečný precedens. Zákazník koupí letenku, za přesně daných podmínek. Teď se někdo rozhodne a tato pravidla změní… Považuje se snad za normální, že si budeme ohýbat pravidla podle toho jak se to zrovna hodí bez jakékoliv dlouhodobé právní jistoty? Naše vláda si to bohužel evidentně myslí…a zdá se, že v EU není s tímto postojem osamocena…smutné 🙁 Ještě by měli také vysvětlit, co se stane s voucherem, v případě krachu aerolinky. Dostane potom zákazník své peníze zpět? Pokud aerolinka nezkrachuje, je voucher v podstatě bezúročná půjčka zákazníka aerolince na… Číst vice »

Cestující LBC MHD

No bohužel tohle je už normální dlouho, pokud ten, v jehož prospěch se ta pravidla ohýbají je nějaká významnější korporace. Pokud má i nějaký háček u vlád, tím spíš.

Vlastimil Kocurek

Pokud letecká firma řádně zkrachuje, nedostanete vůbec nic, protože se nejprve řeší největší věřitelé, a těch je vždy až dost.
Pokud ta firma má navíc dceřiné společnosti, tak nejprve vyvede majetek do nich. Takže tím se potom vůbec nezajímejte.
Mi také dluží zloděj dosti slušnou částku od roku 1987 :).

Anonym

Pokud clovek platil kartou, tak to muze zpatky vymoct pres chargeback i v pripade krachu.

jjjj

Dle meho naprosto spravne…
Kazdej tu rika jak se kvuli koronaviru maj firmy omezit, vydaje na platy, propousteni…
Ale kdyz ma pak prijit na kus odpovednosti z casti cestujiciho, tak se najednou kazdy cuka ze chce zpatky penize.

Vlastimil Kocurek

Jenže velké letecké firmy hospodaří v desítkách miliard, a my v jednotkách 1 kč. V tom je ten nepoměr. ČI-li pro rodinu je nějakých 10.000 Kč poměrně slušná částka, pro leteckou společnost je to 0.1Kč, na USA ani nepřepočítávám. Takže ta odpovědnost leží na letecké společnosti.

Roman

Jaký kus zodpovědnosti máte na mysli? Zaplatíte službu a nedostanete ji. Chcete logicky peníze zpět. Na tom není nic zvláštního.

M&R

Nemám problém jim ty peníze teď nechat a vzít voucher, ale když krachnou, tak mám asi smůlu?

Panoramix

No jo, ale spousta lidí si kupovala letenky na konkrétní data kvůli konkrétním událostem. Ty již pominuly a člověk tím pádem nepotřebuje nikam v budoucnu letět. Tudíž dopředu ví, že žádný voucher nikdy nevyužije. Takže mají tito lidé zadotovat převzetím voucheru dopravce a doufat, že dopravce přežije a bude schopný voucher proplatit za rok? A bez úroků? Ať si přepravci vezmou komerční úvěr, vydají firemní dluhopisy, nebo emitují nové akcie. Takhle se má získávat nový kapitál. Ale to bychom chtěli od ziskuchtivých kapitalistů moc, aby se chovali ke svým firmám s péčí řádného hospodáře. Oni raději budou kvičet, natahovat ruce… Číst vice »

Roman

Zisky jsou vždy privátní 🙂 Potom, že je někdo „úspěšný“ Vám přece nic není 🙂 Jedná se jen o obyčejnou závist….V případě ztráty, naopak musíte být, ale solidární a chápat situaci…..

PetrM

prý závist… dokážete si vůbec představit, že existují i jiné motivátory lidského konání?

Vlastimil Kocurek

Pokud klasicky krachnou, nic nedostanete, viz výše. Ale když by došlo k fúzi, koupila by je nějaká jiná letecká společnost, voucher bude platný, nebo vám jej dokonce proplatí. Společnost se totiž kupuje se všemi dluhy, patenty, závazky, prostě sakum prásk.

Vlastimil Kocurek

Celé toto otravné téma, jak ošidit lidi, mi připomnělo kuponovou privatizaci, a až vám Kožený něco poslal ??

Rudolf 33

Až na to, že pokud vám Kožený něco poslal, tak to státní zastupitelství zabavilo jako „výnos z trestné činnosti“. Buďte rád, že vás nezavřeli.