cargo

Dokument: Radní schválili konverzi Bechyňky, modernizace vyjde na 300 milionů

Bobinka, lokomotiva řady E422. Autor: České dráhyBobinka, lokomotiva řady E422. Autor: České dráhy

Rada Jihočeského kraje dnes změnila původní postoj kraje k modernizaci tratě Tábor – Bechyně, když odsouhlasila Správou železnic navrhovanou konverzi

Zpět na článek
244 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LWQ

A nejvetsi naklady jsou na rekonstrukci TV ci HV? Uprava Bobinky na 25kV dosazenim „transformacniho vozu/kontejneru/zastavby“ by mohla byt rozumnym resenim.

Martin

Tak kdyz uz jsme u te historie, tak zde je jedna zajimavost: https://www.youtube.com/watch?v=fnbmEt3FMuM&feature=emb_rel_pause https://www.rhune.com/en/ Technicka data: Length: 4.2 km (2.6 mi) Rack system: Strub Altitude of bottom station: 169 m (554 ft) Altitude of upper station: 905 m (2,969 ft) Maximum gradient: 250 ‰ Time of journey: 30 minutes Speed: 9 km/h (5.6 mph) Electricity supply: 3000 V, 50 Hz, three-phase Trains consist of a four-wheeled electric locomotive that pushes two coaches up the mountain, and leads them down. Each coach is carried by a four-wheeled bogie at its upper end, and a single two-wheeled axle at its lower end.… Číst vice »

Ondřej

Co dodat. Tam, kde je úcta k historii a zachování technického unikátu žádoucí, to zaříznem. Oproti tomu chceme památkově chránit paneláky.

dopravak

Takž asi po 155. Nikdo zde historické jízdy nezakazuje, nikdo nebere historická vozidla, pouze bude historický vlak táhnout o 20 let mladší mašina a bobinka pojede se staženým smetákem. Sorry, ale aby to jezdilo za každou cenu vlastní silou nestojí za ty peníze navíc.

Lech Malý

Tak 1,5 kV glajchštróm umí, pokud vím, třeba ŽZO v Cerhenicích, tam by se mohla jednou ročně prohánět vlastní silou historická vozidla, a ještě by na to mohl ŽZO dostat nějaký bakšiš od ministerstva kultury. Určitě lepší, než táhnout bobinku se staženým smetákem žehličkou, to je jako táhnout peršingem nezatopenou parní lokomotivu. Mmch pokud je nějaký panelák něčím průlomový nebo jedinečný, tak proč ho památkově nechránit, napadá mě první generace takových staveb ve Zlíně.

Alibaba

Třeba něco takového: https://mapy.cz/turisticka?x=13.6382853&y=50.6110782&z=17&source=base&id=1716054
Ale nevím, zda opravdu je tento dům stavěn panelovou technologií.

patology_chef

SM400.003, oh my god 🙂
A zajímalo by mě, jak to po rekonstrukci bude s traťovou třídou. Jestli se na manipulákách nakonec nedočkáme překvapivě řady 742 nebo tak něco 🙂

kakov

a nejezdí tam náhodou už teď 742? poměrně nedávno jezdila první ranní osobní vlak taky 742, nakonec po protestech obyvatel, že prý ruší noční klid, byla nahrazena elektrikoou

patology_chef

No právě 🙂

HolyTrinity

Na Mn jezdí 742 už teď. Ono po rozdělení na ČD a ČD Cargo totiž nebyla ani jedna žehlička předána Cargu, takže Cargo nemá jinou možnost než to vozit s kocourama.

vagonář

Škoda…

watslaw

Když je problém hlavně ve specifičnosti vozidla, že ani běžné jednotky na 1,5kV z Francie ani upravený panter by tam jezdit nemohly, nebylo by řešením z toho udělat regulerní tramvajovou dráhu a provozovat tam seriově vyráběné tramvaje a měnírny? A Elinka by se navíc mohla vráti ke svému původnímu napětí.

Radek

Na takovou trať by byly potřeba nejspíš min. 2 měnírny (úbytky nízkého napětí), každá stojí desítky mega. Upřímně, buďme rádi, že nedojde k deelektrizaci, ev. zrušení.

dopravak

Ano, všechno je potřeba přizpůsobit, aby se DVĚ historická vozidla mohla jezdit vlastní silou, což by v případě řady 100 stejně možné nebylo.

Ne, opravdu NE. Tramvaje zde tak opět nakoupíte v obrovském počtu dvou kusů, pak pro ně ještě postavíte vlastní vozovnu s údržbou, ne? Nebo je budete vozit na servis do Prahy kamionem? K tomu budete udržovat 1, spíše 2 nové měnírny? Ne, fakt, opět do nebe volající nesmysl, který místní šotoultras ještě lajkujou :-). 25kV varianta je opravdu to nejlevnější jak z pohledu infrastruktury, tak vozidel postavit. Levnější už je jenom snesení trolejí.

Kuba

25 kV je ztráta pro všechny. Historie půjde do háje (není to jen o vozidlech), zato to bude drahý. To už opravdu radši ten trát smotat.

dopravak

Další šotoultras? Pokud bude moct jezdit bobinka, tak tam můžeme narvat třeba miliardu, pokud ne, tak raději dráty pryč? Tohle už je fakt nemoc. Můžete mi prosím vysvětlit, v čem konkrétně půjde historie s napětím do háje? Historické jízdy mohou zůstat úplně při starém, včetně vozidel, akorát je prostě potáhne žehlička, což bude pro 99% návštěvníků ok. Sloupy ani vedení stejně historické nejsou. Investice je podle mě na hranici návratnosti, možná i za ní, nicméně podle metodiky to vyšlo, tak proč ji neudělat. Ona ta úspora nafty zas tak zanedbatelná není a zrychlení trať potřebuje jako sůl, tak proč to… Číst vice »

Kuba

Sloupy právě historické jsou. Byl jste tam někdy?
Můžete mi naopak vy vysvětlit, k čemu tam bude těch 25 kV a jak jste přišel na to, že reelektrizace = zrychlení?

dopravak

Právě že byl a viděl jsem spíše nové sloupy někde odhadem ze 70. let. Každopádně sloupy jdou udělat i jako repliky.
S tím zrychlením jsem to tu už psal. Jezdí tam RN, která má malý výkon a jenom jednu hnanou nápravu. Jakákoliv moderní EMU bude oproti RN mnohem lepší, to znamená rychlejší, což místní ocení mnohem více, než občasné historické jízdy.

Kuba

Sloupy jdou sice udělat jako repliky, nicméně pochybuji, že s tím ta kalkulace počítá.
Regína tam od prosince nejezdí, místo ní jezdí na všem (elektrická!) žehlička, změnu jízdních dob však nasazení elektriky nepřineslo. Ale zvykejme si, po reelektrizaci bude místo zelené žehličky modrá, to bude tak veškterý přínos – stačí se podívat na Lipno.

Alibaba

Změnu jízdních dob to nepřinese určitě, s těma poloměrama co tam jsou to ani nejde. A další věc je neexistence traťového ZZ, takže D3 a 60km/h.

watslaw

To jsou nevýhody RN, ne nezávislé trakce. Rychlost moderní EMU klidně i proti staršímu desiru bude větší jen minimálně. A z úspor nafty se špagát při tomto rozsahu zaplatí tak za 200 let. Navíc moderní EMU je otázkou, protože tomu spíš než napětí vadí ty poloměry oblouků – které jsou prostě spíš tramvajové . Ta tramvaj by se sice taky nezaplatila, ale aspoň je lehčí (nemusí splňovat TSI), tak té elektriky nebude potřebovat tolik, a nutné investice do infrastruktury budou menší.

dopravak

Mě ty úspory nafty zas tak zanedbatelné nevyšly. Vychází mi to na 100-120 mil. za 30 let. Pokud z těch 300 mil . půjde na přímou konverzi polovina, tak je to za 30 let zpátky. No zrovna ideální investice to není, ale zas tak zanedbatelné taky ne.

Martin

Proc jste tak agresivni a urazite ostatni,… Me spis zajima to zrychleni a co tam bude jezdit? Pac cena moc neodpovida tomu, ze by se menily parametry trate,… Uspora je v napajeni, na 25kV bude stacit opravdu napajeni z Chotovin??
Zajima me prave spis vozy, ktere tu trat tedy vyrazne rychleji projedou,…

Ano, ekonomicky to vyslo, ono je to vubec zvlastni, co vyjde a co naopak ne (docela si myslim, ze vyjde to, co nekdo chce, aby vyslo)…

dopravak

Jsem už trošku agresivní, protože některým chybí špetka zdravého rozumu. Historické vlaky zde mohou být zachovány až na tu maličkost, že je potáhne jiná mašina. Tahle drobnost, které si většina lajků ani nevšimne přece nestojí za desítky až stovky mil. veřejných peněz, které by DC varianta navíc stála, když už i ta AC varianta vyjde podle mě tak se zavřenýma očima. Ale budiž, úspory nafty za 30 let vycházejí na 100-120 mil., tak to zas tak špatné není. 25kV má tu obrovskou výhodu, že mu stačí postavit měnírny zhruba co 40km, na rozdíl od 3kV/1,5kV, kde musí být zhruba co… Číst vice »

Ondřej

Agresivní jste spíš proto, že ostatní mají jiný názor.

Hen ten oný

Křižíku, Křižíku, cos to vyved?

Chronosphere

Já jsem to pochopil tak,že se někdo nerozhlídl,a řekl si – tak teď zničím Křižíkovu železnici.Jde o to, že rekonstrukce je vzhledem k stavu tratě a vedení nutná.A teď se řeší jak to provést.Ano,asi by se nemělo hledět čistě ekonomicky,ale popravdě,pokud už musí trakční vedení dolů,tak jediný důvod k podstatnému navýšení nákladů na DC,nebo snad možnost přepínání napětí v trolejí jsou dva nebo tři historické vozidla.Radši ty peníze dejme do rekonstrukcí jejich výzbroje,přinese to více užitku.Ostatně to lze udělat i tak,že by byla ponechána možnost jejich zpětné rekonstrukce,pokud by to naším potomkům stálo za to. A jinak ještě,jestli někdo pozná,pod… Číst vice »

Kuba

Taky je možnost postupně vyměňovat historické stožáry za repliky – to je to, co dělá z Bechyňky zajímavou trať.
Ostatně v Martinicích se SŽDC taky tvářila, jak nejde zachovat mechaniky. No bude to muset jít – seřaďovačky už prošly repasí.

Alibaba

Jízda automobilů je zakázána jen ve společném pruhu s kolejema. Ve vedlejším pruhu (směrem ven z Bechyně) je možné auty jezdit.

Luděk S.

300 mega za muzeální trať? Tak to je dost málo. Ten potenciál! I když v Bechyni by stálo za to vrazit alespoň 2 miliardy do letiště a udělat pro Číňany linku z Prahy, co budou jezdit do lázní. To je potenciál.

libor

nebo se bodnout na železnici a udělat leteckou linku Bechyně-ČB :)..ale to až na apríla 😉

Hen ten oný

Nebo rychlodráhu přes Týn, Netolice a Brloh (žije tu Rudolf Desenský z pořadu Kočka není pes) až do Ćeského Krumlova? Finacovat by jí mohla Čína.

Sucharda

V Bechyni letiště je, takže to není zas tak nemožné. Teď jen kdo z politiků se toho chytne. https://www.valka.cz/Bechyne-Letiste-t84401

libor

no raději toho necháme, někdo se chytne toho, že Bechyně je lázeňské město a vezmou to vážně a nasypou do letiště miliony…

Luděk S.

Tak milióny snad ne! To byste byl z laciného kraje.

hank

No však v Bechyni mají i zámeckého pána – ultraboháče i superpolitika, co byl kdysi nejlepším ministrem financí světa, tak by prachy neměly být problém…

milan

Tato kolonie je neskutečně bohatá.

Pavel

Nezvítězila ani historie ani ekonomika. Já bych Bechyňku deelektrizoval a nasadil tam mot. vozy (např ř. 840). Za ušetřené peníze bych vykoupil bývalou vlečku Bechyně staré nádraží, tam bych udělal zázemí (muzeum) lokomotiv 1,5 kV. Opravil TV v úseku Bechyně – Bechyně staré nádraží a tam provozoval občasné jízdy pro turisty.

dopravak

už vidím ty davy turistů z celého světa, kteří se zde pohrnou, aby se se svezli 100m vláčkem, jenom proto, že je táhne 1,5kV loko. Fakt už se s tím napětím vzpamatujte.

Hen ten oný

Ano. Koleje bych snesl, železo prodal do Číny, trať vyštětoval nebo vyasfaltoval a šup na ní cyklisty. Ostatně, není jich nakonec víc než vlakových cestujících? 😃

dada

myslim, ze vetsina lidi vubec betusi co v tech dratech je. Stary vlak maji vetsinou asociovany s parni lokomotivou.

Hen ten oný

A kam by se tam jezdilo?

PetrB

Trochu mimo realitu. Deelektrizoval? No vzhledem k tomu, ze EU tlaci na ekologizaci verejne dopravy, tak „dnes“ smotame draty, aby tam „zitra“ mohli vyjet vlaky na baterie prip. vodik…
Na jednu stranu pomalu vsichni davaji Svycarsko za priklad a na stranu druhou by deelektrizovali regionalni trat, pritom onen paradox je v tom, ze svycarska zeleznicni sit temer cele elektrizovana…
Mimochodem po zmene trakce nemusi pak napr. osobni vlaky z Benesova koncit v Tabore, ale mohou pokracovat az do Bechyne…

lousky

Mluvíte mi z duše.

Martin

Skončí to tak, že na trati budou akorát jezdit regionovy, protože moderní vozidla na trať nevyjdeou. Panter má minimální poloměr oblouků 150metrů a na trati jsou mnohem menší oblouky. Krásně vyhozené peníze.

okk

O důvod víc buď elektriku snést, nebo předělat na tramvaje (když už elektriku).

HOnza

O důvod méně navštěvovat tento kraj. Letiště pro Číňany a teď ještě zrušení technického unikatu,jedinečné historické památky. Vedení JČ kraje by mělo viset. A nejhorší je,jak jim to v tichosti prochází.

PetrB

Opakuji znova, vedení kraje většinou udělá to co jim nakuká Ing. Študlar (poradce hejtmanky pro dopravu).

libor

jasně, zadrátovat každou lokálku 25kV AC a pak tam budeme vozit třeba vzduch, hm? Na tom jihu se dějí divné věci. Dráty do Velenic, letiště ČB, nové dráty do Bechyně. co je tam dál? Dráty do Tejna a Netolic nebo snad ŠED? a to vyPlatí z našich daní…

Chorobný prokrastinátor

Proč modernizují silnice III tříd? Většina je přece zbytečná 😉

jirka

dráty by měly být všude neb elektřina má budoucnost, stačí jedna ropná krize a jak budme za ty dráty rádi že tam jsou

Kubrt

Vzhledem k omezeným možnostem finančním i stavebně-kapacitním by bylo dobré investovat nejdříve do tratí, které silnice nenahradí tak lehce jako zrovna tuto.

dada

to se mylite. budoucnost jednoznacne patri aluminiu!

AAA

jojo, ropná krize je za dvěma. už asi takposledních třicet let. ostatně, šukafon přinejhorším zkousne i řepkonaftu, ne?

dopravak

Konečně jednou zase zvítězil zdravý rozum. Jak pročítám diskuzi, tak ale opravdu žasnu, co by někteří byli schopni udělat, jenom proto, aby nějaký vůz mohl jet po trati vlastní silou. Ekonomickou úvahu už jsem psal pod původním článkem. Přidávám krátkou ekonomickou rozvahu na dotaz kolegy, kterému připadají stovky mil. navíc za DC variantu oproti AC variantě příliš velké. Takže si vezměme náklady v horizontu třeba třiceti let, což je životnost vozidla. Počítám jenom rozdíl mezi AC a DC variantou. Je potřeba udělat komplexní rekonstrukci napájení, tzn, troleje + měnírna (reko AC trolejí je v těch 300 mil.). Už jenom za… Číst vice »

Jirka

Spíš prohrál ne? Pokud chcete levněji tak to chce snést vedení a nechat regíny. To dá rozum.

dopravak

Nevím, jestli je to ironie, nebo není, ale zkusím to opět fakticky. Teď na trati jezdí 14 párů osobních vlaků a zřejmě sporadicky nějaké náklady. Regionova je do stoupání naprosto nevhodná, protože má jenom jednu hnanou nápravu, což jenom protahuje už tak dlouhé jízdní doby. V případě nasazení EMU se dá očekávat vedle levnějšího provozu také zrychlení jízdních dob, což nějaké cestující určitě přiláká a výsledný počet vlaků by se asi ještě zvýšil. Nějakých 15 párů vlaků udělá za 30 let udělá úsporu na naftě za zhruba 100 – 130 mil. podle typu vozidla. Otázkou je, kolik z těch 300… Číst vice »

Kubrt

Ty troleje se budou muset postavit znova…

dopravak

Jako je to investice sporná, ale já jsem tu analýzu neviděl, tak bych se nechtěl příliš pouštět do diskuzí, jak moc nse vyplatí elektrifikace jako taková.
Každopádně tohle je už tak vysoká suma a to se pořád bavíme o mnohem levnější AC variantě bez měnírny. Raději neuvažovat, na kolik by s následným provozem vyšla DC varianta. Bohužel někteří jedinci by byli schopni investovat klidně miliardy jenom proto, aby tam mohla dvakrát do roka jezdit jejich bobinka, která je btw. asi o půl století mladší, než původní křižíkova trať :-).

Démon

Hlavně musíte mít 3 funkční lokomotivy 1,5 kV. Na 25 kV vám stačí 2, protože záloha je připravena i pro jiné tratě a ta využitelnost vlaků je pak mnohem vyšší.

dopravak

Asi tak nějak, ale to některým šotoultras nevysvětlíte.

Kuba

Zálohu může klidně tvořit něco motorového, tím bude připravena dokonce ještě pro víc tratí.

dopravak

To sice jde, ale všimněte si, v jakém stavu je elektrifikace v ČR. Jsou zde daleko důležitější trati, které by potřebovaly zadrátovat. Už ta varianta AC je vzhledem k výkonům na trati sporná a ekonomicky vychází se zavřenýma očima.
Elektrifikuje se proto, aby se jezdilo na elektřinu, jakékoliv zálohy v dieslu by tuto investici jenom dále znehodnocovaly.
Zkuste už se konečně přenést přes to, že historický vlak nepotáhne historická loko ze 70. tých let místo z 50.tých a přestaňte vymýšlet kraviny. NIkdo vám ty dva historické kusy nebere, jenom holt nepojedou vlastní silou.

Kuba

Jestli tu někdo vymýšlí kraviny, tak je to SŽDC. Buď z toho chceme udělat turistickou atrakci/muzeum, pak je potřeba zachovat provoz vozidel a hlavně historické sloupy. Nebo to chcem na ZDO a pak dává smysl ten drát smotat a jezdit dieselem. Varianta AC je úplně k ničemu – historie jde do kytek a běžnému provozu to nepomůže (spíš naopak, bo elektrické, not a bene atypické vozidlo, bude vždycky dražší).

dopravak

Jenomže ono z toho jde udělat obojí. Pro většinu návštěvníků historických jízd jdou důležité vagóny, kterými jedou, krajina, cíl. Většina lidí nebude dělat absolutní rozdíl mezi bobinkou a žehličkou. Ono můžete klidně tu bobinku zapojit se staženým smetákem. Nejde prostě všechno přizpůsobit tomu, aby zde mohla donekonečna jezdit dvě vozidla s nestandardním napětím.
Sloupy stejně historické nejsou a běžný provoz je důležitější, než občasné historické jízdy. Standardní vlakotramvaj jako třeba pro tatranské železnice bude stát zhruba to samé jako DMU, a k tomu bude provozně mnohem levnější. Takže z obou pohledů má dnešní řešení smysl, díky za ně.

libcha

Jste si 100% jistý, že na Bechyňce je běžný provoz důležitější než historické jízdy?

dopravak

Ano, jezdí tam denně 14 párů vlaků, takže běžný provoz je opravdu násobkem toho historického.
A ten historický provoz tam snad zůstane, akorát vlak potáhne o 20 let mladší mašina a ta dvě historická vozidla pojedou případně se staženým sběračem. Chápu, že to není úplně ideální, ale přece kvůli těm dvěma kusům nemůžeme investovat z veřejných peněz další stovky mil. navíc.

watslaw

A tato „Standardní vlakotramvaj jako třeba pro tatranské železnice bude stát zhruba to samé jako DMU, a k tomu bude provozně mnohem levnější.“ mimochodem jezdí na 1,5 kV.

dopravak

To sice ano, ale podívejte se, kolik jezdí lidí na Štrbské pleso, kolik vozidel se tam dohromady poptávalo. Jaká je celková délka tatranské železnice. Tady je to něco trošku jiného. Jedná trať, 1-2 potřebná vozidla, nutnost stavby zvláštní měnírny atd.

Démon

Nemůže, je to požadavek objednatele. nechce tam 8xx.

Kuba

Tohle může/nemůže lze vyjádřit penězi. Pokud trvá na tom, že tam diesel nesmí vyjet, tak je jistě připraven to zaplatit.

Démon

ještě jsou zde u stejnosměrného proudu tzv. „bludné proudy“. asi to není tak hrozný jako u 3kV, ale jsou …
dále není potřeba TM, utáhne to stávající stav.

okk

To EMU na ty poloměry seberete kde?

Démon

300 mio je trakce, pak se upraví zab.zař. dopravny, nástupiště, GPK a je to dalších 300. Takže celá investice na modernizaci tratě bude v roce 2022 za 750 mio

watslaw

Proč by se na DC mělo zapomenout na rekuperaci? (ale fakt si myslím, že při tom rozsahu provozu rekuperace nehraje roli)

dopravak

protože měnírna neumí vracet energii zpátky do sítě. No a šance, že na tomto krátkém úseku bude jiné vozidlo, které energie odebere, se při této hustotě provozu blíží nule.
Rekuperace i zde roli hraje. Jedná se o zastávkový provoz s velkými spády, takže zde ušetří zhruba třetinu energie. Za 30 let řádově nižší desítky mil Kč.

watslaw

Jiné vozidlo zde nebude, ale DC měnírny vracet energii do sítě běžně umí.

dopravak

Mohou umět, ale není to úplně běžné. Každopádně to stojí peníze navíc, které by se tady rozhodně nezaplatily, když už varianta AC tak tak vyjde.

libcha

Myslím, že celá diskuze o napájecích soustavách zapomíná diskutovat o tom nejdůležitějším: jaký je vlastně dnešní účel tratě Bechyňky? Pokud ji kraj chápe jako páteř dopravní obslužnosti, tak je jasné, že ji chce modernizovat a konverze na 25 kV dává smysl, už třeba jen kvůli tomu sjednocení. Alternativa: deelektrifikace. Na druhou stranu, pokud budeme trať chápat jako historický skanzen, má smysl ji zakonzervovat, opravit v historickém stavu a případně odstranit nějaká moderní zařízení. Argument pro druhou možnost přináším v tom, že jednak stejně bude nakonec „potřeba“ někde v ČR postavit byť krátkou 1500 V trať, nemají-li se Elinka a Bobinka… Číst vice »

Chytrý za 2

Protestuji proti názvu. Není genderově vyvážený. Doporučuji při rekonstrukci přejmenovat. 😃

Vbb

A mají tam kadibudky Páni / Dámy, nebo dvakrát Páni?

Tuzemák

Asi budou společné a opravdu veřejné-za tou plechovou zastávkou. 🙂

Hen ten oný

Spíše přímo v ní. 🙂🙂

Ušatá

Tady je nejsmutnější to, že země, která byla dříve špičkou ve výrobě železničních vozidel dnes není schopna a ochotna vyrobit levně a rychle nové vhodné vozidlo. Ve své podstatě jednoduchý elektrický vůz. Na jakou úroveň jsme se to dostali?

Kubrt

Ale on by ho někdo vyrobil, ale zatím nikdo nic takového nepoptal a neobjednal. A jestli to vozidlo bude levné? Jako charitu to nikdo dělat nebude (ani ten stále vzpomínany Krizik to nestavěl jako charitu – i když později jako podnikatel zkrachoval) a náklady na vývoj a schválení bude muset první zakaznik zsplatit, protože bude i poslední.

noerf

Kubrt: Jedná věc je vyrobit, druhá věc je otestovat na okruhu ve Velimy a splnění všech předepsaných zkoušek včetně certifikací.

Radim

To co jste napsal platí o ČR obecně, nejenom pro železniční vozidla. Je to jen změna z Kom. ideologie na ideologii peněz.

Kubrt

Už bylo empiricky zjištěno, že ideologie každému dle jeho potřeb se po pár měsících hroutí, protože suma potřeb členů společenstva je vyšší než jejich schopnost produkovat hodnoty. Tohle ty penize dobre řeší. Ale samozřejmě nikdo vám nebude bránit ty vlaky zafinancovat a poskytnout je dopravci za korunu ročně.

Andree

Aneb z hlouoeho nacionalusmu k jeste hloupejsimu nacionalismu. Aneb ceske vymysleni kola

Dáda

No proto se cinkalo klíčema. Ekonomika nyní vláde de facto všemu.

Jarek

Buď rád, nemusíš stát ve frontě na banány a hajzlpapír…

Radim

Zase jí stojíš na byty a ty jsou tak trochu důležitější než banány.

Kubrt

Aby nevzniknul dojem, že stačilo dojít na byťák a bydlel si, tak jednoduchý to taky nebylo. Poptávka po bytech po celou dobu budování socialismu převyšovala nabídku, resp. výkon stavebnictví; nedobrovolné vícegenerační bydlení bylo běžnější, menší byla plocha bytu na osobu. Byt se dal „získat“ i bez peněz, ale zdaleka se to netýkalo všech, kdo by byt chtěli.

Radim

Byty přidělovaly i některé podniky, ukaž dneska nějakou firmu , která se tak stará o své zaměstnance?

Ondřej

Tak dneska si můžeš byt pronajmout i bez toho, aby ti ho přidělil podnik.

Chytrý za 2

Vidíte, ve Francii se cinká francouzákama.

HonzaX

Nevím, jestli vládne ekonomika (když tak, pouze vlastní kapsy), ale zcela určitě idiotizmus.

BND30

Tak jednosměrné letenky na Kubu nebo do Venzuely, nejsou tak drahé a zatím tam můžete i bez roušky….

Radim

Už se chystáte?

BND30

Ne, tam ani na dovolenou.
Ono když rozdáte všem všechno/většinu, tak jednak si toho nikdo neváží a podle toho s tím nakládá a taky a to hlavně…Vám nic nezbude. A to je příklad té na přírodní zdroje (ropu) velice bohaté Venezuely i té Kuby.
Takže Ne – díky !

Y.K.

Myslet si, že jsme byli špičkou ve výrobě kolejových vozidel je dost naivní. Tehdejší průmysl také většinou nebyl schopen vyrobit rychle levné vozidlo, zvláště atypické. Nebo snad za socialismu někdo vyrobil elektrický vůz? I s jednotkami to bylo tragické. Ono když se 40 let zkomprimuje do vzpomínky, lecos může být mimo (jak se dlouho čekalo, jak se řešily problémy…)

AAA

jo pro pionýrskou železnici v Plzni

Hen ten oný

A což na Bechyńku pustit Slovenskou strelu nebo Stříbrný šíp?

Jarek

Tady si pletou kvantitu s kvalitou. Že se chrlily zastaralé čmeláky a PCC tramvaje pro východní blok není vůbec důkazem o špičce…

Andree

Ad 1. Ty fabriky byly puvodne nemecke a Cesi si ‚vzali‘ 1945 nemecke know how. No a po 75 letech vlady ceskych experts jsme tam kam patrime..

Y.K.

Ty fabriky byly české nebo dokonce české z dob Rakouska-Uherska. Pak je zabavili Němci a krátce na to komunisti. Oba zabavovači vyráběli především na tom původním (před)prvorepublikovém vybavení.

Jan Šlezingr

Definujte „české“. U pánů Škoda, Kolben a Ringhoffer je dělení na Čechy a Němce tak nějak nepřesné…

Hen ten oný

U toho Ringhoffera bych se nebál to češství rovnou vyloučit.

Y.K.

To jako proč? Karel Gott je pak taky Němec? Co se nejdříve podívat kdo to byl.

Hen ten oný

že by babička z matčiny strany ….?

Y.K.

babička z matčiny strany co?

Hen ten oný

byla Češkou?

Y.K.

– Emil Škoda narozen v Plzni, v české zemi žil, zplodil děti, podnikal a zemřel
– Emil Kolben se narodil ve Strančicích v rodině Německy mluvících židů, studoval po světě, odešel do USA, pak se vrátil do Čech kde založil firmu Českomoravská-Kolben. Dne 6. června 1943 byl ve věku 80 let deportován do koncentračního tábora Terezín!!!
– František Ringhoffer II. se narodil a zemřel v Praze, kromě fabrilky na smíchově také dělal do politiky, byl starostou Smíchova…

AAA

§5 Bylo by to příliš složité
§7 Cestující by to zneužili
§10 Stejně to bude na hovno

Jarek

Stejně tak je smutné, že města schopná dříve vařit pivo musí dovážet suparmarketové patoky z Budějovic/Nošovic/Smíchova/Plzně (Gambrinus only).
Nebo vesnice, kde byli schopni ušít boty a vyrobit vůz… kolik takových už zaniklo???

dopravak

Pochopte konečně, že tohle není o tom, že bychom nebyli schopni vyvinout vozidlo, ale že to nemá ekonomický smysl ve dvou kusech.

Hen ten oný

To bylo možné naposledy v době, kdy inženýři nebyli vystudovaní za jitrnice. 😃

Hen ten oný

no jasně, opět vedoucí úloha

Bram

Pochopil bych ještě situaci, kdy by se konverze provedla tak, že by nové trakční vedení pro střídavý systém umožnilo i občasné přepojení na stejnosměrný trakční systém 1,5 kV, aby i historická vozidla mohla občas (alespoň několik víkendů v roce) vyjet na trať. Takové sestavy trakčního vedení pochopitelně existují a muselo by se zachovat a udržovat i původní napájení, které by bylo samozřejmě v běžném provozu odpojeno. Samozřejmě pak by pak historická vozidla musela buď odvézt i všechny pravidelné vlaky, nebo by na pravidelné vlaky musela být nasazena motorová vozidla. Všechno jde, když se chce… Když už se má na trati… Číst vice »

ondra

Přesnější by bylo užití jednotného čísla-v ČR umožnuje přepínání systémů napětí snad jenom okruh v Cerhenicích,a to je trochu jiný level v porovnání s Bechynkou.

Romanero

Ptákovina, to už je jednodušší upravit výzbroj těch dvou vozidel. Já bych chtěl upozornit, že člověk pouhým okem nepozná jaký proud teče vodičem..

Lojza

a jaká je návratnost investice 300 milionů ?? za jak dlouho se ta investice vrátí ? kolik let ? sto? a respekt k historii ? to komu tak moc všechno vadí v sždc ? bourají nádraží historický zdevastují znehodnotí ..ruší tratě .. mění vše co jde za nesmyslem a touho modernizace respektive v souladu s EU aby vše bylo všude stejné žádná národní identita nám nezůstane..to je fakt problém nechat bechyňku tak jak je ? co by se stalo tak moc zlého ? komu by se tím jako škodilo ?? co je s historií tak sždc jen …po..kazí .. nezbyde… Číst vice »

Kubrt

EU do toho netahejte, toto fakt neřeší.

Radim

To je fakt,rozvaha tam také chybí. Je tato investice návratná a kdy, nebo jestli vůbec? Možná by se pak zjistilo, že zde není žádná účelnost takovéto investice. Možná že jde jen o to aby se někdo napakoval, dodavatelé a zhotovitelé vykázali zisk, management objednatele si zase rozdá tučné odměny, ale ekonomická účelnost nikde.

Apollo17

No ta ekonomická rozvaha tam je.Je třeba obnovit přes 80 let staré trakční vedení a trakční měnírnu.To bude investice(v rámci údržby) větší,než 300 milionů.
Nebo se to obnoví pomocí tenších drátů a nebude potřeba stavět napájecí stanici,protože to pokryje napájecí stanice z hlavní trati .

Bram

Kdy si konečně všimneš, že průměr drátů je v podstatě halířová položka oproti nutnosti zřízení další měnírny v případě rozšiřování stejnosměrné trakce a přestaneš i na k-reportu tento argument používat?!? Díky nutnosti měnírny nevychází ekonomicky třeba elektrizace trati Jaroměř – Trutnov, ale ve střídavině to v pohodě vychází, což je fajn:-).

Apollo17

No tak dvojnásobný průřez měděného drátu+ zesilovací vedení v délce kilometrů nebudou haléřové položky.
Polemiku o té měnírně nechápu.Tam snad nejsme ve sporu.

Bram

Jenže ten drát většího průměru je u stejnosměrné sestavy v celkových nákladech halířová položka. Problémy s nedostatkem mědi a tedy i její cenou a dostupností – za devizy) byly za éry minulého režimu, dnes ne. Jde tedy fakt hlavně o měnírny, ty jsou drahé jak prase, je jich potřeba oproti trafačkám na střídavině zhruba dvakrát více a tam opravdu nejsme ve sporu:-).

dopravak

já bych netvrdil, že ta položka bude zas tak malá. Rozdíl v tloušťce drátu dělá řádově statisíce na km. Jenomže k tomu je potřeba připočítat ještě nějaké přídavné vedení. Odhadem bude DC vedení zhruba o 10-15% dražší, což dělá na zmiňovanou trať řádově desítky mil. To už zas tak halířová položka není.

ondra

tak babiš se šilerovou rozprodávají kovy z hmotných rezerv,to by bylo aby se ve skladech SSHR nenašlo něco málo mědi…

Y.K.

Co to má společného s EU a národní identitou, proboha?

Cestovatel

Jsem VELMI RÁD, že zdravý rozum zvítězil nad staromilstvím a šotoúchylstvím…
Potvrzuje to probíhající celostátní generační výměnu na rozhodovacích postech – jen tak dál..
Konečně !!!!

libor

otázkou je, zda je nutné mít vůbec dráty nad takovou lokálku?

Dáda

Přesně tak. otázkou je, zda provoz na této trati někdy rozumně využije onu investici, kterou bude vyžadovat.

Hen ten oný

Diesel, jedině diesel, doporučuje Rudolf Diesel. Pozor však na dieselgate! 😃

BND30

Doporučuje devět z osmi petrolheadů 🙂

Spravedlnost

Vypada to nadejne, rozum zvitezi a nenasytni sotousi si tentokrat budou muset odtrhnout od pusy. 🙂

Lojza

rozum ? 😀 nejlepší rozum máš ty když furt za vším jen vidíš lidi s fotákama 😀 ..vzpamatuj se.. už.. a uvažuj že jsou lidi co jim záleží na železnici ..a historii.. trochu respektu k tomu co zde naši předci vytvořili by to chtělo ..

Elb

Domáhat se respektu k předkům, když ani pořádně neumím česky… 😀

Hen ten oný

Z toho vycházejme, z toho vycházejme.

-TR-

A heleďme, Souprava alias Marek M. je zpátky!

simeon

Slovo do pranice, vlakotramvaj je moc silné sci-fi, což? 🙂

AAA

to je něco jako Yetti? Všichni o tom mluví ale nikdo to nikdy (alespoň u nás ne) neviděl?

Alibaba

Takže to Yetti není…
Ale že tomu legislativa nepřeje, to nepopírám.

PetrB

U nás v ČR to bylo k vidění zatím jen na papíře: projekt vlakotram Most – Havraň – Žatec. Projekt Most – Moldava v Krušných horách – Holzenau (DE) se na papír ai nedostal…

BND30

Reálnější a vážně diskutovaný byl projekt Plzeň – Dobřany (jednosměrná….) 🙂

MartinS.

A co Regiotram Nisa?

AAA

a sorry, videl jsem az po scrollu. taky na papíře pěkný

AAA

+ Regiotram Nisa

jozka

Holzenau je predpokladam Holzhau. Je k tomu nekde neco nebo jde jen o vizi nejakeho jurodiveho sotouse?

PetrB

Na netu jedině Wikipedie:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/EURO-CESTY
Další info jedině osobně u Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova nebo v Okresním archivu v Mostě.

Hen ten oný

A trasovat jí údolím Lužnice přes Příběnice a Dobronice. 🙂

Ondra

Pro vlakotramvaje chybí v ČR platná legislativa.

Zrzek

Otázka pro elektrikáře. Jak to je 25kV střídavých nad silnicí? Smí to vůbec být?

Apollo17

Nad silnici je na na každém přejezdu,kde je trať napájená 25 kV a nikomu to na té silnici nevadí.

Alibaba

A proč by nemohla?
Když jedete na přejezdu pod TV s 25kV, tak jediný rozdíl je tam délka, pod kterou jedete. Nemyslím si, že by se něco mohlo indukovat do vozidla, tak aby to ohrozilo bezpečnost.

ondra

I kdyby naindukovalo,sedíte přece bezpečně ve Faradayově kleci.

Dáda

ano smí. je nutno dodržet správnou geometrii (výška).

Dáda

Leckde jen nad silnicí i 400kV, že.

noerf

Hlavní pozitivum, že konečně někdo rozsekl, že ta trať bude mít do budoucna dané napajení. Vzhledem k historii trati z toho nejásám, ale nutno říci, že změna na 25 kV AC umožní jednodušší přestupy ve stanici Tábor a využije se potenciál soušasných trakčních měníren.
Na druhou stranu vzhledem k provozu na trati si myslím, že elektrifikace trati České Budějovice – Český Krumlov dává významně vyšší smysl než tato trať.

Martin

Až na to, že nástupiště je před nádražím dobrá odpověď. Další odborník tady.

Jarek

No zaústění do táborské stanice je dost k prdu. Šlo by to zrekonstruovat tak, že by Bechyňka jezdila třeba na první kolej…

Jaklik

To se nemusí rekonstruovat na první kolej může jezdit už teď 😉

Jarek

No tak super. 🙂 Ale rekonstrukci by to stejně chtělo, jet půl kilometru (?) desítkou je mizérie.

noerf

Martin: z bechyňské trati je v Táboře neelektrifikovaná kolejová odbočka do prostoru nádraží. Takže v případě elektrifikace 25 kV AC dojde k elektrifikaci této koleje a tudy budou jezdit vlaky do prostoru nádraží.

Hen ten oný

Na nultou kolej.

Martin

Tak zrovna tohle je asi upne jedno, jestli prestoupite o 50m vedle… 🙂

robert

Ale je technicky možné přejet do prostoru kolejiště ke koridorovým nástupištím, ty odborníku. 🙂 Předpokladem je, že se chybějící trolejové vedení doplní.

K.S.

Dobře, tak trafa do Elinky a Bobinky jsou celkem v pohodě, žehličky mohou na konverzi (někomu se mohou hodit), ale pokud nebudou provedeny přeložky, využitelnost tratě bude omezená.

Vbb

Jezevci se šrotují, ale vy budete konvertovat žehličky, jo?

Juraj

Hlavně ušetřit… Radši peníze než odkaz budoucím generacím o tom, jak naši dědi uměli.. Dnes se o této tratí učí na školách jako o ojedinělosti a umu lidí před více než 100 lety. A co udělají tlučhubové z úřadu lačnící po penězích? Nechají tam za stovky milionů natáhnout dráty pro střídavinu a budeme tam jezdit v panterech a reginách, no fuj velebnosti… Dráha jde k šípkům přátelé….

Elb

Však jim to můžete zaplatit.

pozorovatel

Společenství, které nectí a ani vlastně pořádně nezná vlastní historii a neváží si jejího odkazu, je odsouzena ke smutnému zániku …

Lektor

Taky si myslím že když vyměníme sloup tak se ČR rozpadne.

Dáda

Proto zrušte všechy křižovatky řízený světly, mohou se tam vrátit zpět policajti! zruště CNC mašiny frézujme a soustružměš nadále na strojích pohánených transmicemi přes všechny haly! Zrušit kombajny, vraťte na pole žence s kosami! Budeme stále ctít poctivé staré technologie.. Nebo se vrátíme zpět k Veverčákovi, Kopčemovi a Mamutíkovi a budem oťukávat pazourky za svitu ohně?

dopravák

„Dráha jde k šípkům přátelé….“
To (bohužel) platí už hodně dlouho – a jen se to prohlubuje od té doby, kdy je dávána přednost rychlokvašeným „“managerům“, kteří mohou jeden týden řídit nemocnici, další týden třeba mlékárnu, pak nějaké ocelárny, soukromou vysokou školu a nakonec třeba právě nějakou tu dopravní instituci …

Elb

Musíme se vrátit k centrálnímu plánování a zlaté éře modré armády, kde jezdilo pár plesnivých, těžce přetížených rychlíků za den, které uhýbali nákladům a museli zpomalovat ve stanicích, kvůli výhybkám ve špatném stavu.

Hen ten oný

A koho jste tehdy pravidelně volil, no?

Hen ten oný

Já mám sám pro sebe jako šípkovou pojmenovanou trať č. 204. 🤠

Vašek

Už jednou na trati bylo napájení změněno. A kdyby Křižík žil, zcela jistě by tuto změnu podporoval.

Elb

Křižík by v dnešní době těžce loboval za VRT, nějaké drátování vesnických tratí by asi jen těžko podporoval.

Martin

No abyste se nedivil, Krizik by chtel asi vse v elektrice,…

Hen ten oný

tak parní vysavač? nevím

Elb

Elektrika tehdy dávala mnohem jiný smysl než dnes, když nezávislá trakce byla na mnohem nižší úrovni.

Alibaba

Teda zrovna s poloměrama na trati to naši dědové nezvládli.

Cestovatel

Naši dědové to stavěli před více než 100 lety tak jak to tehdy uměly a jak jim to rozpočet dovolil – jinými slovy stavěli ty tratě co nejlevněji. Z dnešního pohledu tedy nehleděli n dlouhodobou ekonomiku provozu vlaků, ale pouze na ekonomiku výstavby tratě jako takové. Navíc né každý sedlák jim chtěl svoje pole prodat, pokud ano tak třeba za přemrštěnou neakceptovatelnou cenu – proto se ty tratě tolik klikatí – bylo totiž levnější a rychlejší postavit trať kolem kopce než kopcem prokopat tunel anebo okolo údolí než přes údolí postavit festovní most. Díky tomu náklady na provoz železnice nepokrývaly… Číst vice »

Jarek

A jak to dělali v Prusku, v Bavorsku, že tam ty štreky rovné jak pravítko nikdy nepotkaly pole nějakého potížisty… 🙂

Hen ten oný

Aspoň tak. Víte jak těžko se vysíká kosou pravý úhel? 😂

Martin

Mě by jenom zajímalo, kdo těmhle radním dal moc o tom rozhodnou. Jsme stát blbců. Takový unikát přes stolet starý a oni to zničí.

VencaM

Tady si to můžete přesně přepočítat, kolik blbců volilo kterou stranu v krajských volbách.
https://www.volby.cz/pls/kz2016/kz21?xjazyk=CZ&xdatum=20161007&xkraj=2
V.

PetrB

Tak ono to není jen o těch radních, jako spíše o Ing. Študlarovi, který vykonává funkci poradce hejtmanky pro dopravu, dříve zaměstnanec na JIKORDu. Jeho „inteligentní“ nápady jsou známy všem napříč min. celým Jihočeským krajem.

hank

No jo, vždyť to je ale bývalej ajznboňák…

Cestovatel

Váš pohled absolutně nesdílím – a jsem velmi rád, že díky generační výměně na rozhodovacích postech je lidí s Vašimi pohledy úspěšně méně a méně až nakonec do několika málo let nezbyde ani jediný a naši železnici to nakopne pořádně kupředu.… Jsem rád za to, že po x desítkách let se vozový park mění na Pantery – jsou to lehké elektrické jednotky s nízkou spotřebou energie – tedy mnohem hospodárnější.

Bart

Kdyby se chtělo, tak se koupí jednotky na 25/1,5kV, jenomže ty Škodovka aktuálně nenabízí, a koupit něco od někoho jiného by byl hřích, takže máme smůlu. 🙁

Ondra

Jenže takovou dvousystémovou jednotku by se muselo chtít v prvé řadě zaplatit a střídavá jednosystémová jednotka bude logicky levnější jak na pořízení tak na provoz.

...

Hlavně kolik by jich muselo být, aby to dávalo smysl…

čecháček

Troufalá otázka pro zvídavé: Pokud bychom nahradili současné vlakové spoje autobusovými, které dokáží zajistit mezi Bechyní a Táborem vyšší komfort za nižší cenu a s kratší jízdní dobou; na kolik let bychom mohli za oněch 300 mil zajistit provoz? Velmi hrubými počty odhaduju tak 25 roků…

svojsin

čecháček: Při pohledu do jízdních řádů se dá zjistit, že tam vaky už nahrazeny z větší části jsou.
Mohlo by ale dojít k rozšíření jejich provozu.

Jarek

Takhle tu mluvit nesmíte. Bechyńka není nesmyslná a pomalá lokálka, ale Technická Památka.
Že do ní vůbec někdo má zájem investovat na rekonstrukci trolejí, plus umožnit lepší oběhy vozidel považuju za zázrak… ale tady se to opičuje…

Vít Jůza

Nevím, jestli jsem za 50 let zažil autobus s vyšším komfortem než vlak – snad jen v raném dětství, jednak pokud se v některém mohl člověk vpředu držet takovéhoto žebříčku na motoru, nebo pokud mohl na zadních sedadlech při živější jízdě na lepší silnici skákat půl metru vysoko.

PetrB

Nikdo by to žádným autobusem nenahradil, max. by tak došlo k posílení stávajících autobusových linkách ve špičkách. No je vidět, že nejste z Jihočeského kraje. Jak to dopadlo v relaci Strakonice – Horažďovice? Vlaky (Os) tenkrát nahrazeny autobusovou linkou, která jezdila denně v intervalu 60 – 120 min. a dnes? Spoje o víkendu byly vyškrtány, takže teď už nejede nic, a těch pár spojů ve všední dny ani nestojí za řeč. Podobný osud čeká i linku 320850 (Vodňany -) Čičenice – Týn nad Vltavou, která slouží jako náhrada za zrušené vlaky na trati 192 Čičenice – Týn nad Vltavou. Aneb… Číst vice »

svojsin

Petr B . Linka 320850 jezdí vč. víkendů od začátku bez omezení.
Tím neomlouvám, pokud někde dojde ke špatnému nahrazení. Jihočeský kraj dostatečně neznám, ale u náhrad např.v Ústeckém kraji a JMK byly nahrazený relace uvedeny do stavu prospěšnějšího více cestujícím, což se projevilo ve zvýšené! obsazenosti.
To, že se to v ČB nebo Vysočině nahrazuje na kosočtverec, je jiná věc.

PetrB

O omezení linky 320850 se zacalo mluvit pred celostatni zmenou jizdnich radu. Jezdi totiz vetsinou, mimo spicku prac. dni a denne v letnim obdobi, prazdna.

PetrB

Ústecký kraj má alespoň nějaký koncept. Jihočeský nemá žádný, jediný jeho koncept je kde nejvíc škrtat, aby se na veřejné dopravě ušetřilo. Každý kraj má jiné priority. Ústecký dopravní obslužnost, Jihočeský zdravotnictví (nemocnice v Jihočeském kraji se pravidelně umisťují v řebříčku TOP 10 nejlepších nemocnic v ČR). Za to nemocnice v Ústeckém kraji totální katastrofa.

HuskyMarty

Elinku upravit na střídavinu? To by jsi raději někteří dali na pomník.

K.S.

Tak jestli bude stačit nějaké autotrafo a grätz, tak by se to tam mohlo vejít. Navíc, co jsem dohledal, má Elinka výkon něco kolem 50kW/motor, komutátorové umí teoreticky pracovat i se střídavým proudem. Třeba by byl možné s tím jezdit i bez usměrňovače.

Alibaba

Obávám se, že 50Hz tomu dělat dobře nebude, nějaký kondík se tam musí nacpat taky. A nechtěl bych to vidět zahořet od jisker na komutátorech, není to vrtačka.

BND30

Šotonápad mimo mísu – těch 50kW by se do Křižíka mohlo indukovat z troleje …

Dáda

mám obavzm žýe není konstruován magnetický obvod na provoz s 50Hz…tj tak snadný to nebude.

Hen ten oný

Neřkuli Elinka může při výročích a mimořádných jízdách jezdit jako přívěsný vagon. He?

Dushan

25kV je jediná smysluplná varianta, aby měla trať perspektivu do budoucna. 1500V by naopak byla trvalá nejistota. A Elinka/Bobinka mají snad nárok po desetiletích služby na odpočinek v muzeu:)

Panda

Ale Elinka/Bobinka mají možná větší perspektivu do budoucna (díky turistickému potenciálu) než skomírající ZDO s 25kV vozidlem/Regionovou (se slabším turistickým potenciálem)… Za mě by dávala smysl Elinka + francouzský panťák využívající 1,5kV a bohužel asi pouze nejnutnější opravy kolejí i trolejí (větší investice přesunout na trať s větším přepravním potenciálem)…

K.S.

Tak ať je zadán posudek na „transformátorizaci“ Elinky, možná to půjde, jinak je to hezký námět na BP/DP. Rozhodující bude hmotnost trafa a eventuálního usměrňovacího obvodu.

Co potřebuje větší komutátorový motor k provozu na AC?

Alibaba

Nižší frekvenci…

K.S.

Už při 50kW? Čekal jsem to tak od pár stovek kW nahoru.

Vbb

A taky listěný stator a póly a kompenzační vinutí a HLAVNĚ malé napájecí napětí (u 16 Hz do 500 – 600 V, u 50 Hz do cca 200 V. A tedy velké proudy, a tedy úplně jiný motor.

Kuba

Nejde jenom o provoz historických vozidel, ale i atypické stožáry. To je aspoň pro mě to hlavní, co Bechyňku odlišuje a co bohužel konverzí nenávratně zmizí.

Dushan

Životnost každého stroje je omezená a jednou Elinka/Bobinka by prostě stejně dojezdila. 1500V by pak situaci jen komplikovalo. Potenciál trati nemůže stát jen na historických vozidlech a vše tomu podřídit. Přestavba na 25kV je tedy správné rozhodnutí.

AAA

Hlavně aby ten potenciál taky něco zaplatil. Elinka možná, Bobinka za běžné jízdné asi sotva. Ale za Stříbrný šip se taky platí a koho zajímá co je tam za motor?

Dominik

Kraj dělá jakoby bez jeho souhlasu nemohlo ke konverzi dojít.

Paja

Vy jste to asi nečetl co? SŽ žádala kraj o stanovisko.

Lektor

Ano stanovisko může být kladné nebo záporné a slouží jako podklad pro jednání na MD, to může klidně rozhodnout zcela opačně, málokdy jsou všechna stanoviska jednotná.

Kubrt

Vzhledem k tomu, že kraj je jediný, kdo by tam ty vlaky mohl financovat, tak je dobré ho vzít do hry.

pozorovatel

No, právě proto: jaká sazba na vlkm pro osobní vlaky bude potom vycházet, když do ní bude třeba započítat i náklady na tu konverzi? Aby nakonec třeba nedošlo k tomu, že se sice udělá konverze napájení, ale „kraj“ tam kvůli vysoké sazbě na vlkm žádnou pravidelnou dopravu neobjedná – a „historická“ vozidla už na konvertovaném napájení jezdit moci nebudou.

Apollo17

Náklady na „konverzi“ kraj platit nebude.To zaplatí daňový poplatník a v případě 25 000 V bude cena nižší,než obnova 1 500V.Pro kraj bude do budoucna rozdíl jen v tom,jaká vozidla tam bude požadovat a jaká tam budou moci jezdit.Když tam bude muset jakýkoli dopravce nasazovat v ČR atypická vozidla(1 500V),bude účtovat kraji více, než u běžných na 25 000 V.

Kubrt

Ta vozidla na 25 kV pro tuto trať taky budou atypicka, protože oblouky.

BND30

Na všem špatném (dá-li se to tak nazvat) je třeba si najít něco dobrého (dá-li se to tak nazvat) : Třeba to bude ten správný impulz pro vývoj a výrobu EMV na 25kV….co taková „očesaná“ verze pantera, co bude mít dvě stanoviště ? Kolik si toho hnací vůz vozí na vložených vozech (netuším, proto se ptám) ?

Elb

Jsme tak bohatí, aby na trati, kde jezdí Regionovy, budeme dělat dráty za stovky milionů.

Panda

A zrovna Jihočeský kraj má ještě dokonce horší investice do infra než je tato:)

Pavel

Teď tam jezdí žehličky 113,regina jako záloha.

Kubrt

Tak tam bude jezdit žehlička 210 a bafiky, to se vyplatí.

Lektor

Ano vyplatí.

Kubrt

Dopravci ano, veřejnosti která tu srandu platí, už ne.

Lektor

Veřejnosti by se dle Vaší logiky nevyplatila žádná veřejná doprava.

Kubrt

To ne, ale vnímám rozdíl v nákladech na převezeni 20 lidí autobusem nebo vlakem po zadratovane trati a vlakem buď zcela nevyhovujícím (Baafx) nebo zatim ani neexistujícím, tedy dost drahým.

Ondra

Pokud má na trati zůstat zachován elektrický provoz, musí se dráty udělat tak jako tak. Jde jen o to zda budou ty dráty levnější (25kv AC) nebo dražší (1500V DC)

Kubrt

Tak si řekneme, k čemu tady ten elektrický provoz potřebujeme, když ani ty veteráni se tam nepojedou a soudobý elektrický vlak bude atyp, tedy drahý.

Kubrt

Elinka s transformátorem a dostupná moderní vozidla, tak to je bomba. Teda spíš dalších 30 let s regionovou.

Hen ten oný

a je to tady

Juraj

Bohužel..

vagonář

Nic tu není

Hen ten oný

On mi jednou poslal vlak s uhlím dopředu, a to se nedělá!