Dokument: Pardubický hejtman hodnotí provoz Leo Expressu na Orlicku a Kralicku

Jednotka Alstom Lint společnosti Leo Express v Letohradě. Foto: Leo ExpressJednotka Alstom Lint společnosti Leo Express v Letohradě. Foto: Leo Express

Redakce Zdopravy.cz oslovila všechny objednatele, kteří se změnou jízdního řádu vyměnili na některých tratích České dráhy za jiného dopravce. V

Zpět na článek
127 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Filemon44

Všem diskutujícím hezké vánoce a prosím, dejme si závazek, že obhajovat své názory ano,ale neurážet přitom ostatní.

Hanka

Dekuji. Berete mi slova z úst. Právě proto jsem napsala i tak dlouhý příspěvek. Nelíbí se mi když se v diskuzích objevují urážky a neslušné slova.

Filemon44

Paní Hanko,pokusím se,pamětliv toho co sám kážu:)),reagovat slušně.Jediné,v čem s vámi souhlasím bez výhrad,je že liberalizace je nutná a potřebná.Ale tak jak jí zažíváme nyní,ke to spíše antireklama a člověks i až říká,zda to nespískal nějaký pracovník ČD či jejich přívrženec,aby měl argumenty,proč to zarazit. Zastánci liberalizace se vcelku dle očekávání zaštiťují krátkým časem na přípravu,nezkušeností apod.Ovšem současně tu už zaznělo,s jakým pochopením by host restaurace akceptoval nějaký blaf s odůvodněním,že kuchař je začátečník.Tím krátkým časem na přípravu se snad dá zdůvodnit kvalita nasazovaných vozidel,ale nikoliv už nekvalifikovanost personálu a naprostý chaos a neinforrmovanost zákazníků.Zastánci liberalizace argumentují rovněž tím,že i… Číst vice »

Hanka

Diskuzi ohledně železnice sleduji, protože vlak využívám vcelku často do různých koutů ČR. Negativní ohlasy, které zde zazněly jsou mrzuté a spokojení se situací zřejmě nejsou ani krajští představitelé a věřím, že situaci budou aktivně řešit s dopravcem. Nový dopravci byli a jsou na železnici potřeba. Měli bychom si uvědomit, že jen díky novým přepravcům byly ČD donuceny změnit ceny a služby (místenky zdarma aj). Pravdou je, že nový dopravce měl dost závažné problémy (WC), které by měly být před zahájením provozu vyřešeny. Je třeba si, ale uvědomit, že se zaváděním nových služeb, technologií a inovací vždycky byly a budou… Číst vice »

pozorovatel

„Viníkem je v tomto případě nepřipravenost dopravce“
V případě Pardubického kraje nemáte pravdu: viníkem je hejtman, který to nejdřív všechno spískal a pak se nechal obalamucovat dopravcem, místo aby jej včas pořádně skřípal a ten chlív nepřipustil.
Navíc ani nedokázal vynutit dokonalejší fungování IREDO, aby přestupní jízdenky fungovaly i bez jinak zbytečné karty.

Hanka

Děkuji Vám za názor. Myslím si, že každý názor je v této diskuzi vítán, byť negativní.

Mates

No, volby se pomalu blíží a ti umělci, co dopravu autobusovou i železniční v Pardubickém kraji (hlavně okrajové regiony) poslední dobou likvidovali se nově rekrutují v politickém hnutí 3 PK.
Docela se divím, že Pardubická opozice v dopravě, toho více nevyužívá!!!

Michal

Všichni víme, kdo LET na tuto trať pustil? Průběh celého výběrového řízení jsem pozorně sledoval z pozice občana a bylo pro mě velice zábavné, jak Pardubický kraj argumentoval tuto změnu 🙂 Hejtman Netolický spolu s náměstkem pro dopravu p. Kortyšem pouštěli do světa zprávy o tom, jak bude nový dopravce levnější, a že je potřeba vyhnat z této trati zastaralá vozidla ČD. Když LET podal nabídku, zjistili že je celkem o 3 Kč na kilometr dražší než ČD, jako argument jim zůstalo pouze to, že nový dopravce bude provozovat modernější vozidla než již vysloužilé 810, které si mimochodem právě kraj… Číst vice »

Tronda

Porovnáváte hrušky s jabkama ta cena o tři Kč nižší je u ČD průměr za celý Pardubický kraj, tedy včetně všech 810, 814, Bymee atd., za které je i tak ta cena velká. I když si šotoušci myslí, že szokrát opakovaná lež bude pravdou, tak toto není cena, kterou ČD nabídli pro tyto dvě konkrétní tratě, za požadovaná vozidla.

Michal

Věřte mi, Trondo, že nejsem žádný „šotouš“, i když se v oblasti železniční dopravy pohybuji několik let. Jistě víte, že ČD k jednání pro provoz na těchto dvou tratích nebylo ani přizváno, šlo o přímé zadání Pardubického kraje, tudíž nevím o jaké nabídce ve Vašem komentáři hovoříte? Ale cena za služby nebyla podstata mého příspěvku. Jde mi jen o to, jakým, doslova „amatérským“ způsobem, prozatím LET nabízí služby svým cestujícím? A i když můj předchozí příspěvek byl poněkud dlouhý, tak byste se na konci dočetl, že LET přeji, aby vše dal co nejdříve do správné roviny a do pořádku. Upřímně… Číst vice »

Kylchap

Po 024 jste v uplynulých pěti letech jel dvakrát. Regiosprinter, Elefant, Panter a 423.009. To poslední je skutečně zastaralé vozidlo.

Kylchap

Tisková oprava: Slovo „jste“ přelepte slovem „jsem“.

Dominik

Ono je vůbec zajímavé, že ČD tam musely nasadit elektrickou trakci a soukromníček si může jezdit s čím chce. Navíc se stroji, které v těch kopcích mají evidentně problémy a to ani nepřišel sníh.

Tronda

Myslíte jako ČD museli nasadit elektrickou trakci z MuN do Zábřeha, z Břeclavi do Kútů, z Mostů do Čadci, z Nezamyslic do Vyškova, z Klášterce do Karlových Varů, atd., atd.
PS: Jakpak chcete jezdit elektricky do Králíků? Ono to bylo konečně rozumné rozhodnutí přestat buzerovat cestující přestupem, kdesi na Lichkovském sedle…

Dominik

Ne, zde se jedná jen o trasu Lichkov – Ústí nad Orlicí, kde to museli nasadit na popud kraje a najednou to kraji nevadí, že tam soukromník pálí naftu. A hlavně, že mu to tam jezdí bez problémů až do Králíků, a co je za problém, že se přestupovalo? Vystoupím a přelezu, to je snad normální, ne?
Holt liberalizace za každou cenu.

Tronda

Ale pálící nafta z MuN do Zábřeha je v pořádku, protože tam není třeba kupovat jízdenku. Hlavně ČD ji nenasadili na popud kraje, ale tak že kraji vnutili před více než 10ti lety smlouvu stylem ber nebo nebudeme jezdit a vy nebudete mít nikoho a do Lichkova to bude 163 s Bt/Bymee, protože potřebujeme zdůvodnit zbytečné dráty od kamarádů ze stavebních firem do Lichkova (protože tuto akci vymysllei a schválili ČD ještě před vznikem SŽDC) a babičky z Králík ať si trhnou nohou a pořádně si při přestupu procvičí svaly. Jj to je ta hodná matka dráha, která myslí na… Číst vice »

Dominik

Ne, nikde to není v pořádku, když se tam zbytečně pálí nafta. A s jízdenkou to nemá nic společného. Jinak před 10 lety se tam vyskytovaly 111 ne 163 a ano bylo to na popud kraje, jelikož třeba před 4 roky, tam byl provoz více v nezávislé trakci (pravda jezdily vlaky Ústí – Moravský Karlov) a pak došlo na popud kraje tedy k rozlomení na 2 větve a kraj tlačil nato, aby se více jezdilo v elektrické trakci. A elektrizace opravdu zbytečná nebyla, však trať pokračuje až do Polska a začalo se tedy elektricky jezdit až do Wroclavi, až v… Číst vice »

Tronda

111 se vyskytovali v době, kdy dráty končili v Letohradě, ale ono to je z hlediska cestujícího fuk, protože tahali stejné šroty jako pak 163. A vyhodit 2 mld korun z okna za jedno Pn a jeden až dva šoto Sp zbytečné skutečně bylo. Kraj měl s ČD 10ti letou smlouvu z r.2009 během které ho ČD drželi pod krkem a dělali si co chtěli, viz. např. pálení nafty z MuN do Zábřeha, kde se to nedá obhájit vůbec ničím. Tady to ostatně pokračuje i s novou smlouvou a nezaznamenal jsem pohoršené komentáře na téma pálení nafty na koridoru.

Dominik

111 se tam běžně vyskytovaly i v grafikonu 09/10. Tedy ještě 2 roky po elektrizaci do Lichkova. Neříkám, že ten provoz tam byl nejsilnější (poslední roky 4 – 5 vlaků osobní dopravy z Lichkova do Polska za den, nákladní doprava nevím, v tom se s Vámi hádat nebudu), ale samotná elektrizace má význam i pro dopravu na české straně, přeci jen jsou tam spoje, které jsou dosti vytížené, že se slušně zaplnila i 471. Tak do Zábřehu je spíše chyba, že se Pce a Olomoucký kraj nespojili a neprovozují Os/Sp Třebová – Olomouc, jinak s tím, že se tam jezdí… Číst vice »

Peno

Ono, zase, proč by Olomoucký kraj měl platit nějaké další vlaky z Olomouce do Třebové, když jich tam jezdí i tak víc než dost, dotovaných státem i nedotovaných. Není to v jeho zájmu. V jeho zájmu je spíš zajistit spojení Šumperka, jakožto jednoho z nejvýznamnějších měst v kraji, s Olomoucí. A to dělá. Třebová ho zajímat nemusí, protože s ní má spojení víc než dostatečné, aniž by za něj musel platit byť i jediný haléř.

Dominik

Však jo, v Zábřeze by se souprava rozdělila a část vlaku by jela do Šumperka, stejně jako dnes, a část do Třebové.
Jinak souhlasím, že se to pro kraj může zdát kontraproduktivní.

Miloš

Navíc do roku 2017 se jezdilo Uo – Králíky a dále většinou bez přestupu

Adam

Na Orlické vzkutku nejhorší vlaky.kompletně plastové,nefunkční dveře,žádná stěna,která by oddělovala cestující,malý prostor,no prostě nejlevnější styl přepravy,taková tramvaj s rakví na kolečkách. Aspoň že tu jsou ty autobusy.tak zase za 10 let železnice s Českými dráhami.

Tronda

Lidi musí být opravdu naštvaní, že už tam nejezdí Honeckerova pomsta a to prosím pěkně za 72 Kč z Králík do Ústí (to teda za 43 km není ta šotoušky proklamovaná cena 1 Kč/km, kterou prý ČD účtují), teď za tu samou cestu chce LE 50 Kč, to je přímo šotoskandál a šotoušci už odvolávají hejtmana, protože oni si lístek nekupují a normální zákazníci je nezajímají.

Pandrhola

Co takhle alespoň ve svátky přestat lhát ? Ono totiž 43 km stojí u ČD 67 Kč a to je už po posledním zdražení, takže ani před tím to nebylo za 72 Kč… Navíc za základní jízdné tam nikdo nejezdil, takže srovnávat i s touto cenou je nesmysl. Náhodný cestující by jel na Iredo, což je nyní po zdražení za 55 Kč, ale většina cestujících tam jezdí pravidelně, takže má traťovku. A zde je další důvod k tomu oprávněnému naštvání. Schválně pro srovnání nákladů na 31 dní z Králík do Ústí… S ČD a IN 50 na 3 roky by… Číst vice »

Pandrhola

Oops, překouknul jsem se v současném ceníku a ta základní cena byla za 39 km, takže za chybu se omlouvám. Nicméně platí, že za základní jízdné ČD tam nikdo nejezdil, protože to minimum náhodných cestujících jelo na Iredo a na změnu doplatili právě ti pravidelní cestující.

Miloš

No nikdo bych určitě netvrdil, nemůžete vědět, jestli někdo nejel z Plzně do Králik a to určitě nejel na Iredo 😉 Ale věřím, že Leo, když zde získal monopol, výhledově podraží

Pandrhola

Jasně, z Plzně do Králik na Iredo nepojede, ale takový cestovatel bude stejně vlastnit nějakou jinou slevu, takže to není podstatné. Navíc dříve jel na jednu jízdenku, takže neplatil nástupní sazbu vícekrát.
Mě šlo ale o tu lež, že běžní cestující nejsou naštvaní a jedná se o „šotoskandál“… Tak tomu skutečně není.

Milos

To asi naštvaní budou. Upřímně lidem toho Leoše nezávidím a věřím že zrovna tam byli lidé s ČD spokojeni a teď si vybrat nemůžou.
Ale jakou slevu může mít cestující z Plzně do Králík, který jede jednou za pět let? IN25 se mu určitě nevyplatí

Pandrhola

Potkat tam takového cestujícího je šance asi jako vyhrát jackpot ve sportce. 😉
Nicméně i Leo může zavést traťové jízdenky levnější, než má Iredo a vyrovnat se tak ČD, ale to nejspíš neudělá, protože by měl problém to ufinancovat. Čeká ho investice do úpravy odbavovacího systému s příchodem SJT a zvyšování mezd pro zaměstnance, protože pokud jim nabídnul to, co jsem slyšel, tak mu tam moc kvalitních lidí do budoucna prostě nevydrží. Ale uvidíme, zatím má dost starostí s tím, aby mu to alespoň nějak fungovalo.

Dominik

A Vám přijde 1,7 Kč/km hodně?

Jirka

Ano, mně to přijde hodně. Za 1.7/km mě vyjde nafta do auta. Chápu že nemůžu počítat jen naftu, ale zase si odjedu kdy chci a vrátím se kdy chci a jedu s kým chci.

Dominik

Pak jistě nepožadujete WiFi, zásuvky, vakuové WC, ale bude Vám stačit obyčejný Rybák, že? Jasně, když počítáte jen naftu, tak budiž, protože přeci pojištění nic nestojí, atd….

Pandrhola

Jistě, ale někdo musí řídit a místo toho se dá třeba pracovat, bavit se, nebo spát. Takže je potřeba počítat i cenu za službu. Něco jako oběd v restauraci, ten také obvykle vyjde dráž, než oběd doma.

Kubík

Jestli je NAD komfort (!), tak je vidět, že kraj řídí autobusové lobby jako jsme v tomto kraji viděli již v roce 2011, kdy PC kraj zlikvidoval co se dá a dosud nedošlo k nápravě. Dosud nebyla zprovozněna trať Heřmanův Městec-Chrudim město, kterou SŽDC vůbec neudržuje. Chornický uzel je prakticky železničně zničen. Holice-Borohrádek bez provozu. A úsek tratě Mlýnický Dvůr-Štíty co leží v Olomouckém kraji je bez železniční dopravy. Přitom by šla trať ve Štítů prodloužit téměř do centra města. Pardubický kraj i Olomoucký je protiželezničně nastavený, zvlášť na krajských hranicích absolutně nespolupracuje. Když je soukormu železniční společnost tak výhodná,… Číst vice »

Dominik

Holice – Boro bylo zastaveno, protože radní pro dopravu měl prachy v busech, pak přišel Dušek, který to vzkřísíl, ale na truc IREDO objednalo dopravu tak, aby to nebylo perspektivní a ani kraj ani města neudělali obnovenému provozu reklamu, záleží se zas zastavil.

Jarek

Jo ták, takže všechny tyhle Dušomírovy vzduchovoziče vozí vzduch, protože nemají reklamu?
Tak si koupíme na Nově pár půlminutovek v prime time a rozjezdíme i Šiplerk, co Vy na to?

Dominik

To já neříkám, že musíme obnovovat vzduchovoziče, ale zrovna tato trať by mohla mít dobrý potenciál, jako spojnice do Orlických hor, či Náchodska (jistě do Hradce to z Holic asi bude vždy rychlejší busem), nebo i do Chocně, zvláště pokud dojde k rekonstrukci a zrychlení trati Choceň – Velký Osek. Stejně trať jako taková musí být udržována jako alternativa pro odvoz jaderného odpadu. Navíc před prvním zastavením provozu tato trať cestující měla (i když to nebyla závratná čísla), stejně tak by se dal udělat svozový autobus ze Starých Holic na zastávku, avšak obnovení již kýžené ovoce, z již uvedených důvodů,… Číst vice »

Miloš

Holé vlaky z Holic do Borohrádku význam neměli, ale Moravany – Týniště (křižování v Holicích) by smysl měly

Dominik

I Moravany – Boro by smysl měly, jelikož na připoje se zas tak dlouho nikdy nečekalo. Ono by možná mělo smysl zavést i přímé vlaky Chrudim – Borohrádek (zase).

Tom

Ať chcete všichni diskutují ( ano i Ti, co tento neskutečný bordel,který 15.12. nastal obhajujete) přijde čas, kdy to voliči svým chytrým krajským úředníkům včetně milého pana hejtmana spočítají a pak se uvidí.A nejen v Pardubickém kraji….

Tronda

Režisti nemají většinu a protože se nejedná o volby do zbytečného senátu, kam nikdo nechodí, tam nemají šanci.

Filemon44

Pane Trondo,a vy si vážně myslíte, že nerežisté jsou odvázaní ze současného stavu železniční dopravy na tratích Ústí nad Orlicí-Lichkov nebo Praha-Tanvald?

Tronda

Tak to už si vedení Prahy a Středočeského kraje může dle vašich slov balit svých pět švestek, po-té co dopravce předvádí na t do Kladna nebo Berouna (odříkání Sp a Os vlaků) vyletí za ten bordel celá rada.

Tom

Myslím, že určitý typ odezvy to bude mít. Bylo by asi velmi bláhové myslet si, že kdokoliv z úředníků, kteří byli činní v těch záležitostech sami uznají svoji zodpovědnost a vyvodí z toho důsledky…Spíše to bude o lidech a obyčejných cestujících, aby těm, kdo jsou za tohle zodpovědní vystavili účet….

Jan Sova

no právě. Aby to nebylo jako vždycky…. Pěkně doma u koblihy zadarmo, pak pivíčko za 10,- no a volby už asi nestihnou….

Filemon44

V pohodě… pokud se bude ve všech krajích a všem dopravcům měřit stejným metrem,nevidím v tom problém.

Peno

On je trochu rozdíl mezi tím, co se děje na vámi zmiňovaných tratích, kde odřeknutí spojů zpravidla není vinou dopravce, ale vinou zanedbané infrastruktury, a tím, co se děje v Pardubickém kraji, kde za to jednoznačně může dopravce objednaný krajem. Druhá věc ale je, kolik voličů dokáže toto objektivně rozlišit.

Tronda

Snažíte se hezky, ale zbytečně, Sp do Kladna i Os na Berounské se běžně odříkají kvůli poruchám vozidel, dokonce v létě odřekli ČD na Berounské 18 párů vlaků za jeden den pro nedostatek vozidel, byl tu o tom i článek. Takže není pravda, že by tento dopravce zvládal a i přes tyto neschopnosti dostal další kontrakt.

Peno

Napsal jsem zpravidla, což nevylučuje, že se občas výjimečně nestane, že něco nevyjede vinou dopravce. Zvlášť když spolehlivost syslopater opravovaných v „oblíbené“ opravně (nejen) ČD v Šumperku je prachbídná. Ano, i ČD se občas stane, že musí něco odříct pro poruchu. Důležitá ale je jiná věc, že ČD mají spoustu informačních kanálů, kde se o tom cestující dozví. Kde se ale cestující dozví, že LEO zase odřekl spoj, protože nemá soupravy? Na tabulích SŽDC? Není to málo?

Tom

Já se dobrovolně přiznám,že jsem „režista“ a profesí strojvedoucí a věřte mi, že lidé a běžná cestující veřejnost (bez ohledu na to ke kterému dopravci patřím) není z těch změn rozhodně odvázaná.Ty kotrmelce, co tady předvádí Arriva případně i Leo, tak to je přehnané. Pro odlehčení jedna drobná připomínka…Víte jak se mladý pán Novotný dostal k železnici????To bylo obrovské nedorozumění. Tatínek po prodeji Hamé řekl synkovi, že mu dá peníze na vláčky a akorát mu zapomenul říct, ve kterém modelářství si je má koupit…..No a teď předvádí své podnikatelské umění v Pardubickém kraji……

Tronda

Je vtipné, že nejvíc o tom jak je znechucená cestující veřejnost ví ten kdo vlaky Arrivy nebo LE nevozí a ani by do nich nevlezl.

Tom

Na tom není nic vtipného. Stačí se dívat okolo sebe, pozorovat, naslouchat a mít zdravý úsudek, který je schopen filtrovat relevantní informace…..K tomu nepotřebuji vozit vlaky Arrivy či Leo expresu…

Tom

Mimochodem já sám jsem člověk, který uznává zdravé konkurenční prostředí, které nabídne kvalitu a přínos pro cestující, ale pokud sleduji tuhle „partyzánštinu“ Arrivy, potažmo „synka Paštikáře“, tak tohle je dost solidní parodie….Tohle se může opravdu stát jenom tady u nás v ČR…..

pozorovatel

„přijde čas, kdy to voliči svým chytrým krajským úředníkům včetně milého pana hejtmana spočítají“
Kvůličeskému zparchantělému volebnímu systému to ovšem vůbec nebude jednoduché: uvědomte si, že se volí partaje a ne jednotlivci, a o tom, kdo bude na kandidátkách a na kterém místě, rozhodují partajní kliky a ne voliči, protože i s kroužkováním lze manipulovat a existují i nátlakové metody na ty, kdo by případně díky množství zakroužkování („nechtěně“) přece zvoleni byli, aby sami odstoupili.

Lenka

Můžete mi vysvětlit, co bylo na příspěvku, že autor článku není žádný Martin Veselovský, že se neptá, tak aby lidem přinesl potřebné chybějící informace špatného, že jste ho museli smazat? Prostě užitečné informace chybí a vy jste je nepřinesli. Navíc ten příspěvek nespokojeného cestujícího dělá dojem, že ti, co si stěžují, se neumí pořádně vyjádřit. . Neunesete kritiku? Rozhodně nebyla neslušná, Prostě názor. Správná reakce by třeba byla: „Připravujeme i článek s vyjádřením jiných názorů.“ Pak by se vám nedalo nic vytknout.

Pedro72

Myslíte ten příspěvek, který tady celou dobu visí o pár řádků níže 😀

Jarek

Ono by to mohlo být někde tady napsané, aby to nemátlo a nevedlo k podobným reakcím: první příspěvek nových přispěvatelů (jméno/email/ip adresa) musí být nejdřív ručně schválen a objevuje se tak se zpožděním.

Hezky česky

To, že dostali alternativní přepravci tak málo času na přípravu, ani ne rok v dnešní době, kdy nejsou lidi a na všechny dodávky a předělávky jsou dlouhé termíny, je to hodně solidní výsledek. V Německu jsou časy na přípravu 3-5 let, proč asi.. Na druhou stranu chápu, zanedbalo se moc, je to potřeba dohnat i za cenu drobných potíží na počátku. Podle tendenčních článků a reportáží, ale za „krach“ liberalizace může Arriva, a je to dvacet, šlus pořešeno, viník odhalen… Mno, liberaliazce se nezastaví, kola dějin se točit pozpátku nebudou, ani ČD se nevrátí, jak najednou celí žhaví, že převezmou… Číst vice »

Filemon44

Tak proč se do toho ti „alternativci“ cpali??Pokud ví nějaký „hezkyčeky“ že rok je krátká doba,tak bych se divil,že by to věděl nějaký odborník na ekonomiku u těch „alternativců“??On snad někdo nutil s pistolí u hlavy Arrivu nebo Leoexpres,aby do toho šly???

Hezky česky

Protože je to jejich bussines, asi moc nevíte co to je. Oni si svoje problémy zvládnou, navzdory nepřátelským okolnostem a nakonec bude jejich činnost přijata, stejně jako když se staví hypermarkety a otvírají těsně před vánoci. Zdi jsou ještě mokré od schnoucích omítek a malby a v zázemí pobíhají čety a za provozu odstraňují vady a po nocích přímo v prodejně, stejnak tam zákazník bude chodit i kdyby na počátku nefungovala půlka věcí. Protože bussines se musí točit a prachy vydělávat, rezivějící a stojící zařízení ještě nikoho neuživilo. O to těžší to mají alternativci, neb proti nim stojí státem dotovaný… Číst vice »

malej-jarda

Ale ten nefungující hypermarket nesponzorujeme ze svých daní.

Tronda

A nefungující ČD se šroty na R17, se 460, B, BDs,Bymee 010, atd. z daní také nesponzorujeme?

Kylchap

S kolika novými vozy vyjeli alternativci?

Peno

Nefungující ČD? Právě díky těm šrotům ČD funguje a vyjezdí i to, co by soukromník odřekl, protože na to nemá co nasadit. Jenže to zaslepený odpůrce modrých nikdy nepřizná. Že stav, kdy jezdí padesát let staré šroty není ideální nerozporuji, ale pořád lepší, když na vlaku přijede šrot a pobere všechny cestující, než když vlak nepřijede, protože dopravce nemá náhradu.

Gorgi

A nepředělané lehátkové vozy po DB jsou jako co? Dtto 628 v původním interiéru? Ano, 460 jsou už do muzea, B a BDs alespoň přečalouněné nejsou zas tak šílené (Jančurovy B po SBB nejsou o tolik jiné…ano, nemají kupé pro 8), Bymee jsou v zásadě moderní vozy, kde se dělá reko interiéru a pak jsou celkem OK. A nic typově podobné 010 Leo ani Arriva nemá, ono se taky nic podobného leta letoucí už nevyrábělo. A jen díky těmhle krámům spousta lokálek jezdí (pravda mnohde nemají co dělat). Počty moderních vozidel ČD strčí všechny alternativce do kapsy několikrát. A mnohdy… Číst vice »

pozorovatel

A navíc ten hypermarket je novostavba nenahrazující nic, co už tady víc než sto roků existovalo a vyvíjelo se postupně k lepšímu (a rozhodně lepšímu než je zatím ten privátní paskvil) !!!

Peno

No, majitelé malých obchůdků, které kvůli konkurenci hypermarketů zkrachovaly, nebo jsou na pokraji krachu, by s vámi asi nesouhlasili 😉

Filemon44

Jenže takhle docílili pouze toho,že lidi stačí přejít na auta i až si to všechno sedne a „utřepe“.Každý podnikatel má šanci na to udělat si dobré jméno jen jednou….

Hezky česky

Přejdou tam, přejdou časem zpět, na druhou stranu podmínky stanoví státní organizace, je velmi nefér házet přecohdné problémy pouze na dopravce, protože to ani jinak skončit nemohlo. Za rok to prostě nemohlo dopdnout na 100%, to prostě není možné, navíc tady žádný alternativec nemá takovou základnu. Objektívní fakta jsou jasná. Na druhou stranu je vidět, jak ČD zastarávají, provádějí jen nejnutnější modernizace a problém by se stále odsouval, podobně jako to stát dělá v otázce zdravotnictví, důchodů, školství, výstavby infrastruktury, energetiky, jsem velmi zvědav, až náklady tam přetečou to co stát vyinkasuje od občanů. Je dobře, že alespoň v otázce… Číst vice »

Filemon44

Neměl byste vydávat svá zbožná přání za realitu… dopravci, konkrétně Arriva, celý podzim vykládala,jak je připravena.Někteří tomu i uvěřili……

Hezky česky

A co mají říkat, že nejsou připraveni? To by byla asi první firma na světě s takovýmto prohlášením..

Leinad

Při dobře nastavených smlouvách by se to mohlo vyplatit. Čím dřív je spoj odřeknut, tím menší pokuta.

Gorgi

Hele, kapitále odjinud…. Leoš starší prodal velmi slušnou firmu. Měl cca na pět vlaků, nových. Kdyby se posnažil, tak jich mohl koupit max. 10-15. To nás to vytrhne. Jančurák – zadlužený až na půdu (jak by ne, náklady na techniku jsou šílené) a ještě si musel od obyvatelstva půjčit přes dluhopisy za 6% p.a. Proč asi? A to oba mají pidiparčík proti celé síti. Koho tam máme dál? Arriva? Kolik ta kapitálu donesla? Vyřazené motoráky před totál generálkou. Smiřte se s tím, že současná vláda (a z části i ta předchozí) probendili bezprecentní růst ve zvyšování dávek, důchodů, platů a… Číst vice »

Hezky česky

Jste smíchal jablka s hruškama a teď máme kompot. Nevím kdo jsme to my. Nevím proč se mám s něčím smiřovat. Investice alternativců mohou růst, pokud je prostor. Neviděl jsem příliš příkladů, že by vznikli alternativci a jezdili čistě na komerční riziko a tady vznikli rovnou dva a konkurovali ČD s dotační podporou. Nyní se prostor otevřel i v oblasti dotačního provozu, hned to bylo využito. Investice jsou na prostředí, solidní. To kolik stát vybere (vyloupí jak chcete) od občanů a co dělá s částí prostředků rozhodují občané, preferují hlavně sociální jistoty před investicemi od strany státu, to respektuji. To… Číst vice »

Pandrhola

Jaký kapitál odjinud ? To platí pouze u komerční dopravy…
V závazkové ten soukromník funguje úplně stejně jako ČD, tedy dle požadavku objednatele spočítá cenu a udělá nabídku. A stejně jako u ČD se to pak z menší části zaplatí z jízdného a z té větší je to uhrazeno z daní.

Filemon44

Navíc je zajímávé,že třeba na problémy s Pendolinem před lety u ČD si dodnes můžeme poslechnout písničku estébáckého udavače z Těšína,ale problémy alternativců přijímáme s naprostým pochopením a tolerancí….

Tronda

Tak nějakou písničku zazpívejte taky, jestli o ni bude někdo stát. Ale jinak je vtipné, že proti starým pořádkům brojí někdo, kdo jinak požaduje jediné správné státní ČSD s podporou ROH-OSŽ-SNB-STB, ono to všechno souvisí se vším . 🙂

Filemon44

Pokud to bylo na mě, jistě mi dokážete,kde jsem psal o jediných správných ČD.V opačném případě je vám jistě známo,jaké důsledky může mít křivé obvinění…..

Gorgi

Tohle už je obsese a demagogie….

Rovnítko mezi OSŽ a StB/SNB fakt nepatří. Ať si o OSŽ myslím cokoliv.

Tronda

OSŽ – Ozbrojená stráž železnic, skutečně složkou SNB v dobách jediné správné dráhy ČSD v 80. letech byla. Odborům se tehdy říkalo ROH, jak běžně vzdělaný člověk ví.

Lenka

Autor článku rozhodně není žádný Martin Veselovský, žádné otázky, které by respondenta nutily konkrétně odpovědět na současná trápení lidí. Že se to nepovedlo, to se tak nějak ví. Ale kromě diskuzí, kde občas člověk narazí na konkrétní problém někoho jiného, není možné zjistit potřebné informace o aktuální stavu a případné nápravě. Když už se to nepovedlo, měli by se lidi dozvědět, jak se mají zařídit. U těch opovrhovaných ČD se člověk alespoň trochu při nákupu jízdenek dozvěděl o výlukách a možných zpožděních. Jít na nádraží je sázka do loterie a tento článek rozhodně nepřinesl žádnou podstatnou informací. A autobusy nejsou… Číst vice »

Lenka

Zodpovědný je právě jen pan hejtman. Ale stalo se. Uvítala bych ovšem ze strany Pardubického kraje a dopravce aktuální informace o stavu na trati. Je to detektivní práce, zjistit, jak to dneska jezdí, zvlášť, když chci překročit hranice kraje. Chci vědět, zda se budou nějak řešit předražené jízdenky na kola, zda se i obyvatelé vsí v Pardubickém kraji dostanou o víkendech nějak solidně do Hanušovic, když už ten vlak Pardubický kraj objednává. Jestli se plánují ještě nějaké další varianty jízdného. Pokud si člověk nechce kupovat IN-kartu, protože se mu velmi snížil podíl cest z ČD, prodělá na tom mimořádně. Leo… Číst vice »

Martin

Já teda úplně přesně nevím jak to funguje,nechám se poučit,ale x let fungovalo iredo,ok, teď při vstupu Leo express se najednou iredo zdražuje a cena Leo nesmí jít přes iredo,není to náhodou tak,že když dopravce prodá jízdenku za tarif kraje,odvede tržbu kraji a ten mu pak nějakou část vrátí zpět,ale když prodá za svůj tarif je to celé toho dopravce? V případě Leo express a zdražení iredy by to dávalo smysl.

Jarek

Co za příklad je 415 namísto 133 korun?

luftdroid

Do mobilu existuje aplikace IDS IREDO. Teď už začínám doceňovat její význam. Je tam i online poloha spoje a další informace.

Patriot

to to dopadlo…všechno pro lidi

Anonym

Doprava po Pardubicku je něco příšerného a rok od roku se to ještě zhoršuje. Zrušené parkoviště u nádraží v Pardubicích, dostat se z/do/přes Pardubice během špičky je na +30min, MHD nejezdí na první vlakové spoje, nenavazující veřejná doprava. Proč mě tahle kravina od těch nýmandů nepřekvapuje… a to byli LE dražší.
A to se chystá ještě rozšířit pěší zóna k nádraží a parkovací pásmo i do okraje města. Takže do Pardubic se nedostanete ani vlakem, ani po silnici.
Ať jen nenadávám, děkuji náhodě za přípoj linky Ex 3 od Kolína na Os vlaky směr Moravany.

Lenka

Vlastně je docela dobře, že ta špatná doprava není jen otázka pohraniční části Pardubického kraje. Zvyšuje to šanci, že to současnému vedení lid v příštích volbách spočítá.

pozorovatel

Partaje si na kandidátky stejně najmenují ty „příslušné vyvolené“, a když jim je „lid“ překroužkuje, tak ty zakroužkované vedení partají stejně donutí hned odstoupit a přenechat místa těm překroužkovaným – tak to přece v minulosti bylo už nejednou.

Milos

Lenka: to sice spočítá, ale víte o nějaké kloudné náhradě, která městskou i krajskou pardubickou dopravu vyřeší a dá dohromady? Tj.:
1) rozjede stavbu obchvatu
2) zařídí přestupní papírové lístky na MHD bez karty
3) zařídí přestupní papírové lístky na Iredo bez karty
4) vytvoří přípoje v MHD Pardubice alespoň na úroveň Ústí nad Labem
5) pokud možno vrátí ČD tratě 024 a 025 ?

Milos

Anonym: ani na kole, protože město mění stojany na kola z 6ti místných na 3i místné.

A co se týče MHD – dosud nejsou vyřešeny přestupní papírové lístky (totéž co Iredo ), ale zase vozový park monopolního DPMP je téměř plně nízkopodlažní.

Alibaba

Tím 3místným myslíte tohle: https://mapy.cz/s/gurevotonu (pozor panorama)?
I sem se dá dát 6 kol.

Hodně štěstí

A že se hejtman nezeptal obyčejných lidí jak jsou spokojení a ne, že jen komunikoval s dopravcem.

Adam

Já by jsem České dráhy nevyměnil.A už vůbec ne za tramvaje LeoExpressu s rozbitými dveřmi a kompletně plastovými stěnami.

Petr Zdobinský

Reakce politiků a úředníků je stále stejná : plky a prázdné fráze. Ať se jedná o Pardubický kraj, tiskovou zprávu MD – ti také apelovali …. v minulosti se stejně vyjadřovali na Ústecku v době hejtmana Šulce z ODS

Bigben

Tak pan hejtman nezklamal – apeluje, co nejkratší termín. Od objednavatele a plátce bych čekal – nařizujeme, datum, sankce, citace smluvního ujednání…..a report mu posílá asi pan Fiala

Milos

Který? Ten z parlamentu (ODS) nebo ten z Letohradu?

Lenka

Naprosto největší komfort jsou zavřená nádraží a nutnost čekat na ty mega zpožděné vlaky na mraze. A pan hejtman není schopen říci: „Pardon“.

Adam

A pak stejně zjistíme,že ve vlaku je polovina věci rozbitejch.leo express quality

Milan

„V případě Pardubického kraje jde o provoz na Orlicku a Kralicku“
Prosím pěkně, v Pardubickém kraji máme Králíky, nikoliv Kralice (tj. Králicko, nikoliv Kralicko). Za případnou opravu předem děkuji.

Lukeez

Tvl ty ses dobrej hnidopich 😀 řešil icko.

František

„Nepořádkem ve vechtrovně to začíná, a srážkou vlaků to končí.“ 🙂

Jmfjv

Hodinky nebo holinky, hlavně že si můžeme zanadávat politikům a úředníkům. O to tu přece jde.

pozorovatel

„O to tu přece jde.“
Jak komu – možná vám …

Mates

Já bych řekl, že větší divadlo začne, jestli napadne na Králicku sníh….. A nezávidím lidem, co jsou nuceni dojíždět do práce vlakem.
Pana hejtmana to moc netrápí, neboť bydlí daleko. Kdyby však LET dostal trať o kterou měl nejdřív zájem (Pardubice-Chrudim-Havlíčkův Brod) a předváděl tam to, co u nás v pohraničí, tak to by byl jiný rachot 😂😂
Hlavně si to pamatovat u voleb a nedovolit už takovým lidem, aby do toho mohli kecat. Kdyby totiž něco kontrolní den proběhl, tak musí zjistit, že týden před začátkem nebylo zajištěných dost věcí….

Dominik

Tak tuto trať naštěstí odmítl z kapacitních důvodů.

dvojiteF

Leo Express to zvlada docela dobre 🙂

Filemon44

Nechtěl bych dělat unáhlené závěry, protože v některých krajích probíhá nástup nových dopravců lépe a jinde hůře.Nicméně v Pardubickém kraji to na mě působí, že sem byl Leo express krajem dosazen,aby se nemohlo říct, že nepodporuje liberalizaci železniční dopravy.

Robert

Vůbec nechápu že Pardubickému kraji nevadí že z Králík do Štítu platí vlak ale LEO vytrvale jezdí busem přestože tam žádná výluka není….. ale podobně to dělá DLB v Ústeckém kraji. Tak hlavně že se oficiálně vše zlepšilo.

PetrB

Jenže v Ústeckém kraji se na výluce Most – Osek město dohodli obě strany, tedy Die Länderbahn a Krajský úřad a cestující byli informováni předem… Ano nejde o zlepšení, ale pokud se na tom domluvili obě strany a cestující byli předem informováni za vyčůranost bych to nepovažoval m Druhou věcí je, že vlak linky U12 v relaci Osek město – Most má minimální využití jelikož při cestě z Oseka do Mostu využívá více cestujících autobus linky MHD 13 či linek DÚK 501 nebo 524 s navazným přestupem v zastávce Litvínov nádraží na tramvaj linky MHD 4 směr Most (tramvaj jede… Číst vice »

Dominik

Je to vychcanost, obzvlášť, když výluka tam bude kratší, takže dopravce nasazuje busy o dost déle, než by musel, ale když to kraji nevadí.

PetrB

Kdyby to byla, dle Vašich slov vychcanost, tak by výluku zavedl Die Länderbahn a vůbec by se kraje neptal a nikoho neinformoval.
A opakuji: na výluce se dohodl Ústecký kraj kraje se společností Die Länderbahn a cestující byli informováni předem, takže o vychcanosti se mluvit nedá.

Dominik

Je to od nich vychcanost, jelikož SŽDC výluku odložila a dopravce se na ni vesele vymlouvá a ještě k tomu to kraj podporuje. Takový dopravce nemá na železnici co dělat.

František

Tím zastavováním ale ale zase tramvaj pomalejší. Blbé je, že vlak staví až (téměř) v Rudolicích nad Bílinou. O bídné nabídce tramvají k nádraží nemluvě.

PetrB

Je pomalejší, z Litvínova nádraží do Mostu, 1. náměstí trvá cesta tramvají 24 minut. V případě cesty vlakem je nutno pak do centra Mostu využít MHD. Vlak sice jede 15 minut, ale stanice Litvínov město leží na okraji města, nemá dostupnost MHD ani regionální autobusovou dopravou, je asi vzdáleno od bus nádr. (leží vedle železniční stanice Litvínov s napojením na linky bus a tram linky MHD) asi 10 min. pesky, takže musíte započítat i tuto cestu, pak cestu MHD od nádraží v Mostě v závislosti jakou linku využijete: V relaci Nádraží – 1. náměstí jsou to linky: Tram 2 =… Číst vice »

Kylchap

Leo Express je „hejtmanovo dítě“. Více psát netřeba.

Mirwald

Podle ohlasů na sociálních sítích..

Ten ohlas je jeden a to ještě „dosti zvláštní…“

Petr

Ono je toho víc. Pusťte si záznam dnešních večerních zpráv na ČT… Zatím teda Arriva a Leoš vážně ,,září,,

Mirda

Když to nezvládají, měli by se na to vykašlat a jít od toho….

Petr

Nezvládají to už přes padesát let a přežijí nás . Teď mají alespoň někde naději na změny k lepšímu .

Mirda

S Arrivou bych naději na změnu k lepšímu nečekal…

mamut

U Arrivy jsem to čekal.

X 1

Já vám nevím. Když se ohlídnu, tak před xx lety Arriva v Holandsku začínala taky se vším co bylo po ruce. A dnes tam provozují Stadlery. S novým kontraktem na dalších deset let, mají získat jako první bi-modální jednotky Stadler Wink.