Dokument: Není důvod omezovat přepravu nebezpečných nákladů po železnici, píše ŽESNAD.cz
Odstraňování následků nehody v Hustopečích nad Bečvou. Foto: Správa železnic

Sdružení reaguje na nehodu nákladního vlaku s benzenem.
Je jasné, že by ETCS této nehodě zabránilo. Vlítnout do odbočky pětadevadesátkou, to prostě nemůže dopadnout dobře, s jakýmkoli nákladem.
Zaplaťpámbůh, že to je na kolejích. Kdyby to bylo v kamionech, hoří každý den na jedné dálnici. Požár kamionu s palivem blízko mého bydliště mi stačil zažít jednou.
V tomto případě s však pořád nemůžu zbavit pocitu, že to byla sabotáž. Proč nevykolejil např. vlak s kontejnery, se dřevem, uhlím, nebo ideálně prázdný?
Hala D to dneska opět rozjíždí, tentokrát s psaním konspíčovin…
Protože zrovna vykolejil vlak s benzenem. Je to „bezprecedentní“ nehoda, od roku 2006, kdy byla zřízena DI ČR neexistuje případ, kde by vlak vjel do odbočného směru více jak dvojnásobnou rychlostí. Na železnici se vozí chemie hodně, buďme za to rádi, asi to zrovna nechcete u vašich domů v kamiónech, když silnice má řádově vyšší nehodovost.
Nie je úplne bezprecedentná, v roku 1928 došlo k nehode rýchliku v Zaječí z dôvodu vjazdu do odbočky príliš vysokou rýchlosťou. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_nehoda_v_Zaje%C4%8D%C3%AD určite by sa našli v minulosti aj iné podobné prípady, ale verím vám, že žiadny z nich nebol v novodobej histórií.
V Zaječí to ale byla chyba výhybkáře, který postavil do odbočky místo do rovna a na návěstidle byla signalizována rovina. Vazba tehdy nebyla, zabzař bylo prkno s hřebíky a různé visačky na klíčích do rovna / do odbočky. Fíra nepřekročil rychlost, jen měl špatně postaveno.
Myslel som nabehnutie vysokou rýchlosťou do výhybky postavenej do odbočky spôsobené v oboch prípadoch ľudskou chybou (aj keď chyboval iný zamesnanec) a nedostatočným zabezpečením (nechápem, prečo nebol v tom Zaječí aspoň ústredný zámok ak nie elektomechanike, išlo o hlavnú trať).
Promiňte, ale píši o období od ustanovení DI ČR. Jestli sem chcete tahat nehody 100 let staré, zkuste to prosím ve specializovaných diskuzích. Děkuji.
Chcel som vás len doplniť, nie kritizovať. Ospravedlňujem sa za nedorozumenie.
„Proč nevykolejil např. vlak s kontejnery, ..“ – no zrovna dneska vykolejily dva osobní vlaky.
Protože ale vezly cestující a ne nebezpečnou chemikálii, tak se toho na životním prostředí zase tak moc nestalo. (a naštěstí jely pomalu takže ani cestujícím ne)
Mám pro vás špatnou zprávu. Menší objemy se vozí i kamiony. Proč nevykolejil jiný vlak? Protože ten vlak měl zrovna toho strojvůdce a vezl zrovna toto.
Pravděpodobnost že u chemičky pojedou cisterny s chemií je asi větší než že tam pojede dřevo, to tak možná u papíren Štětí. Trochu logiky a míň fantazie nebo aspoň míň ethanolu Franci.
Tak určitě je na místě pokud k něčemu takovému dojde eliminovat důsledky, samozřejmě k tomu dojít nesmí. Proto je potřeba určitě vytvořit opatření jako například v tomto případě neprovozovat takto dlouhý ucelený vlak s takto nebezpečnou látkou. Chybama se člověk učí z tohoto musí vyjít ponaučení do budoucna.
A jak byste si to představoval? Nejde jen o benzen. Na železnici se ve velkém vozí například nafta, benzín, benzen, benzol, fenol, kyseliny, chlór, anilín a mnohé další „extra sračky“.
V rámci ucelených souprav to byl jeden ze spíše lehčích vlaků, vozíme i podstatně těžší.
Já bych raději opatření ke snížení rizika – zabezpečovač bránící překročit rychlost, detektor vykolejení.
A řešit co se v kabině dělo – prý tam byli dva strojvedoucí – hlídali se? Prý to byl zácvik na typ mašiny – proč zrovna na benzolu, nevozí Vectroni i něco jiného? Co únava, mikrospánek?
To máme, bohužel ETCS ještě není a ani dlouho nebude na všech tratích
Co třeba takové sci-fi jako autonomní vlaky? U prostředků, které je řízený jízdní drahou by to snad mohlo jít…
A k čemu je Vám detektor vykolejení, když to při rychlosti 95 km/h letí do boku? Myslíte si, že něco zachrání? Tohle nedrncalo po pražcích 10 km, tohle vyletělo na druhé výhybce ze dvou okamžitě a do té doby to drželo na kolejích…
Jaký je podle vás rozdíl v zácviku na cistrenovém vlaku cca 1800 brutto a 2500 tun obilí? Ač nejsem strojvedoucí, jen pouhý dispečer, vyzkoušel jsem si co je to vézt vlak ložených cisteren..Podle mě se na cisternách víc naučí fíra ovládat vlak než na uhlí nebo na zrní…
Nebuďte slušnej, chtějte víc.
Svého času tu nějaký jedinec volal po vozech, co bezpečně vydrží ulehnutí do škarpy traťové rychlosti a náklad nepustí ven. Zkuste se s ním spojit a vymyslete „bezpečný vůz“ pro přepravu RIDových chuťovek. Trochu jsem kolem vozů chodil a tak vám svěřím ideu takového vozu. Představte si šestinápravový vůz o hmotnosti 120 t do kterého se zasunou tři dvoulitrové PET lahve s nebezpečnou látkou. To by bylo, abyste neudělali díru do světa:-)
Proč se musí k železnici vyjadřovat lodi, co neviděli ani vagón z rychlíku?
Není problém takový vůz/obal vymyslet. Problém bude cena takových přeprav. Ale jo, může se nařídit takový obal u všech módů dopravy 🤪🤪
Kontejnery Castor znáte? Ten toho vydrží hodně.
Snad úplně všechno…
https://www.youtube.com/watch?v=Zv8xnmOHeCE&ab_channel=BennettBrookRailway
Nejspíše se stala chyba lidského faktoru.Tyto přepravy mají svá pravidla a předpisy (především RID), které jsou mezinárodní. Omezit rychlost u těchto přeprav by asi moc smysl nedávalo.
Zavedení ETCS je řešení.
Proč SŽ šetřila na rekonstrukci v Hustopečích a i do rovna se tam jede na očekávej 100, toť otázka pro někoho jiného. Pokud strojvedoucí přehlédl předvěst a dle mezikruží počítal se stovkou do rovna a ono tam bylo 40… to nechme na vyšetřujících. Dle mě jedna z pastí na strojvůdce….
Možná je to blbě, ale není to past. Když prostě neví co tam bylo, nemůže jet podle toho, co si myslí, ale musí jet podle nejzávažnější návěsti vyplývající ze situace a to prostě neudělal.
Tady ale nejde o to co by měl, ale jak zabránit tomu, aby nabyl přesvědčení že jede rovně, protože tam tak jezdil vždycky. Je třeba předcházet i rutině, v letectví se tohleto bere hodně vážně (rozdíl v tom co si pilot myslel a co opravdu bylo).
Takže správně by všichni měli jet na očekávej 40. Nebrzdí to provoz?
Na „40 a volno“ jet 40, na „očekávej 40“ začít brzdit, to provoz nebrzdí. Naopak pokud za výstrahou brzdí aby měl 0, a rozsvítí se mezikruží, tak je pořád 40 rychlejší.
Mnoho strojvedoucích-a nejen jich-žije v bludu,že hlaní návěstidla návěstí směr. Ne, návěstí rychlost
To snad nemyslíte vážně a pokud jste strojvedoucí,tak vraťte licenci.Tohle si může myslet jen blbec.
Je to past v kombinaci se zvykem, že vždy do rovného svítí „jízda odbočkou“. Pak už stačí jen únava, nepozornost a průser je na světě.
V Pardubicích před rekonstrukcí taky svítila skrz po rovný zelená vlna, přitom na obě strany byla rychlost podstatně vyšší než 100km/h a přes stanici byla 100km/h.
Asi tak. Na traťovou rychlost je plechový rychlostník.
Myslíte Darkov – postrach pražských strojvedoucích? Před vznikem poslední D1 se tam jezdilo na volno oddílového návěstidla čtyřicítkou do odbočky. A chápu, že se strojvedoucí z druhého konce republiky tohoto místa obávali.
Past to je právě proto, že to je blbě. Předpisově to je sice v pořádku, ale… Je to stejný, jako že se furt volá po sklápění závor sekvenčně apod… Zákon sice hovoří jasně, ale docela nelogicky (proti lidské přirozenosti)…
Tak bych řekl že tady jsou pánové ze žesnad trošku moc průhlední – hlavně nedělat NIC až do úplného ukončení vyšetřování, což nemá šanci být dřív než za rok (spíš víc)… do té doby se na to z větší části zapomene, samozřejmě.
Od toho se dělají předběžné zprávy – a případně se na zjistěné nedostatky reaguje! Viz třeba vyšetřování DC crash – po předběžné zprávě uzavření jednoho z vrtulníkových koridorů…
Takže NE přátelé, vaši argumentaci nepřijímám, není důvod požadovat vyčkání na finální zprávu z vyšetřování, pokud inspekce usoudí že je namístě nějaké opatření, může to být dříve.
A co byste chtěl nyní dělat, pokud chceme přepravu takových „chuťovek“ v co největší míře udržet na železnici?
Já přece netvrdím že mám nějaké návrhy, jen protestuju proti co největšímu zdržování – což tedy v mých očí požadavek na ÚPLNÉ ukončení vyšetřování (závěrečná zpráva) je.
A jak chcete něco řešit, když nemáte nic v ruce?
A proč v ruce nemáte nic? DI vám nevydala předběžnou zprávu, podle které by se dalo vytušit co se tam dělo (byť zatím bez okolností typu co měl vyhybkář k snídani)
Tady brzděte, Petr byl 1., kterému bylo jasné o co jde. A ještě tlupě nevěřících Tomášů opakovaně vysvětloval, že utržený Vectron opravdu může odjet 600 metrů od soupravy.
Já vím, tohle bylo rýpnutí do DI.
Ne, DI ČR opravdu nic nevydala, nejsme bohužel u letadel…
Prosím, přečtěte si ten text a ujasněte si, o čem vlastně píšeme 😉
Já bych čekal, že ty „chuťovky“ se budou přepravovat v pancéřovaných tlustostěných cisternách, které se neprotrhnou ani při vysypání z vozu. A to platí i pro silnici.
Nebylo by to technicky možné…
Jediná reálná cesta je zavedení ETCS, což se děje a i v tom stanovisku se o něm píše.
Pak je ovšem zajímavá ta formulace v prohlášení „nic neuspěchat, počkat do závěrečné zprávy“, tohle co říkáme by měli tedy formulovat jako „netušíme co by se ještě dalo zlepšit“…
*říkáte
Znova, rozumíte psanému textu?!? Píšeme to proto, že se objevují snahy, a to i zakonodárců, zakázat přepravy RID zboží po železnici ještě předtím, než DI vydá závěrečnou zprávu. Všichni asi tušíme, co se stalo, ale my se snažíme zabránit lidové tvořivosti právě ještě před ukončením vyšetřování.
Oldo to je zbytečné. Příspěvky toho pána mi zavání podobným stylem, jako výkřiky v diskuzích pod internetovými příspěvky různých zpravodajských pořadů a netových verzí novin…..tam je ale většinou už všechno vyšetřeno, uzavřeno a viník jasný..
Franto, mě ten amatérský blábolismus už fakt deptá🙂
Co zkusit zvýšit povinný limity pojištění odpovědnosti a ze by to bylo na vagon nakladu?
To by sice možná v budoucnu nějaké nehody vyřešilo, zároveň by to ale mělo obrovský defekt v poklesu těchto přeprav po kolejích. V současné době, kdy petrochemické přepravy prakticky jako jediné plus mínus rostou, by to mohl být špatný krok
ADR náklaďáky mají 200mio limit a jezdí. Jestli je železniční doprava skutečně bezpečnější, tak přeci ten nárůst bude jen minimální, ne? Nebo ma železnice zase jezdit na dluh a externality házet na státní rozpočet?
Limity povinného ručení Vám přece nehody neodstraní. Pouze zajistí lepší pokrytí případné škody. Kde jste přišel k limitu 200 mio u ADR? Nepodařilo se mi to vygůglit. Prosím o odkaz. Děkuji.
Kdo hledá, najde: „Maximální limit, který je možné zvolit je například 70, ale i 100 nebo 200 milionů Kč. V současnosti je nejvyšší dostupný limit na trhu povinného ručení stanoven na 250 milionů Kč“. Viz např.: https://autotrip.cz/povinne-ruceni-limity-plneni/ 😉
Nejvyšší dostupný limit jsem paní Haan našel. Ale nenašel jsem minimální limit pro ADR…
Jak vysoký limit pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla si zvolí silniční dopravce (i v případě ADR), je jen na něm. Já se vyjadřovala k max. limitu, který je možno uzavřít (pro ADR bych volila ten maximální dostupný).
Vy byste možná volila ten maximální, ale řeč pana Františka byla o povinném limitu 200 miliónů korun, což se mi nepodařilo nikde dohledat a jak koukám, Vám taky ne.
Já tedy pochopila první příspěvek p. Františka jako NÁVRH na zvýšení minimálního limitu povinného ručení (dnes je min. 50mil. bez rozdílu). V jeho druhém příspěvku píše, že „ADR náklaďáky mají 200mio limit a jezdí“, z čehož mně neplyne povinnost. A Vy se p.Františka ptáte, kde přišel k limitu 200 mio u ADR, ale už nezmiňujete, zda k limitu povinnému, či dobrovolnému. Může to být jen doporučený, či dobrovolně sjednaný limit podle toho, co kdo vozí, či dle potřeb a obav toho kterého dopravce. A ano, povinný minimální limit pro ADR jsem nenašla, neb zřejmě ani neexistuje. Pokud jsem diskusi špatně… Číst vice »
Dobrý den. Já si tedy větu „ADR náklaďáky mají 200mio limit a jezdí“ překládám jako povinnost, nikoliv možnost. Protože pokud je to jen možnost, tak si rozhodně nedělám velké iluze o rozšíření tak vysokého pojištění.
A najde špatně. Když už, tak třeba limit u Generalli České je 300 milionů. https://www.generaliceska.cz/povinne-ruceni?msclkid=4acd715820d01c07e35616b6efae00f2&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ_exact_nonbrand_pov&utm_term=povinn%C3%A9%20ru%C4%8Den%C3%AD&utm_content=POV_auto
Jj. Díky moc :-).
Proč jela souprava tak rychle? Proč tuto rychlost nezvládla? Vysvětlení je snadné, prostě nešla ubrzdit, byla v takovém technickém stavu, že se rozpadla. Hlavní otázkou zůstává, jak a kdo prováděl revize a kontroly s jakou pečlivostí.
Je vidět že v tomto oboru jste úplná nula
Drážní inspekce zveřejnila dvě data o rychlosti. U vjezdového návěstidla 95,2 km/h a o tři sta metrů dále na výhybce rychlost 94,8 km/h, to vše na rovinaté trati. Neexistuje závada buď na loko nebo na soupravě, která by zabránila strojvedoucímu snížit rychlost, byť by to nemuselo v případě neschopnosti samočinné brzdy být až na 40 km/h, ale třeba na 60 či 70 km/h. Technickou závadu na lokomotivě či vozech si tedy dovolím vyloučit.
Aj ak vyšiel s nefunkčnou EDB a pribežná brzda zlyhala? Viem, že posledné 2 vozne zastavili, ale to nevylučuje odchlípenie vnútornej vrstvy brzdovej hadice a jej pôsobenie ako spätný ventil (jedna z realistických verzií nehody Meridanu v Bratislave) alebo zapojenie žltej hadice na brzdy súpravy (príčina incidentu pri Kremnických Baniach, rušňovej čate sa našťastie podarilo zastaviť vypnutím motora pomaranča, otvorením ventilu na vypúšťanie vzduchu pri údržbe (nachádza sa v strojovni) a spustením čo najviac vzduchových sporebičov (pieskovače, húkačka) a úplným vyprázdnením vzduchového systému rušňa. Ako sme sa mohli presvedčiť pri viacerých nehodách (Meridan v Bratislave, Háj ve Slezsku) sama lokomotíva… Číst vice »
O čem píšete? Ten „vrak“ z Hustopečí je lokomotivou co stála cca 600 metrů před soupravou. A data z rychloměru stažena byla.
Když jsme u rychloměrných proužků, tak ne, na RP se poloha rukojeti brzdiče nezaznamenává.
Nicméně v diagnostice se zaznamenává…
Mysle, som vrak vozňov, nie rušňa (ak by odchlípená vnútorná vrstva bola na inej hadici zostala niekde vo vraku vozňov (a pravdepodobne zhorela), to isté napojenié žltej hadice na brzdj (jedine že by ostala koncovka z vozňa na žltej hadici rušňa, ak sa koncovky rozpojili alebo zostali vo vraku vozňov (požia by zrejme spálením farby znemožnil identifikáciu) tak by jediným dôkazom bola poloha rukoväte brzdiča alebo tlak v hjp meraný na rušni (tlak poklesol, ale brzdiaci účinok sa nedostavil).
Pokud by jel Meridian z Lhotky do Hustopečí s rozjezdem, a s lokomotivou Vectron, tak by nevykolejil. Stáhl by to někam cca na 60 km/h. Nehledejte problémy tam, kde tentokrát nejsou.
Petře, pán podle toho textu zůstal někde u BS2 a jak sám zmiňuje, u pomeranče a ES 499.0….evidentně nezná detaily, neviděl fotky…
Pardon, ale popisované poruchy (odchlípenie vnútornej vrstvy brzdovej hadice, na náklade prakticky neriešiteľné, na osobnom vlaku jedine zatiahnutím záchrannej brzdy vo vozňoch, resp. zapojenie žltej hadice rušňa na brzdu súpravy, riešiteľné tiež len vypustením vzduchovej sústavy rušňa) sa môžu stať bez ohľadu na typ rušňa resp. brzdiča. Tie nehody som uviedol ako príklad, že sa obydve situácie už reálne stali.
Zabodol som napísať, že asi naozaj pôjde o zlyhanie ľudského faktora, ale preveriť sa musia všetky možnosti.
Viem, že Vectron brzdí prídavnou lepšie než staršie stroje, ale stačilo by to na nejaké podstatnejšie spomalenie takto ťažkej súpravy, ak by bola edb nefunkčná už pred odjazdom (pri nehode meridanu bola jedna zo spolupôsobiacich príčin porucha ovládania stykača jazda brzda (pred odjazdom meridanu z Brna, rušňavodič správne zaistil stykač v polohe jazda), ktorá vyradila edb z činnosti.
Ono by nedošlo k takovým ekologickým škodám, kdyby hasiči na hašení nepoužívali vodu
Neumím posoudit, ale tady je o tom více. https://www.railtarget.cz/nakladni-doprava/hasici-maji-strach-mluvit-ekologicka-katastrofa-akci-dozoroval-general-10390.html
Kdyby, kdyby, kdyby… Kdyby před milióny lety nevylezla ryba z vody tak bychom neřešili benzen v Hustopečích.
A existuje vlastně nějaký železniční ekvivalent zákazové značky B 19?
(Zákaz vjezdu vozidel přepravujících náklad, který může způsobit ohrožení životního prostředí)
Nevím, ptám se.
Ano. Existuje. Akorát se to nedělá značkami, ale zápisem do Prohlášení o dráze. U nás se jedná o tratě Cheb / Tršnice – Františkovy Lázně – Aš / Vojtanov.
Díky za vysvětlení 👍
Zajímavé. Proč právě tady a jinde ne? Minerální vody? Díky.
Tratě vedou přímo nad prameništi.
Zase třeba Černý Kříž – Volary přímo „skrz“ rašeliniště 1. zóny NP, tam bych to tedy očekával též.
Tak tam asi historicky není předpoklad těchto přeprav…
Napsáno bylo mnoho slov, leč sděleno nebylo vůbec nic.
Nesouhlasím. Nebezpečný náklad z železnice patří na kamion – k přejezdu u Studénky.
Vy musíte být hlupák i za dveřmi
Nadsázka nepochopena
Akorát v ADR by nikoho nenapadlo jezdit muzejními vozy…
A Vy jste u nehody v Hustopečích zahlédl něco muzejního?
Muzejní Brejlovec, se kterým pomocí jeho vytápěcího zařízení byl odpařován benzen.
Což ovšem není Františkův muzejní vůz.
Pravda, to byl opravdu kvalitní muzejní kousek :-). Nicméně se naštěstí neválel na poli za výhybkami.
???
Nereagovat. Člověk s touto přezdívkou tu píše jen příspěvky o tom jak je železnice špatná, neschopná a katastrofická. Zatímco na silnicích je vše úžasné, zalité sluncem a zahalené do namodralého dieselového dýmu.
Zatímco ty Halásku děláš to samé, jen opačně. Nejsi lepší. Ostatně o kvalitě tvých příspěvků svědčí nejlépe to, že tady musíš vystupovat už pod snad padesátým nickem, protože tě pravidelně blokují, a vyrazili tě i z K-reportu.
To se Vám mohlo klidně splnit.
Dorazit ten Polák o půl hodiny později, tak jsem do něj vletěl já se zásilkou žlutého fosforu (a blbě vyplněnou MZOB). Ve Studénce by nerostla tráva ještě teď.
Jenže na rozdíl od Pendolína jste seděl na lokomotivě s tuhým rámem. Vy byste v nejlepším případě dopadl jako strojvedoucí Pendolína, ale jinak byste ho „rozstřelil jak žabu“ a k nákladu by se nedostal. Krom toho jsme nejel 150, ale předpokládám okolo devadesátky.
V čele Eso, rychlost 100 a kontejnerové vozy s Eurotainery (zdali-pak by ty kotrmelce ustály?).
A kolik byla hmotnost soupravy? Jinak znovu opakuji: kamión měl naloženo podle ZZ DI ČR 17 – 20 tun nákladu, takže jeho celková hmotnost mohla být cca 30 tun. S ohledem na „nepevnost“ stanovišť lokomotiv československé produkce by to stanoviště nedopadlo dobře, nicméně náklad jako takový by bez problémů unikl poškození. Lokomotiva by mu cestu „prostě vyrobila“.
Stejně jsem rád, že jsem to nezkusil. Váhu soupravy si už nepamatuji, ale někde kolem 1200-1300 t to mohlo být.