Dokument: Ministerstvo a Správa železnic reagují na výzvu k rychlému řešení stavu mostů přes Vltavu v Praze

Vizualizace Branického mostu po rozšíření. Foto: ČD CargoVizualizace Branického mostu po rozšíření. Foto: ČD Cargo

Práce na Branickém mostě mají proběhnout co nejrychleji.

63 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav Smír

Zdravím čtenáře. Chci jen dát najevo své obavy o most pod Vyšehradem. Bojíme se, že most brzy spadne, toto téma se již řeší téměř 10 let a projekce životnosti je do tohoto roku ! Nyní se zase sepisují petice, všechno se opět o roky zdrží … a výsledkem je risk s lidskými životy ! Nejsme Itálie

http­s://ww­w.pe­tice­.com/n­ovy_­zelez­nicni_­most_p­od_vy­sehra­dem

Vojtech

Jj když jsem v 2008 psal, ze VRT tunel Praha Beroun má být v trase Lahvak- Andel ( zde odbočka na starou trať) – Repy- Rudná-Beroun, tak si všichni tukali na čelo. Jo kdyby z toho část stala, bylo by po problémech

Nixon99

Jeden o koze a druhý o voze….. Výzva Stč. kraje a dalších je apelem na: (1) faktický stav výtoňského mostu, resp. na dotazy, jak dopravit cestující od západu do centra Prahy bez toho, že je nuceně vyklopím na Smíchově do celodenně přeplněného metra (Smíchov – Můstek je objemem cestujících jinde než Karlín – Černý Most) a tím jim například na Pankrác prodloužím cestu o půlhodiny); (2) fakt, co za této situace se souběhem stavu výtoňského mostu a výluky na mostě inteligence. Veřejnost a nákladní dopravci chtějí znát odpověď na tyto dvě věci. Namísto toho se v reakci dozvíme klasický český… Číst vice »

veli.k

To jsou kecy a alibismus. Že ty v roce 2021 schválila Centrální komise a od té doby jedou přípravy rychlostí blesku? Ale proč to Centrální komise schválila až v roce 2021, respektive proč jí to bylo předáno k rozhodnutí až v roce 2021? Však o tom problému se ví dlouhá léta.

Jirka P

Protože do té doby se myslelo, že se prostě na Branický most položí kolej, v relativně krátké výluce vloží výhybka a aktivuje zabzař a bude se jezdit.

Luboš Beneš

Cui bono? Zakázka za miliardy, tam bych hledal příčiny problémů..

LKB

Za me osobne ma zalezitost nekolik obtizi, kterym by melo byt venovano vice pozornosti ze strany MD: – Je stezejni sladit terminy obou investic tak, aby nebyly ani cast doby uzavreny oba mosty ve stejnou dobu. – „Vše se odehrává v co nejkratších termínech.“ Ve chvili, kdy se spatny stav mostu pod Vysehradem diskutuje jiz od roku 2003 a pravdepodobne se predtim diskutoval i v unitarnich CD pred 2003, prijde mi to nepravdive a melo by to vest k prenastaveni procesu. – V ramci tvorby rezervy zeleznicnich kapacit je vhodne stavet trikolejnou infrastrukturu misto dvojkolejne. To ale Branicky most nema,… Číst vice »

David 814-047

Sebekritika SŽ(DC) – to snad od pana manekýna nemůžete chcít. Rozesmálo mě, že rychlost opravy mostu Inteligence je 35 % kritéria hodnocení – když už jsme tady v takovém průseru, tak proč není 80 % ????

Jirka P

Technická: Na Branickém mostě místo na třetí kolej fakt není.

Jirka Z

Takže od roku 2003 se ví o špatném stavu mostu pod Vyšehradem, ví se, že bude třeba jeho zásadní rekonstrukce nebo výměna. A ví se, že to bude znamenat dlouhodobou výluku, kdy tudy nic neprojede a bude třeba zajistit náhradní trasu. Plánuje se přestavba Smíchovského nádraží a opět se ví, že je třeba dostatečně kapacitní náhradní trasa. Přesto práce na projektové dokumentaci na přidání druhé koleje na Mostu inteligence začaly až v roce 2020? Tady někdo dost výrazně zaspal. Za to opravdu nikdo nemůže? A není právě toto typické selhání, ze kterého by měla být vyvozena něčí osobní zodpovědnost?

Frantisek

Ono už je na pováženou, že jako hlavní argument pro dvě koleje na jižním železničním průtahu slouží hlavně dočasná náhradní trasa pro výluky na přetížené centrální trati.

Erik

Dobry korporatni kecy.. my nic, my hodni.. zadna sebereflexe, nic.. ale chapu, garnitura se v Praze meni, tak se nebudem strilet do vlastni nohy. Todle chce kompletni obmemu vedeni SZ.

Georg

lepe bych to nenapsal.

Tomáš M.

Asi spíš nenaspal, Braník z petky vyplodil z tebe zmetky

MilanSima

Takže už od roku 2003 se ví, že je most v háji, ale studie se udělá až cca o 10 let později a po dvaceti letech v podstatě stále nic? Bravo

Frantisek

Doprava přece probíhá hlavně po silnicích. Snad by to nechtěl někdo měnit… Zastavené vlaky nyní obecně trápí jen 17 % lidí, kteří chtějí něco někam přepravovat, přičemž jsou dlouho motivováni také přejít na silnice. Takže žel asi tak.

Petr

#mynic

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Chtělo by to změnu jako.
Něco jako na Hradě.

Anonym

Brzy bude, se Zemanem i Svoboda 🙂

David 814-047

Kéž by – jenomže kdy najít člověka, který zná SŽDC pěkně zevnitř, zároveň tu organizaci bytostně nenávidí a bude mít vždy 1000 % zastání u ministra a premiéra ……

Vojtech

Za 15 za den bych to na vedlejšak vzal

Mirek

Tady už pomůže jedině diktatura, která někomu nařídí, že od zítřka se začne stavět. V opačném případě se dalších několik let nebude dít nic a budou se jen konat konference, pořádat brífinky a most mezitím spadne. Ach jo.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Mě by úplně stačil někdo jako Mátl.

Y.K.

V diktatuře lze také nařídit, že rezavý most musí vydržet a kritiky a statiky pošleme na Sibiř, čímž se problém krásně vyřeší.

Pavel

SŽDC (SŽ) takhle pracuje. Nechává věci tzv vyhnít. V tomhle případě zkorodovat. 20 let klídek a teď spouští alarm. A to vydírání Prahy mostem inteligence. 😂 Borci.
Takhle se u nás pracuje. Údržba totiž nedostane dotace z EU. Nový most! Tak to je jiná.

Jiří Kocurek

Jakou údržbou se odstraňuje únava materiálu? V Kloknerově ústavu nejspíš potřebují poradit a ten pán ze Švajcu nejspíš taky.

Pavel

Stejný (silniční most) nad bývalým odjezdovým nádražím Vršovice byl opraven a může bez omezení fungovat dál. Bylo to ale v souvislosti s EU dotací při přeložce trati z Hostivaře do Vršovic.
A ano, kovová konstrukce mostu, pokud se neudržuje ( od roku 2003) ztrácí na pevnosti.
Takhle nechávají „unavit “ most v Ratajích nad Sázavou. Víc jak 30 let bez nátěru.

Werki

Pokud vím, tak most v Ratajích prošel v minulých letech kompletní rekonstrukcí. Upřímně srovnávat zatížení a tím pádem i únavu mostu po kterém projede pár at a autobusů za den s vytížením mostu pod Vyšehradem mě přijde minimálně úsměvné…

jonáš

Tak buď „stejný“, nebo silniční .. oboje najednou neni možné.

M19

Odborníci z Kloknerova ústavu tvrdili, že Líšeňský most jest neopravitelný. A ejhle opravuje se. Takže zřejmě někdy potřebují poradit.

Y.K.

To bude tím, že to záleží na kritériích. Skoro všechno se dá opravit, ale někdy to stojí jako nové dílo, někdy i více, někdy to neposkytne dost životnosti. Pak také záleží kam psadíte hranici termínu oprava.

Y.K.

I úvana materiálu se dá odstranit, když už jsme u toho. Prostě se přenýtuje nový příčník nebo jiný provek za ten s trhlinou. Nicméně teď už je pozdě a zbytečné do toho investovat.

Každopádně většina zpráv hovoří zejména o „pokočilé korozi“, což je „tak trochu“ problém s údržbou.

Blabolite místo abyste jednali

Neblabolejte ale jednejte! Neonezujte Vyšehradky most a opravu připravte tak aby běžela vedle mostu a pak byla jen max. týden výluka na presunui konstrukce!

Branický most neomezujte a přidejte urychleně druhou kolej a pak ho opravujte za provozu

Grossák

A honem rychle mi postavte barák, abych bydlel. Základy můžete dodělat pak. Tak nějak?

Jiří Kocurek

A kdyby byl ministr co k čemu, tak materiál nakoupí do zásoby v OBI, nebo v Hornbachu. Prostě chce materiál na vyšehradský most, oni už budou vědět.

Alibaba

A třetí kolej se zastávkou se bude stavět kdy?

Bram

Doufám, že nikdy.

Alibaba

Ale to snad nechce ani „Praha“?

Georg

jsem rad, ze i restaurace oaza zaslala sve stanovisko k teto komplikovane otazce.

Tazatel

Pokud máte na mysli smíchovskou nádražní, tak ta již neexistuje

kodl

Normalni kocourkov to SZ.

Radim

Nejlepší je to, že prý SŽ upozorňuje na špatný stav mostu od roku 2003, ale studie na nový proběhla až v letech 2011-2015. A těch 8 let před tím na to kašlali. Kdyby se ta studie udělala rovnou, mohlo se to rovnou schválit a pokračovat v přípravách. Těžko říct, jestli by nový most už stál a nebo by se těch 8 let stejně s někým hádali a byli bychom tam kde dnes, ale stejně, 8 let je 8 let

kolemjdoucí

Jasně, máte pravdu a potvrzuji to, zvláště když převzali v roce 2003 odpovědnost za nejhustší síť železnic v Evropě a předtím tato společnost neexistovala. Jaktože kruci nedokázali inventuru majetku udělat za tři dny, seznámit se se všemi problémy za týden, přepsat pracovní smlouvy tisíců zaměstnanců za další dva dny a pak rovnou skočit na most bez ohledu na další problémy v celé zemi, protože manažeři měli hned vědět, co ne důležité a co ne……. Plus vstřícné politické kruhy, plus častá výměna v řadách vedení, plus ……. Do očí bijící neschopnost. A ostatní jsou také neschopní. Proč posuzovat složitě studii, když… Číst vice »

B.W.B.

To byli najednou úplně jiní lidé, co se o ty koleje a stavby začali starat?
Jestli teda SŽ(DC) vznikla z ničeho, náhle, tak jsem asi opět něco nepochopil:-)

Granja

To, že si město pozvalo zahraničního experta a toho zaplatila SŽ a nikoli město, znamená, že SŽ má stoprocentní jistotu, že ten most musí pro havarijní stav urychleně pryč, byť by přijela celá horda zahraničních expertů pozvaných kýmkoliv, včetně památkářů.

Martin

Mohlo by, k udržení provozu na Smíchovském mostě (samozřejmě s potřebnými omezeními), být použito PIŽMO? Samozřejmě je tento dotaz myšlen jako dočasné řešení pro definitivní rozhodnutí, jak stav mostu vyřešit.

Jiří Kocurek

Definitivní rozhodnutí je jasné: Nová mostní konstrukce.

David (Komi)

Neřekl bych. Ano. Je pravda, že se už rozhodlo. Na druhou stranu, stavět se ještě nezačalo. A dokud se nestaví, je možné ledacos. I změnit to vaše „definitivní rozhodnutí“.

Jiří Kocurek

Neustálými změnami rozhodnutí se ten most neopraví. Tak směle vykročte dopředu s dalším návrhem jak začít znovu od nuly a pak se divte, že most není opravený, když se pořád začíná znova s další variantou.
Tímto způsobem mimo jiné dosáhnete toho, že budu mít pravdu, protože jiná možnost než nový most nezbyde. Ona ostatně není ani dnes, jen několik lidí stále věří tomu, že únavové trhliny stačí natřít.

P_V

Jde o to, že nový most vyžaduje stavební úpravy podpěr a předmostí. Zatímco ŹM16 by se mohlo smontovat ve velmi krátké době, a vydržet libovolně dlouho, než utichnou spory ohledně starého mostu. Starý most může mezitím ležet na náplavce a čekat (na opravu, na rozpad…)

Dokonce by se ten rámusák mohl stát památeční, pokud tam vydrží aspoň 50 let 😀

Jiří Kocurek

Památkově chráněné provizorium? Za Prahu světovější! 😀

Alibaba

Provizorium a památkově chránit může jen opravdový ignorant co neposlouchá mostní odborníky. U těchto provizorií je problém s životností ještě větší než s normálně navrženým mostem. A nepořádek se v nich taky drží velice dobře.

jonáš

Máte ve skladu provizorium na dvě koleje 3×70 metrů? A jak dlouho ho tam budete za totální výluky montovat?

Alibaba

Tak ono by se asi něco našlo, ale ta rychlost montáže už nebude nijak závratná, jak píšete.

Jarda Š.

Navíc provizorium by jen podstatně prodloužilo celkovou dobu úplné výluky. Prostorové podmínky neumožňují vybudovat provizorium a vedle stavět nový most.

Hayaka

kvalitní korporátní alibistický damage control – „fšecko jsme udělali dobře, co si vůbec stěžujete“

SaulGoodman

Tak ono co tam můžou psát. Ano, historicky v měřítku desítek let se to zanedbalo, nicméně v posledních letech se to za mě SŽ řešit snaží, u Vyšehradského mostu je zcela patrné, že zdržení plyne ze snahy zachovat neopravitelnou konstrukci. SŽ se to může pokusit protlačit „natvrdo“ bez nějakého aspoň většinového konsensu, ale šance, že by se to tím reálně urychlilo, je mizivá. Efekt by to mělo spíš opačný…

Jiří Kocurek

Jaká je pravděpodobnost že ve spolku odpůrců jakékoliv změny bude:
a) vystudovaný statik
b) vystudovaný politolog

a kdo z nich si lépe popovídá s politikem a má lepší možnosti jak vést kampaň za dalšího a dalšího zahraničního experta, aby tu věc posoudil. Kterému ale následně nebude věřit a bude požadovat dalšího zahraničního experta, jako by tam předtím žádný nebyl.

peter

Takmer ste sa trafil. Pan, co inicoval peticiu za zachovanie mostu je vystudovany lesnik a je sucasne poslancom za najaku prazsku mestsku cast.

Kování

Tak ono to tak prostě je, že většina zdržení plyne z řad politiků všech stran. A pak se to následovně jen hodí na SŽ či jiný státní podnik. Jejichž vedení tak jakotak zase dosazují politici.

VTT

Tak speciálně Scheinherr se tady vybarvil, když populisticky nadbíhá křiklounům, co nejsou ochotni brát v potaz nic jiného, než „jak se zničí pohled, na který jsme zvyklí“.
A Kupku taky nechápu – místo, co by se nějak staral o dopravu, což by tomto případě znamenalo Scheinherra poslat k šípku – stejně je to politická mrtvola – tak se k tomu ještě připojuje.

Paolo

Skvele napsano. Palec nahoru!