Dokument: Exministr dopravy Karel Havlíček sepsal svému nástupci předávací zprávu o stavu resortu

Karel Havlíček při otevření nového úseku D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Foto: MDKarel Havlíček při otevření nového úseku D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Foto: MD

Podle Havlíčka je nutné udržet vysoký objem peněz do rozpočtu SFDI.

72 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Tak Kupka slibuje 200 km nových dálnic, tak to mu stačí dostavět to, co je rozestavěné, a má téměř splněno (chybí 6 km) 🙂

PetrM

VRT dokončená v 2050 😀 😀 tím se jako chlubí?

tarten

To není chlubení ale plán. Rychleji to těžko někdo zaplatí, jinak by to mohlo jistě být dřív.

Jiří 3

On tu je někdo, kdo věří, že trať 331 se elektrizují?

Pája

Kdyby jen elektrizuje. Ona je slíbená do Zlína dvojkolejka s rychlostí 100 km/h, nové nádraží ve Zlíně a je toho víc. Taky mohli slíbit i tu dostavbu. Vyšlo by to nastejno, ale slib by udělal větší radost 😀.

tarten

Pokud to místní nedovolí, nebude to samozřejmě nikdy.

Opatrný optimista

Já se jen modlím, aby se dál minimálně pokračovalo v přípravě staveb jako dosud. Ne, že teď se postaví z toho co nám tu zanechala minulá vláda a po nás zase 4 km nových dálnic a nějaké nejnutnější opravy na železnici. Stačil jeden Bárta a půl dekády byla infrastruktura v nové stopě jako jednorožec.

Tomáš679.2

Uvidíme jak jim půjde D 35

Joker

Dobrá poznámka ohledně Víta Bárty. Obecně jakékoliv, tzv. protikorupční strany, prosazují zákony a opatření, jejichž důsledkem je to, že tady nikdo nepostaví ani plot. VV v rezortu dopravy znamená 10 let vývoje infrastruktury pryč. Horší by byli snad už jen zelení, to by byla katastrofa

Jonáš

O nákladní dopravě po dráze opět ani slovo, převedení kamionové dopravy taky nic, zafinancování vleček státem taky nic, obnovení nakládkových a vykládkovych kolejí taky nic, takže opět převedení nákladní dopravy na dráhu se neuvažuje, o tom neuvažuje žádná vláda už 30 let.

Tomáš679.2

To by pak byly nově stavěné dálnice k ničemu a na mýtě by se vybralo méně : – )

Air Traveller

a co tam má o převedení kamionu na koleje psát? že je to jen vlhký sen šotoušů, který je za současného stavu infrastruktury nerealizovatelný příštích 100 let? .)

Jonáš

Bohužel vlhký sen nejen šotoušů, ale i lidí co bydlí u silnic a díky kamionům mají v prdeli baráky, popraskaný zdi, smrad, kravál atd. Vlhký sen je to i politiků ovšem ty o převedení zboží na železnici nechtějí ani slyšel, protože silniční lobby, jen o tom melou veřejnosti mažou med kolem huby jen aby jí umlčeli že se v uvozovkách jakoby něco pro tu nákladní dopravu dělá. Další věc je ta že za současného stavu železniční infrastruktury nerealizovatelný co 100 let ale 1000 let. Zmizelo obrovský množství vleček, manipulačních kolejí, nakládacích ramp, skladů, nákladních pokladen, tranzitérů, vedoucích posunu, vozmistrů už… Číst vice »

Air Traveller

No, sice bych souhlasil, ze VRT se u nas precenuje (ono by svym zpusobem stacilo mit 200 mezi prahou a ostavou a brnem … a udelalo by to podobnou pisnicku), nicmene … jejimexostence vyrazne ovlivni (pozitivne) zivot spouste lidi. zcela to zmeni ekonomiku rady oblasti.

Karl vB.

V rámci vnitra nejde ani tak o rychlost, zda 350, nebo jen 200, ale je to bráno jako posílení kapacity trati. Klasické tratě z dob monarchie jsou už ve městech obestavěny a není tam místo na další dvě koleje. tak se rovnou postaví nová trať jinudy a po přechodu rychlých vlaků na VRT zbude na klasice větší kapacita pro nákladní vlaky.

Tomáš679.2

Hezky napsáno.

Pavel Skládaný

Tehle „vlhký sen šotoušů“ se jmenuje Bílá kniha o dopravě EU (2011), resp. aktualizovaným dokumentem je Green Deal. Ten předpokládá, že se do roku 2030 převede 30 % objemu silniční nákladní dopravy na koleje. Okolní země (Rakousko, Německo…) jedou dle tohoto scénáře velmi intenzivně a chystají k tomu infrastrukturu. Že to u nás někdo nazývá vlhkým snem a sám ministr dopravy o tom neztratí slovo, bohužel svědčí o stavu české (nejen dopravní) politiky.

Jonáš

Tyhle kecy o 30 procentech objemu silniční dopravy převézt na železnici už známe, ovšem jsou to zase jenom výkřiky do tmy. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/219562248410038/

Pavel Skládaný

Ale pan ředitel Sosna říkal, že na to máme!

Pája

Myslím, že každý z nás si našel něco, co sice Havlíček důležitě předává, ale radši by to zmiňovat neměl. Některé připravované projekty už dávno měly sloužit, jinde to má k optimálnímu stavu daleko. Na druhou stranu se trochu bojím toho, co bude teď. Které stavby opět odsunou, nebo „optimalizují“ teď raději nechci vědět.

Kluk z Pankráce

Osobně by mi stačily od nového ministra tři klíčové věci: rozběhnout VRT a pokročit s okruhem + D35. Tak snad v roce 25 nebudu zklamán.

Svojsin

Já bych přidal 3 pruhy na D1 alespoň Rosice – Holubice

zd.kusak

přidal bych přání dokončení D1 kolem Přerova, aby úsek nepotkal osud D49

Air Traveller

Okruh kolem Prahy nemá s MD nic společného. Jedná se o stavební akci Prahy.

Saljack

Samozřejmě, že Pražský okruh D0 (pro vás okruh kolem Prahy) je v gesci MD a ŘSD, jako všechny dálnice.

Tomáš679.2

Tak s tou D 35 nevím to je ještě na dlouho. Vždyť se ani neví, kudy úsek Úlibice -Turnov povede a mám pocit, že nejsou ani vykoupené pozemky atd.
“ Poslední úsek je samotný obchvat Úlibic a dálniční mimoúrovňová křižovatka se silnicí první třídy do Nové Paky. Zde však výkup pozemků ještě nezačal. “
https://hradecka.drbna.cz/zpravy/11174-dalnice-d35-mezi-sadovou-a-horicemi-ziskala-stavebni-povoleni-prace-zacnou-v-pristim-roce.html

Avlaky

Až se studentům vezmou dotace tak o dost zbyde cestujících a přibyde pár procent aut…

Výkolejka

Ono tak nakonec s tím rušením slevy na cestování nebude tak horké …

Dominik

Na druhou stranu 75% bez omezení, je prostě populistický blábol (který je neudržitelný), a přeci sami studenti se z velké části na počátku dušovali, že takové slevy nepotřebují.
Takže zas tak velkého úbytku bych se nebál, ideální by byl asi stav 50 – 60% sleva na cesty do/z školy, na ostatní cesty max 30% (aby se tedy neřeklo).
Případě potřeby by se větší sleva řešila individuální formou.

Tomariero

Za mne (2006-2010) bylo 25% (15-26) na cestu do a ze školy a platilo to jen ve všední dny (žlutá kartička cca 10 korun na rok a potvrzení od školy) případně každý den (oranžová kartička -cca 30 korun na rok a potvrzení z intru/koleje). Do 15 let byla sleva 50% a pokud někdo jezdil i na základku vlakem/ linkáčem tak byla sleva 62.5%. ZTP 75%, ZTP/P 75% a průvodce zdarma (to platí stále). Důchodci dle daného dopravce)

Martin Hroch

Hlavně ať se tenhle systém zase nevarátí 😀 Ani nevíte jak otravné to bylo. Když pominu, že ke konci už to stálo přes 70 Kč (10Kč kartička, 60 Kč razítko a fólie). Tak to nechutně zdržovalo odbavení. Než si řidič ráčil důkladně prohlédnou všechny průkazky. Nedej bože aby nějaký ten malý školák zapoměl kartičku doma. To hned bylo nadávek jak jí má mít a někteří řidiči s přímo radostí mu napálili plné jízdé. Tohle byl systém co byl totálně k prdu. Jako by nestačilo, že má člověk třeba ISIC, ještě si musel zařizovat pitomou kartičku protože evidentně mezinárodní průkaz studenta… Číst vice »

Tomariero

K tomu plnému jízdnému, nic jiného řidiči nezbyde pokud by jel revizor tak má pokutu jak řidič tak cestující.

Martin Hroch

Ano bohužel ano. Což je na tom to nejhorší.
Dneska je to dané v zákoně věkem a není potřeba žádná kartička. Když už něco někdo chce tak se vytáhne cokoliv kde je fotka a hotovo. A děti na základce se většinou neřeší vůbec bohudík.
Takže doufám, že se ten s prominutím pitomý systém nikdy nevrátí, aby se člověk musel prokazovat, že je opravdu student. Ono to asi dřív u dětí co evidentně jsou z prvního stupně nebylo dostatečně jasné. 😀

Frantík

Stejně když jedete v neděli odpoledne, tak je to v podstatě taky cesta do školy…

Dominik

Co je na tom špatně, když řidič požaduje průkazku, jako potvrzení slevy?

Martin Hroch

To, že existovala je jenda jediná správná. To, že si jí vždy musel prohlídnout z obou stran. To, že mu to trvalo jak … no však víme jak dlouho. To, že se musela každý rok obnovovat a znova za ní platit (když byl člověk šikovný bohudík nemusel mít novou fotku). To, že když člověk jel první den do školy tak pěkně platil plné jízdné protože jí ještě neměl potvrzenou. A to, že nechápu proč by dítě co jede na základní školu, kde je povinná docházka, mělo ukazovat nějakou průkazku. Jako by si mohlo vybrat, že studentem nebude a tak nárok… Číst vice »

Dominik

A vy tomu řidiči pak nahradíte ty prémie, protože stačí nějaká kontrola a ta přijde na to, že nevyžadoval potvrzení nároku na slevy?
Jasně žáka nižšího stupně ZŠ, ještě lze poznat, ale na druhém stupni, je tomu třeba 13, ale vypadá starší.

Martin Hroch

Evidentně jste nic nepochopil. No nic končím se snahou.

Dominik

Za mě to byla žlutá kartička ZŠ, oranžová s vymezenou platností (po – pa/celý týden) SŠ.
Důchodcům bych klidně slevu nechal, max trochu snížit, oni už do státního rozpočtu dovedli peníze.

V. K.

Neexistence VRT Praha – Plzeň – Mnichov mi přijde škoda. Alespoň 250 km/h a smíšený provoz by to určitě sneslo.

Jan Hašek

Bude smíšený provoz vlaky+srnky s V=80km/H Domazlice-státní hranice

Václav

IV. koridor nebude hotový dokud se nevyřeší úsek Nemanice Ševětín. Nejlépe tunelem. A to v roce 2023 rozhodně nebude. A to nemluvím o pokračování do Rakouska.

Tomariero

2023 je aktuální plán na zahájení stavby těch tunelů.

hoholu

ani slovo o ŽU Brno? hmm, že by jim přeci jen došlo že to není dobrej nápad?

Karl vB.

Teď se dělají Pardubice a pak nastupuje Česká Třebová a to bude jistě přes konec tohoto volebního období. Do té doby, než bude ČT hotová by se mohla dát do figury představa, co všechno se vlastně od Brna chce a jak to zařídit.
Pochybuju, že by přestavba ŽU Brno dle stávající dokumentace byla ve stále sílící zelené optice EU vůbec průchodná.

hoholu

rozepíšete se prosím o neprůchodnosti přes zelenou optiku Eu?
a co vlastně Ostrava? ta má začít 2025?

Karl vB.

Tak dobře, bylo to myšleno takto: Je známou věcí, že dosavadní dokumentace k rekonstrukci ŽU Brno neakcentovala požadavky nákladních železničních dopravců, naopak propustnost uzlem pro nákladní vlaky proti současnému stavu zhoršovala. Pokud by někdo přece jen rozhodl rekonstrukci ŽU Brno podle této nevyhovující dokumentace provádět, mohli by se potenciální postižení nákladní železniční dopravci rozhodnutí napadnout a argumentovat nevytvořením podmínek pro realizaci požadavků EU na přesun části nákladní dopravy ze silnice na koleje (Green Deal). Předpokládám ale, že Žesnad je pro MD renomovaný a vysoce kvalifikovaný partner, se kterým bude vhodné dosáhnout konsensuálního řešení. O rekonstrukci ŽU Ostrava jsem se nezmiňoval,… Číst vice »

hoholu

děkuji

tarten

Samozřejmě. O ŽU Brno nemá smysl cokoli slibovat, to se táhne už 100 let.

Tomáš679.2

Chybí mi tam pro nového ministra informace o tom, že most v Lužci byla zbytečná investice a že je možné ho klidně odstranit.

Jakub

O tom se radši nemluví. Naštěstí zoufalci z ŘVC nedostávají moc peněz. Každopádně škoda i těch co dostali.

Dominik

To ať si kdyžtak vyřídí s krajem, protože to byl objednavatel dopravy, a ten požadoval zachování osobní dopravy (a nepřicházelo v úvahu zkrácení před most).
Bylo to sice za jiného zastupitelstva, ale usnesení by měla mít nějakou kontinuitu, a jestliže je jasné, že to bude mít vliv i na další zastupitelstva, tak by i tato měla být určitou měrou vázána. Tzn. by tuto investici, která se ukázala jako zbytečná, měl zaplatit ten kdo trval na osobní železniční dopravě, tedy kraj.

Jakub

A zeptám se, proč nepřícházelo zkrácení před most?

Jakub

*v úvahu

Tomáš679.2

Tady je snad nějaký mínusovací bot protože tohle jinak vysvětlit nelze : -(

tarten

Souhlasím, mínusy na tohle serveru nedávají žádný smysl. Ne že by na jiném dávaly.

Dominik

Kvůli poloze nádraží.

Jakub

Přesun „nádraží“ v Lužci by vyšel podstatně levněji než nový zvedací most. A to nemluvím o následné údržbě hydraulických zařízení.

Tomáš679.2

Asi ano. Na něčem trvat a pak vlastně zjistit, že vynaložené prostředky byly využity zbytečně je trestuhodné. Na druhou stranu si říkám proč třeba ministerstvo nemůže přikázat využívání. Případně toto mělo být ošetřeno nějakým závazkem před započetím stavby
Tady o tom reportáž:
https://www.youtube.com/watch?v=sccXTM8LuMs

Dominik

Ale přesně o tom mluvím, buďto závazek, že po x let bude doprava objednávaná nebo si objednavatel danou investici zaplatí.

Jirka

Polom – Suchdol nad Odrou není modernizovaný? No to jsou mi novinky. Co já vím tak je stejně modernizovaný jako zbytek koridoru od Přerova po Svinov doděláno 2002, kromě Hranic na Moravě.

PepaM

V mapě Správy železnic, stavba T-03 Polom – Suchdol n. Odrou. BC:

„Předmětem stavby je rekonstrukce 8,6 km trati v rozsahu železničního svršku a spodku,úpravami dále projdou přejezdy, vybrané mosty a propustky, zabezpečovací zařízení a trakční vedení. Součástí stavby bude rovněž zřízení nové trvalé odbočky Vražné, která rozdělí stávající mezistaniční úsek.“

Jde tedy o úpravy pro zvýšení kapacity v rámci Blending Call, podobně jako Petrovice – Dětmarovice nebo Poříčany – Velim.

***** Petr

Krásné chvalozpěvy. Celé jsem to nepřečetl ale autorovy článku obdiv za to že to dal.

mlokXCM

Je lepší to nečíst, ale jít komentovat 😀

Zbyněk

Cit: „Byla dokončena modernizace trati Beroun – Králův Dvůr. Proběhla obnova kolejiště, postavily se nový podchod, nástupiště a přístřešky.
Opravena byla i stanice Beroun. Přístup na nástupiště pro imobilní cestující zajišťují výtahy.“

Čti: sice jsme postavili nový podchod se zbrusu novými výtahy na nástupiště, ale vejde se do nich leda tak ten vozíčkář bez doprovodu. Mamina s kočárkem a dvěma ratolestmi se vejde stylem sardinka nalepená na stěnu, cyklisté mají smůlu úplně, hybaj s naloženým kolem na schody. Než vyneseš kolo i dětem vlak už je pryč.

Dál jsem neměl sílu číst.

Rossec

Já bych k tomu dodal: a starý nákladní podchod jsme zalili betonem a termín dokončení jsme několikrát posunuli, protože jsme se nemohli dohodnout s majitelem vlečky v Králováku.

Hexer

Fakt je, že za již odstoupené vlády, se se stavbami důležité infrastruktury opravdu pohnulo. Ale stále je co zlepšovat. Ať se to daří i novému ministrovi a ať hodně staví.

Původní Pražák

Asi by bylo divné, kdyby za 8 let neudělali vůbec nic.

Tom

Takových už tam bylo !

mlokXCM

Třeba Pirátům v Praze se to skoro, byť za poloviční dobu, skoro povedlo.

Růža

Už mám tupej krumpáč, howgh. Váš Super Mário Karel.