Autobusy Doprava ve městě Metro Tramvaje

Do Prahy se vrací možnost nástupu prvními dveřmi a uvolňují se přední sedadla

MHD v Praze. Ilustrační foto: DPP
MHD v Praze. Ilustrační foto: DPP
Z původních opatření zůstává v pražské MHD povinnost nosit respirátor a centrální otevírání dveří řidičem.

Organizátor pražské dopravy ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a ostatní dopravci na území hlavního města a v jeho okolí zruší od pondělí některá omezení v odbavování cestujících na autobusových a tramvajových spojích. Cestující budou moci do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolní se pro ně doposud zablokované přední řady sedadel na městských i příměstských linkách.

Kromě toho DPP na tramvajových linkách obnoví zastávky na znamení, dojde tak k opětovnému sjednocení režimu zastávek na znamení na autobusových i tramvajových linkách. Autobusy a tramvaje na nich budou zastavovat při přítomnosti cestujících na zastávce.

„V souvislosti s obnovením možnosti nástupu a výstupu předními dveřmi v tramvajích a městských autobusech připomínáme nutnost zajištění volného prostoru vedle kabiny řidiče, a to zejména s ohledem na bezpečnost provozu a dostatečný výhled řidiče vpravo od vozidla,“ uvedl DPP.

Z původních mimořádných opatření souvisejících s nákazou covid-19 tak zůstává v platnosti zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče na městských autobusových linkách a povinnost cestujících mít během celého pobytu ve všech prostorách MHD zakrytý nos i ústa respirátorem nebo nanorouškou. Zůstává rovněž zachován režim centrálního otevírání dveří řidičem autobusu či tramvaje a strojvedoucím metra.

50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miky

Ó buď blahoslaven Respirátor virů a plísní plný, jenž nechrání mne, zato dusí tebe!
Ó dejž nám posvátný Respirátore falešný pocit jistoty a ujisti mocné tohoto světa, že budeme mlčky poslušni rozkazů jejich až do skonu našeho!
Ó přijď Vakcíno zázračná a uveď nás do života otrockého!

Jan

Jestli máte respirátor plný plísně tak doporučuji koupit nový a nepoužívat měsíc starý který necháváte na vlhkém místě. Prokazatelně chrání všechny snížením přenosu respiračních onemocnění, což se ostatně projevilo absencí chřipkové epidemie tento rok. V Asii je to běžná ohleduplnost nosit roušku, když už chodím mezi lidi, u nás se to bere jako nějaké omezování svobody.

PetrN

Úžasné, jak se často někdo ohání ohleduplnost asiatu co se nemoci týče.. Ale nebýt to s prominutím prasata, tak se žádný covid nikdy nerozsiril :-).. Tím nic proti respirstory v MHD, ale mít asiaty jako vzor v tomhle je směšné 🙂 Respirstory tam nikdo nikdy před pandemii nenosí, maximálně roušky, které byly de facto k ničemu.

Leinad

Roušky zpomalí šíření, pokud nakažení chodí mezi ostatní. (A u nemoci s dlouhou inkubační dobou to ani nemusí být prasátka co porušují karanténu nebo se pokouší něco přechodit)

Covid19 hodně pomohlo ne Asijská mentalita, ale Čínská totalitní politika – umlčování lékařů kteří něco tušili, Wen-Liang a další.

Miky

Respirátorů nenosím, Jene, a ani jiné magické amulety proti kóvidu nepoužívám. Ale jsem tolerantní a vyznavače tohoto kultu smrti pokud možno respektuji.

idk123

Chřipková epidemie nebyla, protože covid vyhrál ty chytráku

Jaaa

Ajaj, další lidový epidemiolog a virolog s VŠŽ. Covid zasáhl a nakazil celou populaci, že všude vytlačil chřipku?

Ne pane.

Petr62

Já zase nechápu, proč se ve větraných prostředcích MHD neuplatní stejné pravidlo jako venku – když je v MHD jen pár lidí, tak bez náhubků. nejsme přece jako ti, co to u nás roznášeli!

Tomáš V.

What? Kdo jsou my? A kdo jsou ti, co to u nas roznaseli?

Prazak

Další, co nechápe, jaký je rozdíl mezi uzavřeným prostorem a otevřeným prostranstvím. Podej si ruku s Hamáčkem a Blatným.

idk123

Nejlogičtější by bylo to konečně převést do formy doporučení. Ale to naší úžasnou vládu jen tak nenapadne.

Jaaa

Do formy doporučení? Aby si lidé jako vy mysleli, že jsou chytřejší než univerzitní profesoři?

Díky, ale fakt ne.

MHD

Stále nechápu, proč toto omezení bylo praktikováno v tramvajích, které mají uzavřenou kabinu.
Autobusy jí zcela uzavřenou nemají, tak je toto pravidlo pochopitelné. U tramvají s otevřenou kabinou bych to také pochopil.

Prazak

Autobusák zase nemusí chodit tak často přehazovat výhybku.

Bjorn

Kromě víše zmíněných výhybek bych poukázal ještě na jednotnost omezení. Když uzavření prvních dveří, tak všech a všude, jinak by to byl jen zmatek. Ty a zřejmě každý, kdo čte tyhle stránky rozumí tomu, co je uzavřená a co otevřená kabina a pozná rozdíl mezi autobusem a tramvají, jenže spoustě cestujících by to dělalo značný problém. Učit lidi, že v autobuech nastupují prvními dveřmi jen na regio linkách a jen na území mimo Prahy, v Praze pak už jenom druhé a další dveře a stejně tak na všech městských linkách… Nebo že v tramvaji se první dveře otevřou jenom ve… Číst vice »

Jan

No jo, ale kromě těch dvěří jednotná omezení nejsou. Tramvaje zastavují a otevírají všude bez tlačítek kdežto u autobosů si musím mačkat zastávky na znamení a někdy i bez znamení.

Xyz

logiku v tom nehladajte, T3 s kabinou, zakazane dvere

autobusy bez uzavretej kabiny – vodic veselo bez masky/respiratora

Frantík

První dveře byly zavřené všude, jenom u 14/15 T jsou zavřené i dnes.

Pavla

Upozorňuji na chybu v článku – v tramvaji je nutné zmáčknout nikoliv signalizaci k řidiči (respektive tlačítko s nápisem znamení řidiči), ale tlačítko dveří. Za použití tlačítka znamení k řidiči jsem dostala ošklivě vyhubováno.

Jan Sůra

Z tiskové zprávy DPP: Pro výstup je potřebné včas zmáčknout tlačítko STOP (u autobusů), resp. signalizaci k řidiči (u tramvají), a to po odjezdu z předchozí zastávky.

Prazak

Takhle to vypadá, když za firmy místo odborníků mluví tiskoví mluvčí.

Tonda Sehnal

Dnes jsem od Pistoriusové četl, že se u nás jezdí 200 😃😃🤦🖕

bohyn

Vsak ano, v Ejpovickem tunelu, jednim smerem 😀

Leinad

Fakt, je tam aktivní ETCS?

Juraj

Pavla má každopádne pravdu v tom, že toto je nesprávna informácia. U tramvají je skutočne správny postup tlačítko dverí.

Jan

To je totiž chyba, že se u tlačítka používá staré názvosloví a přitom se zavedly zastávky za znamení a normální tlačítka pro otevírání dveří které zároveň slouží jako poptávka k zastavení. A nikdo to nehce změnit aby to dávalo smysl.

mauriicio

To nevadí, U nás jeden autobusák nadával, že si [cestující] nemávl na zastavení. Přitom všechny materiály města mluví o tom, že na zastávce na znamení není třeba mávat, stačí v prostoru zastávky na viditelném místě.
Prostě Vaś seřval za to že dodržujete předpisy, nic nového 😐

AirFanda

Kdyby raději místo těchto hloupostí opět zavedli standardní jízdní řády. Půlka škol již bude otevřená a jsou stále prázdninové řády.

Radek

Jen poznámka, u tramvají se nemačká signalizace k řidiči, ale tlačítko dvěří, i DPP v tom má evidentně bordel.

Jan Sůra

Tisková zpráva DPP: Pro výstup je potřebné včas zmáčknout tlačítko STOP (u autobusů), resp. signalizaci k řidiči (u tramvají), a to po odjezdu z předchozí zastávky.

Radek

Však píšu, že v tom má bordel DPP.

Xyz

a nie je to jedno, co vlastne znamena jedno stlacenie znamenia? dve su myslim kocik, jedno by som logicky cakal zastavku na znamenie

clovek aby sa v tom vyznal ked v kazdom dopravnom protriedku ma DPP iny rezim, ci uz ide o metro, busy alebo elektricky

Jan

Souhlasím, určitě to chce sjednotit.

Kamui

Nesmyslné opatření ohledně otevírání všech dveří. Díky tomu byla celou zimu ve vozech zima, protože vytopit něco takového není možné.

Roman Soudný

Příště si oblečte bundu. Hodí se i venku.

John Inkognito

Bylo by efektivnější dát ke každým dveřím dávkovač na dezinfekci. A pravidelně je doplňovat…

Prazak

Ale jo, až vypukne epidemie žloutenky, tak se to bude hodit. Pro prevenci k covidu to má ale význam minimální, na zdraví působí ty chemické sajrajty více škody než užitku.

Pezos

Právě že ani ne. Už více studií ukázalo, že přenos přes povrchy je oproti přenosu kapénkami zanedbatelný. Někteří výzkumníci dokonce tvrdí, že opakované dezinfikování všeho možného je jen „hygienický cirkus“, aby občané viděli, že se něco dělá.

Oproti tomu větrání je doporučeno, protože se „naředí“ vzduch s potenciálně infekčními kapénkami.

Prazak

V půlce května a na začátku léta dobrá poznámka. V srpnu se dá vytopit leda metro.

Xyz

praveze naopak, toto by mal by celorocny standard miesto debility nutit ludi mackat tlacidlo aby sa otvorili dvere, cudzinci co sem pridu sa nad tym len pozastavuju ked nestihnu vystupit kvoli neotvorenym dveram a zvezu sa o zastavku dalej

morpheusdom

No já neví, trochu sem tu cudzinu procestoval a zrovna si nedokážu vybavit místo kde by se nějaké tlacidlo, nebo v metru třeba i páčka nepoužívala. Snad jen Srí Lanka, ale tam se dveře pro jistotu nezavírají vůbec.

Xyz

nevidel som to teda v ziadnom metre nikde na svete, ze by clovek musel stlacat tlacidlo aby sa mu otvorili dvere, ci uz Singapur, hongkong, Shanghai, Beijing alebo Dilli

A. Mikulka

Neplácej nesmysly, cizinci to znají od sebe už dávno. To akorát u vás v Hornej Marikovej nemusíte mačkat tlačítko u Karosy C 734, protože vám laskavý pan řidič otevře.

Vnější pozorovatel

Jo tohle opatření byla taky pěkna kravina

Lektor

Nejen tohle.

John Inkognito

Bylo by efektivnější dát ke každým dveřím dávkovač na dezinfekci. A pravidelně je doplňovat…

Miky

Spíš dávkovač selského rozumu.

Jaaaa

Jejda, lidoví epidemiologové z VŠŽ mají slet?

Miky

Ne, ti se kumulují v MeSES a padají iniciativně jako SNÍH.

Jaaa

Jj, pan s VŠŽ si myslí, že je chytřejší než univerzitní profesoři. To bude mindrák.