egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Do Prahy přiletí poprvé Air Asia X, přiveze české občany z Thajska

Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus
Airbus A330neo pro AirAsia. Foto: Airbus

V neděli a úterý do Prahy poprvé přiletí letadlo společnosti Air Asia X. Aerolinka, která měla podle premiéra Andreje Babiše už od října létat na pravidelné lince, se na Ruzyni objeví výjimečně: přiveze dvakrát české občany vracející se z Thajska.

Chystaný přílet do Prahy potvrdila mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Přesnější časy letů ještě nejsou k dispozici a letiště je ani nechce zveřejnit kvůli tomu, aby se letečtí fanoušci nehromadili na tradičních místech k pozorování a fotografování letadel. Zatím není jasné, zda přiletí se starším letounem Airbus A330-300 nebo novou generací letadel A330-900.

Air Asia X měly létat do Prahy podle původního prohlášení premiéra Andreje Babiše od konce října loňského roku, společnost ani před vypuknutím současné pandemie otevření nové linky neoznámila. Pouze opakovaně uvedla, že Praha je na seznamu destinací, kam chtějí létat.

Speciální lety z Thajska oznámil včera ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Na palubě by mělo být i osm tun ochranných rukavic a rychlotestů od malajského výrobce, které sehnala česká ambasáda v Kuala Lumpur.

Do Prahy má odletět i další evakuační let. Z Kanady dopraví české občany letoun Boeing 737-800 společnosti Smartwings. Poletí z Montrealu.

50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ota

Dle ranních zpráv z televize bylo na repatriace čechú ze zahraničí vyčleněno 111 000 000 Kč.

Tom

A to špatně?

Jirka

Prijde mi, ze autori tohoto serveru kopou do vlady a ANO az moc casto. Opravdu je to nutne?
Jako by to zalezelo jen na premierovi, jestli tu Air Asia budou litat…

Kubrt

Ne, na premiérovi to skutečně nezáleží, ale neměl si z toho dělat své PR, teď se mu to jen vrací.

Ota

Jen svinská politika, která řadu lidí představte si! vůbec ale vůbec nezajímá, má to zde být o oboru dopravy a ne o politikaření, kterého má řada lidí v této zemi už plné zuby! Musí vymřít celé generace abychom se toho komunistického nánosu konečně někdy zbavili. Právě kvůli tomuto podhoubí nekonečně bujícího politikaření je česká společnost morálně zdevastovaná. Konec s politikou, je čas na odborné schopnosti a znalosti. Chci vidět a slyšet skutečné osobnosti, které ve svém oboru opravdu nėco umí a něčemu rozumí a ne žvanily jak to bylo za komančú a že strana a vláda…., to patří do hospod,… Číst vice »

Kubrt

Politika je správa věcí veřejných – a doprava je věc veřejná, takže politika sem patří. Politika a odborné znalosti a schopnosti se vzájemně nevylučují. „Vládou odborníků“ se ohání kde kdo, ale jsem od nikoho neslyšel způsob, kdo a jak tyto odborníky ustaví do funkcí a dá jim pravomoci, když ne politici.

Ota

Pořád dokola, a co něco naprosto apolitického? Je to prostě zhoubné, copak odborník a osobnost nemůže existovat bez strany a vlády, všichni se tam povinně musí přijít ušpinit?

Kubrt

Budem hledat apolitickeho odborníka třeba na post ministra dopravy (abychom nebyly OT). Bude o to místo 10 zájemců. Kdo určí, kdo se ministrem stane, kdo určí jeho kompetence, komu se bude ministr odpovídat? Pořád nevidím nic lepšího, než je sice někdy strašně pomalá, ale funkční politická odpovednost.

Vlastimil Kocurek

.Potřebujeme odborníky specialisty, kteří rozumí určité odborné části, pak managery analytiky, kteří o tom dovedou mluvit i s lidmi, kteří nejsou specializovaní, pak managery se syntetickým myšlením, kteří dovedou tomu dát systém, vědět asi padesát takových zásad, např. že systém je tak slabý, jako jeho nejslabší článek, musí umět rozložit problém tak, aby byla řešeny všechny jeho části, i ty méně patrné, ………. a teprve pak to zase složit. Ale máme jen ty technické specialisty, to ostatní chybí, a tyto lidi zcela neznalí problematiky doslova smažou z povrchu země, tím že řeknou nějakou tu hloupost typu, nejsou peníze, nebo sto… Číst vice »

Vlastimil Kocurek

Konec mi úplně ujel: Myslel jsem to tak, že ty odborníky pak politici, kteří ničemu nerozumí, prostě utřou. Tak se to stalo i s mýtným, které jsme dělali zastaralou metodou.

Vlastimil Kocurek

Tak v podstatě ano, ale nejde to generalizovat, já mám 66 roků, a mám na všechno moderní názory, a jsem si jistý, že moje zkušenosti by se hodně hodily, ale asi právě proto je nikdo nechtěl, protože to znamenalo více práce, pracovat až do úplného řešení problémů, dosažení cíle. Ne někde chodit do práce a tam kamuflovat nějakou práci, to se totiž děje a bude dít za všech společenských systémů. To vyplývá s rozdílného talentu lidí. Momentálně s tímto mají problémy ve všech vyspělých zemích.

GPGP

AB se okopává už několik let sám, teď při krizi se odkopal úplně, nemít mld. a toho šulína, co mu píše projevy a radí, už by byl zpět ve své domovině.
Vychloubá se vším, jak 10 letý žák Základní školy, fakt nechápu ty lidi co mu to žerou 🙁

Vlastimil Kocurek

AB stvořila koalice ČSSD-ODS, to si pokaždé řekněte, když se budete divit, jak je to možné. V Česku se totiž nevolí pro někoho, ale proti někomu. Není to tak složité. Jinak, to, že se odkopal, je skutečně pravda, to už na něj bylo příliš. Ale lidé chtějí, by si ODS a ČSSD vypili kalich hořkosti až do dna, tím spíše, že tyto strany ani po 25 letech nemají žádný program, který by oslovil větší segmenty obyvatelstva. ODS oslovuje jen OSVČ a opraváře záchodů, a to je málo. ČSSD neoslovuje prakticky nikoho. Poznámka na konec: já ho nevolil.

Tom

Autoři serveru se chovají jako novináři s vlastním názorem. Já jim za to děkuji!

Mad_Majk

Kolik stojí cestujícího letenka na takový repatriační let?

Jirka

Nevim, jestli je to vsude stejne, ale ma dobra znama byla na tom letu z Filipin. A pry to platila vlada a EU.:-)

Ota

To znamená konkrétní cestující plati 0 peněz, ale zaplatí jim to všichni daňoví poplatníci.

Tom

Ano. A je to tak správně. Až se dostanete někde do problémů Vy, tak budete rád, že Vám stát pomůže.

Ota Z.

Nemyslím si, že je to správné. Správné by bylo to, že cestu prázdného letadla zaplatí stát, ale Vaši cestu zpět si zaplatíte sami. Ve většině případů totiž dochází ke zrušení letu ze strany dopravce, máte tedy tak nárok na vrácení min poloviny částky, nebo částky odpovídající za let zpět. Tady dostanete voucher, v lepším případě cash. Ten by jste pak správně měl věnovat na repatriační let. Nebo se domníváte, že jej šoupnete do kapsy a repatriační let zaplatíme my všichni z našich daní, protože jste jel na dovolenou a nepočítal s extra výdaji?

Tom

Ano. Domnívám. Nepamatuji, že by se někdy stalo něco podobného. A od toho daně platíme. To byste také mohl účtovat cestu sanitkou po pádu z kola. Neměl jezdit na kole. Tohle je to samé. Neměl cestovat.

Vlastimil Kocurek

Tome, vy jste úplně mimo realitu, srovnáváte úplně nesrovnatelné věci. Asi máte minimum životních zkušeností.

Ota Z.

v pořádku, daně platíte za ten prázdný let tam, cestu zpět si zaplatíte z toho, co dostanete od airlines za zrušený let. Nějaký kompromis, nebo ne?
Jen tak mimochodem, s tím voucherem nebo penězi, co by jste dostal jako kompenzaci by jste naložil jak?

Vlastimil Kocurek

Nesmysl, tito zbohatlíci co jsou celý rok na mezikontinentální dovolené, ať si to hradí sami, nebo ať si tam někde zůstanou, tady rozhodně chybět nebudou.

Když má někdo nějakou zvláštní nemoc nebo je nějak postižení, stát nehne rukou, jsou na to sbírky,

RHood

Dokážu pochopit, že by to bylo za nula pro ty, kdo jsou repatriovaní a do dané oblasti odcestovali před rozhodným datumem o zákazu vycestování. Nepochopím, proč je to za nula i pro lidi, kteří tam vycestovali po tomto datu. Měli by za to zaplatit, a to ze svého nebo z komerčního pojištění.

RHood

Já bych MZV doporučil. Každý, kdo odletěl do zahraničí po rozhodném datu a měl zakoupenou zpáteční letenku by měl povinnost o tomto do 5 dní od repatriace informovat MZV a tento občan by měl povinnost vyžádat u přepravce, který ho nepřepravil refundaci neproletěné části. Získané prostředky by měl povinnost uhradit na účet MZV a to neodkladně po inkasa refund.

Butrusik

A co je to podle vás za datum? Mam pocit, ze po zákazu cest do ciziny nikdo na dovolenou uz neodletel😎

RHood

Hospodářské Noviny – Šéfka lékového ústavu odjela na dovolenou na Kubu. Den poté, co vláda vyhlásila nouzový stav. Myslíte si, že byla jediná ?

RHood

A ještě jedno číslo, které zveřejnilo MZV, stále je venku cca 16.500 tisíce Čechů, který požádali o repatriaci.

Lkprak

Podle svědectví pracovníků ruzyňského letiště se odlétalo hromadně i v onu sobotu, když už den předtím vláda oznámila, že se v pondělí budou uzavírat hranice.

Jan

Ti evidentně museli počítat, že tam buď zůstanou nebo se dopraví zpět tím, co si seženou. Těch mi líto není.

Vlastimil Kocurek

Požádali/nepožádali, já bych je tam nechal, ať si tam zůstanou. .

Ota

A tady je prúšvih ještě v tom, jak se psalo, že měla dovolenou řádně schválenou nadřízeným, že se nedozvíme, jestli se rozhodla vrátit sama, třeba aby si obhájila svúj flek anebo to bylo oficialním odvoláním nadřízeného. V 1. případé jdou škody jen z její kapsy, ale pokud to navlékli přes příkaz nadřízeného, tak jí zaméstnavatel dle zákoníku práce musí ty dny nevyčerpané dovolené na Kubė, zaplatit. A kdo to zaplatí když je to státní úřad? No přece daňoví poplatníci když je to rozpočtovka.

Vlastimil Kocurek

Musíte to více sledovat, už předtím bylo varování. Stovky lidí překročily hranice ve 23.55 h před dnem zákazu,a hurá do Itálie, jak jsme s tím státem zase vyběhli. Přeci nás lyžařskou elitu nic nezastaví.

Pedro72

No, já bych nebyl proti, ale má to jednu drobnou slabinu, letecké společnosti odmítají refundovat cokoliv. Uvádí vyšší moc, zákazy cestování a takové věci, ale hlavně by je to finančně položilo, takže radši risknou soudy v budoucnu. Maximálně nabízejí voucher na další cestu pro cestujícího. Takže by si stát na moc nepřišel.

Adam

Cesrujici si mohli priplatit storno.

Ota Z.

a Vy jako majitel airlines by jste se zachoval jak? To se domníváte, že airlines drží všechny peníze za letenky jako cash na účtě? Voucher je naprosto v pořádku. Pokud je platnost cca rok a více, máte několikanásobnou šanci jej využít v budoucnu

Přemek

Nevíte proč OK-YBA nepoletí na údržbu na Maltu?

Bob

Doufám, že se dočkáme článku na toto téma. 🙂 Co tu nedávno někdo zveřejňoval nějaká čísla, tak mě zaujalo, že MZV platí Smartwings asi 40 tisíc korun za let jednoho člověka ze střední Ameriky.

Škoda, že jsem taky zrovna nebyl na dovolené, vláda by mi zaplatila let domů a já bych ještě inkasoval refundaci letenky za zrušený původní let domů.

Butrusik

Myslim, ze vaše představa snadné refundace je dost mylná. Navíc po delší době strávené v nejistotě kdovikde byste mel asi jiné starosti. Obecně me fascinuje, jak se tu pod každým článkem o tomhle tématu vyroji několik figurek, jejichž hlavní starosti je nakydat kybl špíny na lidi, co proste meli zaplacenou dovolenou – odjeli na ni, kdyz se horsila situace v severní Italii a nikdo nepředpokládal, ze za týden přestanou létat letadla přes Atlantik. A na dovolenou do střední Ameriky se většinou nejezdi na par dnů. Takze bych vás hrozne rad videl, jak si říkáte: v severní Itálie se nejak šíři… Číst vice »

Ota

No víte, ono to je a bylo v mnoha případech i úplně jinak. Ty případy jsou veřejně dostupné i neregistrovaným lidem na Face. Např. Mlaďoši se tam i s fotkami veřejně prezentují jak ještě pár hodin před uzavřením hranic chytře prchli z ČR do Austrálie a popíjí tam pivko v jakési barabiznė a mají to tu na háku. Jaksi jim ale jako typickým čecháčkum nedošla celá řada souvislostí, včetné toho, že v jakési pustině v Austrálii téžko seženou potřebnou zdravotní péči pokud nékterý z frajírkú lehne aj.. Možná už i jim jako daňoví poplatníci platíme zpáteční let, tím se ale… Číst vice »

RHood

Pane, Novinky.cz 27.2.2020, tedy před měsícem: Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem, kvůli strachu z nákazy koronavirem zatím marně hledá přístav. Na palubě je jeden cestující, který onemocněl běžnou sezonní chřipkou. Plavidlo přesto v minulých dnech nenechaly úřady zakotvit na Jamajce a na Kajmanských ostrovech, dnes vylodění cestujících zakázali i v přístavu na mexickém ostrově Cozumel, napsala agentura Reuters. Takže pořád chcete tvrdit, že se již před měsícem v Karibiku nic nedělo, všechny karibské země byly absolutně v pohodě, nereagovaly na to, co se děje ve světě ? Víte, ke… Číst vice »

GPGP

Ale ti lidé měli zpáteční letenku, tzn. si to zaplatili popř. si koupili zájezd.
Že to pak neletělo je věc druhá.
Přemýšlejte prosím v souvislostech a snažte se ty lidi pochopit.
Kdyby byl zákaz vycestovaní, tak ani v Praze nenastoupí do letadla.
Že se pak postupně zavřeli hranice i letiště je věc druhá….lidi tady ten stát živí, on je pak dojí, tak teď ho trochu podojíme všichni, od kadeřnic po číšníky 🙂

J.L.

👍👍👍

Katka

Přesně, většina lidí se snaží řešit sama problémy, které jim způsobilo rozhodnutí vlády, těch nezodpovědných, kteří se rozhodli pro cestu na poslední chvíli asi moc nebude. Náš příběh: V prosinci loňského roku jsme koupili letenky a bookli hotely pro 6 lidí na březen. Rozhodli jsme se po dlouhé době jako rodina vyrazit do tepla a vzít s sebou i obě babičky (82 let), aby ještě něco viděly, dokud jsou na tom zdravotně víc než OK. Začátkem března jsme odletěli do Thajska, tedy žádná nebezpečná země. O Itálii tehdy zatím začaly prosakovat zprávy, že se to tam nějak šíří, na horách… Číst vice »

Ota

Bylo to včera dlouhé psaní, tak jsem to trochu s tou babčou zkrátil. Zákaz vycestování byl v té době na spadnutí, smrtnost v Itálii, kde strávila do návratu na počátku března cca 15 dní, prudce narústala. Jeji snaše, která se z Itálie vrátila několik dní po ní už hrozila karanténa, ale lezla všude kde mohla a vykřikovala, MY jsme byli v Itálii, víte, ALE v nezasažené oblasti, TADY JE HROZNÁ HYSTERIE. Když jsme jí řikali, že má kontaktovat Hygienu, tak se strašně rozčilovala, že toho naděláme a že ona na to kašle protože jim doma nic není a na Hygieně… Číst vice »