egoe-plus
Letectví Letiště

Do Prahy dorazí pro diplomaty dva ruské vládní speciály, první v sobotu

Ruský vládní Iljušin Il-96. Foto: Björn /Flickr.com
Ruský vládní Iljušin Il-96. Foto: Björn /Flickr.com
Časy letů se ještě mohou měnit, druhý je naplánovaný na pondělí.

Do Prahy by v následujících dnech měly pro ruské diplomaty a zaměstnance velvyslanectví přiletět dva letecké vládní speciály z Moskvy. První let by měl na pražském ruzyňském letišti přistát v sobotu v poledne, druhý je naplánován na pondělí. Přílet ruských speciálů ČTK potvrdila mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích rozhodlo o snížení obsazení ruské ambasády v Praze, opustit by ji do konce května měly desítky diplomatů a zaměstnanců.

První ruský speciál podle současných plánů dorazí na pražské letiště v sobotu ve 12:00, konkrétně půjde o ruské vládní letadlo Iljušin 96. Následovat by mělo odbavení cestujících na třetím terminálu letiště, odlet je pak naplánován na 14:30. V pondělí by pak po 13:00 měl do Prahy přiletět další ruský speciál, který ještě odpoledne vyrazí na cestu zpět do Moskvy. „Jde o charterové lety, může se to kdykoli změnit, podotkla Divíšková. Upozornila na to, že letiště nemá informace o počtu ani skladbě cestujících.

Diplomatická roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy. Moskva tehdy reagovala vyhoštěním 20 českých diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Po ruské reakci rozhodlo ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva poté oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka B.

Ja bych jim tam supnul jeste Zemana, jako dar na rozloucenou.

Jarda

striktní parita (Y)

Ondra
IBM

Ale jestli poletí přes Bělorusko, tak nepovolit přistání 🙂

Jussi

Já myslel, že se jich chceme zbavit? 😀

IBM

To je pravda. Tak je domu pošleme busem…

Jussi

Já teda nevím no… Mě to přijde divný, až trapný. Diplomatický trest je vyhoštění a jestli si chceme hrát na nějaký lepší svět, tak bychom se neměli chovat jako hovada… Tj. zbavit se jich, ale s nějakou důstojností, hrát si na to, že jsme jako ČR (popřípadě Evropa) lepší, a pak nepustit diplomaty cizí země domů vlastním letadlem mi přijde hodně divný…

IBM

Přešlápni si…

Bifidus

Nebude mít protiletadlový pluk nějaké cvičení ?

Gwann

to má být vtipné? nad podobnými výkřiky mi zůstává rozum stat

Ondra

Nevím, jak jsou na tom ty Il-96, co sem přiletí, ale tzv. Putin Force One (Il-96-300PU), je vybavený RWR, výmetnicemi klamných cílů a snad i aktivním ECM.

Pražák

Což by mu, pokud bychom použili při přiblížení RB 70NG bylo houby platné. Ty se navádí po laserovém paprsků.

Petr

Nemají nějaký… třeba Il-76 v úpravě LDN? Že by se jim přibalil i pan rezident jako bonus!?!?

Růža

A co jim zakázat přelet nad našim územím. Můžou jet vlakem nebo busem. Přece nepolezeme rusům do zádele?

Jan

To můžeme, ale naše lety do Ruska zatím ještě neobraceli, tak není důvod jim bránit v návratů domů. Ať letí co nejrychleji pryč a už se nevracejí.

Martin Toman

To teprve začne. Až odletí ta 2 letadla co sem posílají pro ty jejich „diplomaty“.

Gwann

tak pak dopadnou obdobne

Jirka

Neriskoval bych to. Ještě by si pro ně přijeli tankem…

Gwann

představa hezká, ale ať jsou hlavně rychle pryc