egoe-plus
Letectví Lidé

Die Welt: Airbus sníží produkci o 40 procent a propustí tisíce lidí

Beluga po startu z Toulouse. Foto: Airbus
Beluga po startu z Toulouse. Foto: Airbus

Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. Německému deníku Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury. Evropský výrobce letadel reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety; masivní pokles zájmu o létání pak snížil poptávku po nových strojích ze strany leteckých společností. Dříve přitom Airbus uváděl, že výrobu sníží jen o třetinu.

„Od vývoje v aerolinkách se nemůžeme oddělit,“ řekl Faury listu. V čele evropského konkurenta amerického Boeingu je zhruba rok a zpočátku plánoval rozšiřování výroby. Pandemie ale všechno změnila a o přežití nyní bojuje celé letecké odvětví od dodavatelů leteckých součástek přes výrobce až po aerolinky.

V dubnu a v květnu firma plnila plán jen z 80 procent – v dubnu dodala místo plánovaných 75 jen 14 letadel. Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. Faury očekává, že srovnat výrobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.

Kolik pracovních míst bude muset firma, která zaměstnává 135.000 lidí, zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o 15.000 pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje 90.000 lidí.

Airbus se nadále chystá vyrábět všechny modely, „ale pomalejším tempem“, řekl Faury. Hledá všude, kde může, jak by ušetřil. „Obracíme každý kámen,“ řekl deníku Die Welt generální ředitel společnosti.

ČTK

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Johnczek

Tak to se bohužel dalo čekat. O poznání větší problém to ale asi bude pro Boeing, který byl v problémech už před koronakrizí. To se daňový poplatník USA asi prohne.
Jsem zvědav, jak rychle se trh vrátí do normálu, urychlené vyřazování strojů „před důchodem“ si totiž v době, kdy se poptávka po letecké dopravě opět obnoví (byť jen z části) nejspíš vybere svoji daň. To se pak budou ty „skladovky“ hodit.

Nekdo

Boeing snad podrzi US Army…

Peeetr

Frantíci převrací každý kámen 🙂
Spíš by měli postavit pár velkých automatizovaných centrálních skladů nové generace na součástky, naplnit je i ty staré sklady, a přesoutěžit znovu veškeré subdotavatele dílů, teď bude jediněčná příležitost nahradit staré předražené Západní výrobce za levnější z východu EU.

Peeetr

Plus samozřejmě rychle všechno z Británie mít možnost dovážet ještě odjinud.

PatriK

Tak aspoň budou lépe „stíhat“ a zároveň budou mít více času na odpočinek a relaxaci na kole. Infrastruktura pro kola se již připravuje jak byl dnes jiný článek.
„Airbus nestíhá vyrábět.“ https://zdopravy.cz/airbus-nestiha-vyrabet-novych-letadel-doda-zakaznikum-mene-nez-planoval-36488/