Dejte si do pořádku koleje, vyzvaly České dráhy slovenského správce infrastruktury

Vykolejení jednotky Pendolino v Žilině. Foto: České dráhyVykolejení jednotky Pendolino v Žilině. Foto: České dráhy

Stav tratí na Slovensku podle Českých drah zvyšuje náklady na údržbu vozidel a je důvodem častých zpoždění.

Českým drahám došla trpělivost se stavem železnice na Slovensku. Vedení dopravce zaslalo slovenskému správci drážní infrastruktury Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dopis, ve kterém ho vyzývá k nápravě kritického stavu kolejí a výhybek na území Slovenska.

Impulsem k dopisu bylo vykolejení pendolina v Žilině 1. března, kde byla s největší pravděpodobností hlavní příčinou poškozená výhybka. „Dali jsme si s tím práci a přes naše strojvedoucí, kteří jezdí například až Žiliny nebo do Košic právě na pendolinu, jsme identifikovali konkrétní krizová místa, která vyžadují co nejrychlejší nápravu absolutně nevyhovujícího stavu,“ řekl náměstek generálního ředitele Českých drah a člen představenstva Jiří Ješeta.

Dopravce v dopise „vyjadřuje znepokojení“ nad špatnou geometrií koleje, projeté kolejové styky, podmáčené, zablácené štěrkové lože a další problémy. „Tento, mnohdy až tristní, stav infrastruktury nám způsobuje, kromě přenášení zpoždění, a tím i narušování vlakové dopravy na území ČR, současně zvýšené náklady na údržbu našich vozidel jezdících po infrastruktuře ŽSR. Jedná se především o častější soustružení dvojkolí, poruchy vypružení, trakčních motorů a citlivé elektroniky, což výrazně zkracuje životnost těchto vozidel a v neposlední řadě generuje vyšší potřebu záložních vozidel,“ uvádí dopravce v dopise.

Po slovenském správci infrastruktury pak žádají České dráhy co nejrychlejší zjednání nápravy a o sdělení harmonogramu opravných prací, který povede k zajištění odstranění závad na infrastruktuře ŽSR.

ŽSR na včera zaslané dotazy neodpověděly.

Tagy České dráhy Železnice Slovenskej republiky
218 komentářů