Definitivní tečka za podnákladovými cenami Českých drah. Soud potvrdil čtvrtmiliardovou pokutu

Motorový vůz 843 u Staré Paky. Foto: České dráhyMotorový vůz 843 u Staré Paky. Foto: České dráhy

Dopravce již pokutu zaplatil.

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 274 milionů korun, kterou v roce 2019 udělil antimonopolní úřad Českým drahám za zneužití dominantního postavení. Jde o trest za postup ČD v roce 2005, kdy na český trh chtěli vstoupit do dálkové dopravy v objednávce státu alternativní dopravci. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. O rozhodnutí informovala agentura ČTK.

Podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které potvrdil již dříve Krajský soud v Brně a nyní i NSS, zneužil národní dopravce dominantní postavení v soutěžích o rychlíky na tratích Pardubice – Liberec a Plzeň – Most, kde ČD jezdily podle smlouvy do roku 2014. Z Pardubic do Liberce jezdily ČD podle uzavřené smlouvy od roku 2005, z Plzně do Mostu od roku 2006. V obou tendrech přišly s nabídkou nepřiměřeně nízké ceny.

Antimonopolní úřad původně ČD vyměřil pokutu 368 milionů korun. Dráhy ale podaly rozklad k tehdejšímu předsedovi Petru Rafajovi, který v roce 2019 pokutu snížil na konečných 274 milionů korun. Dráhy je musely zaplatit.

Jde o problém, který současné vedení Českých drah zdědilo po managementu z roku 2005. Podle názoru ÚOHS České dráhy v soutěžích o provoz na tratích Pardubice – Liberec a Plzeň – Most nasadily nepřiměřeně nízkou cenu. Zneužily dominantní postavení na trhu a poškodily tehdejší konkurenty Viamont a Connex Česká Železniční.

Kauza je z roku 2005, kdy České dráhy vedl Josef Bazala. Soutěže o zmíněné tratě byly vůbec první (a na dlouho poslední), které stát vypsal. Dráhy nabídly své služby za 36 korun na vlakový kilometr pro trať Pardubice – Liberec a 17 korun za vlakový kilometr pro trať Plzeň – Most. Konkurence upozorňovala, že je to násobně méně, než za kolik dráhy provozují vlaky jinde. Dráhy následně získaly smlouvy na deset let.

Úřad: závažný a dlouhodobý vylučovací delikt

„Při ukládání sankce úřad zohlednil, že se jednalo o velmi závažný a dlouhodobý vylučovací delikt na trhu, na němž byla zahájena liberalizace, a který mohl mít dopad na širší skupinu spotřebitelů,“ napsal ÚOHS v prohlášení.

České dráhy přitom po uplynutí desetileté smlouvy samy nepřímo přiznaly, že cena byla nízká. Přímým zadáním získaly novou smlouvu, rychlíky mezi Pardubicemi a Libercem jezdily za 127,76 Kč za kilometr. I to je jeden z důvodů, proč ÚOHS řešil smlouvu tak dlouho. „Z údajů získaných od Českých drah nebylo možno po dlouhou dobu zjistit stěžejní údaje o skutečných nákladech a výnosech dominantního dopravce na předmětných linkách, proto bylo správní řízení zahájeno až v roce 2016,“ řekl dříve mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Rychlíky Plzeň – Most už od roku 2017 zajišťuje GW Train Regio, Liberec – Pardubice od konce roku 2020 Arriva vlaky.

Deník Zdopravy.cz se už při prvoinstančním rozhodnutí ÚOHS dotazoval tehdejších manažerů Českých drah, proč dali tak nízkou cenu. „Nespadalo to do mých kompetencí, není to můj problém. Podepisoval jsem jen podklady připravené náměstkem pro osobní dopravu,“ řekl tehdejší předseda představenstva Josef Bazala, který je pod smlouvou podepsaný. Náměstkem byl tehdy současný ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Ten na konci roku 2017 uvedl, že si na případ už nevzpomíná. O jeho vyjádření žádá deník Zdopravy.cz znovu.

(s využitím ČTK)

Tagy České dráhy podnákladové ceny ÚOHS Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zneužití dominantního postavení
67 komentářů