Další vylepšení ostravských tramvají 39T. Získají „systém revitalizace vzduchu“
Tramvaj Škoda ForCity Smart 39T. Foto: DPO
Čistější a příjemnější prostředí, jaké DPO podle slov mluvčí cestujícím slibuje, vyjde asi na 16,7 milionu korun bez DPH.
V oknech budou květináče a potos se bude vinout po celé tramvaji.
Prosba na redakci
mohli by jste zjistit a publikovat technické podrobnosti jak ma revitalizace vzduchu fungovat? Může to být opravdu technická novinka, ale také podvod na vylákání penez ( viz např. čistička cigaretového dýmu pod stropem každé druhé restaurace kolem roku 2000, nebo magnet na plynovém potrubí před hořákem kotle.
Děkuji predem
Určitě by bylo dobré se dozvědět o systému více.
Za mě by to mohla být kondenzační sušička vzduchu. Ty situace, kdy ve vlhkost taková, ať voda teče zevnitř po oknech, jsou pro přenos kapénkových infekcí opravdu přínosné.
spíš bych se ptal, proč když něco takového pravděpodobně není v žádné tramvaji na světě, proč by to mělo být zrovna v Ostravě, stát to několik milionů do omezené série tramvají (ne do všech ve vozovém parku) a ještě s nejasným výsledkem a účinkem? za ty peníze by šlo koupit další trolejbus, elektobus nebo u dva autobusy a to by byla rozhodně lepší investice než tohle.
Je to stejné jako BEMU. V MSK jezdi na pravidelné lince a ostatní kraje mají teď převaděcí jizdy…..
myslím že v Česku zatím určitě nikde. Jen v Praze v době covidu se “čistil” interiér tramvaje ozonem a myslím že se v jednom busu zkoušela “vůně” v létě co měla přebít smrad bytostí co nepoužívají deodorant s ani hygiena jim nic moc neříká. Ale čištění ozonem se nyní určitě v Praze nepoužívá a vůně v busech asi nebyl úspěšný projekt
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/konec-zapachu-prazske-autobusy-provoni-skorice-a-citron.A110129_091534_domaci_abr
Pán Bůh zaplať, že to “ přebíjení “ vůní“ neprošlo, úplně stačí cestující bytosti, které se navoní tak, že to dosahuje parametrů kdysi neblaze proslulého parfému Krása Moskvy, přezdívaného Duch Moskvy. Obecně vzato průmyslové vůně do veřejného prostoru ani do MHD nepatří, je to zbytečná chemická zátěž …
Mohu se plést, ten parfém (= puch jak od ropuch) se myslím jmenoval krasnaja Maskva, čili rudá Moskva. Dnes by na to musela být licence pro práci s chemickými zbraněmi.
Nejen v praze. Čistěni ozonem se použivalo ve více městech…
Zdravím a mám dotaz.
Nevíte někdo jestli je stejná/podobná technologie již někde jinde v provozu?
Diky za odpověď.
Vím jen o letadlech (logicky) a budovách. Ale nepíše se, co přesně to dělá. Jestli je to HEPA filtr (=čistička vzduchu, jakou si můžu koupit domu od Xiaomi za tisíc korun), nebo něco lepšího. Protože ono by se mělo sledovat CO2, PM2.5 a taky VOC. Ty poslední dva vyřeší HEPA filtr, ale na zlepšení CO2 je potřeba ten vzduch i větrat, když překročí třeba 1000 ppm. Čímž obvykle člověk nasaje zase trochu neoptimální vzduch (teplota/pm2.5..) 🙂 Tohle je v Asii velká věda, udělat si doma nezávadný vzduch, a upřímně, dopravní prostředky to radši neřeší vůbec kromě klimatizace. Takže velký plus… Číst vice »
Není to tak dávno, když si dalo město Kodaň udělat průzkum na PM 2.5 v městských bytech, na ulicích a v MHD, z MHD úplně nejhůř vyšly interiéry příměstských vlaků s diesel motory( mnohem horší než autobusy) a pak, jim tehdy napodiv , naměřili velké koncentrace v domácnostech a tam poměrně rychle našli „pachatele“ . Zásuvkové “ voňky“ a vonné svíčky. Leckdo si doma udělal, kvůli atmosféře, takový koktejl poletujících částic, že se to vyrovnalo křižovatkám na hlavních silnicích města.
Takový záchodový čistič udělá doma koncentraci i 300ug/m3 na dvě hodiny.
Jinak senzor 5v1 stojí cca tisíc korun, kdo by si to chtěl doma jako takové hobby zkoumat.
https://a.aliexpress.com/_ok9kYIv
Je přesný a používám ho právě na PID řízení čističky, kdy ta nejlevnější od Xiaomi má sama nekvalitní senzor.
Tyhlety indikátory za pár stovek právě moc dobrý senzor nemají, umí to měřit pouze jednu hodnotu a zbytek se dopočítává. Hlavně CO2 to neumí pořádně měřit a nabíhají tam různá hausnumera, která nekorespondují s realitou, ale s tím jak dlouho je přístroj zapnutý.
Jak poznáte, že je to zařízení přesné?
Protože nepřesné jsou na AliExpressu za 300 a tenhle byl za 1000? 🙂
*aha, ona si to vymyslela jen Ostrava a dodavatel není známý. Tak plus pro Ostravu.
já si právě myslím, že ta technologie možná ani neexistuje ale DPO si jí vysnil a vymyslel a teď hledá někoho, kdo by byl schopný to vyrobit. Co je to za technologii nikdo neví, kromě ionizace vzduchu a různých filtrů v klimatizaci asi ani nic jiného neexistuje, pochybuju že půjde o vstřikování nějaké látky co “revitalizuje” vzduch. Trochu mi to přijde jako ezo šarlatánství
Tak to by stačily pyramidy pod strop, případně lapače snů. To je za pár korun.
HEPA filtr použít nemůžete, protože je příliš ,,hustý“ a enormně by svým odporem přetížil klimatizační systém, který není stavěný na to aby vzduch přes tento filtr protlačil v dostatečném množství. HEPA by šla použít za cenu snížení proudění vzduchu v systému. Čímž ale zase nesplníte normy na dodávku vzduchu do interiéru. A nebo přetížíte ventilátory, čímž zkrátíte jejich životnost a zvýšíte hluk.
CO2 se v MHD nemusí řešit, ono se vetra na každé (někdy skoro každé) zastávce.