Další velká tramvajová zakázka pro Stadler. Dodá až 63 nových vozidel Tramlink

Nové tramvaje pro Ženevu. Foto: StadlerNové tramvaje pro Ženevu. Foto: Stadler

Nové tramvaje mají zajíždět i do Francie.

Švýcarská společnost Stadler vyhrála soutěž na dodávku až 63 nových tramvají pro Ženevu. Ačkoliv jde o domácí vítězství, výrobce dodá městu model, který se ve Švýcarsku nevyrábí. Konkrétně má jít o vozidla Tramlink, která vycházejí z koncepce vozů vyráběných původně výrobcem Vossloh. (Stadler jej později odkoupil)

Tramvaje budou dlouhé 44 metrů a široké 2,3 metru. Do tramvaje se má vejít až 250 pasažérů (při 4 os./m2). Soutěž vypsaná v srpnu 2021 předpokládala dodání 38 tramvají v rámci základního kontraktu, dalších 10 až 25 vozidel si může dopravce přiobjednat v rámci opce. Dodávky mají být zahájeny v roce 2024, první vozy se s pasažéry objeví v provozu v prvním čtvrtletí roku 2025.

Tendr však nesmí ohrozit další průtahy. Ačkoliv byl již oznámen vítěz, smlouva stále podepsána není. Neúspěšní uchazeči mají možnost se odvolat. Hodnota základního kontraktu na 38 vozidel má činit přibližně 180 milionů franků, tedy okolo 4,46 miliardy korun.

Novými vozidly chce dopravce TPG (Transports Publics Genevois) v první fázi nahradit nejstarší tramvaje z 80. let. Soupravy Düwagu stále patří k nejrozšířenějšímu typu v jeho flotile (46 ks). Další uplatnění by měly Tramlinky nalézt na plánovaných prodlouženích tratí do Grand-Saconnex a na plánované přeshraniční trati do Ferney-Voltaire na území Francie.

Tagy Stadler Rail Tramlink Transports Publics Genevois
5 komentářů