Další soutěž na podobu nádraží VRT. V Terminálu Jihlava se budou mimoúrovňově protínat tratě
Lokalita u Jihlavy, kde má vzniknout nový terminál VRT. Pramen: Správa železnic
Jihlava se po dokončení VRT stane - s nadsázkou řečeno - předměstím Prahy i Brna.
Hlavním smyslem tohoto terminálu kromě přestupů, by mělo být šikovné zaústění jak pro směr Veselí nad Lužnicí pro Exy do Budějovic, tak pro vlaky směr HB.
Z Třebíče bych se taky s nějaký dožívajícím Railjetem přihlásil.
Zato s dálnicí D1 Jihlava není pomyslným „předměstím Brna/Prahy“?
Kde by měla být ta hranice, kdy již předměstím je a kdy ještě ne?
Na dálnici je sice nižší povolená rychlost než na VRT, nicméně ten rozdíl se zase stírá možností jízdy autem „ode dveří ke dveřím“, zato při použití VRT se stejně ještě přidá přeprava k nádraží (tím víc když k tomu odlehlému za Pávovem) + z nádraží.
Jde o čas. Autem vám to bude z Jihlavy trvat 1:20, vlakem 37 minut – to je podstatný rozdíl. Za 37 minut se dostanete MHD do centra Prahy třeba z Jiren, a to je předměstí Prahy.
Ještě jste opomněl započítat interval spojů – autem lze vyjet kdykoliv.
P. S. Mapy.cz uvádějí nejrychlejší spojení autem z centra Jihlavy do centra Brna za 55 minut. Ne 1:20.
1:20 je to Praha-Jihlava.
O. K., pardon.
Tzn. O. K., 37 minut „z nádraží na nádraží“ + při zohlednění (nikterak úžasného, zejména ve špičce) pouze 1h intervalu spojů vs. cca 1 h 20 min. autem dost možná „door-to-door“.
Samozřejmě, že ta VRT to teprve dotáhne na rychlost auta, ale to snad víme ze zahraničí. Rychlovlaky tam jezdí plné, starší dálnice, vedle kterých ty VRT, stejně jako tady, staví, jezdí plné úplně stejně.
Vzhledem k tomu, že ještě nikdo od Zelených nemával čísly o tom, jak v jednotlivých směrech vlaky porazily auta, tak je to myslím vypovídající. Letadla už VRT porazily na několika meziměstských linkách, ale pokud i ty nezakáže, tak nevěřím tomu, že ze Skotska do Portugalska, nebo ze Švédska na Sicílii, někdy letadlo v objemech porazí vlak.
Ze zahraničí je mj. vidět, že snad nikde nejezdí rychlovlaky v počtu 6 párů za hodinu, jak je předpovídáno pro českou VRT (kterýžto vysoký počet pak je pro některé argumentem, že „proto tam nesmí jezdit nic couravého, protože by se to tam nevešlo“).
V zahraničí asi taky není tak časté, aby počet vlaků na čtyřkolejku jezdil o dvoukolejce. 6 dálkových spojů za hodinu má Praha-Pardubice, 7 jich jede do Kolína a 8 do Poříčan. Vy sám argumentujete, že intervaly musí být hodinové, tak nevím jak to vychází se spoji po VRT Praha-Brno, které musí pobrat vlaky na Vídeň, Bratislavu, Budapešť, Žilinu, Košice, Varšavu, Krakov/Přemyšl. Vychází to snad leda tak, když by tam byly stanice, ve kterých se nechá pomalejší vrstva předjíždět tou rychlou, vzhledem k přímosti a vysoké průměrné rychlosti by snad ani nebyl problém, když by rychlíková linka měla 10 minutové prostoje… Číst vice »
Ale ne všichni pojedou do centra Prahy, když někdo pojede z jihu Jihlavy na Jih Prahy tak to pro něj door to door může být autem pořád rychlejší, než třeba 5x přestupovat, k tomu i ta auta na D1 časem zrychlí, hlavně pokud by na ni mělo opadnout kamionů a aut kvůli samotné VRT.
Když někdo pojede na severozápad Prahy, pojede naopak autem déle. A ještě déle pojede, když pojede třeba do Berlína. Auta na D1 nezrychlí, spíš zpomalí se snížením rychlosti na dálnici.
A to snížení přijde přesně kdy a od koho? Už teď politici budou páchat zelenou sebevraždu, že omezí počet aut na polovinu, ale dokonají ji úplně, protože i pak těm zbývajícím zpomalí cestování? Zajímavé kotrmelce, týden zpět tu zarputile tvrdíte, jak se musí tratě zrychlovat možnosti vozidlům, rozuměj 6,5 Pendolínům, které nejezdí a ani nemohou ujezdit polovinu tratí, kam si SŽ nasázela klopící rychlostníky a kde se bavíme o ušetřených vteřinách jízdních dob, ale když si pořídím sportovní Octávii na 250km/h , tak mám jezdit její třetinovou maximální rychlostí? Němci s jejich výkonnějšími auty, husté síti dálnic bez rychlostních omezení… Číst vice »
Dálnice do Norimberku rychlostníky ale má do 110km/h na zatáčkách.
víc jak 180km/h na německých dálnicích Němci nejezdí, aspoň jsem se s tím nesetkal.
To protože jsou dnes často plné, mezistátní dálnice od Vídně-státní hranice-Mnichov, tam se ve volnějších úsecích 250 km/h v Mercedesech a BMW vidět dá..
Minulý týden jsem se vracel z Hannoveru, na A72 jsem to držel celou dobu 230-260 km/h a rozhodně jsem nebyl sám kdo využil prázdné cesty
Těm 37 minutám nevěřím, ani kdybyste mi zaplatil. Vzhledem k tomu, že až se jednou dokončí modernizace tratě mezi Masarykovým nádražím a Kladnem – (možná v roce 2030) tak to vlak urazí mezi Kladnem (mimochodem nádraží je mimo město) a Masaryčkou taky za těch +- 37 minut, tak stejný čas z Jihlavy je z říše sci-fi
Ten vlak z Kladna ale bude mít třetinovou rychlost, co ten z Jihlavy. Ahoj babi, tak jsme doma.
Ono stavět tyhle nesmysly se nikdy ekonomicky nevrátí. Důležitější je dostavět okruh kolem Prahy, metro do Uhříněvsi, zlepšit spojení Praha – Pardubice a tak.
Znáte něco jiného než Praha? 🙂
Metro do Uhříněvsi je to nejdůležitější? Pán měl k snídani vtipnou kaši.
A okruh kolem Prahy se někdy ekonomicky vrátí? V ČR snad není zbytečnější plánovaná dopravní stavba, než dostavba Pražského okruhu.
Stejně jako všechny ostatní terminály, které SŽ plánuje je i tento naprostý nesmysl. Není důvod pro to aby existovala linka Praha -Jihlava (terminál) – Brno, úplně by stačily dvě linky Praha – Jihlava (město) – Třebíč – Brno a Brno – Jihlava (město) – České Budějovice. I to P+R by se mohlo vybudovat v blízkosti Jihlava (město), místa je tam na to dost.
Ty dvě linky co píšete jsou navrženy. Zajíždění do Jihlavy města z VRT je zdlouhavé a zdržující. Samostatná linka Praha -Jihlava (terminál) – Brno pojede z Brna a Prahy ještě dál. Tady máte návrh linek: https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie
Je to zcela v duchu tradic SŽ – miliardovými investicemi k delším jízdním dobám.
Viz. co nejpodobnější příklad od sousedů – ICE na trase Erfurt – Nürnberg, které na minutu zastaví v Bambergu má jízdní dobu o 12 minut (cca 18%) delší než spoje které Bamberg projíždí.
Nějak nechápu smysl vašeho textu. Je normální, že zastavující vlak má delší jízdní dobu.
Nebo vám vadí, že tam bude zastavovat jen jedna linka?
Vadí mi samotná stavba terminálu Pávov. Považuji jej za zcela zbytečné vyhazování peněz, které by se hodily jinde. Právě proto, že tam má zastavovat jen jedna linka (zatímco další dvě zajedou až do města).
Navýšit jízdní dobu mezi dvěma největšími městy téměř o pětinu kvůli zastávce v polích u padesátitisícového města, stejně jako koncept „všichni z okolí autem k VRT“ mi taky připadá jako pitomost.
I kdyby se místo něj ty peníze „projedly“ a dotovalo se několik (desítek) let návazných regionálních spojů, přišlo by mi to jako smysluplnější investice.
Takže místo tří linek co budou obsluhovat Jihlavu budete mít jen 2?
Navýší se jízdní doba jedné linky, dalších 5 linek tam projede. Jihlava nemá mít přímé spojení jinam než do Brna a Prahy (ty linky co budou zajíždět do města), když by jste tuhle zastavující linku nenechal zastavovat (žádná VRT zastávka)?
Všichni to rozhodně nebudou, bude možné přijet i pomocí MHD a vlaku na trati HB – JI. A navíc všichni ti co pojedou autem na vlak nebudou muset zajíždět do centra Jihlavy, což město taky ocení.
Škoda tedy, že obdobně tak Velké Meziříčí nebude moci ocenit terminál na VRT za městem, aby lidi jedoucí k vlaku autem nemuseli zajíždět do města (ze kterého pak pojedou i do Brna vlakem oklikou, resp. směrem na Prahu s přinejmenším jedním přestupem + s nájezdem na VRT až za Světlou).
Zajímavá argumentační dvojakost.
Na Velmezu se shodneme, že je to škoda píšu i v jiném příspěvku:
https://zdopravy.cz/dalsi-soutez-na-podobu-nadrazi-vrt-v-terminalu-jihlava-se-budou-mimourovnove-protinat-trate-173811/#comment-1091851
Jinak je ale plánovaná linka z Velmezu do Brna přes Velkou Bíteš právě po VRT.
Směrem do Prahy se jim logistika cestování nezmění, přestup v Křižanově/Žďáru. Jen od Světlý se jim to zrychlí.
Ne ve Žďáru, ale v Osové Bítýšce.
Mimochodem ten přestup ve Žďáru namísto Křižanova tam má nastat poněkud dříve než při vzniku VRT (pakliže nepůjde o přestup ve Žďáru NAD RÁMEC přestupu v Křižanově).
Jestli ve Žďáru nebo v Osové Bítýšce nebo v Křižanově bude záležet i na nějaké lince osobáků. Považuju to ale za detail.
Připadají Vám dvě expresní linky pro padesátiitisícové město málo? Tak málo, že to obhájí miliardovou investici, snížení kapacity páteřní trasy a každodenní zdržení stovek cestujících kvůli jednotkám těch kteří ho využijí? Mě opravdu ne. Jistě že bude možné se do polí u Pávova dopravit vhd. Ale Jihlaváci budou jezdit v naprosté většině z města. A ti kteří přijedou autem proto že nemusí zajíždět do města by třeba spíš jeli tou vhd kdyby do něj zajet museli (a s nimi tím samým busem také ti, kteří jedou jen do Jihlavy a auto nemají). Řádově smysluplnější by pro region byla třeba Stařečská… Číst vice »
Znojmo má kvalitnější silnici a konec do Vídně, tak low costové autobusy budou na pořád. Podle mě by stačilo, když by se v Okříškách spojoval InterJet ze Znojma/Vídně s tím z Brna/Třebíče na Prahu. Mohli by proložit ty Třebíčské spoje třeba právě jednou od Znojma v Okřiškách, podruhé od Dačic v Jihlavě.
Ano, 2 linky pro Jihlavu a okolí mi připadají málo, obzvlášť, když by to okolí muselo do centra (třeba když by jel někdo z Humpolce do Brna).
O stařečské spojce a její důležitosti se nepřu, taky si myslím, že by se něco takového hodilo, protože Třebíč je místní centrum. A linka by mohla být Praha – VRT – Jihlava – Třebíč – Znojmo.
Průmyslová zóna je ale na straně sjezdu na Budějovice/Jaroměřice/Jemnici, jezdit až k nádraží je zajížďka.
Navíc ta Stařečská spojka stejně nijak neřeší odlehlost nádraží v Jaroměřicích.
To je reakce na mě?
Od Humpolce se sjede na Jihlavu a v Pávově se přejete k Boschovi.
Já myslel tu stařeckou spojku, možná trochu by to vyřešilo přímé vlaky Vídeň-Znojmo-Třebíč-Jihlava-Praha, ale pro denní dojíždění je to jak se vzdáleným nádražím v Jaroměřicích, tak pořád kilometrickou zajížďkou mimo industriální zonu spíš k ničemu. Z Jaroměřic by to tam bylo maximálně dobré na Znojmo, ale to má méně práce než Třebíč a z Moravských Budějovic vede ne příliš zatížená silnic e první třídy s parametry dálnice.
Jestliže po té páteřní trase (tedy VRT Praha – Brno) nebudou jezdit 400metrové dvoupodlažní soupravy (až případně v Břeclavi/Olomouci apod. rozpojované), tak je trapné hovořit o nějakém možném „vyčerpání kapacity“.
Ostatně považuji za nesmyslné, pokud by na 200km trase měly za sebou jezdit (a to téměř všechny bez zastavení mezi okrajem Prahy a okrajem Brna) vlaky v počtu cca 6 párů vlaků za hodinu, aby se pak mohlo „argumentovat“, že se tam prý nevejdou ty, které by na té VRTce mohly mít několik málo dalších zastavení.
A závlek přes Třebíč tak jako tak znamená ZPOMALENÍ oproti případné přímé lince Jihlava – Okříšky – Stařeč – Znojmo, vedené nad rámec linky Jihlava – Okříšky – Třebíč – Brno.
(a relace Třebíč – Znojmo sama o sobě s VRTkou nesouvisí).
Navýšení jízdy Brno-Praha přesně jakým způsobem? Vždyť tam mezistátní vrstva stavět nebude. Není prodloužení spíš to, že to povede přes Kolín místo Benešov?
Ještě že to o „zdlouhavosti“ a „zdržování“ nevědí v nizozemské Bredě. 🙂
Mimochodem pro ryze obslužnou linku Praha – Brno by to nebylo „zdržující“ z principu, protože jejím úkolem by bylo právě spojení do/z Jihlavy. Jenže taková linka nakonec nebude mít smysl, když na VRTce nebude ani stanice u Velmezu ani u Bíteše.
Ale vědí, když tam vlaky Thalys nezajíždí.
Obsluha z/do Jihlavy je v návrhu zajištěna jinýma linkama (ty které z VRT sjedou a jedou jinam po konvenční trati.
Velmezu je škoda, píšu to tu už po třetí.
Ale nevědí, když se ty konvenční vlaky po závleku do Bredy vrátí zpět na tu VRT, což je přesně to přirovnání, které je předmětem této polemiky.
Já si ale myslím, že toto řešení se zajížděním do Jihlavy je zbytečné, když přímo do Jihlavy budou zajíždět linky z obou směrů (čímž netvrdím, že takovéto řešení může být použito třeba v okrajových částech dne). A když se na to linkové vedení podívám, tak si nemyslím, že ta expresní linka do Bratislavy (a dál) by měla pravidelně zajíždět do Jihlavy (odhadoval bych ztrátu na minimálně 20 minut).
Tak zrovna do Bratislavy se bude pořád jezdit po staré trati přes Břeclav maximálně 200km/h, ne? To hádám čase i s Budapeští degraduje na nějakou pomalejší linku, protože Brno-Budapešť se bude spíš jezdit přes Vídeň a přes Bratislavu spíše nějaké vlaky na max 230/250km/h.
Ale i přes Vídeň to má být maximálně na 200 (230) km/h, a vazba na Slovensko je z ČR stále silná.
To i ze Slovenska na Maďarsko, proto by nějaké pomalé EC tudy dávaly smysl. ale pro spojení Prahy/Drážďan/Polska s Budapeští to bude asi levnější a rychlejší skombinovat na Vídeň, tam snad povede VRT na 320km/h Brno-Vídeň., to jen Rakušáci začínají uvažovat, jestli tu Břeclav-Vídeň nepředělají na 200. Ale vzhledem k tomu, že ta úvaha už taky bude mít nějaký rok, mají tam více oblouků a nižšší rychlost než my na Břeclav-Brno se stejně silnou nákladní a přímětskou dopravou, tak to hádám nikám nepostupuje.
Tak jistě že je „zbytečné“ ve chvíli, kdy nevznikne nádraží VRT-Velké Meziříčí + ty cca VRT-Pučery. Pak je fakt jedno, že nebude existovat přímá zastávková linka Praha – Jihlava město – Brno, jedoucí zcela po VRT. Mimochodem ten návrh linkového vedení je v téhle věci hodně zajímavý – takže jen 2h takt přímých R ČB – Jihlava – po VRT Brno. A jen 2h takt přímých R Praha – po VRT Jihlava – dále již mimo VRT Třebíč – Brno. A k tomu 2h takt přímých R Praha – po VRT Jihlava a také 2h takt přímých R Jihlava –… Číst vice »
K poslednímu odstavci. Klidně to takhle může dopadnout.
Pak je zvláštní, že to tvůrci těch koncepcí neznají (a nakreslili to tam jinak).
Zejména když jinak jsou takovými jasnovidci, že přesně vědí, že soukromí dopravci budou za 23 let chtít vést spoje míjející Brno.
Tipnul bych si, že pro návrh VRT je jedno, jestli to bude zvlášť nebo dohromady.
Já si naopak myslím, že by se ty ukončené takty propojovat neměli, měli by pokračovat dál (jako nové jiné linky), jedna přes Třebíč do Znojma, druhá z Kostelce směrem na Telč/Dačice.
Tak nějaká vize být musí, dneska se jezdí do Ostravy přes Třebovou, Jezdil bez zastavení dřív vlak „Manažer“, pokud se vlak (linka) naplní, nebude ani nutné v Brně stavět.
Terminál je pro těch 10-20 tis lidi, bydlících v širším okolí a kteří budou muset někam k terminálu přijet. Což je zajizďkou do Jihlavy nevýhoda. Tím ale netvrdím, ze to nemůže dělat i vlak
Tenhle terminál naopak dovoluje frekvenci od Brodu, Žďáru, Třebíče a Znojma, Velmezu, Humpolce a Pelhřimova míjet centrum Jihlavy a urychlit tak svojí cestu na stanici VRT.
Kromě toho terminálu v polích za Jihlavou mají další linky od Prahy i Brna sjíždět z VRT a zastavovat na nádraží přímo ve městě. Myslím, že tady bude důležitá především celková koncepce, kudy povedou sjezdy do města, ale i to, jak moc dává smysl, aby vlaky ve městě jako Jihlava měly víc terminálů, přičemž vlaky by zastavovaly buď jen na jednom nebo na druhém z nich. Je toto vhodné řešení? Nebylo by lepší místo toho terminálu postavit ty sjezdy od Prahy a od Brna tak, aby všechny vlaky zastavovaly na současném hlavním nádraží v Jihlavě? Např. od Prahy ze severu,… Číst vice »
Sjezdy z VRT jsou navrženy na stávající trať Jihlava – Havl. Brod s tím, že do Jihlavy města bude je navržena odpočka podél dálničního přivaděče, takže vlaky v Jihlavě můžou jet smyčkou zpět na VRT. Tady je to ve studii proveditelnosti i s obrázkem: https://www.spravazeleznic.cz/vrt/praha-brno-ostrava-a-brno-breclav/studie-proveditelnosti odkaz dole, strana 9. Nebo se prohrabat výkresy co tam má SŽ v odkazech na data share.
To je jednoduché, je potřeba postavit terminál Jihlava a terminál Brno a spojit to s Prahou a máme hotové spojení. Není potřeba v tom hledat složitosti. Jenže se obávám, že tím nikdo nebude jezdit, protože dneska všichni mají auta.
Než tu trať postaví, tak počet vlastníků aut opadne.
Tak je mojí úchylkou, že zde sleduji diskuze frustrátů a dezolátů -u tohoto tématu říkají, že mělo být už dávno postaveno a současně že je to zbytečná stavba – tedy jako všude jinde. Jestli jsme v něčem jako ČR dobří, tak je to veřejná doprava (zkoukněte nějaká vide např. na YouTube od cizinců co sem přijedou – už v současném rozestavěném stavu ji považují za jednu z nejlepších na světě a podobně se o ní vyjadřují např. i Poláci). Pokud se dotáhne VRT podle plánů a nic nenasvědčuje tomu, že by tomu tak nemělo být, pak bude naše železniční síť… Číst vice »
Přiznám se (moje ostuda), že nedokážu rozpoznat, jestli jste svůj příspěvek mínil jako sarkasmus nebo zcela vážně.
Žádný sarkasmus, tohle je realita. Zkuste v Německu jet po páté odpoledne na nejakou ves autobusem. Zkuste ve Francii mimo městské aglomerace najít mezi jednáctou a čtrnáctou hodinou na nějaké trati vlak. Najděte v Itálii vlak Intercity, který jezdí každý den v týdnu. Projeďte se RailJetem úsek Landeck – Bludenz a spočítejte cestou zastávky a stanice. Některé Railjety staví ve Sv. Antonu, jinak tam jsou osobní vlaky desítky let zrušeny. Samozřejmě je lepší veřejná doprava ve Švýcarsku nebo v posledních letech i v Nizozemsku. Ale to jsou země, kde je reálná hustota osídlení mnohem vyšší než u nás a země… Číst vice »
Landeck – Bludenz má i ve Švýcarsku paralelu např. v Frutigen – Kandersteg, Erstfeld – Göschenen či Thusis – Filisur.
Ve Švýcarsku vlaky jezdí např. do oblasti Porrentruy, ba i do Bonfolu.
A opomněl jste, že ty Railjety, které nestaví v St. Antonu, naopak zastavují v Langenu.
Jenom jestli už se narodili jihlaváci kteří mají šanci se toho předměstí dožít…
VRT je sice potřeba ale ta francouzská debilotina VRT nádraží v polích je docela problém. A to ze dvou důvodů. 1) Na to nádraží se lidé budou dopravovat převážně auty, aby potom rychlovláčkem mohli jet do Prahy nebo do Brna. Je fakt, že nějaký rychlovlak pojede i do Jihlavy přímo. Přesto si myslím, že těch aut na VRT v polích bude dost na to, aby to bylo negativně znát na silnicích v okolí a pravděpodobně v Jihlavě. 2) Na VRTkách jsou mnohem delší rozestupy vlaků než na klasických tratích. A vypadá to, že Praha Brno bude velmi kapacitně vytížená. A… Číst vice »
Ideálně ještě proložit expresním spojem Horní Lhota – Dolní Lhota – Krutoděsy – Odlehlá Lhota – Párková Lhota – Dolní Polní – Polní Rolní a Vysoká Nemravná.
Zdravím,
vypisoval jsem jen vlaky do Jihlavy z Prahy a Brna. Samozřejmě přímé vlaky Praha-Brno- a dál (Vídeň, Bratislava, Ostrava, Zlín) předpokládám taky. To asi pochopeno nebylo, proto mám možná tolik hate.
Jinak 2 vlaky za hodinu z Brna do Jihalvy, které někjam dál pokračují a 2 vlaky za hodinu z Prahy, které někam dál pokračují za přehnané nepovažuji.
Jinak jeden vlak z Prahy, co z VRT sjede do Jihlavy a jeden vlak co z Jihlavy najede na VRT do Brna ve stejném časovém okně (jako přímý vlak) nadělá kapacitně menší problkém, než vlak zastavující na VRT v polích.
Nikde v Evropě nevedou VRT do center měst. Buď je obchází nebo jsou přerušeny. Jen ve Francii VRT obchází i opravdu významná města (např. Lyon) a terminály pak jsou u takových městěček jako je Valence (o maličko větší než Jihlava). Výhodou těch terminálů je to, že zastavení vlak zdrží jen o nějakých 12 minut, zatímco závlek na centrální nádraží může v rozlehlém uzlu znamenat prodloužení jízdních dob i o hodinu. Poslední míle v centrech měst je téměř vždy s maximální rychlostí 50 km/h. Výjimkou nejsou ani třicítky. Vysokorychlostní vlaky tak obslouží i sídla, kam by je dopravci posílali jen opravdu neradi.… Číst vice »
Další vizualizace je fajná, ale už by to chtěl začít někde kopat. S takovouhle tady tu rychlodráhu nevybudujeme. Já jen doufám, že tak jako je teď smršť projektů a vizualizací, tak v letech 25-28 přijde smršť stavebních povolení.
Už včera bylo pozdě. Bude to napaječ pro další tratě nejen na Vysočině.
Napaječ hlavně pro auta, jako celá ta současná koncepce.
Takže jihlavský terminál VRT se postaví zcela mimo Jihlavu (cca 6 kilometrů vzdušnou čarou od centra)? Jakože se na Pávově bude z VRT třeba přestupovat na vlak šourák, co se doplazí po té jedné koleji do stanice Jihlava město? Což je takové „fajn“ místo pod kopcem, kde nic není. To mi nepřipadá zrovna promyšlené.
Jedna linka od Prahy (a pak do Brna přes Třebíč) a jedna od Brna (a pak do Budějic) jsou navrženy na sjetí do Jihlavy města.
A taky se bude dát jet vlaky do jinam než jen do Jihlavy.
Klidně by se tam mohla spojit nějaká jednotka na 230-250 z Dačic s tou z Třebíče.
Když se podíváte na navržené linkové vedení, tak do Dačic by mohla být prodloužena ta jedna půlka taktu co končí v Jihlavě.
2h takt je zoufale málo. Je neuvěřitelné, že s něčím takovým je pro stav s VRTkou na rok 2050 počítáno.
Když už, tak 1h takt směr Třebíč a zároveň směr Telč s rozpojováním/spojováním v Jihlavě.
Na VRT je jako základ navržen jednohodinový takt. Jen ty linky jsou pak v Jihlavě zařízlé (teoreticky by mohla ta půlka taktu pokračovat dál do Prahy/Brna a opačně, když tam ty soupravy budou) na dvouhodinový podle současného stavu.
Podívejte se na návrh linek, ať vám tu nemusím vysvětlovat co tam vlastně je.
https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie
Taky bych si představil hodinový takt až do Třebíče, kdy by pak půlka taktu jela směrem do Znojma.
2h takt je zoufale málo i mimo VRT.
Úplně to jde proti těm vznosným slovům o tom, jak VRTka údajně zlepší kvalitu života v odlehlých regionech. A výsledek? Bruntálsko nadále s mizerným 2h taktem (přitom taková trasa Bruntál – Brno by s VRTkou hodně zrychlila) a Jesenicko na té mapě není vůbec.
A stavět to tam budou pro koho? Vzdálené hůře přístupné regiony se vylidňují snad ve všech industrializovaných zemích, viz. teď Čína, pod Jeseníky to bude za pár století, její rychlosti vylidňování, jezdit maximálně pro veverky.
Ale já nemyslím výstavbu VRT, já mám na mysli modernizaci tratí ve stávající stopě + zhuštění taktu přinejmenším na hodinový.
A tím co píšete, sám popíráte jeden z argumentů pro VRT – ta ironie, že samotná Jihlava na tom je se zaměstnaností velmi dobře, tzn. zrovna u ní taková potřeba „jezdit za prací do Prahy/Brna“ není.
My jsme industriální ekonomika, ale pouhých 150-200 let, jestli přes zezelenání zdechne tento sektor, tak to bude muset měnit i sektory eknomiky, viz níže situace mého dědka, který v 70.letech musel kvůli změně v zemědělství chodit nějakých 12km na nádraží v Jaroměřicích, tam se frkat Hurvínkem do Jihlavy a od nádraží na kraji města ještě do pivovaru Ježek, aby nakonec spal 3 hodiny denně, situace se pro něj obrátila na konci 70.let, kdy začal dělat údržbáře v Jaroměřicíckém ČSAD a následně byl odsunut do toho Třebíčského, když tam nastal populační boom.
Já těm argumentům o VRT ale taky nevěřím, od domu k fabrice autem to nebude po VRT rychlejší, maximálně stejně rychlé s více přestupy. Celou VRT chápu buď jako odznáček patřit do elitního klubu rozvinutých ekonomik a nebo jako náplast za rušené letadla a auta, u těch aut by to ale muselo skutečně plnit regionální úlohu, tedy jak stanice Velké Mezeříčí, tak to protnout na infra chudý kraj Benešovska, ne že v Polabí budou nakonec tři tratě směr Hradec/Pardubice od Prahy, zatímco jiní mají velké hovno. Z Bruntálu by to stálo pěkné peníze, udělat tam něco na 200 km/h Ostravu… Číst vice »
Otázkou je, kolik vlaků o těch aspoň 5 vozech v InterJetu ty linky Tábor/Dačice/Znojmo/Třebíč jsou schopny zaplnit. Nejvíce ty od Budějovic, následované Třebíčem, ty ostatní sídla už dnes mají sotva nějaké spoje ve směrech Brno/Praha.
To je teprve Kocourkov – stavět dům od střechy… ehm, tedy – nejprve určit přemrštěný počet vozů a pak nadávat, že těch vozů je moc na to, aby to jezdilo v 1h taktu.
Namísto toho, aby se nejprve určilo, že 1h takt je nepodkročitelný základ a až poté se stanovilo, jak dlouhé soupravy se pro něj hodí.
Jo a Třebíč je rodu ženského. Ne mužského.
P. S. Jestliže mantrou bude ta 5vozovka, budu zvědav na vytížení takové soupravy u toho 2h taktu vlaků Jihlava – po VRT do Brna (s mezilehlým zastavením jen na okraji Brna a nikde jinde, kdy zrovna na téhle lince tím víc vyniká nesmyslnost vynechání té aspoň jedné VRT-stanice na VRT mezi Jihlavou a Brnem, tzn. buď u Velkého Meziříčí, nebo u Velké Bíteše).
To je u VRT naprosto normální umístění stanic, jako například na síti LGV stanice Champagne-Ardenne, Lorraine, Aix-En-Provence atd. Expresní spoje zastavují na nich, ale je to proloženo i přímými rychlovlaky, které pak z VRT sjedou a pokračují do cílové stanice po klasické trati. Např. spoj Paříž – Dijon.
nepasujte francouzké reálie ( půlmilionové města , několika set kilometrové vzdálenosti) na českou kotlinu. to už za vás udělali bohužel jiní. padesátitisícové město s nádražím 30km od centra je omyl.
Česká kotlina je hovorové označení pro české území, zdůrazňující jeho svébytnost a uzavřenost před okolní Evropou a světem. Myšlenka VRT míří poněkud opačným směrem, příteli.
česká kotlina je hovorové označení pro historické jádro Českého království ohraničené Krušnými horami , Šumavou , pohranicními kopecky mezi Moravou a Čechy , Orlickymi horany , Krkonošemi. Samozřejmě že myšlenka vrt míří za hranice , ale není důvod jí zde
nevyužít co to jen jde. Stavbou nádraží 10km od hranice padesátitisícového města tomu moc naproti nejdeme. Děkuji za oslovení , taky včelař?
Česká kotlina je označení pro území, jehož není Jihlava součástí.
Severozápadní část Jihlavy je v Čechách, takže onen terminál nejspíš také.
Ano, také: https://mapy.cz/zakladni?q=%C4%8Cechy&source=area&id=26501&ds=2&x=15.6047514&y=49.4469300&z=13
Ne, to se pletete.
Četl jsem „hororové označení“ a dávalo to smysl.
😀
Poučte nás, ve kerém evropském městě vede VRT na centrální nádraží. Já už půl hodiny čumím do openrailwaymap.org a žádné jsem najít nedokázal. A neumím takové trati najít ani v Japonsku, kde šinkanseny jezdí na jiném rozchodu a ani v Číně, kde rudí fašouni opravdu nemusí řešit odpor obyvatel a mohou zbourat tisíce domů kdykoli a kdekoli si umanou. Nikde to nestaví, to je vy jste mimo.
Vigo?
Eventuálně Bern? (Nebo jak dlouhá vzdálenost od nástupišť je pro vás „v toleranci“?)
Vigo-Guixar si zatím nezrušili, mělo být dočasné (takže na 21 let 🙂 . Vigo-Urzaiz (VRT) je úplně nové nádraží, sice na místě původního hlavního, ale úplně jiná dispozice a zakopané pod zem.
V Bernu končí VRT (z hlediska ČR by to ani VRT nebyla) cca 6 km před hlavním.
Nikoli. Takovéto terminály mají jen ve Francii. Všude jinde musí vlak z VRT sjet a proplazit se do centra města přes všechna nádraží, zhlaví atd.
Mají je i ve Španělsku.
Nicméně nemyslím si, že něco takového je „za každou cenu výhodou“.
Nejsou tyhle zastávky v polích i na Norimberg-Mnichov obsluhované právě NIM Expresy?
Jsou. Připomenu, že jde o zastávky, do kterých CEDOP někdy před 10 lety zorganizoval exkurzi pro vysočinské starosty – mj. ty z Humpolecka, kteří měli výhrady k vedení VRT okolo jejich obcí. A jak to dopadlo? – VRT okolo Humpolce vůbec nepovede. – Na VRT vůbec nebudou stanice typu Kinding či Allersberg. – Jeden z hlavních členů CEDOPu taky úplně otočil a (na rozdíl od té jejich knihy o VRT z roku 2012) najednou obhajuje, že neexistence VRT-stanice u Velkého Meziříčí a Velké Bíteše je vlastně O. K. (+ úplně opomíná směr Praha, přičemž naopak pro Třebíčsko je tento směr… Číst vice »
Čím si to Jihlava zasloužila, že se celá země složí na nesmysl jako je vrt. To už je vše důležité dostavěno, že se hledá jak zlikvidovat rozpočet. Česko je příliš malá země, žádnou vrt tu nepotřebujeme. Podívejte se kolik stojí dnes jízdenka na 100 km.
Stojí jako jedna z levnějších na elektrifikovaných trasách na světě. Ta VRT se opravdu nestaví kvůli Jihlavě.
,, na světě,, ? co je nám do světa? až bude mít montér ve škodovce za identickou práci tolik jako ve vw tak argumentujte tímto pseudoekonomickým bludem
Svět je všude kolem Vás s Vy jste jeho součástí. Pokud ho chcete ignorovat, prosím. Ale on se kvůli Vám nezastaví.
to jsem nikdy nechtěl. čtěte pořádně co píšu , budete mít o starost méně .jen mi prosím necpěte popletené rádoby pokrokové uvědomnění , že když je draho jinde musí být draho i u nás.
Jestli chcete rovné mzdy, svolejte generální stávku. Nebo přestaňte brečet, že se utrácí za důležité projekty a nedotuje se vám rohlík s vlašákem a něco dělejte.
Tím, že je mezi Prahou a Brnem. S D1 je to podobné.
Tak jste tu ukázal dokonalou ignoraci, neznalost a nejspíše i trollení. Doufám. Slušný výkon na pár větách.
Jestli vám vadí pokrok a rychlodráha, odstěhujte se do Afriky. Tam drahé železnice nemají.
V Africe jich několik stojí a další budou stavět.
mimo jiné proto , že se jedná o velmi rozlehlé země. vrt v čr má smysl pouze v evropském kontextu. z toho plyne , že touha mít ve vrt lidi jedoucí na šichtu do brna je utopie
Proč je to utopie? Jet za prací hodinu autobusem a metrem napříč Prahou se bere za normální, ale jet za ní pomocí VRT z Jihlavy nejde?
No a ohledně toho, že má VRT smysl v evropském kontextu – no a? Pokud jste si nevšiml, ČR je uprostřed Evropy a minimálně posledních 1000 let je její existence spjatá se spoluprací s okolními zeměmi. I kdyby měla VRT minimální přínos pro vnitrostátní cestování, tak přinese obchod a práci z ciziny.
Nesnažte se prosím dělat z Česka izolovaný ostrov. Evropa se bez nás možná obejde, ale my bez Evropy určitě ne.
po praze se jede na pid jizdenku za 30kč. jizdenka z jihlavy do brna bude taky takto přijatelna? jde to samozřejmě že to jde . jen že když někdo vyděla 30t v jh proč by ztrácel navíc 3h cestou za 35t? až bude hotovo , a vaše očekávání dělného lidu na nádraží vrt nebude naplněno , vzpomeňte si. to neznamená že se nemohu splést.
a kde přesně v příspěvku usiluji o ,,izolovaný ostrov,,? nepoužívejte retoriku p. kocurka . devalvujete diskuzi
Jenže ono to chce to jízdné počítat v kontextu. Pokud jízdným v PID měsíčně projezdím 1260 Kč (2x21x30 Kč), zatímco ježděním na VRT projezdím 10 tisíc, tak to sice vypadá hrůzostrašně, ale pokud mě srovnatelné bydlení vyjde o 20 tisíc měsíčně levněji, tak jsem na tom u varianty dojíždění VRT stále o 11260 Kč měsíčně lépe. No a nejde o to, že by se Jihlaváci najednou hrnuli pracovat do Prahy, ale o to, že lidi kteří dostanou nabídku práce v Praze nemusí draze hledat bydlení zrovna v Praze, ale mohou bydlet i v té Jihlavě. Je to úplně stejný princip,… Číst vice »
Pokud se nemalá část lidí rozhodne bydlet kvůli tomu právě v Jihlavě, tak tamní bydlení značně podraží (z logiky věci – poptávka po něm převýší nabídku).
A to pomíjím další věci jako např. rodinné záležitosti (vyzvednutí dětí ze školky/školy/kroužků, vůbec trávení volného času atd.).
A to vše v aspektu jediného města – Jihlavy. Ne Humpolce (u kterého původně měla být VRT-stanice taky + zaznívaly argumenty, jak se budou lidi stěhovat do Pelhřimova, ale pracovat v Praze – to už je taky pasé), ne Velkého Meziříčí atd.
Tak zrovna ten Pávov je docel z ruky od Jihlavské bytové zástavby. Spíš čekám, že v momentě kdy se kopne VRT, tak začnou už sami developeři řešit výstavbu nějaké luxusnější bytové městské zástavby kolem terminálu a město Jihlava tak spíš po mírném ztrácení populace může zase růst. Na „občanskou vybavenost“ stačí zbytek města, tam ale není potřeba jezdit každý den, ještě navíc pokud se budou rozvíjet služby právě i tady, sjezd D1 hned za domem, tady by se pak uživilo obchodní středisko s nějakou restaurací, něco přímo třeba i v tom terminálu.
to je dobrý , tak cca o 10 příspěvků výše je uživatel Nemel oplusován za příspěvek , ve smyslu vrt je mezinárodní , a kdyz to napíšu hodinu před ním tak jsem omínusovaný. .
Kvůli podobným exotikou se naši republice říká už dobrých 10-20 let SKANZEN
Ve svém okolí jsem za těch 10 – 20 let toto označení neslyšel ani od jedné osoby.
Jízdenka na 100 km po draze modernizovaném koridoru je často levnější než na 100 km po pomalých tratích. Čím to je? Že by to souviselo s tím, kolik lidí chce takto cestovat…?
Ale to se pořád bavíme o konvenčních tratích a vlacích, u těch vysokorychlostních jsou už ty ceny za stavbu, údržbu, která za 20 let odpovídá cca stavbě trati, nebo vlaky, že ano?
U VRT se kromě sprinterů počítá s normálním celostátním tarifem (a asi bude víc povinně místenkových vlaků). Je přece zájem, aby s tím lidi jezdili.
Už jen ta absurdita – přesně vědět, že za 27 let budou soukromí dopravci chtít na své komerční riziko (tzn. mimo nějakou vůli veřejné správy, která to nyní „přesně ví“) takové spoje, které budou míjet Brno. 🙂
Povinně místenkové spoje = stav, kdy se stírá výhoda vysokého počtu vlakových spojů. Protože cestující stejně nemůže nastoupit do toho časově nejbližšího, ale musí si hlídat ten, do kterého má zakoupenu místenku.
Takže s nějakými předpoklady nepočítat vůbec?
A na základě čeho se teda provede nějaký výpočet, že to bude přínosné. (ne že by ten samotný výpočet byl super exaktní vzorec dávající přesná čisla)
U místenek to vidím podobně jako vy, ale v tomhle koukejte legislativní problém, podobný jako v minulosti u Pendolína, kdy se hlásalo, že je zakázáno přepravovat lidi na stojáka.
Já v tom výpočet moc nevidím. Spíš touhu být vyspělá země a tady i pohánění strachem co budeme dělat, až opadnou regulacemi auta, letadla, průmysl a bude se po nás chtít 50% nákladu na kolejích ještě v tomto století. Protože z této rovnice nemůžeme vyjít kladně bez VRT, pokud vůbec i s ní.
Blbě, jízdenka na ICE Dresden PAris den před odjezdem 149 EUR 1 třídou… a kdyby drahe, tak 37-49 EUR za Dresden- Chiaso ( hranice s Itálii) vždy za 1 dospěly a 2-4 děti do 14 let… vcil mudruj
Sice VRT bude dostavěna do Jihlavy až za mnoho let, ale realitní makléři a developeři už můžou inzerovat, že tam bude VRT a tudíž se pozemky a nemovitosti mohou zdražit, protože Jihlava bude předměstím Prahy a Brna.
Myslím, že význam toho vlaku celkem přeceňujete😂…
Však si to sami můžete později srovnávat.
😂 o stavbě té trati se mluví už asi 20 let. Pamatuji si to od doby, co jsem chodil do školky, jak lidé proti tomu protestovali. Jednomu to mělo vést přes kuchyň, další v té době asi 40 letý maník, který zrovna dostavěl RD se chtěl oběsit, protože na tom domě nechal ruce a bál, se že mu ho vyvlastnění…dnes mu je přes 60 a pomalu aby začal s rekonstrukcí 😂….zemědělci se bouřili, že nebudou moci jezdit na pole za tratí😂.atd..atd…. Byty a pozemky obecně zdražují všude trvale, ale určitě ne z důvodu, že jednou, možná bude stát nějaká rychlodráha.… Číst vice »
To je naprosto přesná realita českých poměrů. Jen se to zdraží a ovčanům se bude prezentovat, že již brzy VRT Jihlava – Praha. Nic jiného neumíme. Okrádat. Kapitalismus v českém prostředí fakt nebrat.
Byty (nejen) v Jihlavě jsou drahé už i tak. Bez ohledu na nějakou slibovanou VRT. Za povšimnutí také stojí, že jedny z nejlevnějších bytů jsou v Ústí nad Labem, navzdory tomu, že se odtamtud dá dostat vlakem do Prahy za hodinu a pár minut k tomu, a to celé v 1h taktu.
Ústí má mnohem horší pověst než Jihlava, tam se stěhují lidé spíše než že musí, než že by chtěli. To asi bude platit taky, ale spíš ne tolik. Navíc stejně jako Moravskoslezský kraj nebo město Třebíč, protože je z velké části složen z naplavenin různých generací, které mají menší vztah k místu a menší rodinné vazby, mají migraci v genech, tak mnohem spíš kvůli tomu ztrácí populaci, nejvíce vyliďnovaná města mají opravdu tuhle nejmenší generační kontinuitu. Proto má asi Ústí levnější nájmy, než maloměsta s nižší mzdou někde ve Zlínském kraji, kde lidé neopouští tolik region a konkurence se přetlačuje… Číst vice »
Praha-Ústí má po většinu pracovního dne dokonce 3 spoje za hodinu, nejvíce 4. Taky ale všechny ty vlaky jsou zralé na posilnění, stejně jako Hradečany, nemají tolik nabízené kapacita, jako Pardubice, Budějovice.
Oč jsou dražší pozemky a byty v Břeclavi vlivem toho, že „Břeclav je předměstím Brna, kam lze vlakem dojet za půl hodiny“? 🙂
Jsou určitě dražší než ty, co nejsou předměstím ničeho pod Jesiníky nebo ve zbytku Sudet, z Jihlavy na Budějovice hádám taky levnější než tady.
Takže teď v roce 2023 dělají soutěž na toho, kdo to namaluje (ne naprojektuje, ale namaluje) jak to bude vypadat, a v roce 2029 chtějí stavět? Jo, tak to určitě 😀
Tak byste radši začal projektovat až v roce 2029? To projektování prostě nepřeskočíte, i když tomu třeba nevěříte
Projekt je pro zbabelce
SŽ není schopna postavit nádraží jen tak od oka? To jsou ale lemplové #svobodaven
„Osmdesátikilometrový úsek VRT Vysočina fáze II by měl vzniknout mezi lety 2029 až 2034.“
Už za 6 let se kopne do země a za dalších 5 let postaví 80 km.
Je tu někdo z profese, kdo věří této pohádce? 🤣
Leda vůl. Bez ironie.
Tak… Pokud se bude stavět PPP, tak bych 5 letům výstavby věřil.
Ale že se začne za 6 let, tomu nevěřím.
#svobodaven #mátljeřešení
Tak ŘSD by mohlo postavit spodek s asfaltovou plání, ale dál už nic neumí…
ŘSD nic nestaví… To stavební firmy. To nevíte?
Á pán je i slovíčkář… 🙂
Tak si zaměňte slovo postavit za zmenežovat. 🙂
Za 11 let mít komplet, když ještě ani nekopli. Já bych řekl, že stavba se bude dělat i mnohem déle než 11 let i potom co do země u Klánovic/Poříčan prvně kopnou.
Tak pokud budou kopat Vysočinu II u Klánovic, tak to ´bude trvat o dost víc, jak 11 let.
Fáze II je Vysočina, I Polabí a Brno, ne?
Ne
Vysočina fáze I je z Poříčan do Světlý.
A ta Klánovice-Poříčany je značená jako fáze O?
Jednak jste místo nuly napsal O a za druhé, Klánovice-Poříčany opravdu nejdou součástí úseku přes Vysočinu.
Budou součástí VRT Praha-Brno a taky jako první úsek VRT mezi těmito dvěma městy, který při svých 17 km ale značně přispěje ke kapacitě kolem Prahy.
Omlouvám se v tomto vlákně všem za zmatení.
VRT Vysočina fáze I je z Brna do Velké Bíteše.
Z Poříčan do Světlý to je VRT Střední Čechy.
Z Běchovic do Poříčan to je VRT Polabí.
Viz: https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie
Slibem nezarmoutis. Já budu rád, když se do 2030 jakž takž dostaví dálnice. Škoda, že asi nebude pražský obchvat. A pak? Pak všechno zabijou důchodci co chodí k volbám a mandatorní výdaje. Sehnat 100+ miliard ročně na investice do infrastruktury už nepůjde.
Ztráta příjmu z automotive a jiných zezelenaných nákladů bude mnohem, mnohem větší, než pár dědků. Ty současné generace, co jdou do důchodu navíc nejsou ani tak levicoví, jako ti před 20 lety.
V Japonsku to za 5 let stihli, 515 km😃
Japonsko asi nikdy nedoženeme. I když možná někdy, třeba právě ten jejich workoholismus právě stojí za jejich poloviční porodnosti, co máme my a tím v následujících dekádách a stoletích vyplývající ekonomický výkon.
Japonské konvenční tratě, často i ty důležité, za nic moc nestojí. Jsou klikaté a pomalé. A co příměstské železnice…nevěřil byste, kolikrát jezdí maximálně tak třicítkou. I proto začali Japonci budovat VRT.
Věřil, pár hodin cabview příměsta kolem středně velkých měst jsem viděl, člověka překvapilo co je za to za zarostlé olezlé lokálky.
A Šinkanzeny pro změnu nejsou železnice v Evropském smyslu ale spíše takové nadzemní metro na steroidech. Totálně oddělené od klasické železniční sítě, s pevně danými trasami a prakticky neexistujícím sesíťováním.
Ano.
Doporučuju vám příště použít Google před tím, než začnete do světa vyvrhovat svou frustraci. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
Do 2029 ani nevykoupí pozemky.
Proto bychom měli nastoupit polskou (německou) cestou a stavět rovnou po územním rozhodnutí. Výkup pozemků může následně běžet paralelně nezávisle.
To je na naše podmínky až moc logické.
Tady se spíše děsím toho, že nástup na tuto cestu, jakkoli se zdá logická, byl patřičně přiohnut
Samostatné umístění stavby zanikne s novým stavebním zákonem. Nově se bude stavba umisťovat a povolovat jedním společným procesem.
A bude se moci začít stavět bez vykoupení všech pozemků? To je oč tu hlavně běží.
Nejsem s Vámi vepři 🙂, ale máme na to zákony ?
Právě že zatím ne.
Přijde na to, kdo. Spekulanti to stihnou mnohem dřív.
Výstavba jako taková problém není přece.
Finance by už problém být mohl…
Já bych řekl naopak, nějakou stovku miliard tady najdeme, nebo se na ni půjčí, ale dotáhnout stavbu od záměru do konce, tu nás trvá neskutečně dlouho a je kolem toho mrak oserů.
Tu „rychlou regionální dopravu“ by to lépe splnilo, když by Velká Bíteš místo sjezdu na VRT měla vlastní stanici a jelo by to vůbec Praha-(Popovice)-Benešov-Vlašim-Humpolec/Pelhřimov-Jihlava-Velmez-Bíteš, ne takhle vytrolleně přes Kolín, tam ta využitelnost rychlíkové vrstvy docela dost klesá.
Bíteš vlastní stanici. Jasně. Co třeba VelMez? Nebo Měřín? Taky vlastní stanici ne? Když už, tak už…
Boha jeho, stavět stanici VRT v každé dědině je fakt nesmysl.
A kde jinde by se ta „rychlí regionální doprava“ měla čekat na předjetí? Byl jste se někdy podívat třeba do Německa, kde mnohem více v polích staví stanice a zastávky po takových tratích?
Drahý, nejprve přispívat a až potom oslavovat…a před odesláním přečíst 😉
Taky si myslím, že nepostavením VRT Velmez je škoda.
Nesmyslné nadsazování v situaci, kdy ta stanice na VRT tak nebude ANI JEDNA.
Zato strpět výstavbu a existenci té VRTky tamní občané budou muset.
P. S. vzdálenost VRT-stanic Allersberg a Kinding je cca 33 km, což odpovídá vzdálenosti VRT-stanice Jihlava-Pávov od (nakonec nepředpokládané) VRT-stanice Velká Bíteš.
Stavba VRT přes Benešov se nedá pořádně naetapizovat, Tady by se muselo hned ze začátku postavit celý úsek Praha – Jihlava, aby to mělo nějaký užitek. Přes Polabí se to dá nakouskovat a případný výpadek ve financování (stavbě a schvalování) už neohrozí postavené předchozí etapy, které budou hned přinášet užitek.
Nedá naetapatizovat? Z Benešova do Jihlavy?
A tohle jste si po sobě taky zapomněl přečíst.
Ona varianta přes Poříčany totiž zároveň pomáhá odlehčit koridoru z Prahy na východ.
Protože není druhá kolej přes Hradec, a protože je to zasekáváno krátkými „tramvajemi“.
Nevím, jak jste starý, ale mě třeba se pro cestování nelíbily rychlíky 4x denně dlouhé líné a pomalé, jak jezdily za socialismu.
Jestli kritizujete tramvajovou 🙂 dopravu Praha – Ostrava v podobě Leoexpresu, tak tady alespoň oceňuji svižnost vozidla a to včetně procedury odjezdu od nástupiště.
Za chvíli bude dvoukolejka přes Hradec a trojkolejka přes Nymburk s už dnes opadáváním nákladních vlaků. Vlaky z Prahy na Východ budou jezdit většinou přes Brno tak jako tak, trať přes Benešov by zase ulehčila Benešov-Praha, kde dálkové vlaky dnes taky poskakují za osobáky, na rozdíl od Polabí nemá rychlou infra od Čáslavy, Hradce, nebo Pardubic, nemá tolik tratí a tak je v návrhu výstavba rychlé tratě Praha-Benešov, ta by se mnohem spíše uskutečnila právě, když by to bylo jako čtyřkolejná spolu s VRT, protože parametry té stavby tomu budou odpovídat.
No jo, ale co ten výsledný efekt, ten už nikoho nezajímá. Železnice navždy doplňkem, jen nově trochu více pro parádu…
Tak když to nikoho nezajímá, tak proč to kritizují?
Doufám, že nejsem jediný, ale třeba (ale je to jen vizualizace), ale ten terminál Praha – východ vypadá hodně dobře,
Pár chyb bych tam viděl. Třeba nadbytečné probíhání halou kvůli absenci zastávky MHD na mostě.
Každý krok navíc je krokem navíc k dobré kondici.
Nějak nevidím zmínku o trolejbusech k VRT stanici. troleje vedou kousek vedle k Boschi, asi by bylo fajn takhle přímo napojit MHD.
To si bude dělat spíš město Jihlava samo, tak o tom asi není potřeba psát z pohledu MD.
Tohle je soutež o architektonický návrh terminálu. Pokud tam mají jezdit i trolejbusy, musí být troleje a zastávky součástí řešení stejně jako zmíněné připojení na dálnici, P+R nebo autobusy.
Trolejbus má zajíždět až na terminál – s tím se počítá (domluva s městem).
… a jejich cestovní doba (včetně čekání na nejbližší spoj při přestupu na tom terminálu) do centra (neřkuli na relevantní jihlavská sídliště) se bude blížit cestovní době samotného vlaku z toho „terminálu“ do Brna či Prahy. 🙂
No ne jen s nadsázkou. Praha i Brno mají práci, ale problém s cenou bydlení, zatímco Jihlava má jako krajské město téměř kompletní občanskou vybavenost při podstatně nižších cenách. I kdyby následně roční síťový lístek na VRT stál třeba 50 tisíc, tak se to může snadno vyplatit.
Podobně by mohlo fungovat i Ústí nad Labem.
Vysoká oficiální nezaměstnanost v Ústeckém kraji je dnes jen kvůli levným bytům, kdy je republikově nejvýhodnější lidem, co nechtějí pracovat, proplácet dávky na bydlení tam.
Jinak komu se chce makat rukama, tak sežene lépe placenou práci v blízkém Německu, než ve vzdálenější Praze. Jediná větší oblast v republice, která skutečně potřebuje pomoct s vytvářením nových pracovních místa, je už jen Ostravsko.
Pěkná dojmologie. Sám jste začal levnými byty, což je to, co lidem pracujícím v Praze chybí. Když se podíváte na čísla, Ostravsko je na tom dnes o dost lépe než Podkrušnohoří, Karlovarsko nebo Jeseníky.
Mluvíte o manuálně pracujících, ale příležitostí pro ty ostatní je v Ústí méně. Rychlé spojení do Prahy by jim mohlo pomoct zůstat v Ústí.
Ostravsko je ale velká metropolitní oblast, srovnávat to s vesnicemi pod horami je trochu mimo.
Jo, vše kromě Prahy už jen jako noclehárna.
Rukama, rukama, rukama…ach jo, co s Vámi. Potřebujeme přestat být montovnou Evropy. Nezávisle na tom, že bez dělníků se svět neobejde, zkuste někdy vystoupit ze své denní rutiny a podívat se na věc komplexně. Nevnímáte obraz jako celek. Ne každý, kdo chce pracovat hlavou, chce bydlet v Praze. Ale často mu nic jiného nezbývá. Stejně tak lidi z Prahy, když budou mít možnost dostat se někam rychle, můžou najít snáz uplatnění mimo ní, protože v Praze mohou třeba mít početnější konkurenci. I podnikatel může díky VRT podnikat třeba v rodném Ústí, namísto aby se snažil začít v Praze. Ty odborníky… Číst vice »
Díky boomu home-office už tomu tak ani nemusí být. A jestli ne dnes, tak v roce 2050 už jo. Taky je možné, že v té době budou veškeré administrativní/ředitelské (apod.) záležitosti řešeny on-line na dálku, aniž by bylo potřeba někam cestovat (včetně cestování za prací). Jestli někdo chce pracovat mimo Prahu, tak snad pokud možno kousek od ní a ne just zrovna v těch pár místech, které budou mít to štěstí a bude u nich umístěna VRT-stanice. Přes Ústí nad Labem vedou mezinárodní spoje EC, dá se do něj dojet vlakem i z Berlína či Drážďan. A do Prahy odtud… Číst vice »
Liberec má mnohem větší část svoji populace ze širšího regionu, mimo různé směsky z celého Československa a i mimo něj z lidí co nevěděli co, tak šli kolonizovat po Němcích a do těžkého průmyslu na Mostecko nebo Havířovsko.
Kdybyste byl reagoval na gró mého příspěvku, rád bych Vám odpověď poskytnul.
Jak to že tak Ústí nad Labem už nefunguje, když jím prochází hlavní koridor a když se odtud dá vlakem dostat do Prahy za hodinu a pár minut?
Je zvláštní, že pro jiné relace naopak je cílový stav s použitím VRT a cestovní dobou okolo 1h zmiňován jako „faktor eliminující vylidňování venkova“.
Stejně tak je zvláštní, že i takové velké město jako Ústí nad Labem má potřebovat takovou „berličku“. Co pak všechna další města v Ústeckém kraji?
To není nadsázka, to je zkrátka přínos kvalitní dopravní infrastruktury – vysoká mobilita společnosti a z toho plynoucí ekonomický rozvoj i dříve odlehlejších území.
Něco podobného jsem si dovolil říct nikoliv o celé dopravní infrastruktuře, ale jenom o autech, prý je to „slušnej matroš“.
Do +- hodiny se dá zkousnout i dojíždění. A pokud VRT pokryje časově třebas Jihlavu, tak z toho budou těžit všichni. A pokud bude vlak ve vhodné časové poloze pro dojíždění, tak si cestující najde. A to by byl způsob a důvod, jak dostat lidi do vlaku.
Ovšem ne dlouhodobě, pokud nechcete strávit život na cestách.
A jak dlouho se cestuje přes město Brno/Praha/Ostrava ? Ta hodinka každým směrem k tomu nemá daleko.
Protože se v Praze cestuje vlakem, metrem nebo tramvají, která jede mimo trasy aut, tak naopak rychleji, než v takové Jihlavě nebo podobném městě, kdy nic takového není. Když jedete ze severního Bosche tady na fotkách někam jižní stranu města, tu půl hodinu v koloně o půl třetí tam jste schopen strávit taky, s nižší průměrnou rychlostí než v Praze.
Lze přeci jet vlakem – „na město“ či do Starých Hor. 🙂
(Ironií je, že před pár týdny jsem tam po 14. h byl – nafotit nové Pantery – a do šichťáku směr Jihlava – Tábor, ovšem vedeného Regionovou, tam nastupovali snad jen 2 lidi.)
Jedna věc je průměrná rychlost té MHD, další věc je interval. Tedy co se týče Prahy – ano, nižší průměrná rychlost, ale četný interval + zastávky umístěné v blízkosti reálného východiště/cíle dojížďky.
Dovolím si nesouhlasit. Dojíždění Pce – Praha je srovnatelné s cestou přes Prahu. Ale s tím rozdílem, že ve vlaku si rozdělám PC či mohu relaxovat při čtení či poslechu.
Dostat lidi do vlaku, no nevím, kdo dnes denně dojíždí Jihlava-Brno autem, aby bylo potřeba ho dostat do vlaku…
Dneska se to časově nevyplatí.
až to bude hotové tak se to vyplati? 20min nekam za mesto na nadrazi , 10 min cekani , 20min jizda a znovu 10min cekani na mhd a 20 min do mesta . s polohou nádraži ,, v polích,, to jinak nebude
Na to nádráží v polích dojede osobák ve směru z jihu, co může sbírat Jihlavskou frekvenci. To že lidí přestupují mezi auty, vlaky, metrem a busem, tramvají, ještě že takové šílené věci dnes nikdo nedělá a dopravu jim nepřizpůsobuje.
reagujete na něco úplně jiného než co jsem komentoval.
Znám dost lidí, kteří budlí ve stejným městě, kde pracuj a i tak stráví jen v MHD i víc než hodinu každým směrem. POkud by lidé měli volbu s tím že cestovat budou stejně dlouho, ale náklady na bydlení budou poloviční..
Jestli tím myslíte Prahu a cestu MHD z okraje do centra, tak to už mohou řešit přestěhováním do sousedních měst, nebo míst k nádražím oněch sousedních měst. Ze sousedních okresů je to půl hodina, z Pardubic a Ústí hodina, nic jim nebrání se stěhovat.
ve kterém městě , krom trojlístku největších se mhd jede někam hodinu? v jihlavě?
Z Třebíče od Čističky někam do na Polikliniku nebo Poušov to ve špičce autobusem zvládnete taky za hodinu, město 35 tisíc.
K čističce či do Poušova jezdí pár spojů za den + jde o oblasti s nízkou zalidněností.
Do Brna autem z Jihlavy je to stejně daleko jako po okreskách z Třebíče a odut autem denně tedy dojíždí hodně lidí.
To mi přijde jako drastické řešení, stavět infra za stovky miliard, jen aby lidé ze vzdálenějšího regionu mohli dojíždět stovky kilometrů za prací, místo řešit u nás dost zatrollenou výstavbu nových sídlišť a dopravu z okrajů metropolitních oblastí k centru. Já teda VRT z pohledu systému rozumím spíš jako nějakou kompenzaci za to, že by chtěli rušit a regulovat automobilní nebo leteckou dopravu.
„stavět infra za stovky miliard, jen aby lidé ze vzdálenějšího regionu mohli dojíždět za prací“
V Praze takto funguje Metro. Chodit z Libně do Motola pěšky?
Škoda že jste z toho vypustil ty stovky kilometrů, ale bez toho debilna byste to asi ani nebyl vy.
Ta trať tama stejně vede, tak se postaví o nádraží navíc. A ten region to připojí najednou hned ke 2 velkým regionům.
Ta trať povede i kolem jiných sídel, kde by bylo záhodno mít nádraží, které z ceny celkové stavby nebude znamenat už skoro nic, když se zaklínají „rychlou regionální dopravu“, ony taky původní plány proto byly docela jiné, kudy všude to má vést, tohle je spíš ale mezi městské, než meziregionální.
A kolem kterých sídel o velikosti krajského města Jihlavy trať povede, a NEbude se tam stavět terminál..?
Původně to mělo vést mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Měst dohromady stejné velikosti jako Jihlava. Co je a není krajské nezáleží, stejně všechny tyhle Karlovy Vary, Zlín a Jihlava jsou města menší než Havířov nebo Přerov. Když by to jelo přes Benešov, tak by to vůbec ve směrech od Budějovic nachytalo mnohem více osobokilometrů, než nějaká tady další případná zastávka Vysočina u Sázavy, jestli bude.
Jasně, dělejme z Prahy a Brna megaměsta a zbytek měst v republice ať třeba zanikne. To jsou zase nápady tady. Ne každý chce žít v betonovo-asfaltové džungli.
V tom případě mohou zůstat kde jsou a nejezdit do Prahy a Brna, betono asfalto džunglí, ne? Já taky nemám zájem žít a ani dojíždět do velkoměst, neb my předměstí vedle lesa vyhovuje více.
Však ten smysl to taky má. Pokud se bude dát z menšího centra (kde veškerá vybavenost je) rychle dostat do ještě většího centra, může takhle třeba jezdit jeden člen domácnosti a ostatní budou spokojení na místě. V opačném případě to povede ke stavbě dalších šmoulích měst okolo Prahy a Brna, odkud budou někam jezdit naprosto všichni a tím se nadále budou zahlcovat všechny cesty prakticky až do centra Prahy a Brna.
Děti mohou mít až do 15-18 let školy i přímo v těch šmoulích městech, kam budou dojíždět třeba ty ještě vzdálenější městu, to než to šmoulí sídlo. Rozšiřování měst není sprosté slovo, jen se to musí umět. A i tak je desetkrát mnohem levnější zařizovat příměstskou železniční dopravu, než tu mezi městkou.
Těmi šmoulími městy jsem nemyslel skutečná města, spíš obce do 10 km za Prahou, kde obvykle není škola žádná, nebo jen první stupeň. Navíc děti chtějí třeba chodit i na nějaké kroužky a dospělí musejí dojíždět někam zpravidla všichni.
Že se příměstská doprava řeší levněji? Ale o dost hůř pokryje všechny požadované směry, tj. napojit všechny ty šmoulovy se všemi vhodnými částmi toho velkého města kousek od nich. V praxi pořád prodlužujeme S-Bahny, mezi tím se motají mraky kloubových autobusů s vysokou potřebou řidičů a stejně jsou všude možně kolony aut.
To se dá řešit i územním plánováním, růst sídlišť u už existujících tratí a ty kolem silnic regulovat, ty kolem páteřní infra zase podpořit, nakonec se vrátí právě jinudy, za levnější infra.
Když bude bydlet i pracovat u terminálu VRT tak ano, jinak si musíte přičíst i u půlhodinu dojet k a od nádraží, takže denně strávíte dopravou tak minimálně tři hodiny. Musíte stejně oželet rodinný i soukromý život. Například dojet pro nemocne děcko do školy z Prahy do Jihlavy musí být něco. Občas zpoždění, skákání budou i na VRT. No já osobně bych si hledal praci spíše v Jihlavě, je jí tam dost, až bude 20 % nezaměstnanost tak možná.
Dojížděl jsem takhle do Prahy přes 4 roky. 20 minut na nádraží, 1,5 vlakem a pak 40 minut přes Prahu. Takže vím o čem mluvím.
jo to musí být opravdu zajímavá práce. celý den v hajzlu. domu se dojet umýt najíst převléknout . celý svůj bdělí život věnovat práci. pro větší slávu zaměstnavatele nevidět vyrůstat děti , kamarádi zmizeli , a s manželkou řešit jen provozní věci bo na nic jiné není čas. a pak 2x za rok all inclusiv u moře. už teď lidi preferují méně ale doma . jezdit denně z brna do jihlavy je pouha idea . par karieristu jezdit bude , ostatni pujdou radeji na houby
Dědek i v socialismu spával 3-4h denně, protože chodil pěšky z Krhova na osobák v Jaroměřicích, odtud osobákem do Jihlavy a pak ještě pořád kus cesty do pivovaru Ježek dělat závozníka. Jinde práci na na začátku 70.let nemohl dostat.
jasně , 4 hodiny spánku , ještě dodejte že kouřil 40 denně , a byl zdravej jak řípa. já chodil 3,750m tam a 3750m zpět osm let , pak jsem ubral 400m protože nádraží je blíž. co to má jako ilustrovat? že ve městě jako je jihlava nenajdete zaměstnání a tak se musí do brna?
Nikdy nekouřil, zabila ho prudká rakovina v 72 letech, do té doby ale měl vysokou kondici. Mě ani dnes v 26 nedělá problém být vzhůru 30-35 hodin v kuse a vynechat noc, na střední jsem to dělával docela pravidelně. Jeho otec chodil v 80 s kalačem a klínem v zimě rubat dřevo do lesa, nemusíte srovnávat další lidi ze sebou. Krhov není do Jaroměřic 3,75, ale 11km chůze, dalších asi 40km v Hurvínku,850,Kredenci. Co kdy kdy kde najde a nenajde nevím, budoucnost v zelené Evropě nevypadá nejrůžověji, třeba i počet takových lidí vzroste, když nebude jinak. Proč vůbec dnes jezdí… Číst vice »
nemusím , vy jste uvedl vašeho dědecka. ja se pozastavil nad nesmyslem 3-4hodiny spánku. jsou lidi a je jich většina co potřebuji dvojnásobek. a taky chtěji vic než jen práce , cesta . 3 hodiny cesty do zaměstnáni je moc . a prosim než budete reagovat na me příspěvky , popřemýšlejte , ať je to k věci. … lidi jezdi přes pul hodiny v houfech do prahy … a to je co ? reakce na vice než hodinu cesty do brna se dvema prestupy az bude vrt hotova? pak nechapu souvislost. kde jsem psal o pardubicich , aj ? vy… Číst vice »
Jestli vznikne další bytová zastávka kolem Pávova a lidé odtud budou jezdit hákovat jen do centra Prahy, tak to bude méně, než 3 hodiny cesty denně.
Chůze ani jízda vlakem ale není úplně ztracený čas, v tom vlaku se dá odpočívat nebo pracovat, rozdíl chodit nebo nechodit denně několik kilometrů vám prodlouží nebo ukrátí život o třeba 10-15 let a aktivního ještě více, kvůli vyšší kondici. To jen k těm pěti letům ve vlaku.
No a já třeba bydlím na sídlišťi, takže mi je šumák jestli pojedu na nádraží 10 minut do centra nebo na okraj
To co spousta lidí nechce slyšet je to, že bez ohledu jak rychle jaký koridor nebo VRT postavíte, tak mimo mezistátní cestování bude door to door autem v řadě případů pořád rychlejší, hlavně pokud se zároveň zrychlí i dálnice a uvolní silnice a parkovací místa. Ono totiž pokud dnes zvedají limit ze 130 na 150, kteroužto rychlostí tam lidi už dávno jezdily, tak při 150 pojede zase třeba 180-200.
Pokud se časem více omezí parkování na ulicích či sníží rychlost v obcích na 30 km/h, bude to úplně jiné. Poptávka po tom existuje.
Kolik těch obcí po D1 z Jihlavy do Prahy nebo Brna projedu?
180 se technicky vzato dá jezdit po prázdné dálnici v noci, ale ne ráno směrem do Prahy nebo Brna, když jedete do práce. Tam budete na posledních kilometrech rád i za 80 bez jedničky vpředu.
Ano, atraktivní rychlá železnice může uvolnit některé silnice (a to i když bude door-to-door pořád pomalejší), to je naprosto v pořádku a je to i v zájmu těch co pojedou autem. Zbytek moc nedává smysl. Nad 150 se už dneska po těch dálnicích často fyzicky nedá jet, a krom toho lidi čím dál víc řeší spotřebu, nemluvě o elektromobilech, které se dostávají mimo jiné do firemních flotil.
Když vzroste podíl OZE, tak bych spíš řekl, že bude cesta řešit nevhodný počet přebytků ele v síti nějakou chytrou nabíječkou, které tak budou po dobu stání zapojená sama dobíjet auto, nebo domácí zdroj, když bude předpověď na určitý region na určitou dobu za výhodnou cenu, není taky potřeba jezdit do práce a z práce s úplně nabytým autem, když přebytek spotřeby někdy žene elektřinu už dnes na 0kč, i když je to zatím spíše vzácné a v regionech s velkým počtem OZE.
Bingo! Prave jste objevil jeden ze základních piliru, na kterých vrt bude stát.
V Jihlavě je taky práce dost.
A pokud by vlivem VRT podstatně vzrostla poptávka po bydlení v Jihlavě, tak skokově vzrostou i ceny toho bydlení.
P. S. I zde se zeptám – ceny bydlení např. v Břeclavi tedy jsou výrazně vyšší než např. ve Znojmě právě proto, že „Břeclav je předměstím Brna, když se tam dá vlakem dostat za půl hodiny“?
Okres Břeclav za sebou nemá zdaleka takové vylidnění, jako ten Znojemský. Navíc si ani nevybavuju kde jinde jezdí tolik mezi městských autobusů, jako Znojmo-Brno.