Další soudní kolečko kolem D1 u Přerova. Spor se po stížnosti Dětí Země vrátil do Ostravy

Nová část I/55 s mostem přes koridor na průtahu Přerovem. Pramen: ŘSDNová část I/55 s mostem přes koridor na průtahu Přerovem. Pramen: ŘSD

Krajský soud musí znovu projednávat žalobu, ŘSD věří v zahájení stavby letos.

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl částečně kasační stížnosti Dětí Země ve sporu o územní rozhodnutí pro poslední chybějící úsek dálnice D1 kolem Přerova. Vrátil projednávání případu zpět Krajskému soudu v Ostravě.

Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách NSS. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i přes další soudní kolečko věří, že se ještě letos začne chybějící úsek stavět, má již i vybraného zhotovitele.

Spor se týká zákonnosti verdiktu Krajského úřadu Olomouckého kraje z loňského dubna o změně územního rozhodnutí pro dálnici. Krajský soud v Ostravě žalobu Dětí Země loni v září odmítl, nyní ji musí projednat znovu.

Nejvyšší správní soud vyhověl jen jednomu ze sedmi bodů stížnosti Dětí Země. „Očekávali jsme, že uspějeme aspoň se třemi body ze sedmi, nikoliv jen s jedním. Nejvyšší správní soud totiž uznal jen dvě dílčí námitky, v nichž jsme tvrdili, že se krajský soud řádně nezabýval naší žádostí na zajištění přezkumu závazného stanoviska EIA ve znění z prosince 2020,“ řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Krajský soud má nově zkoumat, zda je pro stavbu potřeba nová rozptylová studie.

ŘSD už loni získalo zatím nepravomocné stavební povolení. Ředitel brněnského závodu David Fiala věří, že se letos začne stihne stavět dříve. „Vidíme velký posun v rychlosti rozhodování soudu. Dříve trval několik let jen kvůli podkladům pro rozhodnutí,“ uvedl Fiala. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla příprava stavby dál běží.

Podle informací deníku Zdopravy.cz došlo k přerušení některých vyvlastňovacích řízení i pozemky v Dluhonicích. ŘSD totiž spěje s některými majiteli, kteří dříve parcely odmítali prodat, k dohodě i vykoupení.

Tagy D1 D1 Přerov - Řikovice Děti Země Nejvyšší správní soud Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
60 komentářů