Další přestavba široké pražské ulice bez cyklostezky. IPR vysvětluje, proč musí někdy stačit cyklopruhy
Cyklopruhy v Novodvorské ulici v Praze. Zdroj: Mapy.cz

Po výstavbě tramvajové trati zůstanou vyhrazené cyklopruhy mezi pruhem pro auta a parkovacími stáními.
Takže tramvaj se postaví narychlo odděleně, ale pokračují aspoň teda pomalu projekty na cyklostezku?
Na co stavět cyklostezky, když cyklisti stejně jezdí po chodníku nebo po souběžných silnicích?
Takže stačí jeden opilý řidič a je po cyklistovi.
Nebo opilý cyklista, což je mnohem častější případ 🙂
Souhlasím s tím, ze oddělená infrastruktura je lepší. Ale pražský hejt na cyklopruhy nechápu. Jezdí se mi v nich docela dobře, podstatně lépe než tam, kde nejsou. A např. v Berlíně jsou naprosto běžné, a to i v pražském provedení podél parkujících aut, leckdy dokonce nahradily dřívější chodníkové stezky, které byly úzké a často zvlněné od kořenů stromořadí.
V cyklopruhu se jezdí dobře pokud je na ulici se slabým provozem, ideálně se sníženou rychlostí. Navíc musí být průběžný přes křižovatku. Jinak je to velmi stresující svezení i pro zdatneho jezdce. Spousta řidičů je agresivních zejména, když je cyklista zpomalí v křižovatce a pokud je provoz silný je to ještě intenzivnější.
Příklad, kde už to nestačí, je třeba Vršovická ulice, dá se to snézt, ale na denní ježdění to není.
Měřítkem bezpečné infrastruktury je pro mě odpověď na otázku, zda bych tam pustil svoje 10 leté dítě, pokud ne, pak je to řešení nedostatečné, kompromisní je pouze eufemismus.
Jenom jste zapomnel napsat, ze maj v Berline asi o metr na sirku vic, coz je ten metr, ktery je potreba, aby vas auta zleva nelizaly zrcatkem. U nas se stavi cyklopruhy s nulovym odstupem od projizdejicich aut.
Dánský pás samozřejmě je dostačující, ale tohle není Dánský pás…
Nesmysl, stačí hodit pruh na parkování mezi cyklo a hlavní pro automobily, nebo nejlépe rovnou lehce sebrat z chodníku pro chodce a udělat standadrdní 1m široký pro cyklo z jiného materialu jako je standard kdekoliv na západě.
Ono se musí především chtít a u cyklistů se zásadně nikdy nechce.
Kdyz neni pojizdena tramvajova trat a je treba zatravnena, tak by v opacnym poradi s cyklopruhem za parkovanim neprojelo izs. To je u nas hlavni argument, proc se to neprohodi. Podle me by to mohlo casto vyresit bocni vedeni tramvaje a auta i cyklisti pak kazdy v obousmernym pasu, ale takhle se to u nas nedela.
„Projekt je složitý, a proto v něm zkrouhneme cyklisty“ – a proč prosím právě cyklisty? Proč jej nezjednoduší omezením.. jánevím.. třeba IAD?
Tato preference IAD na úkor pěších či cyklistů je skoro až normou 🙁
Připadá vám, že řidiči IAD ty cyklopruhy preferují, že si je nějak užívají, nebo co vlastně? Věřte mi, že 90 % těchto řidičů IAD by bylo nadšených, kdyby vznikla oddělená cyklostezka a nemuseli tak jezdit nebezpečný slalom na omalovánkách.
Já psal o preferenci měst, která rekonstruují ulice či na ně čmárají cyklopruhy.
Přesně, tak proč se pořád téměř všude dělají jen cyklopruhy, když cyklisté se jich bojí a jezdí jinudy a řídiči je také nemají rádi.
No preferují je, pokud by alternativa byla ubrání parkovacích míst.
Lepší cyklopruh mezi parkováním a silnicí, než cyklopruh přerušovaný parkováním. Viz třeba ulice Táborská v Benešově https://mapy.com/cs/zakladni?pid=81388712&newest=1&yaw=3.980&fov=1.257&x=14.6865504&y=49.7776099&z=19&ovl=8 nutno uznat, že se to zlepšilo, něco takového, jako na fotce tam bylo jen na tom kousíčku třikrát, vždy po pár metrech, takový cyklopruh neměl moc smysl. Opačným směrem jsou jen symboly cyklistů v silnici (původně byl ten chodník u bývalých kasáren značený jako sdílená cyklostezka s chodci, po tom zbyla už jen jedna zapomenutá značka konec této stezky, je v těch fotkách i vidět) a cykloupruh je až o kousíček dál a končí do ztracena. Takové kouskované cyklopruhy jsou totálně k ničemu,… Číst vice »
Vždyť není povinné cyklostezku využívat…
Cyklostezku ne, ale pokud je cyklopruh ve vozovce, tak cyklista má povinnost ho využít.
Celý tento projekt je velmi nešťastný.
Zruší se všechny dosud dobře fungující kruhové objezdy a vše se nahradí semafory. Takže během špičky můžeme očekávat zácpy po celé Novodvorské.
Dokud nebude metro D, tak ta tramvaj v těchto místech vůbec nedává smysl. Akorát to bude pražanům komplikovat život..
Proč vlastně nemohl kruhac fungovat i předtím? Tramvaje by si nějak poradily, už jeden příklad máme…
Tenhle článek by mohl mít klidně nadpis „IPR opět ukázal, proč je vlastně úplně k ničemu.“ Ač jsou myšlenky v rámci této organizace často asi poměrně rozumné, ta nulová síla cokoliv prosadit je ubíjející. Tohle není žádnej kompromis. Město se na to vykašlalo jako vždycky. A aspoň by to teda IPR nemusel obhajovat.
Město schvaluje pro IPR rozpočet, nemůžou jít proti magistrátu.
„Výsledkem je podle něj vždy nějaký kompromis.“ Ano, a vždy na úkor aktivní mobility.
Kompromis je eufemismus pro špatné řešení.
Cyklo pruhy do silnice nepatří a mají být zrušené a zakázané a stezky vedené jen mimo silnici nebo v chodniku. Osobně mne řídič srazil dveřmi při otevírání a půl roku jsem se léčil.
přesně tak, vždycky když jedu cyklopruhem podél zaparkovaných aut, tak se držím spíš dál s očekáváním, kdy mi někdo otevře vrata do úsměvu. bohužel vyřešit to stezkou až za auty nic neřeší, protože šance, že se řidič při vystupování koukne do „špíglu“ se dá vyjádřit aspoň třeba hodnotou 1:10, zatímco u spolujezdce jde o zcela zanedbatelné procento.
jediný řešení který mě napadá je dát ty stezky za zaparkovaná auta a obrátit směr jízdy, pak ty otevřený vrata tak jako pohladí, rozhodí, ale není to reálně smrtelně nebezpečná past, což roh dveří přímo na hlavu při 30km/h tak nějak obecně splňuje.
přehození za parkující auta to to ve skutečnosti v pohodě řeší, ale musí ten cyklopruh být dostatečně širokej, aby se člověk mohl držet mimo dveřní zónu. V civilizovaných městech se tam mezi parkující auta a cyklopruh dává cca půl až třičtvrtě metru široký oddělovač výšky obrubníku, nad který se otvírají dveře aut (když už nějaké auto přijede i se spolujezdcem) a až pak je ten vlastní, široký cyklopruh.
no jasně, ale místa není nekonečno a zase pokud není oddělená cyklo od chodníku nějakou rozumnou překážkou, tak na ní prostě bude expandovat chodníkový provoz v podobě psů, dětí a především těch, co už by rozum mít mohli, ale stejně je překážení jejich životní poslání a ty dvě předchozí skupiny mají často na povel.
Novodvorská má šířku snad 50 metrů, zrovna tam se místo fakt limitně blíží nekonečnu, takže kdyby se chtělo, vejdou se oddělovače, luxusní široké cyklopruhy i stromy mezi nimi a chodníky.
Omezující bude vždy celková šířka ulice, to s tím oddělovacím pásem a ještě k tomu širším pruhem pro kola zrovna tady, no nevím. A cpát to místo chodníku… Možná by stačilo naučit automobilisty neotevírat bezmyšlenkovitě dveře do jiných pásů ulice. Nebo začít vyrábět automobily s posuvnými dveřmi (případně se otevírajícími ve smeru výstupu namísto proti němu), to by mohlo být přínosem pro všechny.
Souhlas. Navíc v Praze, kde se parkuje všude možně toto řešení vede k tomu, že v cyklopruhu zastavují auta v druhé řadě a člověk tak musí každých pár metrů vyjet mezi auta, což to nakonec dělá nebezpečnější než kdyby tam nebyl cyklopruh žádný.
Slyšel jste např. o velkoměstě velikostí srovnatelném s Prahou jménem Amsterdam? Tam se tyhle problémy absolutně neřeší. Cyklostezka je tam prakticky na každé ulici a světe div se funguje to.
ano funguje, jenže tam jsou řidiči zvyklí a hlavně na situaci trénovaní. o přípravě řidičů na takovéto změny si nedelám iluze.
Takže chcete v Česku dělat co?
Čekat až se řidiči IAD začnou chovat slušně, a potom začnete stavět infrastrukturu pro IAD? Tak to je slušná výmluva proč na cyklisty kašlat.
IAD je zde problém (zabírá nejvíc místa, je z modů dopravy nejvíc nebezpečná), IAD se musí nějak změnit – ať již povinným školením pro řidiče, tvrdým vymáháním předpisů (žádné stání na chodníku či cyklostezce, já taky kočárek nenechávám stát na silnici), omezením počtu pruhů (ať zabírá IAD méně místa), cokoliv dalšího vás napadne.
(nelpím na žádném z uvedených příkladů jak je nutné IAD změnit. jsou to jen příklady.)
Lepší cyklopruh v silnici, než sdílený chodník.
Výmluvy, výmluvy, výmluvy.
Cyklopruhy mezi jízdním pruhem pro auta a parkováním jsou nebezpečné a drtivou většinu potenciálních uživatelů odrazující pseudořešení, žádnej přijatelnej kompromis. Jsou tam spíš jako ochrana vystupujících řidičů za cenu rizika pro lidi na kole.
Zmiňovat u tohoto projektu dánské pásy je pak vysloveně hnus.
Spíš jsou tam ty cyklopruhy jako úlitba politickému zadání, i když tam vlastně na kole nikdo nejezdí. Osobně pravidelně parkuji na poměrně rušné ulici se stejným rozvržením jízdních pruhů a za celou dobu jsem tam neviděl jediného cyklistu. Ti to raději stejně střihnou po chodníku, na který ale nepatří a ohrožují tam chodce.
Málokdo tam na kole jezdí právě proto, že je to tak nesmyslné a nebezpečné. kdyby tam byla lepší infrastruktura, jezdilo by tam na kole těch lidí násobně víc.
Upřímně si myslím, že chodníky v českých městech jsou často předimenzované a dost velké části z nich by vůbec neuškodilo, kdyby se metodou kyblík + barva rozdělily na polovinu pro chodce a polovinu pro cyklisty.
Tady v Praze se spíš třičtvrtě chodníku zaberou pro parkování aut….
Nejen v Praze. Plus podobnou chimérou je umisťování sloupů veřejného osvětlení a značek (svislých i přenosných) na chodníky. Kandelábr rostoucí z prostředka chodníka je naprosto běžný – ale viděl jste jej někdy „vyrůst“ uprostřed pruhu pro auta? Vždyť to by si všichni ťukali na čelo! Ale sloup na chodníku je normální. Podobně značky, včetně přenosných. „Nejvtipnější“ jsou velké přenosné značky „zákaz parkování z důvodu čištění ulice“, co jsou postaveny celé na chodník. Značka týkající se JEN a pouze silnice, ale zabírá 2/3 chodníku. Už jsem párkrát musel pomáhat vozíčkáři takovou ceduli pootočit či odsunout, aby kolem ní musel projet. Opět:… Číst vice »
Ono kdyz vas predjede taxikar a vzapeti zapne „rusicku zakazu“ a zastavi vam tesne pred kolem v cyklopruhu, protoze zrovna vyhazuje zakaznika, pricemz to zkuseny cyklista zvladne taktak ubrzdit a ne tak zkuseny pada z kola, tak pak priste na tom kole radsi jedete po chodniku, tam vas totiz zadnej dement, co si mysli, ze si muze zastavit kde chce neohrozuje. Takze vcelku chapu, ze cyklisti chteji nejakou infrastrukturu, kde je nizsi riziko, ze je nekdo zabije.
„Ale zde bylo potřeba rychle postavit tramvajovou trať, aby napojila vznikající metro D.“ – Tak tahle výmluva pobavila. Metro D tam nebude hodně dlouho.
Je ale jasné, že kdyby se měla předělávat celá ulice, stálo by to daleko víc.
Mají na to projektování několik let a stejně je to prý moc složité a nestíhalo by se to. Kdyby to tedy měli navrhovat s lepším řešením cykloinfrastruktury, máme počítat tak s 10 lety? Nebo raději 20?
Vypada to tak na dve tri generace uredniku na dopravnich oddelenich PCR a silnicne-spravnich organech.
Ne, ta stavba by stála víc peněz, kdyby se měla předělávat celá ulice. Pro ty pomalejší ještě jednou: víc peněz.
kdyby existovala nějaká koncepce, na celostátní úrovni, jak má každá rekonstrukce ulic podle jejich šířky a typu vypadat, tak bychom se velice rychle dostali na úroveň civilizovaných zemí… jenomže jsme v česku, tady jsou koncepce a strategie sprosté slova, a tak si každé město, každý úředník vymýšlí projekty tak, jak jej napadne a výsledkem je polovičaté řešení a nas*ání všech dotčených účastníků provozu
No rychlost výstavby by se dala obhájit tím, aby tam nemusely jezdit obousměrné tramvaje. Tuto nutnost by samozřejmě odstranil i vrátný trojúhelník na Libuši.
Ono je to jednoduché, je to o tom, co si zadá město. V tomto případě se město na zlepšení podmínek pro bezmotorovou dopravu při výstavbě nové trati prakticky vykašlalo. Cyklopruhy se vždy braly jako dočasné rychlé řešení, které se může vyznačit na stávajících komunikacích, opravdu se nemají malovat znovu a už vůbec ne tam, kde je opravdu široká ulice a je tam i místo na oddělenou infrastrukturu. Ale prostě jsme v Praze, tady to většinou dopadá takhle.
Cyklopruhy někdy musí stačit? Nepletu-li se, v celé Praze není jediný kilometr oddělené cyklostezky, určitě ne v žádné ulici
Není, vždy je to pod jeden kilometr
No to je pochopitelné, je to komplikovaná stavba a prohodit parkovací a cyklo pruh by bylo už nad síly projektantů
O tom, kde bude jaký pruh nerozhoduje projektant. Už si to prosím zapamatujte. To dostane befelem od zadavatele a tečka. Žádné diskuze. Ani když je to nesmysl. Proto už léta v Praze neprojektuji, protože kdykoliv se mi podařilo něco kloudného navrhnout, přišel politik, architekt nebo lobbista a udělal mi z toho totální paskvil. Většinou bez mého vědomí a to projektant za svůj projekt ručí. Oni neručí za nic, ale jsou jak Pytlíci. Všechno znají a všemu rozumí. Přečtěte si pořádně článek, jak se tam zástupce IPR kroutí, proč cyklostezku neřešili. Protože to spěchalo, aby bylo dříve než metro D, o… Číst vice »
Chlumecká s trvalým značením je nuda, chtělo by to „tunelový semafor.“
Střídavě modrý cyklista(cyklopruh), modrý bus, zelená šipka(pruh pro všechny), červený křížek(aby byla legrace, zrovna má něco povoleno jet proti)
A každej kdo jede jinou rychlostí než já, do toho úseku vjížděl když bylo jiné značení.
Kolik lidí by bylo na druhou stranu schopno parkovat jen ve svém pruhu a nezabírali místo v cyklopruhu? To by tam museli dát navíc obrubník.
JJ, obrubníky se tam v civilizovaných místech dávají, to není při tak velké úpravě ulice nejmenší problém.
(sarkasmus) no jo, ale kdo má čas jezdit po evropě a koumat, jak tam tyhle věci vyřešili (a beztak úplně blbě, a to ani nevědí, že to vůbec nejde!) (/konec sarkasmu)