Letectví

Další přejmenování letadel? Z Embraeru bude Boeing Brasil

Embraer E195-E2. Foto: Embraer
Embraer E195-E2. Foto: Embraer

Americká společnost Boeing přejmenuje výrobce civilních letadel Embraer na Boeing Brasil. Půjde o jeden z prvních viditelných kroků nového majoritního akcionáře. Mluví se o tom, že brzy dojde i přejmenování samotných letadel.

Na nové jméno upozornila jako první agentura Reuters.  V Brazílii jde o citlivé téma: Embraer považují obyvatelé za jeden ze symbolů tamějšího průmyslu. Ke změně názvu dochází v době, kdy je pověst Boeingu značně pošramocena uzemněním letadel 737 MAX.

K přejmenování dochází po únorové schválené transakci, podle které kupuje Boeing 80 % akcií divize na výrobu civilních letadel za 4,2 miliardy dolarů. Embraeru v ní zůstane dvacet procent.

Jde o očekávaný vývoj poté, co stejný krok učinil nedávno Airbus s Bombardierem, kdy odkoupil výrobu modelu CSeries a přejmenoval letadla na A220. Podobný krok lze očekávat i u Boeingu, v minulosti takto například přejmenoval McDonell Douglas MD-85 na Boeing 717.

Embraer bude dál fungovat, bude se zabývat výrobou vojenských letadel a bizjetů. Transakci už schválili akcionáři obou firem, čeká se ještě na schválení regulátory. Vlajkovou lodí Boeingu Brasil má být letadlo E2.

 

 

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jeníkspotter

Klasika doby – velký ryby s chutí požírají malý. U Boeingů víceméně nutný krok k nápravě velice pošramocené pověsti a tradice, Embraer je v čistý jako lilium, na tom se dá přece slušně vydělat a aspoň částečně získat – pokud vůbec – ztracenou prestiž…

Tomáš V.

Za rok uz si nikdo z cestujicich nevzpomene, ze vubec byly nejake Maxy uzemnene. 🙂

jeníkspotter

No, z cestujících někteří možná, ale Boeing a společnosti, které krutě ekonomicky trpí – to bude dlouholetá noční můra. Počínaje Číňany začíná tvrdá bitva o náhrady za škody a tenhle boj jen tak neskončí, právníci na všech frontách budou mít hóóódně bohatý žně. A utrpí ten poslední – zákazník…

Jen tak

1) tenhle onchod se uzaviral v dobe, kdy byl boeing na vrcholu

2) embraer by jinak zkrachoval

nezvante tu nesmysly.

jeníkspotter

ad 1) ten obchod se uzavíral jako truc akce na kšeft Airbus x Bombardier
ad 2) Embraer by možná zkrachoval stejně tak, jako by zkrachoval bez zásahu Airbusu Bombardier
žádný nesmysly…

Capitann

když byl boeing na vrcholu vazeny pane tak embriomer jeste ani netestoval sve prvni éro.

Pako

Spise Boeing Prasil!