Infrastruktura Letectví Letiště Logistika Silniční nákladní doprava

Další peníze: V Budějovicích na letišti vznikne parkoviště pro kamiony a hotel

Letiště České Budějovice. Vojenská minulost je všudypřítomná. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Letiště České Budějovice. Vojenská minulost je všudypřítomná. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

V areálu českobudějovického letiště vznikne servisní centrum pro tranzitní kamionovou dopravu. Rozhodli tak jihočeští krajští zastupitelé, když schválili návrh příslušné studie. Parkoviště, ubytovna pro řidiče a další služby mají vzniknout na zhruba šesti hektarech z celkových 300, které tvoří celý areál.

Hlavním záměrem je přeměna nevyužívaného prostoru a bývalých vojenských budov. Návrh počítá s tím, že na zmíněné ploše vznikne záchytné parkoviště pro asi stovku nákladních automobilů a ubytovací zařízení pro řidiče kamionů, které může být využíváno i jako letištní hotel.

Součástí návrhu jsou i servisní funkce, jako je například rampa na odklízení sněhu z návěsů, myčka či autoservis. Zastupitelé se přitom odvolávají na blízkost mezinárodního tahu (I/3) na Linec. Ten ovšem zanikne po dokončení dálnice D3, která se aktuálně buduje. S letištěm by dálnici v budoucnu mohla spojit takzvaná Jižní tangenta, půjde ale o krajskou silnici II. třídy. Na silnici II. třídy se změní i dnešní I/3.

Část areálu letiště k silnici I/3 je pojata jako obchodně administrativní zóna s možností umístění rychlého občerstvení či kavárny s výhledem na přistávací dráhu. „Odhad investic je 100 až 150 milionů na celý záměr. Odhad pro napojovací komunikaci k letišti a zároveň i k tomuto centru je 40 až 50 milionů korun. Jsme ve schvalovacím procesu studie, tak není možné částky více upřesnit,“ řekl na jednání zastupitelstva první náměstek hejtmanky Josef Knot. Podle něj budou peníze součástí návrhu rozpočtu pro rok 2020.

Letiště České Budějovice v červnu dokončilo modernizaci za 700 milionů korun a nyní jej čeká náročný proces certifikace. Není přitom jasné, kdy bude završen a zda se mezitím podaří na letiště nalákat nějaké linky.

33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ferenc Futurista

Ještě by se tam vešel lunapark, tržnice, mezideponie zeminy, bazar mobilheimů a každou sudou sobotu by se tam mohl konat bleší trh.

liberal shark

Stačí se podívat, kde sídlí firma pana Jocha (ČSSD) a člověk hned ví, odkud vítr fouká :-).

Filemon44

Ten hotel vcelku chápu.Při „hustotě“ leteckých linek v Budějovicích se tam člověk dost načeká…..

Yirina

Já bych tedy navrhovala, udělat tam bazén s vyhlídkou na letištní plochu, po vzoru hotelu TWA v New Yorku na JFK….

Myšpul

Třeba se tam ty kamiony chytí a z letiště bude pro ně další odstavná plocha a z terminálu pěkné zázemí. 🙂

jirka

nevim proč by Budějovice nemohlo mít normální letiště, platí se kdejaká kravina v podobně rozhleden v údolí, cyklostezek odnikud nikam, umělého zasněžování v létě , tak co jako???

V.N.

Proč by nemohly Budějky mít letiště ? Mohly. Proč ne ? Ale je třeba jej za něco postavit a jeho ztrátu nějak financovat. A co je pro kraj důležitější ? Rvát těžké prachy do ztrátového letiště anebo za tyto peníze totálně zgenerálkovat za rok desítky kilometrů krajských silnic ?

V. K.

Protože regionální letiště pomalu v každém kraji je totální nesmysl a jasná ukázka zpupnosti krajských politiků stavějících si pomníky z veřejných peněz.

Přemek

Přesně tak. Smysl mají pouze klasická polní letiště pro UL a lehká letadla, nic proudového a těžkého vrtulového. Ti chytří budují z bývalých vojenských letišť třeva závodní okruhy, kde se dá kromě závodů i testovat. Severně položený vrch s bývalým vojenským areálem by byl ideální součástí.

V.N.

V mé blízkosti je letiště v Mnichově Hradišti. Je to plocha , kde kdysi měli Rusové vrtulníkovou základnu. Jsou tam dvě dráhy , přičemž jedna je betonová a druhá asfaltová. Ta betonová má rozměr 1550 x 30 m a umožňuje provoz letadel do nějakých 25 tun . Letiště provozuje soukromá firma- dotace příp. příspěvky od kraje či státu jsou nulové. Letiště má status mezinárodního letiště a žije z následujících činností : vyhlídkové lety , automobilové závody , práškování polí , občas si tam sedne nějaká proudová cessna s nějakým manažerem , příp. nějaké letadlo s urgentními díly pro škodovku ,… Číst vice »

Filemon44

Někdy kolem roku 2000 tam přistálo letadlo fotbalového klubu Schalke 04,který tehdy hrál pohárový zápas v Liberci.

V.N.

Ale to bylo to menší ATR pro nějakých 40 lidí. ATR od ČSA bylo větší.

Jan Sůra

Ano. Schalke přiletělo s ATR42, Boleslav letěla s ATR72

Filemon44

Díky za upřesnění

Petr Šimral

A co vlak? Ten tam jezdit nebude?

Jindra

Poslední info:v plánu je i kanál Dunaj – Vltava a tím i obrovský přístav s velkým terminálem pro tankery.

MartinS.

Kavárna s výhledem na přistávací dráhu, na které budou přistávat 3 letadla za týden… tak takovou kavárnu bych chtěl provozovat, to bude atrakce! 🙂 To tam budou jezdit zájezdy…
A nebo to bude kavárna pro ty Japonce, Korejce a Číňany, co do Českého Krumlova nepoletí přes Prahu, ale přímo do Budějovic… sice nikdo neví čím tam doletí, ale než jim to přistane, můžou si před odletem posedět v kavárně…
Ufff… letiště České Budějovice, to je snad diagnóza…

Ludwig

Ten článek snad musí být napsán chybně. Protože prostě nemůžu uvěřit tomu, že je to pravda. Nechtějí si tam postavit ještě závodní okruh? A sjezdovka je taky dobrý nápad, když to jde z veřejných peněz…

V.N.

Zbavte ty pitomce svéprávnosti. Centrum pro nákladní kamionovou dopravu s hotelem pro řidiče ? Další nesmyslně vyhozené peníze. Bůh chraň tuto zemi před takovými diletanty.

noerf

No co, ČSSD potřebuje peníze na volební kampaně, když už přišla o peníze z evropského parlamentu.

Arimatejsky

No jistě, kdo nespí v boudě a netopí si propan – butanem, ten není správný king of the road. Místo abychom kombinací cukru a policejního biče donutili kamionaky, aby přestali očuravat paniky a chovali se jako lidi, tak se budeme vysmivat napadu na postavení Autohofu, kterých jsou v Německu desítky.

V.N.

Centra pro řidiče – proč ne. Ale v bezprostřední blízkosti frekventovaných dálnic. Tady máme sice v blízkosti dnešní mezinárodní silnici , ale dálnice z Budějovic do Lince povede trochu jinudy..

Ludwig

Ať si tam postaví třeba kosmodrom, ale proč by taková věc měla být postavena z veřejných peněz? Jde o čistě komerční věc, tak ať to nechají na soukromém kapitálu. Ten také dostatečně prověří, jestli je to životaschopné a uživí se to. Politici už s módou regionálních letišť plně dokázali, že utrácení veřejných peněz pod jejich taktovkou je trestuhodné.

libor

bych věci jako kosmodrom raději ani nezmiňoval, oni (radní v čb) se toho chytnou a to bude něco…

noerf

Arimatejsky: je pravda, že na současné dálnici D3 je odpočívadlo pro auta a kamiony akorát u Mezna, bohužel lokalita letiště z hlediska budoucí infrastruktury není nejlepší (mimo prostor D3). Dopravní řešení by mohlo zbytečně zatížit část silnic v Českých Budějovicích (Mánesova, současná výpadovka na Český Krumlov)

Přemek

Soukromý dopravce nese veškerá svá rizika na vlastním hrbu.

Libor

Autohof je skvělý nápad. Jen si nejsem jistý zda má vzniknout za veřejné peníze a umístěním mimo trasu budoucí dálnice.

Arimatejsky

Když za 30 let nevznikl za soukromé, tak musí vzniknout za veřejné, pořád lepší než ta veřejné peníze dokola uklízet odpad po táboření kamioňáků. A že to bude na prázdném letišti 5km od dálnice? Pořád lepší než vybetonovat hektary polí a budovat síťové připojení. A že tam nebudou zajiždět? Když bude policie dělat co má a každého špatně zaparkovaného kamioňáků 3 krát za noc vzbudí, zkontroluje tachograf a nadělí max. pokutu tak si rádi těch pár km zajedou.

V.N.

Smiřte se s tím , že kamioňáci všude na světě bivakují ve svých kamionech. Apropos ty kamiony jsou i tak stavěné. Představa , že všude po ČB regionu vyvěsíte cedule zákaz stání pro kamiony a jediné místo, kde bude stání povoleno bude nějaký placený prostor mimo hlavní trasu je mimo. Kamionové firmy nebudou platit řidičům nocování po hotelech. To si radši budou svoje trasy plánovat a organizovat jinak.

Arimatejsky

S tím se tedy nesmířím, pokud chtějí bivakovat v kabině tak klidně, ale na vyhrazené parkovišti kde zaplatí za úklid odpadu, záchod atd. Pokud se to řidičům nebo spediterum nelíbí, tak ať si najdou trasy přes okolní státy, kde jim anarchii budou tolerovat. A představa, že tranzit bude mít zákaz vjezdu do intravilanu obci a kamiony vůbec parkování mimo vyhrazené plochy je naopak správná a do 10 let se náplní.

Jizan

Pár míst k parkování je u Benziny v Meznu, pak jich je pár Kaplice nádraží a v Dolním Dvořišti na benzínkách…jinak parkujou kde se dá…třeba hned u centra Budějc. Tohle je rozhodně správně. Je to projekt, který má rozum. Řidiči nemusí žít jak čokl v boudě u silnice, sprchovat se petkou, pokládat kabel do kopřiv a nechávat tam pytle s odpadkama. Navigační systém na dálnici o obsazenosti a policejní dohled, kterej je tam navede. Pokud je tu něco na hlavu, tak proč je na celé D3 možnost si odskočit jen u Mezna?! V dohledný době má sice bejt odpočívka někde… Číst vice »

Martin V.

No, je fakt, že D3 je na tom vysloveně bídně, to už i D4 je na tom mnohem líp, o ostatních dálnicích ani nemluvě: https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/90ef5d90-835f-47a8-ad03-8cea0fb51ca4/rsd-mapa-odpocivky-A3-2018.pdf?MOD=AJPERES Přesně podle starého vtipu: „Víte co znamená dálnice? To je kousek hezké silnice a dál nic.“
Ale přesto si myslím, že specializované zázemí pro kamiony by měl být soukromý byznys, podobně jako Truckpark Ostrovačice na D1.