Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Další peníze do osvětlení Ejpovického tunelu. Zakázku získal s cenou 9,2 milionu Metrostav

Tunel Ejpovice. Foto: David Jančík, archiv Metrostav a.s.
Tunel Ejpovice. Foto: David Jančík, archiv Metrostav a.s.

Doplnění osvětlení do obou trub Ejpovického tunelu dle požadavků hasičů vyjde Správu železniční dopravní cesty na 9,2 milionu korun. Zakázku získala podle registru smluv společnost Metrostav, odhadovaná cena byla 9,7 milionu. SŽDC zatím nezveřejnila podrobnosti (například počty zájemců) na profilu na zadavatele.

„Jedná se o přizpůsobení technologie aktuálně platným předpisům a normám, u kterých došlo ke změně,“ vysvětlila nedávno mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. Osvětlení přitom bylo důvodem, proč došlo už dříve k prodražení stavby tunelu. Za instalaci světel zaplatila SŽDC Metrostavu, který tunel stavěl, v oddělené zakázce navíc 134 milionů korun.

Důvodem nových změn a doplnění mají být výsledky prověřovacího cvičení integrovaného záchranného systému těsně před zahájením provozu jižní trouby v listopadu 2018. „Z tohoto cvičení vzešly dodatečné požadavky Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje na úpravu požárně bezpečnostních zařízení v tunelu včetně osvětlení. Splnění dodatečných požadavků je zcela zásadní pro schválení Požárně bezpečnostního řešení tunelu a pro souhlas s kolaudací tunelu a trvalým provozem,“ vysvětlila Pistoriusová.

Hotovo má být podle smlouvy do konce srpna.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kocurek

Tak to aby se legaslativa měnila častěji, než se dokáže stavebník přizpůsobovat. Přizpůsobení novele zákona trvá měsíc? Tak to abychom novelizovali 2x do měsíce, řekly si hlavy pomazané. Značka: NEZKOLAUDUJEŠ!
Jako sorry, ale tohle začíná být absurdní komedie. Teda škrtám komedie, tragédie to začíná být.

lokodepo

Těch 3,5 mld. Kč stavební rezervy, která vznikla chybně nastavenými procesy na MD ČR a SFDI, se nějak dočerpat musí, ne?

Sauber Bahn

A to to puvodne meli vyhnane na 12 mld…

Dalibor

9,7 MEGA za osvětlení tunelu? to je tunel pod lamančem? Nebo tam budou nějaký super světla osázený pravými českými granáty? Proboha za 10 MKč se dá udělat kompletní celý osvětlení podobnýho tunelu.

zyx

Kompletni osvetleni? No neznam presne pozadavky na tuto zakazku, ale jen tak od boku z jinych podobnych staveb – predpokladam ze toto osvetleni ma kritickou dulezitost a aby bylo funkcni i v pripadech MU. Tedy je predepsana odolnost svitidel proti vsemu moznemu napr. vcetne urcite urovne rezistemce vudci ohni, to vse plati take pro kabely, rozvodne zarizeni a treba take pro veskery upevnovaci material. Navic vse investor bude chtit mit podlozene certifikaci. Ze to nakonec vyhraje Metrostav se ani nedivim, a nemusi to byt ani o znameostech, ale o zkusenostech.

Dalibor

Nevím z hlavy jaku mají mít odolnost kabely, ale funkční 45min v ohni (hnědý) jsou standartem ve všech nouzových osvětleních (shromežďovací prostory) případně jsou i svítidla s kolálním zdrojem, nebo systémy CB. U minulýho zaměstnavatele jsme dělali nekolik tunelů (pravda silničních) ale tohle mi vyrazilo dech. Původní cena osvětlení 134 Mega a dodělání, aby to bylo dle platných norem dalších 9,7Mega. tomu říkám TUNEL, pánové!!

Romanero

Je to sprostý, cena naprosto nesmyslná. A to těch předchozích 134 milionů už bylo nad rámec původní zakázky (s osvětlením). Takže 145 M za ÚPRAVU osvětlení do souladu s normou? No to snad ne.

Rovnou poslat na ÚOOZ. Ani bych se nedivil, kdyby se paralelně s těmi světly stavělo pár chat v Peci pod Sněžkou.

lokodepo

Jsem rád, že z těch prvních pěti příspěvků převládají ty s bystrými postřehy. Opravdu to v pořádku není. Ne nadarmo DS SŽDC nazývám zločineckou organizací, přídomek „Dobrá správa“ by měla stáhnout ze všech svých reklam a webových stránek, protože je to jen klamání veřejnosti.
Škoda, že na NKÚ a na ÚOOZ nejsou tak zdatní lidé, aby to dokázali rozkrýt a obžalovat příslušné činitele DS SŽDC, zejména na úseku modernizace dráhy, čehož si je DS SŽDC velmi dobře vědoma. A s jídlem roste chuť…

Romanero

To je fakt vtip už. Další level je už rovnou vypsat zakázku na malou domu bez instalace čehokoliv..