Další omezení pro režijky. V Plzeňském kraji nebudou platit ani ve vlacích Českých drah

Nové RegioPantery pro Plzeňský kraj. Pramen: České dráhyNové RegioPantery pro Plzeňský kraj. Pramen: České dráhy

Plzeňský kraj nabídne zaměstnancům ve veřejné dopravě svoji verzi neomezené jízdenky.

447 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Neznámý Jarek

Co vyjde státní pokladnu levněji? Důchodce/student bez režijky, který si kupuje zlevněné jízdné a stát rozdíl doplácí?
Nebo důchodce/student s režijkou, který za roční paušál jezdí s dopravcem a zřejmě to nikdo nekompenzuje?

xyz

Do „státní pokladnu“ počítáte/nepočítáte i pokladnu toho kterého kraje?

Pokud počítáte i krajské pokladny, tak levněji ji vyjde první jmenovaný student/důchodce.

xyz

Resp. mnou napsané platí pro (zde diskutovaný) případ s brutto-kontraktem, tzn. kde riziko tržeb nese objednatel.

Tam, kde riziko tržeb nese dopravce, by to pro veřejné rozpočty asi bylo tak jak píšete, nicméně na netto-linkách je platnost režijek plně na uvážení dopravce (no ovšem – jeho věc, když nese riziko tržeb).

kix

v obou případech je to na uvážení dopravce, jen v jednom případě by dopravce musel tu jízdenku kraji doplatit

Filip

Samozřejmě, že to druhé. Pamatuju tři modely studentského jízdného, k důchodcům se vrátím: I. žádná sleva, prostě jenom: dítě do 6 let, dítě 6-15 let (od 10 s průkazkou), osoba starší 15 let = plné jízdné. Tak to bylo za mě. A? Koupil jsem si Junior Pas ISIC za stovku. Jasně, musel jsem kvůli tomu jet kdesi do města, vystát si asi 3/4 hodinu frontu a zaplatit asi dva kila za ten ISIC průkaz, který mi jinak byl naprosto a komplexně k hovnu, ale tak to bylo. Na ten Junior Pas, ISIC, nebo normální (ten stál, pokud se dobře pamatuju,… Číst vice »

neznamy jarek

Já pamatuji období, kdy stát měl jednoho dopravce a ten dopravce měl pro skupinu zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, dětí a bývalých zaměstnanců a zaměstnanců úřadů, co pro státního dopravce vykonávali činnost a v rámci státní dotace na provoz těch státních vlaků stát zaplatil tomu státnímu dopravci, že tu množinu lidí vozí za nějaký roční paušál. To už asi není?

xyz

Tím máte na mysli období, kdy ČSD provozovaly i veškeré autobusy?

To už je ale hodně dávno.

melm

Se současným systémem můžou dopravci krásně čarovat a čerpat dotace od státu i na neexistující (fiktivní) jízdenky…

Michal Němčanský

Na téma režijky je tato studie…
https://ipodpora.odbory.info/soubory/uploads/STUDIE_I_ES_STATNI_NEVLADNI_REZI.pdf
Bohužel zrovna to srovnání tam je dost odfláknuté. Aktuální informace o tom zdali dopravce nabízí nějaké zvýhodněné jízdné se dají najít např. v nabídkách práce jednotlivých firem. Nejvelkorysejší jsou v tom asi Švýcaři. Když jsem v rychlosti prošel SBB, BLS, SOB, RhB, MGB – všíchni při úvazku nad 50% automaticky GA, slevy na GA nabo Halbtax pro rodinu, po roce FIP.

ketchup1970

že by švýcaři kopírovali socialistický relikt z dílny ČSD?

Ryk Mat

To ani omylem. Zaměstnanci švýcarských železničních společností totiž nedostávají žádnou zákonem nařízením výhodu ale komerční produkty dostupné každému. I vy, přestože ve Švýcarsku nežijete, si můžete Generál abonement (GA) koupit. Zda se tamní dopravci dohodli, že si tyto produkty budou navzájem poskytovat bezplatně nebo zda za ně platí, opravdu nevím. Vím ale zcela jistě, že to jsou právě ČD, kdo hází klacky pod nohy ostatním dopravcům a jsou to právě ČD, kdo odmítá jakékoli formy tarifní spolupráce.

Michal Němčanský

Ano přesně tak, je to benefit od zaměstnavatele, hodnota je předmětem zdanění a odvodů. Podobně jako když má zaměstnanec od CDC IN100 za zvýhodněnou cenu cca 2-3Tkč, ale daní 20Tkč. Ty částky píšu odhadem.

Honza Vrba

Rezijka

Honza Vrba

Režijka je socialistický relikt? Zajímavý. Právě ještě za socialismu měl dlouho nárok na jízdu zdarma jen zaměstnanec, členové rodiny měli jen slevu. A to bych samozřejmě obnovil.

George

Zbytečně. Režijní jako takové zrušit

Gwann

At uz rezijku zrusi, alespon si usetrime tyto vyzblechty vsech moznych zavistivcu a hateru.

Misto rezijky pak pridat litr, dva k mesicni vyplate.

qěcy

Klidně. Ale ten litr dva nad rámec kolektivního vyjednávání.

EC104

To jsou starosti, ale že soukrmníci, podnikatelé ojebávají stát na daních viz. odepíši si auto z daní atd. atd. každý rok nové a pro vlastní účely a co si všechno odepíšou nikdo ani neví a že jich je, dneska podniká skoro každý s každou ptákovinou. A samozřejmě jejich zaměstnance, co vyplatí max. minimalní mzdu a tohle nikomu v žaludku neleží. Tady se přichází o miliardy a né na režijkách…

xyz

Však kontrola z FÚ pak může část nákladů zneuznat + následně doměřit daň (znám vícero takových případů, kde se tak stalo, mj. včetně neuplatnění části hovorného atd.).

Mmch. vámi uvedeným nepřichází „o miliardy“ Plzeňský kraj.

EC104

„Však kontrola z FÚ pak může“. V jakém poměru se tak stane? Nemělo by tam být „musí“?

xyz

Stane se tak v takovém poměru, v jakém kontrola uzná, že nejde o náklady související s výkonem podnikatelské činnosti.

Mimochodem celá tahle polemika je docela úhybný manévr (mj. v tom, že podnikatelé si na sebe vydělají sami, na rozdíl od objednávaných regionálních vlaků).

hank

„Stane se tak v takovém poměru, v jakém kontrola uzná, že nejde o náklady související s výkonem podnikatelské činnosti.“

…což souvisí s tím, jak dobře je ta která firma politicky zastřešená. Viz notoricky známé případy zaklekávání firem v dobách, kdy na berňáku šafářovalo ANO.

xyz

To už ale zavání přístupem „nic mi není dost dobré“, když na počátku stála teze „ojebávání státu na daní“, za kterýmžto účelem ANO prosadilo EET, kontrolní hlášení a tvrdší kontroly od FÚ.

xyz

… a co se týče auta a „každý rok nové“ – do nákladů stejně nejde v roce pořízení celá hodnota auta, ale jen poměrná část; min. doba odepisování auta jsou tuším 3 roky.

Mimochodem znám i pracovníka Dobré správy, co na vedlejšák podniká – má FVE, s tučnými dotacemi od státu (+ souběžně s tím pravděpodobně má i režijku – kam byste ho zařadil? 🙂 ).

hank

„…a co se týče auta a „každý rok nové“ – do nákladů stejně nejde v roce pořízení celá hodnota auta, ale jen poměrná část; min. doba odepisování auta jsou tuším 3 roky.“

Odpisová skupina 2, tj. 5 let. V rámci mimořádných koronavirových opatření to aktuálně lze pro vozy pořízené v letech 2019 – 2023 zkrátit na 2 roky. Ale těžko říct, co ještě erár vymyslí…

melm

Podnikatel si na to musí vydělat sám, Času Dost zkasírujou erár…

ketchup1970

ČD stejně jako SNCF či SBB vozí lidi, vlaky vypravují a v tom vlaku se sveze do práce dělník.

Gwann

Bla bla bla…. Když dávájí ty vydřiduši a vrazi z Volstrýtu jen minimálku – pak je třeba pro ně nedělat a jít jinam, kde dávají víc, ne? Máme prakticky nulovou nezaměstnanost, tak by to neměl být problém. Pokud zaměstnanec je ochoten pracovat a třeba i někam dojíždět. Odpisy na auto jsou 3leté. Ano, strop, kdo si co může dát do nákladů a vrátit DPH by za to stál – ale to vyeliminuje max. tak Rolls Royce a BMW 7 a Porsche. Fakt není auto za 1 mega nyní žádný přehnaný luxus. A k podnikání s každou ptákovinou…když je podnikání zákonné… Číst vice »

ketchup1970

nevím, jsem živnostník a auto za mega si zatím ani nepředtaavuji, můj pickup je ojety za 100tisíc.

Kamča

Zrušit slevy studentům, důchodcům a hlavně zrušit levné krajské jízdné a všem všechno pořádně zdražit.i potraviny.to pak nebudou diskuze o rezijkach.protoze vlaky nikdo opravovat nebude…za nuzný plat

Daniel

Tady je to fakt těžký kocourkov. Každý si jede jen na vlastním písečku. Nebýt všichni takoví škrti, tak se mohou dopravci domluvit a jízdní výhody si uznávat navzájem. Kraj nekraj. Pak může jet klidně Arrivák s ČD a opačně. Proč to v jiných zemích jde a tady ne? Vracím se opět k první větě. Protože je to tady takový kocourkov! Ryba smrdí od hlavy (vláda a ostatní ústavní činitelé) a ta je tady v současnosti sakra schnilá!

xyz

„Nebýt všichni takoví škrti, tak se mohou dopravci domluvit a jízdní výhody si uznávat navzájem. Kraj nekraj. “

Nikoliv – kraj nese riziko tržeb a i proto se rozhodl tento typ jízdenek neuznávat.

EC104

Kraj je stát, sakra nežiju v Plzeňské republice žiju v ČR a kraj mi nebude diktovat co můžu nebo nemůžu. Kraj je od toho, že zastupuje stát v regionální správě. Pár chytrých hlav se dalo dohromady a vymyslelo že kraje se budou chovat jako soukromý subjekt, že si udělají vlasní politiku a těžit z toho. Přesně tak se chová podnikatel. V tomto případě tudíž kraji ani halíř ze státního rozpočtu.

xyz

Ne, kraj je kraj.

Žijete (pokud tedy) v Plzeňském kraji.

Nemalá část krajských kompetencí je samosprávných (tzn. ne přenesený výkon státní správy) a patří do nich i objednávka regionální dopravy.

Tzn. nemáte pravdu.

Váš postoj z konce vašeho komentáře se až nápadně podobá odborářskému postoji z 2/2020 „pokud JMK nebude uznávat režijky, ať nedostává od státu příspěvek na regionální vlaky“.

Herold

Kdo platí, ten poroučí. Tak to v životě chodí…

Karl vB.

Opakovaně tady inzerujete, jak to máte pomotané.
Zkuste si nejdříve na internetu najít:
– co to je státní správa,
– co je to samospráva
– jaké mají obě tyto struktury poslání, pravomoci, jak vznikají
Z toho vám vyplynou rozdíly mezi těmito strukturami.
Z vašeho frustrovaného příspěvku čiší, že vám obojí splývá v jedno.

Chronosphere

Vaše znalosti fungování státu,a tedy i krajů jsou vpravdě bolševicky zjednodušené. Neví nic,ale o to příkřejší v úsudku.

Caracas

Kraj není stát. Slyšel jste už někdy něco o samosprávných celcích?

lupo

nikoliv – kraj žádné riziko nenese. Stejně proplatí za objednané služby, bez rozdílu kolik lidí se převeze.

xyz

Proplatí částku odpovídající nákladové ceně mínus tržbám.

Tzn. oč budou vyšší tržby, o to méně proplatí ze svého.

Jakub

Kraj nese riziko tržeb a objednává si službu, takže si taky může určovat koho za jakých podmínek poveze. Váš postoj je stejný případ jako byste si objednal TAXI a taxikář by k vám nabral další 3 lidi s tím, že je to jeho kolega s rodinou a jako zaměstnanec má právo jet zadarmo s váma.

qěcy

Neřekl jste to celý. Rezijky jsou zpizděnina i proto, protože nepočítají s kompenzacemi (narozdíl od slev), stát (MD , Cendis) je úplně ignoruje a čeká, že to vyhnije. Dělá to akorát zlo, závist atd. Všechno jsou to jen trucy od všech zúčastněných navzájem. Odbory to některé neřeší, jiné jen trošku, OSŽ taky jen trošku, není do toho vidět. Bohužel prostě odbory na dráze jdou strašně měkký. A ty malý i kdyby byly tvrdý a schopný, tak nemají zase dostatečný vliv.

Doctor

Když už jsme tu železnici úspěšně zreformovali a otevřeli všem dopravcům, závádíme jednotný zaměstnanecký jízdní doklad, platný pro všechny zaměstnance dopravců a infrastruktury, jejich rodinné příslušníky a důchodce kteří předtím nepřetržitě min. 25 let sloužili dopravci ( infra ).
Platný ve 2.vozové třídě, jednotná cena za rok 1000,- Kč.
Přeprava jednoho jízdního kola zdarma.
Spravedlnost a právo pro všechny železničáře !
Vaše Ministerstvo dopravy.

Atom

Proč tak levné, proč by měli mít důchodce takovou výhodu? Proč financovat rodinné příslušníky? Mají všichni možnost mít oneticket, klidne ať je za 1/4, zbytek dotuje jim firma, jako všechny jiné benefity od firem.

lupo

V jiných odvětvích snad žádné benefity nejsou? Nevím proč režijky tolik leží v žaludku.

xyz

Ta jiná odvětví si na sebe obvykle vydělají samy a nejsou značně závislá na úhradách z veřejných rozpočtů.

Plus ty benefity buď jsou zdaněné, anebo pokud by nově měly být, tak by se to obešlo bez vyhrožování vůči vládě (srov. s režijkami a rokem 2009, v jiné formě 2010) či JMK (2019/20).

kan

protože 95% slevu na své produkty nedává nikdo a za druhé vám ten nesmysl finacujeme jako daňoví poplatníci, váš chkebodárce si nevydělá ani na slanou vodu

PvvS

Nač to mají rodinní příslušníci ?

Franta

Pro rodinné příslušníky je to náhrada za zničené svátky a víkendy, které nádražák stráví v práci na rozdíl od ostatních, kteří se v uvedených dobách mohou věnovat rodině. Proč mají rodiny energetiků výhodu levnějšího proudu? To tě netrápí?

xyz

Od „ostatních“? Např. od obsluhy restaurací/barů atd.?

Mimochodem je tu i druhá strana mince – tím pádem část pracovních dnů volných, takže zatímco lidi pracující v X od 8 do 16:30 h nemohou ze školy/školky dítě sami vyzvednout, tak drážní pracovníci v části případů mohou.

Franta

Co jsou mi platné volné dny v týdnu, když zbytek rodiny je v práci a tím pádem s nimi nemohu podnikat žádné společné aktivity jako třeba výlet a pod.? Jestli ty nebudeš nějakej troubovitej.

xyz

Nikde není psáno, že „zbytek rodiny“ také musí být v práci. Také může pracovat na směny.

Nicméně původně byla řeč o dětech (které z principu nepracují).

P. S. Tu „troubovitost“ si nechte od cesty; zrovna ohledně režijek mi přinejmenším část „argumentů“ připadá právě takováto, ovšem od té „druhé strany barikády“.

hank

Nikde není psáno, že „zbytek rodiny“ také musí být v práci. Také může pracovat na směny.

Tím hůř pro rodinu. Znal jsem rodiny, kde manželé pracovali na protisměny, dokud děti neodrostly – třeba i 20 let.

xyz

Jo, taky jsem měl v bývalé práci kolegyni, která si schválně dávala jen odpolední směny (14 – 20 h), protože její partner pracuje dopoledne a ona s ním chtěla být doma co nejméně. 🙂

Nicméně vámi uvedené je jen částí případů; taky se ty směny mohou aspoň v části dní krýt a tím pádem se kryje i část volna.

xyz

Mimochodem k čemu pak je těm dětem platná ta režijka, když (jak sám píšete) není čas na ty společné aktivity, např. na ten společný výlet vlakem?

Pavel

Von asi rád dělá vejšlapy po úřadech… Je to trouba…

xyz

Píše „od ostatních“ a tím budí zdání, jako by všichni ostatní lidé večer/o víkendech byli doma/nepracovali.

lupo

naprostá demagogie

kan

pravdu nazýváš nesmyslem?

xyz

Plus dodám, že stejně tak nárok na režijku mají i rodinní příslušníci těch pracovníků ČD/SŽ/MD, kteří pracují v kanclu v X od rána do odpoledne, tzn. beze směn, tzn. u kterých tento váš argument neplatí.

PvvS

Takových co pracují nonstop je… Ještě něco ?

Caracas

Pracuji v energetice 32 let a nikdy jsem levnější proud neměl.

Pietro

Cena za rok 1497, –

Doctor

Globální režijka zastřešená MD a uzákoněná pro všechny dopravce, by měla velkorysejší cenu a multifunkční použití.
Leč, je to pouze pěkná vize.

xyz

To by se ale mohlo obrátit i proti ČD, resp. „jejich“ odborům.

Protože najednou by bylo jedno, jestli ten který pracovník pracuje u ČD nebo u takového dopravce, který zajišťuje osobní dopravu na několika málo tratích.

V obou případech by měl nárok na volnou jízdu všemi vlaky „za pakatel“.

Dos22

Samozřejmě, ČD by s tím přišlo o náborový benefit, ale ukončilo by to věčné rozbroje a bylo by to skutečné řešení. Navíc dalo by se to dát povinně jen v ZDO a komerční vlaky ať si tam případně dopravce přihodí sám, takže benefit by stále zůstával.

dopravák1

Aha, takže za příplatek 40kč se žádné reřijky neomezují?
Takže nemusím ani přecházet na čtení článku?

Ještě to řeknu jinak. Dělám na dráze a proto mám auto, takže klidně režijku přenechám, pokud máte někdo zájem?

qěcy

Mají bonus – suťovou jízdenkutaje rodinní příslušníci železničářů v Německu, Polsku a Rakousku? A i soukromých dopravců?

Abychom měli srovnání, ne jen závistivé kecy, či obhajování českých diskriminujících rezijek.

qěcy

… síťovou jízdenku také…

Miroslav Benk

Prosim vás, kfo vás učil psát?

Prezident Planety

Některé komentáře jsou zajímavým počtením, ale není pracovníkům na železnici, co závidět. Při nepravidelných směnách, přípravě na různé zkoušky a školení doma ve svém volném čase už nezbývá tolik času na soukromý život a celkově na rodinu. Vidím to u souseda, který pracuje jako strojvedoucí. Ve většině firem jsou různé benefity, někde služební auto, jinde je to kompenzováno vyšším platem nebo dřívějším odchodem do důchodu, renty, poslanci mají svojí pověstnou kantýnu s cenami, které jinde neuvidíte a tak podobně. Takže režijku bych jim já osobně přál, aby ji mohli jako benefit využívat a rozhodně za nižší cenu než za ní… Číst vice »

EC104

Nyní například je stop stav při SŽ v přijímání nových pracovníků nehledě na to, že v některých oborech a v okrscích je podstav. I bylo slyšeno že s pár desítkama či celostátně stovkama lidí se budeme loučit, ale z jakých odborů to nevím. Sláva vládě a jejím škrtům a pánům odborníkům jak to SKVĚLE vedou. Tohle všechno je právě už na pořádnou stávku.

Doctor

Prezidente, nejvyšší železničáři na GŘ SŽ, jsou pořádně mimo realitu. Příkladně pan přednosta v Plzni chodí sloužit hned na několik postů výpravčích ve svém obvodu ( klobouček ! )
Komandující se třesou, aby někdo neomarodil.
Přesčasových hodin jako máku.
Jinde je to podobné.
Spíše má pravdu ve svém příspěvku Kamča, že služba u železnice málokomu vyhovuje, těžké bude shánět novou krev.
Že je u SŽ, nebo i u dopravců plný stav, tak že nemusíme nikoho přijímat je holý nesmysl.

Kamča

Volná místa jsou,ale nikdo za ty peníze pracovat nechce

ksz

Bude stávka ?

Greta

Ani kolo se nehne.

Vašek

U nás v Česku, kde je každý připopopo????? Hahaha!

xyz

V Jihomoravském kraji tím vyhrožovali. Tam to bylo vůbec zajímavé – víceméně od počátku JMK souhlasil s tím, že (za úhradu 490 Kč/os./rok) režijky můžou mít zaměstnanci ČD zajišťující kontrakt v JMK. Přesto pak vyhrožovali zastavením své práce ti odborově organizovaní drážní pracovníci, jejichž zastavení práce by poškodilo právě JMK – což v případě pracovníků ČD byli ti z JMK – tedy ti, kteří to už předtím měli dojednané! Zato pracovníci ČD zajišťující svojí prací jiné kontrakty by nadále pracovali, byť oni v tu chvíli neměli „režijkářský příplatek“ pro regiovlaky v JMK zajištěn. Zajímavý pohled zejména z onoho „hájení SVÝCH… Číst vice »

Dos22

Od úplného počátku určitě ne, nejdříve o režijkách nechtěl slyšet vůbec, a až pak tedy těch 490,- a pouze pro zaměstnance ČD v kraji.

xyz

Proto píšu „víceméně“ – a to byl nějaký říjen či listopad 2019.

Přesto v lednu 2020 vyhrožování mj. pracovníků ČD v JMK ohledně toho, co už měli 2 – 3 měsíce dojednané.

Dos22

Protože chtěli vyloučit ostatní zaměstnance dopravce, což prostě bylo v danou chvíli nepřípustné.

xyz

Nicméně namísto aby zastavením své práce hrozili ti, kterých se to týkalo, tak tím hrozili ti, kteří byli „za vodou“ = nešlo jim o JEJICH hospodářské/sociální zájmy.

Dos22

Říká se tomu kolegialita.

xyz

Také se tomu dá říkat rozpor s příslušným článkem LPZS.

Také pak je ironií, když někteří drážní pracovníci mají problém s tím, že někteří cestující si např. stěžují na něco, co nepoškodilo je samotné, ale jiné cestující.

Přitom tomu se také říká kolegialita, že. 🙂

kan

pro státní zaměstnance je typické, že jen umí vydírat společnost aby jim na něco přispívala…

EC104

Ha ha…tohle je opravdu směšné…ale máš z části pravdu. Čechačská společnost taková je, když ne já tak ty taky ne. Spíš bych to viděl na ty zaměstnance státu co to tady vedou a potom na širokou veřejnost vedení soukromých a nadnárodních společností. Tohle jsou vyděrači a zotročovači! Tohle jsou ti co z tebe sdíraji kůži, co neposkytnou ze svého ani halíř ani žádný benefit navíc, nedej Bože nad rámec.

kan

pořád si neuvedl jediný rozumný důvod proč tobě i celé tvé rodině dotovat z daní soukromé cestování 🙂

EC104

Ještě nikdo zde nenapsal, že tímto dochází i k diskriminaci pracovníků zúčastněných státních společností poskytující ČD réžijní výhody „jako občanovi ČR“. Diskriminační to je protože zaprvé pouze ten který zajišťuje provoz v JMK má nárok za příplatek a je zaměstnancem celostátní ČD, SŽ, žádné regionální krajské pobočky a to by musela být soukromá společnost aby si hrála pouze na svojem písečku .. a za druhé jsem občanem ČR nikoliv kraje. A jsme u toho opět že kraje si hrajou na stát ve státě.

xyz

Ta ironie, že slovo občan má původ ve slově „obec“, aby se nyní někteří holedbali tím, že jsou občany jen konkrétního státu, ne kraje.

P. S. JMK tehdy udělal chybu – neměl to „soutěžit“ v tom všeobjímajícím balíku, ale už tehdy měl udělat víc provozních souborů, do kterých by se přihlásili i další uchazeči.

ČD by pak třebas provozovaly jen např. půlku výkonů v JMK a s byť platnou režijkou by pracovníci ČD v té zbylé půlce vlaků museli mít nějakou jinou jízdenku.

P. S. Na co si „hrají“ jednotlivá města/obce, kterých je ještě daleko více než krajů?

hank

Současná právní úprava stávky bohužel znemožňuje jiný důvod stávek než v souvislosti s kolektivním jednáním a i tam je to paragrafy totálně svázané. Divokými stávkami jejich organizátoři riskují náraz na advokáty zaměstnavatelů a odsouzení k náhradám škod s následnými exekucemi na majetek odborových organizací. A je to neodpustitelná chyba odborových předáků, že byli nečinní a nelobbovali v parlamentu v době, kdy se příslušné zákony plíživě a bez mediální publicity zpřísňovaly, i řadových odborářů, že je to v době, kdy s tím ještě šlo něco dělat, nezajímalo.

xyz

Nemáte pravdu – stávka konaná 16. 6. 2011 nebyla ohledně kolektivního vyjednávání, přesto se konala („na protest proti penzijní reformě a zvyšování věku odchodu do penze na 70 let po roce 2030“, co na tom, že to bylo přesně naopak – vládní činitelé zdůrazňovali, že právě bez reformy to může dopadnout zvýšením odchodu do penze až v 70 letech).

hank

https://www.epravo.cz/top/clanky/stavka-mimo-kolektivni-vyjednavani-108703.html

Tady bohužel neplatí, že co není zakázáno, je dovoleno, a při absenci přesnější právní úpravy je zcela na uvážení obecných soudů, jak budou řešit případy, které se později stanou precedenty.

Marek

Vy zas máte bobky, všichni, co mají rezijku asi ví, jak ta revize pak vypadá, jezdím jak s RJ, Are i CD a všude mi ji vezmou. U RJ a ARR s primhourenim oka, ale to stačí pozdravit, usmat se a být milej. Za jízdenku (kamkoliv) sem neplatil už 8 let.

EC104

Znám jednoho a takových bylo a je, který tč. brigádně pracoval u JLV ( ti neposkytují JV), tak tomu říkal jízda na žádost. Ale jen 99% nebyl problém. Většinou uzazen do 1. tř. Platit přesuny z jednoho konce republiky do výkonu práce v Praze a zpátky a tak pořád dokola to snad pro zaměstnance pracující ve službách pro ČD nemohli myslet vážně, to by si nevydělal ani na slanou vodu.

kan

slušný člověk za vlak, státní lenoch bohužel nikoli

Kumsta

Já mám zase opačnou zkušenost, platil jsem vždy a všude kde režijka neplatí. I ve vlaku jmk.
Překvapuje mě, že si někdo dovolí mávnout v dnešní době rukou..

Marek Janík

co řešíte… za 500 korun na rok jim v podstatě cestování zadarmo zůstává… dyť to je 40 korun měsíčně proboha

Filip

Říká Ti něco salámová taktika? 🙄

xyz

Tohle jsem četl už tehdy v 1/2009 – že:

„oni nám chtějí zrušit režijky“
„nesmysl; jen je chtějí zdanit coby nepeněžitý příjem“
„to je jen salámová taktika“

Vzhledem k tomu, že toto je akce Plzeňského kraje, před 3 lety kraje Jihomoravského, přesto ti lidé nadávají na vládu ČR, tak „spiknutí asi bude větší, než by se zdálo“. 🙂

kan

tak se fildo naučíš jezdit za své jako slušní lidi 🙂

Filip

Já nejsem zaměstnanec drah, ani správy železnic, ani ničeho podobného.

Středohor

A nejen zde. Něco podobného nabízí také UK kraj, i když se o tom moc nemluví ( narozdíl o něčem podobném v JMK ). Hodně železničních firem sice stále nabízí zlevněné In 100, které jsou také čím dál k ničemu, ale objevují se první které nabízejí OneTicket 100. Osobně si myslím že kdyby odbory byly silné a byl mezi zaměstnanci silný zájem, tak si pro své lidi prosadí i ČD a SŽ OneTicket100. Z mého pohledu ale potenciálních zaměstnanců-držitelů režijek ubylo ( rušily depa, výpravčí, signalisty a technicko-hospodářské apracovníky ). Strojvedoucí, zabezpečováci, traťovka a zbývající pracovníci dep už raději využívají… Číst vice »

Pietro

1497, – na rok chytraku

kan

to zaplatí 4clena rodina za výlet do Prahy a ty brečís že to platíš na rok 😀

Michal Němčanský

Mají nějaké režijky zaměstnanci infrastruktury a dopravců v okolních zemích?

Filip

Samozřejmě. V Bačalandii mají režijku i všichni zaměstnanci Carga a ŽSR, nehledě na jiné, v Rakousku a Německu jsou režijky prakticky zadarmo, platíš jenom daň a železniční správě paušál za správu té jízdenky, do EUR 10.00 se měsíčně vlezeš, no prostě do stovky ročně. Což je, při jejich platech, jak u nás tak pětikilo, tisícovka maximálně.

qěcy

Nepište to!
Závistivcům praskají žilky.
Plus nárok na FIP i pro všechny rodinné příslušníky.

xyz

V „Bačalandii“ taky mají o poznání nižší možnost tu jízdenku využít – viz řada tratí bez osobní dopravy + další řada tratí s několika málo spoji za den.

Filip

To je asi jasné, když bačovia mají nižší délku tratí, než Sasko, zato mnohem větší rozlohu.

Ale to i v Rakousku, máš cca 2/3 naší sítě, za to větší rozlohu.

Nás nemůžeš jen tak srovnávat! 😅

Robin

Zaměstnanci infrastruktury by měli mít režijku (OneTicket) povinně. Plus bych jim ještě sebral služební auta. Oni by pak při pravidelných jízdách do práce poznali jak jejich dílo ovlivňuje život ostatním. Jak je to trapný když přijdete třikrát pozdě na schůzku, kuli zpožděnému vlaku, když téměř pravidelně přijedete pozdě do práce kuli závadě na infrastruktuře nebo když vám kuli popadaným trolejím uletí letadlo na dovolenou…

Kebab

Služební auta nikdy neměli dostat, neexistuje k tomu důvod. Ať si jezdí za své jako ostatní.

qěcy

Neměl jste z češtiny kuli?

Robin

Omlouvám se, ráno mě ten rodný jazyk nějak nejde. Teď si taky říkám, kterej vůl to psal. Ale chtěl jsem se prostě vyjádřit k qěcy. 😃

Ladislav

Už vidím ty davy zájemců o práci U ČD režijka zdarma.

roman

režijka není zadarmo.

qěcy

Kdy už konečně MD a Cendis a odbory všech druhů na dráze začnou jednat o kvalitní náhradě rezijek lepším benefitem určeným pro drážní zaměstnance všech dopravců a provozovatelů veřejných drah? Celý rezijky, včetně zákona, kterým jsou řešeny, jsou uplná trapárna. Navíc to diskriminuje zaměstnance různých dopravců, nejvice pak služebně mladé oproti služebně starým uvnitř ČD Cargo.

Chce to vůbec někdo doopravdy řešit?

Všechny odborové centrály jsou neschopné do toho fakt říznout?

král j

V tom by se měly odbory na železnici (a je jich snad deset, deset dobře placených předsedů) pochlapit. A jak tu budou mít majitelé režijek v Karlovarském kraji? Když pojede třeba z Chebu do Plzně, koupí si jízdenku z Mariánských Lázní (nebo ze stanice, co je za Mariánskými Lázněmi, tuším, že Planá)?

Filip

Odbory jsou zkorrumpované. Čím větší moloch, tím více.

Jo, to by si museli mírumilovní pracující založit skutečné odbory, a k tomu se naučit jednat a mít soudnost – nechtít nemožné.

Ale to je utopie.

qěcy

Tato kauzalita nefunguje.

Filip

Až na tzv. komerční vlaky a vlaky Zv je každý vlak někým objednán (a zaplacen) z ŽST do ŽST.

No tak to, co objednává a platí SFLDRP, prostě ČD vyloučí z okruhu platnosti režijních jízdenek, co já vím, jako třeba trať Břeclava – Lednice (nevím, jestli tam platí režijka, jo, nepotřebuju to vědět, představte si to jenom jako hypothetický příklad): tam, sice, vlaky provozuje ČD, ale jsou to vlaky komerční, a za globální cenu.

Mapu rozdělení tratí podle krajů najdeš tady: https://provoz.spravazeleznic.cz/PORTAL/Show.aspx?path=/Data/Mapy/kraje.pdf, a tak je vysoce pravděpodobné, že ty hranice SFLDRP budou podle ní.

David

Rakousky klima ticket je vítány nejen odbory na dráze, ale i ve všech větších firmách…protože do té doby bylo složité držet krok s výjimkami podle regionu a řešit třeba i sluzebky.

xyz

Možná že některé centrály toto vyloženě nechtějí – aby mj. stevardi Regiojetu mohli jezdit „za hubičku“ ve vlacích ČD (byť recipročně by i pracovníci ČD mohli jezdit „za hubičku“ s Regiojetem).

Středohor

těch starších zaměstnanců ČDC kteří přišli ještě od ČD, kterým zústala režijka automaticky už moc není. V době přechodu cca 2007 byl jejich průměrný věk přes 50 let a nyní jsou již v důchodu. Mladí si zase mohou se slevou pořídit IN 100, i ta má ale samozřejmě čim dál méně využití. A ty odbory jsou oproti roku 2010 slabé. Nejen že s rušením míst a odchodem k ostatním dopravcům ubylo členů, ale nikdo také nechce dělat funkcionáře.

qěcy

Pokud má in100, tak ji nemá pro rodinu, jen pro sebe.

A pro rodinu mají rakouské železniční firmy také něco, ne?

Dos22

+ zůstává i mladým, co od ČD, či SŽ (apod…) přejdou i teď, ale těch asi tolik nebude.

Hlavně to dělat funkcionáře, to je kámen úrazu.

SS-Systémový Specialista

Neboj, jakmile jde o režijku, tak odbory pro kancelářské (OSŽ) se probudí, vzpomenou si, že nejsou ve firmě proto, aby podkuřovali zaměstnavateli, a začnou konat.

Josef Zálabský

Nedá mi to , ale kdysi jsme měly za sousedy dvě prakticky stejné rodiny . První strojvedoucí , druhý úředník . Práci toho prvního asi nemusím popisovat , ten druhý volná pracovní doba , k dispozici služební auto i pro soukromé účely – opravy, STK na účet firmy měl jenom hradit palivo ale jak se chlubil ze svého ani litr , snad platil jen nějaký poplatek za užití auta ale veškeré osobní věci a nákupy jasně v pracovní době , odpovědnost žádná., také říkal že kancelářské potřeby na doma platí erár . Ale co tím chci říci ta rodina SE… Číst vice »

Pavel Luňák

Dokonalý popis reality!!! Ta režijka je asi nějaký zaklínadlo. A nebo spíš velice chytrý nástroj řízení společnosti. Když se tupouni budou hádat mezi sebou a závidět si, my nahoře budeme mít klid na „práci“.

xyz

Tak hlavně to jako „zaklínadlo“ berou sami odboroví členové.

Vždyť proti jiným subjektům než svému zaměstnavateli hodlali stávkovat právě kvůli tomu – 1/2009 proti vládě (resp. tehdy tvrdili, že „o režijky zdaleka nejde“), zpočátku roku 2020 proti JMK (tam už museli „přiznat barvu“ natvrdo).

Zato svévolné znesjízdňování tratí (nejvíce na přelomu let 2010/11, poté mj. 8x vyšší poplatky za DC u „tratí bez celoroční os. dopravy“), bezpečnostní nedostatky atd., jim zjevně tak nevadí, protože tam žádné vyhrožování stávkou není.

hank

Viz můj předcházející post. Pastnu ho sem znovu, protože většina lidí celou diskusi nečte.

Současná právní úprava stávky bohužel znemožňuje jiný důvod stávek než v souvislosti s kolektivním jednáním a i tam je to paragrafy totálně svázané. Divokými stávkami jejich organizátoři riskují náraz na advokáty zaměstnavatelů a odsouzení k náhradám škod s následnými exekucemi na majetek odborových organizací. A je to neodpustitelná chyba odborových předáků, že byli nečinní a nelobbovali v parlamentu v době, kdy se příslušné zákony plíživě a bez mediální publicity zpřísňovaly, i řadových odborářů, že je to v době, kdy s tím ještě šlo něco dělat, nezajímalo.

David

To auto určitě danil…

Filip

Maloměšťák & Sohn seiner Klasse! 🤷🏽‍♀️🙃👌

navratp

Jenom jestli to nemáte jenom ve své hlavě.

Greta

Nedůvěryhodné, byl li onen „úředník“ zaměstnanec soukromé firmy ( spíš manager) tak mu erár nic neplatil, ani kancelářské potřeby, byl li státní zaměstnanec, tak na 99% neměl služební auto bez řidiče pro soukromé použití.

Jirka P.

Když už chcete takto veřejně lhát, zkuste si to promyslet, ať nepíšete hovadiny… Trochu se vám pletou termíny jako „úředník“, „erár“, „účet firmy“, „volná pracovní doba“, „nákupy v pracovní době“…
Takže co vám nedá, bude touha zanést opět trochu nenávisti proti úředníků, bez kterých byste asi ani neměl na dávky v nezaměstnanosti, co?

Josef Zálabský

V žádném případě nemám zájem štvát lidi proti sobě . Má připomínka byla ve stylu že když se někdo cpe klobásami s kaviárem a zapíjí šampusem by neměl poukazovat na to že ten druhý se cpe šunkou když mu musí stačit junior……. Ano uznávám že to nebylo napsáno tím správným stylem. Asi takto doba před 20 lety , bezvýznamný referent , auto podnikové , volnější pracovní doba .žádná dřina , je pravda že asi nemohl pokaždé ale dvakrát jsme byly na úřadech já dovo ,on v prac. době . A kdosi občas z podniku něco neodnesl at hodí kamenem ,… Číst vice »

Herold

Se non è vero, è ben trovato.
Pokud to není pravda, je to alespoň pěkně vymyšleno.
(Giordano Bruno)

lesov

Snad alespoň vrátí ten deputát. Pár metráků uhlí by se teď hodilo. 🤔

OlFi

Škoda, že si v tak maličké zemičce, každé větší město – tedy kraj hraje na vlastním písečku. Ještě by to chtělo vnitřní cla :-). Nechci obhajovat zachování režíjek (tedy jen v tomto článku), ale na dráze se služebně jezdí na větší vzdálenosti než na hranice kraje (aby byla krajská zvýhodněná jízdenka plnohodnotnou náhradou)…to je ovšem názor z dob unitární železnice….

haha

A o existenci cestovního příkazu víte?

OlFi

Na co bych vyplňoval každý den cesták, když bych měl režíjku. Jeden z důvodů, proč taková existuje. Aby se zamestnanec mohl volně pohybovat po síťi a nezatěžovat účtárnu.

xyz

Po „síti“ jen tam, kde jezdí vlaky, a to navíc jen vlaky ČD, že.

OlFi

Jinde režíjka přeci neplatí 🙂

xyz

V Rakousku to je v přepočtu na obyvatele skoro stejné.

A ve Švýcarsku jsou kantony povětšinou méně lidnaté než kraje u nás.

A v Německu jsou také různé výjimky např. na platnost jízdenky Interrail (neplatí mj. na trase Zittau – Cottbus, přestože na většině ostatních tratí ODEGu platí).

OlFi

Teď jsem nepochopil odpověď. Jako, že ty “hotentoti” co ještě kouří cigarety i na veřejnosti to mají stejně jako u nás? 🙂 tedy, že si z nich bereme příklad? :-). Nadsázka – nekamenujte mě mě, stejně to píšu cestou z hospody 😁. Ale já jako “světoobčan” 21.století bych byl už konečně rád, abych mohl v Bialověžském pralese v Polsku nastoupit bez rozmyškení do autobusu s jednou jízdenkou do Ceuty v Africe a dojel tam všemi vhodnými dopravními prostředky a vyšlo mě to levněji než letecky. (Čas nepočítaje). 🙃

qěcy

Přesně, každej na vlastnim minipísečku, i nadražáci vůbec netáhnou za jeden provaz.

xyz

Jen když chtějí – např. když měl ministr financí dát vládě k projednání věcný záměr novely zákona o dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tak „časově neomezenou stávkou“ vyhrožovaly všechny drážní i „tramvajácké“ odbory.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Tuhle diskuzi si nechám na večer.
#režijka #sáhnetenarežijkyanehnesekolo
#modrégumy

Karl vB.

Popcorn je?

OlFi
ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Popcorn, pivko. Jdu se bavit.

Ivan_pha

a prášek už byl?

hank

Nikde nevidím žádná čísla, kolik se tím dá ušetřit ze státního rozpočtu… Zřejmě to bude nula nula prd. Jenom takové úspory totiž současná vláda hledá a nadšeně prezentuje v médiích, zatímco úniky stovek miliard jsou v souladu s její ideologií, protože směřují do správných kapes, takže si je zakázala řešit. Nic starého nezapomněli, nic nového se nenaučili, a proto dopadnou podobně jako Nečasova vláda. Akorát to, co je nejpozději v r. 2025 vystřídá, bude mnohem smradlavější eklhaft než to, co nastoupilo po Nečasovi v r. 2013.

xyz

Řeč je o Plzeňském kraji, tzn. řešit státní rozpočet je úplně mimoběžné.

Když už, tak krajský rozpočet.

hank

A kde se berou krajské peníze?

xyz

V krajském rozpočtu.

EC104

Ale pořád jsme ve státě…Já bydlím v ČR, nevím o tom že bych bydlel např. v Liberecké republice či Zlínské zemi…Platím daně státu ČR nikoliv Krakonošovi ani Trautenberkovi…

xyz

A krajský rozpočet coby jeden z druhů veřejných rozpočtů tímto nějaké peníze ušetří, resp. může je vynaložit na něco jiného.

(Otázka směrem ke státnímu rozpočtu je zavádějící právě v tom, že zrovna transfer ze státního rozpočtu do Plzeňského kraje se tímto nijak nezmění, čímž však není dotčeno to, že by se tím nemělo něco ušetřit – ovšem v jiném rozpočtu než tom státním.)

P. S. Některé daně či obdobné poplatky platíte např. i městu/obci.

EC104

A obce/města jsou co? Soukromé společnosti? Pořád jsme ve státě ČR. Stát=kraje=obce.

xyz

Jsou to samostatné samosprávné jednotky.

Rozhodně ne jednotky státní správy.

hank

Tohle je taky diskutabilní. V pověřených obcích III. stupně často vykonávají státní správu zaměstnanci samosprávy. Bližščí košile než kabát…

Zrušení okresů jako stupně státní správy bylo chybou.

xyz

Mimochodem touto svojí odpovědí (kdy jste předpokládám OSVČ, protože jinak ty daně neplatíte přímo vy, ale vás zaměstnavatel; u DPH z vámi pořízeného zboží to je každopádně prodejce toho zboží/služeb) též vypichujete, že ani v tom státním rozpočtu se ty peníze neobjeví jen tak samy od sebe.

Filip

To ne, Liberecko je ještě česká gubernie, ale ÚLDR (Ústecká lidově demokratická republika) už dávno je, k tomu nesmíš zapomenout na Osoblažské Velkovévodství, no a teď bude SFLDRP (Socialistická federativní lidová demokratická republika Plzeňsko).

Třeba se taky dočkáš! 😎👌

Gwann

A vite, kdo je zrizovatelem zakladni skoly a kdo stredni? A jaky ma vliv ministr skolstvi na verejnou vysokou skolu?

Pokud nic o tematu nevim, pak ze sebe nedelam blazna a radeji mlcim.

Plky na urovni vysoke skoly zivota neoslnite vsude

hank

Který je zcela závislý na tom, kolik do něj nasype stát. Stát drží kraje finančně pod krkem a akorát na ně hází čím dál větší odpovědnost, aniž by adekvátně tomu rostly jejich rozpočty. Ale budiž, možná by bylo korektnější mluvit o veřejných rozpočtech jako celku. Nicméně já jsem tou poznámkou myslel ještě toto: Valná část zdejších diskutujících hejtuje poskytování režijek jako takových, bez ohledu na to, o který kraj se jedná. Mám za to, že ve veřejných rozpočtech jsou mnohem větší díry zasluhující pozornost než zaměstnanecké výhody; a ty velké díry nikdo neřeší, dokonce jsou vytvářeny úmyslně, částečně z ideologických… Číst vice »

xyz

Přičemž část lidí může za takové díry považovat, že kraje objednávají vlaky i tam, kde by ty lidi pobral autobus, jedoucí na nižší cenu za km než vlak.

Tzn. tohle je hodně tenký led (stejně jako obecné nadávání na státní/krajská zřízení ze strany drážních pracovníků, přitom nebýt relativně vstřícného přístupů státu/krajů vůči té objednávce, tak by těch vlaků nemuselo jezdit zdaleka tolik, resp. na tolika tratích).

xyz

… a vlastně i tady by se dalo pokračovat, kdy mnozí (vč. drážních pracovníků) kritizují takové státní/krajské zakázky, kdy ji dostala přímo konkrétní firma bez výběrového řízení (příp. byly podmínky výběrového řízení nastaveny tak, že se reálně nemohl přihlásit nikdo jiný než jediný zájemce), zato ty samé drážní odbory celé roky výslovně podporovaly, aby ČD dostávaly od státu/krajů smlouvy bez soutěže (+ mj. bez ohledu na výši úhrady).

Taky pokrytectví jak vyšité.

Gwann

Tak kdyz vite presne, ze unikaji stovky miliard, tak nam hezky popiste kam a taky v tom zohlednete, co s temi uniky ma spolecneho Plzensky kraj.

O zeleznici a jeji historii vite nepochybne strasne moc, ale to neni poukazka na rozum ve vsem

hank

„Tak kdyz vite presne, ze unikaji stovky miliard, tak nam hezky popiste kam…“

V dividendách zahraničních akcionářů. Do zahraničních headquarters zdejších dceřiných firem nadnárodních korporací v rámci tzv. služeb (zvlášť vhodné jsou služby IT, kterým skoro nikdo ze šéfíků ani z berňáku nerozumí…), manipulacemi se správní režií a vnitropodnikovými cenami apod. Do daňových rájů. Přes cinknuté veřejné zakázky na konta firem spřažených se zdejší politicko-kriminální mafií. Atd. apod.

Ty ostatní úniky (jako třeba údajné zneužívání sociálních dávek) jsou v tomto srovnání směšně zanedbatelné.

PvvS

Jen houšť a větší kraje 🙂

qěcy

Klidně. Nemám nic proti těmto nabídkám pro nadražáky. Ale mám dost argumentů proti nesystémovým diskriminačním režijkám.

Jiří Podolský

ČD dosud mají tržby z Sp vlaků Plzeň-K.Vary. Od nového JŘ tržby zůstanou objednavateli. Přesto ČD v soutěži nabídly nižší cenu, než tu nynější. Vedení ČD musí být na supermanažera ČD/starostu M.Lázní pana Hurajčíka hodně pyšné.

Atom

Zrušit, ať jim zaměstnavatelé přispívají na Oneticket.

kan

ano 25% a jen konkrétnímu zaměstnanci 🙂

Expert na JV

Kdo má služební auto a má možnost využívat i soukromě s tim, že si palivo uhradí, neplatí povinný ručení, havarijní, STK, veškerý opravy, přezutí, včetně sady pneu, případně dálniční známku, voda do ostřikovačů a fáro většinou naleštěný přímo z výroby, což je suma sumárum pěkná ušetřená částka za rok, kam se hrabe nějaká režijka i s DÚK dohromady, nehledě na to, že např. strojvedoucí Metrans Rail mají pro sebe zdarma IN business (1. třída, přenosná) a ještě hradí palivo na cestu do/z práce a amortizaci vlastního vozu. Znám dost

Ares

Co to melete za blbosti, nemá to hlavu ani patu.

Expert na JV

Co konkrétně nemá hlavu ani patu?

flinta19

Třeba to, že režijku mají všichni zaměstnanci, ale služební auto k dispozici zdaleka ne, to mají jen lidé z vyššího vedení, tedy nesrovnatelně nižšší počty zaměstnanců. Třeba ta zmínka o strajvedoucích Metransu, kterým In kartu poskytuje jejich zaměstnavatel, který je kupuje od dotyčného dopravce.

Expert na JV

Jsem myslel služební vozy všeobecně i mimo dráhu, z mýho okolí má dost lidí služební auta a nejsou z vyššího vedení, ale normální zaměstnanci, žádnej management a připočítává se zmíněné procento z ceny vozu a hradí si nikoli PHM přímo, ale soukromý km např. 1,5 Kč/km a s tim metransem co je na tom nesmysl, či nepravda?

MartinS.

Zapomněl jste, že kromě těch PHM platí taky daň za nepeněžní plnění za užívání toho vozu a ten vůz mu poskytuje ze svých prostředků zaměstnavatel. U režijky neplatí ani jedno.

hank

Ve srovnání s tím, co by zaplatil za provoz „na svoje triko“, se mu to i s tou daní vyplatí.

Surio Mario

Pokud najezdí soukromě tisíce kilometrů, pak ano. Nezapomínejte, že zaměstnanci, který používá služební vozidlo k soukromým účelům, se pro daňové účely připočítává k příjmu 1 % z pořizovací ceny vozu měsíčně. A to není zrovna málo vzhledem k tomu, že i líp vybavená octavia dneska může stát přes 800 tisíc. A 12 % z téhle sumy ročně je skoro 100 tisíc, ze kterých se odvádí ne právě malá daň z příjmu.

hank

Jsou i tací… Třeba ti, kdo jezdí domů jenom na víkendy.

Najezdit jako obchodník jenom po ČR 5 – 10 000 km služebně měsíčně není žádný problém, a k tomu třeba 2000 km soukromě… Komu se v této profesi daří a je placený podle výkonu, tomu se služební auto pro vlastní potřebu vyplatí.

A taky bychom neměli zapomenout na možnost, kterou některé fy dávají zaměstnancům: Odkoupit si za pár šupů 4 roky staré účetně odepsané ojeté auto z firemní flotily. Většinou jde o slušně udržované vozy, takže jejich stav bývá lepší, než by se zdálo podle spousty najetých km.

ketchup1970

Viděl jste seriál Volha? Myslíte, že se v automobilové dopravě něco staršně změnilo, zvlášť v příspěvkové a státní sféře? Možná že pan Bernard či jiný Březina a tak dále si ve firmě náklady hlídá, ale možná někdy neuhlídá.

Expert na JV

„U režijky neplatí ani jedno“ A roční poplatek 1397,- Kč zaplatí podle vás kdo? U ČD Carga kdo nemá nárok železniční průkazku dokonce 2800,- Kč za IN 100.

jal

Nikdo nesmí mít to, co nemám já.
I kdyby byl jediný efekt těchto změn konec režijek, stálo to za to.

Filip

Aha, takže když Ty nemáš auto, nikdo nesmí vlastnit auto?

Vítejte v KLDR! 🙃😂👍

lesov

Zdá se, žes jídal málo vtipné kaše. 🙄

krejčík

hlavně že vlada poslanci a jiní potentáti jezdí zdarma a to že prý berou malo hnus

Jerys

Přesně.

xyz

Co má společného vláda s Plzeňským krajem?

Mimochodem u Arrivy by pracovníci ČD už stejně „režijku“ nevyužili.

Zapa

Nevím o tom, že by jezdili zdarma. Bývalo.

xyz

Mimochodem „říznul“ tehdy do toho pan Jančura (protože ta původní legislativa byla vyloženě diskriminující pro dopravce – povinnost vozit zákonodárce zadarmo, aniž by za to dostali kompenzaci).

Václav

Jako by zrovna s ním chtěli zákonodárci hromadně (spíš vůbec) jezdit… 😏😅 Ale on byl Radimek vždycky trochu takovej připitomělěj.

J.K.

Tak jestli mají možnost mít za 1500 ročně krajskou včetně MHD Plzeň tak je to strašně dobrý, normálně roční v Plzni sama o sobě stojí asi 4 tisíce…

Staňa Míček

Přesně tak! Jako plzeňský nádražák bych si to koupil bez mrknutí oka.

Jakub Moučka

Což je sice pravda, ale obávám se, že zaměstnanci třeba z Belé nad Radbuzou to asi úplně neocení…

Alex

Jde to koupit i bez PMDP 🙂

Staňa Míček

Jsem výpravčí a říkám, že v pohodě. Udělám si kalkulaci a když mi vyjde, že to využiju, tak si ten příplatek koupím. Hotovka. Mám ho koupený i tady u nás v Jihomoravském kraji. Asi mě hodně kolegů z oblasti „staré školy“ nepochopí, ale mě tohle nevadí nijak zásadně. Pořád je to pakatel za rok. A pokud důchodce využije režijku jednou ročně na výlet na Křivoklát, tak si tu režijku prostě nezaplatí a koupí si normální jízdenku. Co jako? NEnádražákům vzkazuji: Rád vzpomínám na práci v Kordárně ve Velké nad Veličkou. Příplatek na dojíždění (autobusem) byl vyšší, než skutečně „proježděné“ peníze.… Číst vice »

Filip

Prosím Tě, jak fungoval ten příplatek za použití autobusů? To bylo ještě za Husáka, ČSAD? Kolik to stálo, atp.?

Cosi jsem o tom slyšel, ale vím prd a nikde jsem o tom nic nenašel.

Staňa Míček

Ne ne. Tohle to nebylo. Děláš ze mě stařečka! 😂 Já jsem už kapitalistické dítě.
V té Kordárně měl prostě každý zaměstnanec paušálně příplatek na dojíždění podle počtu kilometrů od bydliště a směn za daný měsíc.

Filip

Aha, tak to není to. Já totiž pořád nevím, jestli, a případně za jakých okolností, byl možný doplatek k režijce do autobusů ČSAD. Jo, slyšíš ledasco, ale: víš co, kydy. 😅 Často.

No a tak čistě čtu, ne, Bačalandia a doplatek, no tak za zeptání nic nedám, jasnovidec já fakt nejsem!

Petr

Režijní jízdenky si mohli kupovat i autobusáci. Autobusy totiž patřily pod ČSD. Až to nějaký pitomec rozdělil. A ČSAD spadlo pod KNV.

hank

Ti už je tak dávno, že to většina žijících nemůže pamatovat… 1949.

Jakub Moučka

KNV? Krajský národní výbor? Předchůdce dnešní Krajských úřadů?

Antonín

Já pamatuji, kdy jsme na režijku měli volné jízdenky na MHD v Ostravě a taky bylo její součástí možnost nákupu jízdenek za 10 haléřů v MHD Jablonec nad Nisou. To byl rok 1983.

soumar

Problém režijek není to, že jde o benefit dopravce (na to má dopravce právo a jde o jeho ekonomické rozhodnutí, které si v nejhorším případě obhájí podle §220 TrZák), ale to, že jsou přikázány státem.
K tomu není důvod.

Osobně soudím, že bych benefit ve smyslu volné jízdenky poskytoval výběrově. Ale nejsem dopravce.

Profesor

A čem přesně ten problém spočívá?

MartinS.

V tom, že pokud firma dává benefit zaměstnanci, dává ho ze svého zisku a je jediná, kdo na tom tratí. Příklad firma koupí zaměstnanci roční OneTicket, zaměstnanec ho bude muset zdanit jako nepeněžní plnění a mezi dopravce nebo objednatele se rozpočítá cena OneTicketu. Nebo u brutto smluv vydá dopravce na každou jízdu jízdenku, zaměstnanec jí neplatí a objednateli dopravce odvede částku dle tarifu. U netto smluv je zase cena těchto cestujících už zaoočítána jako tržba a dopravce za ní po objednateli nepožaduje dorovnání tržeb. Režijka je něco, co se prodává za dumpingovou cenu a příjemce tržeb z jízdného z ní… Číst vice »

EC104

Jaktože nemá? Vždyť se prolongace platí u pokladny ČD a je patřičně zdaněná. Stát má, dopravce má. Vlastně všechno zůstane státu ČD je MDČR tudíž stát dostane 100procent ceny.

Jerry

To je tím, že tihle chytrolíni si pořád myslí, že režijka je zadarmo. Vědí kulové a chtěli by metál.

MartinS.

Jenže cena režijky je 5 % z ceny ročního OneTicketu. To je na 18 dnů cestování a ten zbytek roku? Dělá to 347 dnů ježdění zdarma. To mi přijde jako velký rozdíl. A ano, u netto smluv to zůstane dopravci, u brutto smluv nedostane objednavatel nic.
A danění? Správně by měl držitel režijky zaplatit DPH za cenu prolongace a daň z příjmu za rozdíl ceny režijky a komerční roční jízdenky se stejnými parametry.

MartinV

Proč porovnáváte cenu produktu One Ticket s režijním jízdném zaměstnanců ? ˝ Režijky ˝ získají změstnanci na základě předpisu MD ˝Tarif jízdného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železnic, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování, provozování drážní dopravy, poživatelů důchodů, kteří pracovali v oblasti drážní dopravy, jakož i jejich rodinných příslušníků˝, kdy musí splňovat růzmé podímnky. Tento benefit mimo jiné pomáhá stabilizovat u ČD či SŽ lidské zdroje. One Ticket je je produkt pro širokou veřejnost a v podstatě nový produkt, režijní jízdní výhody existují desetiletí a respektoval je i Hitler.… Číst vice »

qěcy

No a co, v některých státech v okolí jsou, nebo nedávno byly síťové jízdenky za naprosto směšné ceny. Vzhledem k tamní kupní síle jsou pro ně za hubičku.

Tím chci říct jednak to, že tu cenu můžete nastavit celkem libovolně, stát dosypavá dopravcům běžně a bude mnoho let dopředu.

Jednak to, že když tu cenu Oneticketu snižte na desetinu, tak danění bude taky desetinove.

Cena Oneticketu je ve světle aktuálních cen síťovek v SRN a RSR zkrátka jenom hausnumero.

xyz

V případě brutto-spojů, tedy spojů, kde nositelem rizika tržeb je objednatel, vaše teze neplatí.

P. S. ČD, a.s., jsou obchodní společnost s právní subjektivitou, tzn. ne že „vše zůstane státu“. A v případě „zaměstnaneckých“ jízdenek pro pracovníky jiných subjektů jde tato láce na vrub ČD.

kan

proč by měla mit jedna profese zákonem daný benefit a ostatní nikoli?

jal

Proč by měl mít soused kozu a ostatní ne?

xyz

Protože si její poskytnutí dojednal se zaměstnavatelem.

Nicméně i za tu kozu měl zaplatit daň, protože je jejím nepeněžitým příjmem.

A na zlevněnou kozu od „ČD-JZD“ z logiky věci nemají mít nárok pracovníci jiného „JZD“, např. „SŽ(DC)-JZD“.

🙂

Filip

Další Trottel?

Probíráme tu snad už deset hodin, že každá práce ve službách nějaký benefit má. 🤦🏽‍♀️🙄

kan

nikdo nemá slevu 95% na produkt a uz vůbec ne pro celou rodinu….
A nikdo jiný nemá takovou drzost jako nádražáci aby považovali za samozřejmost dotovaní jejich cestování z peněz daňových poplatníků

xyz

Hlavně je zhůvěřilost, že „jeden z mnoha dopravců“, ČD, a.s., je zákonem povinen poskytovat „zaměstnanecké“ jízdenky pracovníkům cizích subjektů – Dobré správy, MD atd.

EC104

Protože se jedná ve všech případech o věc danou zákonem a všichni zůčastnění jsou státní subjekty.

xyz

ČD, a.s., jsou obchodní společnost.

O to nepatřičnější je, když je jí legislativně přikazováno, poskytovat za nízkou cenu jízdenky těm, kterým by je ČD samy o sobě neposkytovaly, navíc když tím (bez kompenzace) dochází k únikům tržeb.

jal

Benefity je dobré zrušit úplně . Vláda to správně dělá.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/konec-prispevku-pro-zamestnance/r~beef6908f40611eda9eeac1f6b220ee8/

Dělník má makat a ne si vymýšlet nějaké zneužívání zaměstnavatele a státu.

Vašek

Jedině autem.

Radek

Drážní grupáč v praxi, již brzy bude mít každé větší město svého dopravce a čert se vyznej potom v tarifech.Jel jsem nedávno z Litoměřic do Ústí nad Labem přes Lovosice a neprodal mi zpáteční jizdenku, protože Švestková dráha.Takže režijky se postupně tak nějak vytratí samy, protože se nevyplatí.

Jerry

Zpáteční jízdenky neprodává ČD ani na svoje vlaky.

Leinad

Tarifně neexistuje „zpáteční sleva“ ale v e-shopu je možnost zadat to jako jednu transakci, když v prvním kroku dám „zpáteční.“
A někdy to kromě dvou flexi jízdenek nabídne třeba víkendovou jízdenku nebo jinou levnější.

Jerry

Takže to zase obnovili? Několik let tato možnost vůbec nebyla.

jouda2

Na kase ČD lze zpáteční OneTicket normálně koupit. Je to na jednom dokladu a dokonce to obsahuje i slovo zpáteční.

Jerry

OK, v pořádku, vycházel jsem ze starších informací a zkušeností.

Kumsta

Neobnovili, zpáteční TR10 koupit nejde. Pouze oneticket.

xyz

Každé větší město skutečně má svůj dopravní podnik.

Ferda Mravenec

Já bych veškeré benefity zakázal.jak režijky a všelijaké karty, víno zdanit a kantýna v parlamentu za normální ceny.A plat ať je o penězích a né o benefitech.

Profesor

Však si založ firmu a nedávej žádný benefity. V čem je problém? A ani nebudeš muset ostatním něco zakazovat nebo přikazovat.

lesov

Toto není správný názor. Trochu uvažuj, než něco 🤮

Filip

Jo, jasné, ten problém se nazývá závist! Jo, závist fakt není soudružka. 😅 Ty bys zakázal, já bych zakázal všecky takové závistivé bazmegy a poslal je na veterinární stanici k utracení. 🙄🙃 Naopak, koloťukům bych dal režijku úplně zadarmo, jenom by si zaplatili ten plastikový bazmeg, na kterém ji mají (to stojí kilo na X let, ne, když nemáš aplikaci?). A, automaticky, bych jim jí dal po nějakém roku i na 1. třídu. A krajům bych vzkázal, že jestli se jim nelíbí, tak že se jim nemusí líbit, ale že mají smůlu, protože to tak prostě bude. Co já vím,… Číst vice »

kan

už by to chtělo tento přežitek doby minulé zrušit úplně, není důvod aby daňoví poplatníci platili nádražákům soukromé cestování…

Ketchup1970

Přesně tak a do služebních aut už nesedat v soukromém zájmu , hezky GPS a každou cestu popsat . Včetně telefonátu , notebooky nechávat v kanclu

Jiří Kocurek

Soukromá jízda služebním vozem se strhává ze mzdy, navíc je to zdaněné. Osobní volání ze služebního telefonu? Když to přeženeš, vyhazov. Služební noťas pro osobní potřeby jen v nouzi, jinak zakázáno, za porno vyhazov. To myslím vážně.

Máš o tom dost pomýlené představy. A že by zaměstnavatel koupil zaměstnancům OneTikect? Aha, ne, to sa reději budete mstít všem okolo a autobusákovi za to, že vezl mámě nákup. Hyeny.

Dos22

Asi jak kde, znám firmy, které tablet, notebook běžně povolují i pro soukromé účely, a jen s podmínkou, že nebude odinstalován služební program, v případě tabletů se SIM, že pokud datový limit bude vyčerpán, tak zaměstnanci nebude navýšen a internet pojede s omezenou rychlostí.

Profesor

Že ty jsi byl v práci tak naposledy v roce 1996?

Filip

Já bych to spíš viděl na státní sektor…

Ketchup1970

Jako muž účetní o tom všem vím , ale kdo kontroluje co je soukromé a co služební ? Jako náklady u živnostníka. I u firmy.

IGCT

Kde to žijete? V pravěku? Služební notebook k soukromým účelům je povolen skoro všude, jen s omezeními týkající se kyberbezpečnosti. Člověk tak nemůže instalovat „cizí sw“. Sám používám služební notebook k soukromým účelům již několik let a vpoho…

EC104

Kurňa jak by bylo dobře bez těchto závistivců. Máte chybu ve slově „z doby minulé“ Snad z dob minulých zavistivý pane…

tonda

souhlasim!!!

Jiří Kocurek

Ať jim zaměstnavatel pořídí celoroční krajskou jízdenku nebo Oneticket (slevu snad uhádá) a tento benefit se jim zdaní běžným způsobem danění benefitů.

Zaměstnaci většiny firem musejí platit i za jízdu do/z práce. Mimo Dráhu je to zcela normální.

Profesor

Zaměstnanci v dopravě často ne. Stejně jako kadeřnice taky neplatí za ostříhání sebe ani svojí rodiny. Z toho taky utíká spoustu daní, ne? A dále pindat o tom kdo by co měl dělat na to máš evidentně patent od panaboha.

Filip

Ano, to je další příklad z praxe ve službách: kadeřnice a holiči! 👍

A ty barvy a serepetičky a kdesi cosi taky neplatí jako zákazník, že, asi? 🤷🏽‍♀️

xyz

Pletete dohromady obchodní společnost a její zaměstnance vs. OSVČ (kadeřnici).

Jestliže kadeřnice svoji rodinu ostříhá zadarmo, pak v tu chvíli nevyvíjela podnikatelskou činnost. Tzn. nedošlo k peněžnímu příjmu, takže nedochází ani k únikům daní z příjmu.

Filip

Ale jsou i kadeřníci a holiči zaměstnanci, jako. 🙄

MHD

V pracovní smlouvě je stanovené místo výkonu práce. Pokud je misto někde jinde, platí mi zaměstnavatel cestu autem. Předpokládám, že si za vzor nebereš pochybné firmy, kde se místo výkonu práce stanoví na celou ČR.
Takže režijní doklad je ještě levná varianta i pro zaměstnavatele a nikomu jí rozhodně nezávidím.

xyz

U strojvedoucích a průvodčích je „místo výkonu práce“ z principu pohyblivé a skutečně může být v okruhu přinejmenším části území ČR.

„Režijní“ doklad vůbec neobsahuje ty cesty, které musejí být realizovány, ale nelze je realizovat prostřednictvím spojů příslušného dopravce.

IGCT

A také není důvod pro to, aby stát poskytoval nesmyslné dotace typu rodičovské, dotace na fve a další nesmysly
#žádný oběd není zdarma!

Josef

A ony snad platily také jinde než u vlaků ČD? Jinak nic nového, u nás na jižní Moravě dávno známá skutečnost. Režijku jsem nechal uspat a všady jezdím autem. Po Brně jezdím v MHD zadarmo. Sice neekologické ale vynucené.

Ares

Naopak, za 1500,- máte všechny autobusy a vlaky v kraji + MHD. Na dojíždění naprosto ideální a motivuje to auto nechat doma. Jen roční MHD Plzeň pro obyčejného smrtelníka je za 4000,-.

Vendelín

Řekl bych, že nemáte pravdu. Za 1500,- jsou jen vlaky Ids. Autobusy a MHD ne é.

Jerry

Vlaky a autobusy IDPK jsou za 500. S PMDP je to 1500 ročně.

Ares

Je to i v článku, pravdu nemáte vy.

Vendelín

Pan Josef mluvil o Brnu a pan Ares o Plzni, to mi uniklo. V Brně a okolí platí příplatek na ids vlaky 1500,- ale bez busů a mhd. Pardón

Jiří Kocurek

Jemu je ekologie u zadku, on se chce jenom pomstít všem okolo.

Ferda Mravenec

Přesně tak. Režijka v depozitu a všude autem. A odpad jsem po 25 letech přestal třídit a to jen díky ubohým aktivistúm a naší vlezprdelkové vládě.

hank

Ano. Nejúčinnější způsob protivládních protestů je házet jim vidle do všeho, co dělají, i kdyby to náhodou bylo ve tvůj prospěch a těmi vidlemi sis uškodil leda tak sám sobě.

Kdyby bylo házení vidlí sportovní disciplínou, zřejmě bychom aspirovali přinejmenším v Evropě na pozice na bedně.

lesov

Dělám to taky tak, ať si ten odpad odklidí, kdo ho vyrobil a neházím to na spotřebitele. 😘

xyz

Takže žádná předchozí vláda vám nevadila natolik, abyste kvůli ní přestal třídit odpad?

(teda mě by nenapadlo, že odpad třídím kvůli nějaké vládě…)

P. S. Jak jste předtím jezdil do míst, kam koleje nevedou?

BR 01 512

Jako jak zadarmo,jako načerno?

Leštění

Na lince P1 neplatí režijka ani dneska.

Avlaky

Ona je P1 rozdělena na 2 linky

Pepa

Co brání zaměstnavatelům poskytovat benefit zaměstnancům v podobě síťového OneTicketu? Řádně zaplaceného a platného všude? Máte odbory tak ať vám to vyjednají a nemusíte tu pak plakat 😀

roman

Neschopnost a roztříštěnost odboru

Profesor

Pepo myslím že tohle napadlo prvního tebe. Jsi geniální a určitě ti přijde jako poděkování aspoň klíčenka.

Středohor

U jiných dopravců než ČD se už tato možnost prosazuje.

Jiří Kocurek

Stávkokazové! Určitě se pak nepřipojí ke stávce, odbory by proti tomu měly začít protestovat a zažalovat je za porušení §1.!

Leinad

Modrogumí odbory jsou politická organizace, ne pracovněprávní. (Viz vyjednávání v JMK, kde byly odbory proti tomu, že by jim zaměstnavatel kupoval jízdenky)

Dos22

A to odbory nemůžou souhlasit se zaměstnavatelem? To vždy musí být proto němu?

Leinad

Odbory mají jednat se zaměstnavatelem, ne se zákazníky, už vůbec ne od nich něco chtít.
Ano, mají s ním jednat, když to jde tak se shodnout je lepší.

Dos22

A v tomto případě se odbory a zaměstnavatel shodly.

Leinad

Odbory chtěly režijku od zákazníka za nadiktovanou cenu, to by měl zaměstnavatel brát za obtěžování zákazníka. A do vysoutěžené smlouvy se nemá sahat, protože to je ojeb na ostatní účastníky výběrka.
Odbory měly chtít režijku od zaměstnavatele.

Michal Bartoníček

Brání jim to, že na to nejdříve musejí přijít. 😀

Jirik

Uz vidim, jak takovej odborar na neco prijde…😀

hank

Argumentační faul.

Karl vB.

„Režijka“ je podle mého názoru nesystémové řešení a jakýsi relikt z minulosti unitární železnice, asi jako deputátní uhlí. Je nutné postavení benefitu zaměstnanců ve veřejné dopravě narovnat – udělat systémové řešení. Vzhledem k tomu, že stát se bojí do toho říznout, dělají to průběžně jednotlivé kraje podle svého (JMK, ZČK) a tím dochází k postupné erozi tohoto historického produktu. Až z toho nebude politikum, tak se „ve 12:05“ jistě probudí nějaký „odvážný spasitel“, který bude muset zase nějak sjednotit postupně spontánně vzniklé krajské úpravy tohoto produktu. Bylo by velmi přínosné, kdyby nejen tuto tarifní úpravu, kterou ZČK zavádí, ale vše… Číst vice »

Dos22

Jediné systémové řešení je, že vznikne režijka v SJT, ale to by bylo pro politiky moc pracné.

babilon

On někdo brání zaměstnavatelům koupit roční SJT pro své zaměstnance? Někteří to tak dělají. Proč by benefity v nějakém oboru měl řešit speciální zákon?

Dos22

A od kdy má roční SJT stejné benefity, jako režijka? A proč by to měli politici řešit? Protože svým alibistickým jednáním tuto situaci dopustili, tak by ji i měli napravit.

Filip

Jo, to je pravda: dopustili! 👍

Leinad

Jaký je v tom rozdíl?
Pes, kolo – to dát do SJT jako možnost roční jízdenka se psem. Vlaky ZSSK na Slovensku – to ať si zaměsnavatel vyjedná s nimi.

Dos22

A co Cargo, SŽ, a další co mají na režijku nárok, u nich FIPku, Slovensko a další vyjedná kdo?
Poslanci svým alibistickým chováním situaci způsobili, tak ať ji napraví

Granja

A ještě v Grónsku taky vyjednat bezplatné užití lyží!

Dos22

ironie je pěkná, faktická poznámka žádná.

PvvS

Stále je to je jen o jednání dopravců mezi sebou.

Leinad

Co s Cargem nebo SŽ, ti taky můžou kupovat IN100 nebo SJT100 a FIP.
CENDIS by mohl dát hromadnou slevu na SJT100.

Jiří Kocurek

Napravit čím? Zrušení všech IDS, ať to stojí, co to stojí? Zrušení všech soukromých dopravců, mezinárodní arbitráž zaplatí dańový poplatník? A když to zrušení soukromníků neprojde u ústavního soudu, tak?

Dos22

Čím, menší změnou zákona, tedy že režijku nelze vyloučit, ale pouze požadovat paušální kompenzaci, stačí jedna malá úprava.
Nebo při SJT vytvořit zaměstnanecké jízdné s benefity režijky (jednotlivý dopravci, s k tomu můžou přihodit potom, třeba komerční vlaky, či cokoliv pro své zaměstnance) a tato bude k dispozici všem pracujícím na železnici.
A problém je vyřešen, i když si o soukromnících zajišťujících ZDO myslím své , a dle mě by k zajištění ZDO měly být určeny ČD, ale to by zas neprošlo u EU.

Filip

Koncepčně to, samozřejmě, řešení je. Ale bylo-li by to pod SJT, tak v tom komerční vlaky dávno jsou, teda s výjimkou Ex LE, no a pak vlaků s globální cenou atp. Jo, a IEx RJ do Przemyślu a zpátky.

Dos22

Já bych právěže v tomto dal ústupek dopravcům, musíte brát v potaz, že aby do toho šli, musí mít nějaký trumf v ruce i oni.
Takže sice komerční vlaky do SJT dobrovlně většinově zapojili, avšak režijka se řídí jiným právním dokumentem, tudíž, tam bych jim dal znovu volnost o tom rozhodovat, jak s tím naloží.

Filip

To já vím, ale čistě jsem soudil, že když by to bylo pod SJT, tak by se to „sfouklo“ s tím, taký komplet by to byl, i s komerčními vlaky. 😅 Zapojení komerčních vlaků do SJT (myslím ČD, RJ je mi vcelku u řiti, komerčním vlakem RJ jsem nikdy nejel) byl nutný počin, aby ta jízdenka k čemu byla, to jako si řekněme otevřeně. Hlavně síťový doklad bez toho kulhal. On by tu vznikl spíš jiný problém: Dobře, dejme tomu, vznikne režijka na SJT a – tolik a tolik – bude příplatek na komerční vlaky. Proč ne, někdo jezdí na… Číst vice »

Lukáš Chytil

Protože když se převáděli zaměstnanci z úseku řízení dopravy z ČD na SŽDC, tak pro zajištění „sociálního smíru“ se to dalo do zákona, aby o jízdní výhody nepřišli, protože spousta zaměstnanců tehdy dojížděla.

xyz

Do zákona se to ale tuším dalo už v roce 2002, zatímco řízení provozu přešlo pod Dobrou správu až se skoro 9letým skluzem – od 1. 9. 2011.

Ironií je, že „zaměstnaneckou“ jízdenku ČD dostávají i noví pracovníci Dobré správy, tedy ti, kteří pod ČD (ať už s.o. či a.s.) vůbec nepracovali.

Leinad

A zaměstnanci ČD Cargo a jiných dceřinek ji nedostávají.

Filip

Ale žádný relikt, prosímtě! 🙄 Nějaká forma režijního jízdného platila i v době, kdy byla spusta soukromých drah a státní StEG toho až tak velice neprovozovala. Fungovalo to velice jednoduše, tarif „značně snížený“ měli zaměstnanci na svý dráze, a na jiných drahách měli tarif „jen“ snížený, takže třeba měli slevu 50%, 30%, nebo tak něco. Dneska by to, ku příkladu, mohlo fungovat tak, že by, za peníz o něco nižší, než dnes, měli režijku jen na vlaky svýho dopravce (protože někomu to fakt stačí!), no a za příplatek (tzn. za cenu o něco vyšší, než je dnes jen na ČasuDost)… Číst vice »

Kubrt

Jen tak pro pořádek: StEG byla od začátku do konce soukromá firma. Rakouské státní dráhy byly kkStB.

Filip

Máš Recht, já to v tom hicu popletl, mea culpa! 🙄

Vesper

A nebo prostě žádné režijky nebudou a zaměstnanci si budou kupovat jízdenky jako všichni ostatní. Když pracujete v Mekáči, také nemáte nárok na jídlo pouze za nákladovou cenu, nebo pokud pracujete ve Škodovce, také nemůžete odebrat jedno auto ročně pouze za výrobní náklady.

Dos22

A u telefonního operátora nemáte nárok na zvýhodněné volání, že?

Filip

Třeba. O tom bych mohl vykládat taky, bejvalka dělala pro nejmenovaného nadnárodního poskytovatele služeb elektronických komunikací.

Tam je těch výhod mnohem, mnohem víc, od placatýho přístroje za korunu, přes jeden tarif úplně za zero (tehdy to bylo volání, SMSy a 1.5 GB dat, ale je to, no, sedm, osm roků), laptopu za, já nevím, no úplně za hovno, za pětikilo, tisícovku nebo tak něco, etc. etc. etc.

Jiří Kocurek

A z rodílu mezi tržní cenou musela zaplatit DPH, to se jí strhlo ze mzdy. Ale to už ti neřekla, nebo jsi to zamlčel, protože se ti to nehodí do krámu.
Pokud nezaplatila, tak jsi zažalovat jejího zaměstnavatele za krácení daní. A ne tady hejtovat všecky okolo.

Filip

Ona nebyla státní zaměstnanec, víš? 😆😃

Realita je představě byrokratického apparatu poněkud hodně vzdálena. 😈

Karl vB.

Obraťte se s prosbou o vysvětlení této, vám očividně velmi vzdálené problematiky na vašeho daňového poradce.
Ten na vás bude mít mnohem více času než tady pan Kocurek.

Filip

Když děláš v obchodě, tak si nakoupíš za úplně jiný prachy, než normální mírumilovný pracující, nebo i důchodci lovitelé podle letáků, už jenom čistě proto, protože máš tu pravomoc si, sám sobě, zlevnit určité položky o 50, 70, 75% – podle druhu nejmenovaného nadnárodního řetězce. A když je dobrá parta a nejsou všude kamery, tak ani svačinu vůbec platit nemusíš. Ne, že bys to ukradl, ale kdyby ekobioteroristi věděli, co zboží se odepíše jenom kvůli formálním banalitám, tak by přestali kušnit s potravinovou bankou. 😅 McDonalds je imperialisticko-kapitalistický Schlichte krvavých, imperialistických, válkychtivých hyen. Ale pokud děláš pro normálního hospodskýho, tak… Číst vice »

hank

„… kdyby ekobioteroristi věděli, co zboží se odepíše jenom kvůli formálním banalitám, tak by přestali kušnit s potravinovou bankou.“

Ale to se přece ví – řádově v celém logistickém řetězci („z pole na stůl“) 30 – 50%.

Jinak jsi opět použil jeden z masově oblíbených hejtů. Ti „ekobioteroristi“ to samozřejmě dobře vědí; někteří z toho dokonce dost snesitelně žijou (a nejsou to žádní deklasovaní bezdomovci). V zahraničních zdrojích se dají dohledat i legální postupy, jak se při využívání těchto zdrojů vyhnout nezákonné buzeraci ze strany prodejen a jejich ochranek.

Filip

Já mám ale na mysli – zjevně – úplně jiný lidi, než Ty, protože mne tyhle ty „vyšší“ politiky nezajímají, jo, pochop, to nemohu změnit. je to vlastně stejný princip, jako mne nezajímá, že KLDR sere atomový hřiby. Ne, mne zajímá, kolik jízdenek si může Korejec dovolit koupit na metro v Pyongyangu, například. 🤷🏽‍♀️ Já mám na mysli šedou osobu, s šedou pokožkou, šedým gumovým kabátem, v šedých gumákách, s peněženkou z TetraBricku, kabelkou z PET flašky lahve, co i tak nějak podivně páchne, prostě směs gumovýho kabátu, gumových holínek, ekobio mejdla, suchýho šampónu, ekobio pracího prášku, plus teda pereme… Číst vice »

hank

No, aspoň už víme, ve kterém triku kopeš…

Ketchup1970

A tyto moudra mate odkud pane? Skodovka není služba ale výrobek . Mnoho mých známých má nějakou vnitřní zaměstnaneckou výhodu . Slevu , nebo paušál – typicky mobilní operátoři, nebo odkup zboží za sníženou cenu u jistého supermarketu ( rozbalení a vracení ) . A platí režijně v západní Evropě . To bude legrace když pojedu na FIP a jediný úsek kde budu platit bude v ČR . S tím, ze můj kamarád z Francie přijede ke mne s pojede zadarmo nebo za poplatek a já za plnou cenu . To jej snad rozesmeje víc než dividendy do Veolie nebo… Číst vice »

xyz

Ta „legrace“ není nic neobvyklého, viz např. jízdenka Interrail stojící v nejdelší verzi jen nějakých 300 Kč/den, platná na neomezený počet spojů i v zemích s hodně drahým jízdným, ale (vyjma jedné jízdy „tam“ a jedné „zpět“) neplatí v ČR.

Mmch. fakt ty FIPky ve zmiňovaných regiovlacích objednávaných Plzeňským (ale např. i Jihomoravským) krajem platí?

vapa

Vy, co máte starost o tak zvanou režijku, vzpomeňte si třeba na dp hl m Prahy a jízdní výhody pro jeho zaměstnance. Ti totiž tuto výhodu využijí daleko více než zaměstnanci ČD. Jinak na režijku jsou navázány jízdní výhody u dalších železničních správ v Evroipě.

Michal Bartoníček

Relikt minulosti? To je prostě forma odměny. Co je na tom špatně?
Známý pracuje v nápojovém koncernu a každý měsíc si odváží litry sirupu, TopTopicu, Kofoly, Dobré vody, Gemerky apod. Další kamarád pracující v automobilce má nárok každé dva roky na nové auto za sníženou cenu. To je kromě stravenek a dovolené prostě benefit navíc. Ale zase nemá slevu do divadla, MultiSport kartu, slevu na jazykové kurzy. Kdyby byl můj zaměstnavatel nějaký dopravce, tak bych určitě chtěl nějakou jízdenku zdarma.

MartinS.

Všechno, co jste uvedl, jsou benefity zaměstnavatele, který si o ně snížil zisk. Režijka je benefit, že zaměstnanec jede zdarma, ale naplatí to zaměstnavatel, ale ten, kdo si dopravu objednal (ať už ve formě nižších tržeb nebo vyššího dorovnání ztráty. Proč by to měl platit zákazník z veřejných peněz?

Karel

Protože vlak pojede stejně. Jestli si někdo myslí, že zaměstnanec, nemající u svého dopravce benefit pojede vlakem za plnou cenu hluboce se mýlí. Buď pojede autem nebo nepojede nikam. V obou případech z toho objednavatel vlaku nebude mít nic

Chronosphere

Nebude mít ztrátu z bezplatné přepravy.

Karl vB.

Oprava:
Žádný ZČK neexistuje, měl jsem na mysli Plzeňský kraj (PlK).

Jirka Karny

Naprosto v pořádku. Režijní jízdné je socialistický výdobytek, úplný nesmysl. Min po celé ČR. Ano, ať je cena IN100 třeba na úrovni 8 – 9 000 Kč. Doufám, že tenhle nesmysl, který dotujeme z daní (protože se vybere méně jízdného), se zruší co nejdřív.

Profesor

Závist je škaredá vlastnost. Ale zase taková hodně česká a krásně nepřející.

kan

a proč by firma co si na sebe neumí vydělat měla poskytovat takový benefit? Není důvod abychom vám to platili 🙂

Dudr.

Ale režijkáři také platí daně a jako zaměstnanci ne zrovna malé, rozhodně to nijak neojebávají 🙂

Josef

Tak nevím jestli za císaře pána a první republiky byl u nás socialismus. Pokud si to myslíte tak běžte znovu na základní školu.

EC104

Omrkni jinde jak to chodí a pak něco kecej vo.e.

Filip

Že je něco socialistický a priori neznamená, že to je špatný. A, e contrario, že je něco kapitalistický, a priori neznamená, že je to dobrý.

To jsou apriorismy.

Takže argumentační hodnota hovno násobené na třetí. Kdybys mlčel, mohl bys být považován za inteligentního! 🤪🤓

Ketchup1970

Až jej zruší v cele Evropě klidně , pochybuji , ze by byly rezijky reliktní pozůstatek socialismu v síti SNCF .

Jiří Kocurek

Tak pozor, tam socilalismus vznikl: Velká francouzská revoluce. Když už se má opakova dějepis.

hank

Těžko. Velká francouzská revoluce byla občanská – marxista by řekl buržoazní – nikoli socialistická.

hank

Mínusářům: Jestli se dneska učí dějepis ve školách nějak jinak, tak mám vážný strach o budoucnost zdejší země.

ketchup1970

Neplést si s Pařížskou komunou! Dějepis mi doceůa šel a Francie je můj třetí domov.

Martin Hanzal

Jestli vy nežijete v trochu pomýlené představě, že železničáři nedělají ve volném čase nic jiného, než že sedí ve vlacích ČD a zabírají místa platícím cestujícím… Už v roce 2012, kdy jsem od tehdejší SŽDC odcházel a zdaleka nebylo tolik alternativních dopravců, měla dobrá polovina mých kolegů režijky v depozitu, tedy „pozastavené“. Dnes bude to procento jistě ještě vyšší. I s ohledem na to, že lidí v oboru je čím dál méně, bouchají se neskutečné přečasy a veřím, že drtiví většina lidí je ráda, když v těch několika málo volných okamžicích vlak vůbec nevidí. U ÖBB mám režijku na první… Číst vice »

ketchup1970

Císař pán a Masaryk byli socialistický ? No toto? Důchodový systém vynalezl Otto von Bismarck, asi taky komunista?

hank

Masaryk nepochybně ano. K tomu něco ke čtení:
https://www.databazeknih.cz/knihy/otazka-socialni-i-ii-45924

Nicméně i přes značný neformální vliv TGM v ČSR za I. republiky podobně jako v současnosti měly rozhodující slovo vlády, které až na krátké období začátkem 20. let sestavovaly koalice vedené agrárníky.

Tomáš

Může mi někdo, prosím, slušně vysvětlit, proč mají zmínění zaměstnanci nárok na „režijku“?

Koro

Dotaz by měl znít, proč ji mají zaměstnanci SŽ.

roman

Největší paradox je že na ní mají nárok nejen staří zaměstnanci ale i noví zaměstnanci SŽ. Pokud nastoupíte k ČD Cargo tak na režijku nárok nemáte.

Granja

No prostě je v tom čurbes a sjednocení by tomu více než prospělo. Jenže proč se obtěžovat, když kraje to postupně mohou udělat také a proti kraji pasivní rezistence nebo stávka se organizuje více než těžce.

Jiří Kocurek

Režijku všem občanům ČR!

Granja

… až na věky amen.

kan

to by místní nádražáci nepřežil 😀

Ketchup1970

To musíte do Lucemburku , mzda 5400€ a MHD zdarma . Holt levicový stát 🙂

Szony

To není vůbec pravda, samozřejmě že zaměstnanci ČD Cargo mají nárok na rezijku jak jste přišel na to že nemají????

Dos22

Skutečně nemají, režijku mají pouze ti, co v Cargu zůstali po dělení, případně ti noví, co přijdou už s režijkou (tedy od ČD, SŽ, atd…). Jinak úplně nový zaměstnanec ČDC má nárok pouze na In100.

roman

Tak že pracují pro ČD Cargo. Máme IN 100, naštěstí v ČR je výhodnější jak režijka

Ryk Mat

Protože si vyřvali, že tento relikt 19. století zůstal v zákoně, namísto aby jim zaměstnavatel platil skutečné benefity.

Gajda

Historie – dřív byl jen jeden dopravce, patřící státu a todle byla výhoda pro jeho zaměstnance. Soutěže neexistovali, nikdo o nich ani neuvažoval a tak nikde nebyl problém. Neexistovaly ani kraje, co by něco objednávaly a platily ze svých rozpočtů. Bylo to stejný, jako když ti někdo jako zaměstnanci prodá svůj výrobek nebo službu o 25% levněji, je to benefit. Byla to součást platu – i dnes dávají zaměstnavatelé příspěvky na sport, kulturu, dojíždění, stravenky, … . Ovšem doba se změnila, podmínky taky a tak se to začalo omezovat. Tam kde funguje IDS, což Plzeň je a má pro tyto… Číst vice »

Dos22

Dobře, ale ať žádný z krajů nerozlišuje mezi krajskými zaměstnanci a ne krajskými. Jakým právem vůbec? Není žádné ČD Plzeňský kraj a ČD JMK, to samé ČD Cargo, to samé SŽ, u všech mají všichni zaměstnanci stejného zaměstnavatele.

Pán jeskyně

Plzeňský kraj dává svou “režijku” zaměstnancům s trvalým bydlištěm na území kraje. Tedy třeba i výpravčím z CDP, kteří dojíždějí.
Mimochodem, funguje to u psychologicky. Nemálo zaměstnanců tento krajský benefit zakoupilo namísto režijky a přestalo se bát změny dopravce, protože pro ně tolik neznamená.

Dos22

A ona snad režijka je rozdělována dle krajů? Ne, režijka platí u ČD stejně v Pardubicích jako v Českých Budějovicích, a nerozděluje to, na to, kde dotyčný pracuje, či bydlí, o to tu jde.
Plzeňský kraj bere části zaměstnanců benefit bez náhrady.

Granja

A proč by měl plzeňský kraj hradit cestu železničářům třeba do Třince a zpět? Voliči kraje by to také nemuseli zkousnout u následujících voleb.

Dos22

Vždyť mluvím o tom, ať se tedy krajům platí paušální kompenzace za všechny režijky.
Je to jednoduché, já už mám jasno, já se v kraji, který mi zakazuje režijku už jako turista neobjevím (kraj tím zakazováním benefitu a filtrací mezi krajskými zaměstnanci a ne krajskými škodí i sobě), zatím to jsou jen 2 kraje, takže to jde.

Granja

A teď si představte, že se někdo neobjeví ve vašem kraji z důvodu např. xxxx. A ještě otázečka: Kdo je to ten SE, který by měl hradit ty paušální kompenzace?

Dos22

Tak kompenzace by samozřejmě ležela na bedrech dopravců, tam jiné cesty není.
A první část vašeho komentáře jsem jaksi nepochopil, z jakého důvodu?

Granja

Z nějakého podobně podivného jako jste uvedl výše.

Dos22

Když se tam objevím pracovně, nebo prostě že musím, tak vyřídit a rychle pryč. Např. pracovně, pokud jo nemusím někam, kam jede pouze vlak objednaný krajem, tak pojedu například rychlíkem, apod… Ale cíleně nebudu kraj vyhledávat.

Granja

Nebojte, časem Vás to přejde.

kan

a z čeho? 😀 pořád jsou to ty stejné peníze daňových poplatníků…

Josef

Přidělení krajské dopravy do režie krajů má pouze negativní dopady. Absolutní rozvázanost přípojů, každý si hraje na svém písečku. Pokud se to řešilo celostátně tak to až do 90ých let fungovalo bezvadně. Pak přišli nový „odborníci“ a postupně to šlo do kopru.

Granja

Jó tehdy bývalo přípojů. Fakt si myslíte, že nikdo neumí dohledat tehdejší jízdní řády?

Karl vB.

Přesně tak!
Jízdní řád ČSD 1981/82 je zde:
http://www.jizdni-rady.nanadrazi.cz/index.php?page=jizdni-rady-1981-1982

Ares

Ono je to přesně naopak, díky bohu za kraje. No některé to umí lépe, některé hůře..

Jiří Kocurek

„a tak nikde nebyl problém“

Byl, obroský. V pohraniční přechodové stanici. Pokud vám tam vlak „ten druhý jediný správný“ nevzal…

Představte si to při plavbě, že by se na Labi muselo zboží přeložit na jediného správního státního dopravce, aby po řece neplula cizí loď. Tolik k funkční dopravní cestě.

Profesor

Zaměstnanecký benefit víš?

Luboš

ČD tímto způsobem korumpuje nejen SZ, ale i Drážní úřad, inspekci a ministerské úředníky. Ti všichni mají režijky. Za mě zrušit a jako benefit koupit zaměstnancům One Ticket, pokud si na to příslušná organizace vydělá….

milan

ČD nikoho uvedeným způsobem nekorumpuje – naopak MÁ ZÁKONEM NAŘÍZENO POSKYTOVAT ZAMĚSTNANCŮM UVEDENÝCH STÁTNÍCH ORGANIZACÍ JÍZDNÉ ZA TZV. REŽIJKY!

Nadruhou stranu ČD jej neposkytuje ani novým zaměstnancům vlastních dceřiných společností – např. ČDcargo, které této své „matce“ ČD musí zaplatit za každého zaměstnance využívající příslušný benefit celou cenu roční IN100, na níž si dotyční zaměstnanci přispívají cca 1/8 její ceny pro běžné cestující, při čemž za 1/8 ceny IN100 je skoro dvojnásobná proti „manipulačnímu poplatku“ za vystavení režijky!

Filip

Slušně je subjektivní, já nevím, co je pro Tebe slušně, a co není. Tos měl, laskavě, vymezit materii i margo pojmu „slušně“, a pak bych Ti mohl odpovědět, jestli jsem s to Ti slušně odpovědět, či-li nic. 🙄 Pokusím se Ti, namísto slušně, odpovědět pregnantně; má to několik souvislostí. Ta první je, že je to tradice. Jasně, samozřejmě, samo o sobě to není argument. No, pravda, samo o sobě jistě není, jenže uvážíš-li, že zaměstnanců se dráze a dopravcům spíše nedostává, nejeví se jako příliš rozumné tuto tradici příliš měnit, nebo opouštět. Druhá je, že (prakticky) v každý práci ve… Číst vice »

Lukáš Chytil

No jo, ale třeba za c.k. Rakouska-Uherska měli zakázané nosit služební uniformu mimo službu, což se moc nedodrželovalo. Pak to někdy před koncem monarchie zrušili.

Ketchup1970

Milý Tomáši slusne ti to zatím nikdo nevysvětlil. Režijní znamená poskytnuty za poplatek zahrnující pouze režijní náklady . Třeba vlak jede a je opravdu jedno pro nákladovou položku ( režijní ) co veze a kolik veze , cesta stojí stejně ( nebo s minimálním rozdílem ) plat personálu , opotřebení vozidel , atd. Pokud tedy bude uvnitř místo může se svézt někdo z pracovníků za zlomek ceny stanovené cenikem. Platilo to zejména v době kdy železnice byla strategicky důležitá ( a kupodivu ona furt je jak ukazuji Rusové v okupovaných krajích Ukrajiny) a tak si císař pan , republika i… Číst vice »

kan

protože nikdo nemá odvahu to zrušit a naučit nádražáky platit za cestu, pak se třeba konečně chytli za nos jaké příšerné služby poskytují 🙂

Lukáš Chytil

A oni zaměstnanci v provozu nějak ovlivní, že třeba někdo debilně namaloval výluku a nejde to vyjezdit?

Navíc nemáte pravdu. Spousta „nádražáků“ si platí minimálně roční doplatek do 1.třídy, někteří i roční IN 100.
Já si ji loni kupoval sám, letos zaměstnavatel.

Kamča

Automobilka škoda dává zaměstnancům obrovské odměny, ČEZ také atd… obyčejní zaměstnanci ČD, mají jen tu rezijku…a plat? 25000 čistého…i s přesčasy a lidé jen závidí,makat rukama nikdo nechce , když se zdraží potraviny,jsou všichni v klidu,eletrika taky…
Proč se nezruší krajské jízdné,slevy pro studenty a důchodce,nezvíší se platy zaměstnancům, aby měl kdo ty vlaky opravovat .zlevní se byty a potraviny . to pak budou všichni spokojeni

Filip

Tak platí si to, že? On se měl dávno řešit nějaký režijní tarif a la SJT, který by měli možnost mít jak zaměstnanci SŽCZ, tak všech zúčastněných dopravců, jako alternativu k režijní výhodě poskytované samostatným dopravcem. Třeba by to nemuselo být ve formě celoroční jízdenky za paušál, ale i třeba placením jednotlivého jízdného se slevou 75%, nebo tak něco, jak to bývalo do 80. let, že železničáři kupovali jízdenky s okřídleným kolem za „ceny značně snížené“. Prostě: něco. Na druhé straně bych jen čistě rád poznamenal, že v autobusové dopravě tohle je už „od krále Klacka“ a nikomu to nevadí.… Číst vice »

Dos22

Nebude, toto jsem řešil, už když SJT vznikl, a odpověď byla čisté alibistická – dopravce může koupit roční SJT a rozdat zaměstnancům.

Filip

Aha, no, tak s tímhle přístupem už je jenom jedna možnost: domluví se dopravci mezi sebou. 🤷🏽‍♀️

Dos22

Jistě můžou se domluvit, ale furt tu je problém jménem kraj, který to musí povolit, jinak bohužel, i kdyby tisíc domluv, že rg jízdy navzájem jsou povoleny, třeba na základě průkazu, a ostatní třeba se slevou xy by byly v rozporu s krajskou smlouvou, bohužel.

Filip

Ano, ale pokud by byli s to se domluvit, tak lze – potom – s kraji vyjednávat tímto způsobem: „podívej se, frajere, my máme všichni režijku. Jestli se ti nelíbí, můžeš si to vozit sám!“

Jo, ta posice by byla úplně jinde, než když to řeší, vlastně, jenom ČD. 🤷🏽‍♀️

Lukáš Chytil

Tak kraj řekne, fajn frajeři, objednám autobusy.

Dos22

Samozřejmě, ale už vidím, jak na takových relacích jako Pardubice – Hradec Králové, Pardubice – Kolín, Kolín – Praha, Kolín – Nymburk, zvládne autobus adekvátně nahradit vlak.

Stráťa

Když jde autobusy vozit Praha-Liberec nebo Brno-Znojmo.

Dos22

Nebud, tohle jsem řešil, už když SJT vznikal, odpověď byla alibistická – zaměstnavatel může koupit roční SJT.

antirežijka

Správně je na čase co nejvíc vytlačovat lidi s režijkama ! Nejvíc mě irituje, že ti šmejdi si dovolí jezdit první třídou a zabírat místo normálnímu platícímu cestujícímu. Doba komančů, socialismu je dávno pryč a nechápu proč by měl někdo dostávat režijku zdarma. At si každý zaměstnanec koupí IN100 za plnou cenu. Pokud někdo nemá 22 tisíc za roční kartu a pracuje u národního dopravce tak je mi ho srdečně líto a měl by možná uvažovat o změně.

Filip

Mi je zase líto Tebe, musíš mít velmi „veselý“ život. Holt, každýmu je líto někoho / něčeho jíného, no. 🤷🏽‍♀️😆

roman

závist je nejhorší lidská vlastnost

tonda

Zavidet nekomu, rezijku? lol, vzdyt stoji 20 tisic 😀 to je jeden vikend s rodinou na vylete..

Jiří Kocurek

To říkej tomu, který nechce železici a dopravu vůbec, protože by z toho zbohatli jenom obchodníci a chudý člověk by z toho nic neměl.

kan

hloupost, arogance a lenost je standardní nádražácká vlastnost

Franta

Ty jsi nádražák? Své vlastnosti jsi popsal přesně.

Lukáš

To že tu režijku mají zaměstnanci zdarma je všeobecně rozšířený nepravdivý mýtus

kan

myslíš ten směšný poplatek okolo 1000czk? 😀

EC104

už je to víc než okolo 1000kč

Martin 13

Sám si šmejd.

Karl vB.

Jste zbytečně militantní, i když chápu, že příčinou vaší frustrace
je to, že zodpovědní nekonají i když si to situace již delší dobu žádá. Kapři si ale sami svůj rybník nikdy nevypustí.

Granja

Asi tak. Plzeňský kraj jde na to rozumně.

Dave

A tuhle větu z článku přežijete, nebo vám praskne další žilka?
Plzeňský kraj nabídne zaměstnancům ve veřejné dopravě svoji verzi neomezené jízdenky.

Apollo 17

No třeba v Ústeckém kraji je ta krajská „režijka“ pro hodně zaměstnanců mnohem výhodnější a levnější. Platí nejen na všechny vlaky, ale i všechny autobusy a skoro všechny MHD v kraji. A cena – 40 procent ceny režijky ČD.

Zapa

Hlavně na „režijní jízdné DÚK“ mají dneska nárok nejen pracovníci v dopravě, ale prakticky všichni krajští zaměstnanci.

Jiří Kocurek

Když dodaní rozdíl do běžné ceny pro veřejnost, tak je to věc mezi nimi a zaměstnavatelem. Na druhou stranu by takový benefit neměl koordinátor prodávat stylem „za 1 kč celých 1000 ročních“.

Profesor

Ale ale fujfujfuj, tady nám někdo závistí může úplně prasknout 😅

Josef

Tak za prvé: za režijku se platí a ne málo. A prví třídou jezdí jen vedení ČD, SŽDC A MD. Ostatní zaměstnanci na 1třídu nárok nemají. A pokud ji chtějí tak si ji musí zase tučně zaplatit. Takže míň závidět a víc znát doporučuji

Dos22

Sice režijky hájím, jakožto dobrý benefit, ale buďme realisté, 1400,- není zrovna nějak jo hodně.

Filip

Jo? Tak si to srovnej, poměrově k platům, v Rakousku, nebo v Německu, kde to je prakticky zadarmo.

Dos22

Bohužel netuším kolik stojí režijka v Rakousku nebo Německu, ale jednou za rok 1400,- mi z průměrného čistěho platu cca 40k nepřipadá nějak moc.

Filip

NIC. Platíš jenom EUR 3.00 – EUR 5.00 měsíčně, plus daň, vychází to do EUR 100.00 ročně, což poměrově k platu?

A můžeš mít 10 jízd ročně, a z toho neplatíš ani daň, ani poplatek za správu, takže úplně zadarmo.

Dos22

To mi furt vychází vyhodnějí naše režijka 1400,- a je v tom Slovensko, a netuším jak je to u nich s přepravou kola.

Filip

Takové banality, jako je přeprava kola, fakt jako nevím! 🙃😅

Poměrově k platu a ceně síťového jízdního dokladu to musíš brát.

BahnCard100 DB, na 2. třídu, stojí EUR 4,339.00 na rok.

KlimaTicket Ö (co nahradila ÖBB Österreich Card) stojí do 2. třídy EUR 1,095.00, doplatek do 1. třídy stojí dalších EUR 1,355.00 (rakouští nádražáci mají režijky prakticky všichni do 1. třídy).

Takže ve srovnání s tím, a ve srovnání s platem, je to fakt zadarmo!

Filip

A ještě rač uvážit, že Rakousko má rozlohu o kousek větší, než my, ale délku železniční sítě na cca 2/3 naší. U nás se objem neprovozovaných tratí odhaduje na cca 1,000 km z celkových cca 9,600 km, v Rakousku je to víc (procentuálně), takže reálně za cca stejné peníze máš dostupnost služby, za roční předplatné, nižší.

Pro srovnání, Německo má železniční síť o délce cca 33,400 km a jenom Sasko má delší železniční síť, než Slovensko. A ani ne poloviční rozlohu (cca 18,400 vs 49,000 km2).

EC104

Jó tak to jsi na tom ještě dobře…

mikemp

Jo zdarma noc neni, posledně 1400 Kč.

Dos22

Není zdarma, to je pravda, ale 1400,- taky není nějaká darda.

jouda2

Pohledem běžného cestujícího to vypadá poněkud jinak. Protože např. pro dva dospělé beze slev vám 1400 Kč nebude stačit ani na cestu z Prahy do Brna a zpět.

Ketchup1970

Dokonce dýchají stejný vzduch jako nadlidi s jízdnym v plné výši . Já jen jak mne v obleku x tisíc a kravatě s notebookem s jablickem někdo pozná jako rezijkare . Nebo nerezijkare . Protože já neumím poznat jako vaclav Klaus špinavé peníze , kdo vedle mne je ten či ten . Jenom ten vlakvedoucí při kontrole aplikace .

Dudr.

Cargovej fíra v umaštěnejch modrákách ti tam bude v první třídě sedět stejně, protože má IN 100 od zaměstnavatele a nikoliv režijku 🙂

Kamča

Zrušit slevy studentům, důchodcům a zrušit velice levné krajské jízdné.tedy všem všechno pořádně zdražit.a pak kdo bude opravovat ty vlaky? za pár korun co lidi dělají ,nikdo potom nezůstane protoze i ten plat je k smíchu

EC104

Jak po másle to jde. Ta cestička k omezování režijek se vždycky najde.

noerf

Pokud náklady nese kraj, tak logicky nechce přicházet o tržby. Varianta nižší roční ceny zade platí pro všechny dopravce (vlaky, autobusy, MHD) nezávisle na dopravci. To, jestli tuto sníženou jízdenku svým zaměstnancům dopravce zaplatí jako bonus je čistě na něm. Nebo nabídne radši jiné benefity.

EC104

Trochu mi to řipadá, že kraje si hrajou na stát ve státě. Odkud berou prachy? Ze státního rozpočtu…Jen aby zbylo na papaláše. Zredukovat kraje, tak jak to bylo. Na co na Moravě 4-5 krajů?? Na ho…Dva stačí bohatě, pouze jediné dva mají nad milion populace. V Čechách obdobné. To by bylo ušetřených peněz vyplacenných darmožráčům na krajských postech. Jsou důležitější věci než řešit dražní zaměstnanecké benefity. Řeší snad někdo benefity ve Škodě? V nadnárodních společnostech?…to ani nikdo neví co všechno nabízí.

noerf

Problém je, že tzv. režijky jsou historický relikt daný zakoným opatřením nikoliv jako benefit zaměstnavatele. Benefit je například pokud dopravce koupí zaměstnancům roční jízdenku SJT nebo regionální karty jednotlivých krajů v rozsahu dopravy objednávané kraji.

Karl vB.

Škoda Auto je soukromá firma a její zaměstnanecké benefity nemají s krajskými penězi nic společného.
„Režijka“ je historický benefit s původem ve státních drahách, který doposud bohužel neprošel trasformací na dnešní podmínky.
To je také důvod, proč režijka dost lidí v dnešní době provokuje a proro to také některé schpnější kraje řeší tuto situaci alespoň v rámci své uzemní pravomoci.

Dos22

Přitom to jsou zaměstnanci dopravce, ne kraje, a kraj by tak neměl mít vůbec právo nějak hýbat s benefity u lidí, kteří nejsou jeho zaměstnanci, jediné co bych bral za přípustné je požadovat paušální kompenzaci.

Filip

Však ale on s ničím takovým nehýbá, Tys ten princip poněkud nepochopil. Představ si to tak, že si Ty, osobně, u dopravce objednáš vlak. Vybereš si parovoz, vybereš si vagony (až tak extrémně to u krajských výběrových řízení není, ale pro příklad to tak ber), určíš si trasu, uděláš si poptávku u dopravců, vybereš toho, který má nejlepší poměr ceny s kvalitou, a teďka to vyhlásíš, že jako bude, zase, nějaká ta akce „vozíme si řiť na dřevěný lavici za paravozem“, no a řekneš si za to cenu a budeš vypisovat lístky. A teď přijdeš do toho vlaku, a v… Číst vice »

Dos22

Pardón ale srovnávat VHD s vlakem neveřejným? To je trošku nonsens. To jsou úplně odlišné kategorie.

Však já neříkám, že má škodovat, proto mluvím o paušální kompenzaci, která bude asi pro kraj nejlepší.

Filip

Já si to úplně nemyslím. Dokud to bylo tak, že tržba z jízdného zůstávala dopravci, no a objednatel, případně, dotoval ztrátu, no tak to byl jiný příběh. Ale když si ten objednatel – zde kraj – objedná vlak, zaplatí za ten vlak, a vlastně to je konečná, tak jaký je rozdíl? Jasně, samozřejmě, musí uznat státní slevy – pro fakany, ZTP, důchodce, atp. Přepravu zdarma poslancům atp. To ano. Ale dobře, tak potom je řešení snadné, ať musí uznat také réžijní výhodu toho dopravce, který provozuje + FIP. 🤷🏽‍♀️ Ale kraji bych to, prostě, nevyčítal, velký rozdíl oproti tomu, že… Číst vice »

Dos22

Samozřejmě, že kraj jedná, tak co mu dovoluje zákon, takže hlavní viníci jsou poslanci, kteří problém režijek (tak aby každá soutěž nebyla hned předem shozená – případně hned jasné vítězství ČD – i když si o soutěžích na ZDO myslím své) vyřešili pro sebe tím nejlehčím řešením, i když tím poškodili zaměstnance. A alibisticky řešení vzniklého problému přehazují na dopravce. Ale na druhou stranu, opravdu kraje čekají, že si to necháme bez řečí líbit? Omezovat nám letitý benefit, a ještě rozlišovat mezi jednotlivými zaměstnanci. Promiňte, ale mezi vlakem ZDO a neveřejným prostě rozdíl vidím. Rozdíl vidím v té službě, za… Číst vice »

Granja

Dopravce není objednavatelem krajské dopravy. Kdo platí, ten i poroučí.

Dos22

Tak aby se pak kraje nedivili až si objednávku ZDO stáhne stát pod sebe, dělat si stát ve státě.

Granja

Jakože omezit nebo rovnou zrušit princip subsidiarity?

Dos22

V tomto případě klidně, zřídit krajská pracoviště, která budou sbírat data a zpracovávat se vše bude centrálně.

Karl vB.

To už tady bylo a osvědčilo se to tak „výborně“, že si kraje pro jistotu vzaly tuto problematiku „pod sebe“.

Dos22

A jakoby to ty kraje dělali vyváženě, jasně okolí větších měst, či přímo krajského má většinou dopravu dobrou, ale ty menší vzdálenější vesničky kolikrát ostrouhají úplně stejně.

hank

Tady princip subsidiarity funguje akorát na papíře a ve velkohubých předvolebních slibech politiků a jejich marketérů.

Dos22

Nebo až dojdeme do bodu, že veškeré IDS budou nahrazeny jediným SJT (což by bylo logické, 13 IDS je na naší malou zemi moc).

Karl vB.

To, co navrhujete, mohlo být na úplném začátku. Bohužel se stát od roku 1993 chová pasivně, až naprosto odevzdaně, tak jeho roli převzaly kraje, některé aktivně, např. JMK, PlK, ÚK, jiné naprosto pasivně, jako např. JČK, nebo KVy.

Dos22

SJT už vzniklo, teď postupně začlenit Bus, pak jednotlivá MHD, a když nebudu jo moc kvapit, tak cca v roce 2030 – 2035 by mohlo být vše v SJT a IDS jsou tudíž zbytečná.

Ares

jojo a pak budete první, kdo bude brečet, že SJT je předraženej.

Granja

Já si myslím, že dojdeme do takového bodu, že dopravce si sám, svobodně, rozhodne, jaké benefity zaměstnancům dá jestliže kraj, jakožto vše platící zákazník, nebude ochoten doplácet na jízdy zaměstnanců dopravce. Ono také to maličké „přesvědčování“ objednavatele, aby uznával reží může znamenat, že kraj při výběru dopravce k tomu bude přihlížet, anebo naformuluje požadavek neuznání reží přímo do vypsaného VŘ. I kraje jsou povinny spravovat své finance efektivně a nezvýhodňovat jednu skupinu subjektu v kraji podnikající. Možností řešení se najde vícero. Benefity nejsou jen jízdy. Jsou to příspěvky na dovolenou, lázně, na kulturu a mnoho dalších.

Dos22

O tom jak to potom s RG jízdama (přímo ve směně) bude v praxi, to asi rozebírat nemá cenu, protože pak je dost velká šance, že se to přesune do šedé části.
Jenže ty jízdy jsou ten největší benefit, s tím je nutno počítat, u nás na PP do letoška byla abonentka do divadla, ale využití takřka nulové.
Jsme holt železnice takže logické je, že ten největší benefit bude přeprava, to je jakobyste byl zaměstnancem telefonního operátora, ale zaměstnavatel Vám řekl, levnější tarif Vám nedáme, ale tady máte abonentku do divadla.

Granja

RG jízda v šedé části…? Průvodčí „nechá bez povšimnutí“, nebo myšleno užití zadního stanoviště HV/jednotky?

EC104

kraj v pozici zastupující stát na regionální úrovni objedná a vyhraje ČD a kraj=stát zakáže uznávaní režijek ve vlacích ČD? Tohle je absurdita. Pokud to je arriva a spol… to je problém liberalizace.

Jirik

Navazne potom znacne zredukovat stat, odkud bere prachy? Od lidi a firem, co si je vydelaji.

Frantík

Jak kraj přichází o tržby? To nemá nijak domluvené proplácení se státem?

Kamča

Stát dává krajům velké dotace na dopravu a kraje zavádí velice levné jízdné lidem,tak ať je stejně drahé jako jinde,to pak vydělá a zruší tedy všechny slevy.a ať si najme lidi na opravu vlaků a pořádně je zaplatí. to pak nemusí být potom rezijky a ani žádné slevy…ani v mhd

kan

však je to správně 🙂