Autobusy Dopravci Železnice

Další obnova veřejné dopravy Vysočina přidává autobusy, Královéhradecký vlaky, Icom vrací komerční spoje

Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport
Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport

Veřejná doprava v Česku se vrací postupně do úrovně před krizí způsobenou pandemií koronaviru. Další kraje i dopravci od zítřka rozšíří počty spojů. K plnému provozu se ale stále na většině tratí nikdo nevrátil.

Vysočina od zítřka přidává další autobusové spoje. Kraj v tiskové zprávě uvedl, že jde o reakci na rozhodnutí ministerstva školství, které od 11. května povolilo dobrovolné obnovování školní docházky některých ročníků. Téměř k normálnímu jízdnímu řádu se krajem objednané linkové autobusy vrátí 25. května, kdy by se měly školy otevřít i pro pro žáky prvního stupně.

Přehled školních spojů obnovovaných v pracovních dnech od příštího týdne je na webu kraje. Víkendové autobusy, jejichž provoz byl také přerušený, jezdí na Vysočině znovu od 1. května.

Kraj počítá, že u vlaků obnoví plný provoz od 29. května. Termín je podle něj odlišný od regionálních autobusů kvůli výlukám na dráze a kvůli nutnosti koordinace postupu s Českými drahami.

Dalším z krajů, který v pondělí vrací provoz téměř na původní stav, je Královéhradecký kraj. „Reagujeme na zvýšenou opětovnou poptávku po přepravě související s obnovováním provozu obchodů, průmyslové výroby a služeb. Nadále zůstávají omezené školní spoje, turistické linky a vybrané spoje, které na páteřních linkách zahušťují interval spojení,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS). K dalšímu rozvolnění dojde 25. května, kdy začnou jezdit i cyklobusy. Koncem května tak bude veřejná železniční doprava v Královehradeckém kraji oproti normálu omezena jen o sedm procent a rozsah omezení v autobusové dopravě bude odpovídat potřebám školnímu režimu.

Od pondělí se vrací do provozu také dálkové autobusové linky dopravcům patřící pod skupiny Icom Transport. Jde o spojení z Prahy do Pelhřimova, Jindřichova Hradce, Českých Budějovic, Tábora, Telče, Třebíče, Hradce Králové nebo Náchoda. Kompletní přehled obnovených linek je na stránkách dopravce.

Posílení spojů čeká od pondělí i Pražskou integrovanou dopravu, detailněji jsme o změnách informovali v samostatném textu.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojtěch

V neděli večer úplně narvaný Slovácký expres 882. Už od Přerova nebylo kde sedět. Obvyklý počet vozů a bez místenek => fakt nebylo možné udržet rozestupy

svojsin

Vojtěch: To se vraceli lidé z Osvětimanskoj óblasti do Kavárentistánu.
Byla provedena kontrola, kolik pjasátek trpí hladečkem, v této kovidem tak těžce zkoušené zemi.

Měla by ode dneška opět jet i Mor.Třebová – Jevíčko – Brno, ať napíšu něco i k tématu 🙂

Svojsin

Pro zajímavost právě jedoucí Vindobona v 8:39 z Brna: V každém vagónu tak 5-13 lidí. To není zrovna dramatická obsazenost, i když se bude nejspíš zvyšovat, netřeba ještě panikarit.

Tom

V Idosu to není opět aktualizováno…

dopravák

CHAPS o víkendu data neaktualizuje – musíte si počkat do pondělí (pokud ovšem do té doby dostane/dostal příslušné podklady).

Partneři


Czechtoll

pst
podcast