Další nádraží v novém. Horní v Litoměřicích opravila firma ze sousedství, slevila 30 %

Opravená výpravní budova Litoměřice horní nádraží. Foto: Chládek & TintěraOpravená výpravní budova Litoměřice horní nádraží. Foto: Chládek & Tintěra

Cestujícím na horním nádraží v Litoměřicích nově slouží opravená nově výpravní budova. Kulturní památka prošla kompletní opravou za 11,5 milionu

Cestujícím na horním nádraží v Litoměřicích nově slouží opravená nově výpravní budova. Kulturní památka prošla kompletní opravou za 11,5 milionu korun. SŽDC vyšla o třicet procent levněji, než čekala.

Komplexní oprava budovy z roku 1898 zahrnovala obnovu historické fasády, výměnu výplní otvorů a opravu nástupištního přístřešku a monumentálního vstupního schodiště. Zásadně se změnil interiér odbavovacích prostor včetně nových veřejných WC. Nové jsou dlažby a povrch, osvětlení, informační a orientační systém. Stanice je nově bezbariérová.

Opravená budova přispívá k významnému zlepšení kultury cestování v regionální dopravě na důležité spojnici Litoměřic s Lovosicemi a Českou Lípou,“ uvedl Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku. Stavební práce trvaly rok a skončily letos v červnu.

Zakázku vyhrála za 9,87 milionů korun bez DPH společnost Chládek & Tintěra,  odhadovaná cena byla přitom přes 14 milionů korun. SŽDC šla cestou oslovení šesti firem, Chládek & Tintěra nabídl nejméně. To přitom v době, kdy už ceny stavebních prací spíše rostly a v soutěžích dosahovaly většinou nejméně hodnoty podle projektu. Podle generálního ředitele společnosti Jana Kokeše byla oprava výpravní budovy otázkou prestiže, protože firma sídlí naproti nádraží.

Výpravní budova se nachází na okraji památkové zóny, a proto SŽDC při realizaci oprav úzce spolupracovala s městem Litoměřice s cílem vytvořit co nejpříjemnější prostředí pro cestující, kterých stanicí Litoměřice horní nádraží projde denně přibližně 1 900.

V opravené výpravní budově slouží cestujícím odbavovací hala s prodejními prostory jízdních dokladů, veřejné WC a restaurace, své pracoviště zde mají i výpravčí SŽDC. V nadzemních podlažích je bytová část s nájemníky. Město Litoměřice umístilo v odbavovací hale informační panel s přehledem místního kulturního dění. Na své obsazení ještě čeká komerční prostor přiléhající k odbavovací hale, kde se prozatím nepodařilo najít partnera. Vhodný je například pro prodejnu tisku nebo drobného občerstvení.

V Ústeckém kraji SŽDC letos dokončila práce na fasádách výpravních budov v železničních stanicích Velké Březno a Mlýny. Zároveň SŽDC předpokládá zahájení oprav výpravních budov ve Štětí, Dolním Žlebu a další významné výpravní budovy na trati 072 Litoměřice město, a to v návaznosti na výstavbu parkovacího domu pro úschovu kol.

Tagy Chládek & Tintěra Litoměřice horní nádraží Správa železniční dopravní cesty
12 komentářů