Potíže evropských leteckých dopravců nekončí. Řecké aerolinky Astra Airlines mohou být osmou leteckou společností v Evropě, která nevydrží letošní rok. Sedmým letošním zkrachovalým dopravcem byly slovinské Adria Airways.
Aerolinka o víkendu zastavila provoz a zrušila všechny lety. Vyplývá to z informací na stránkách firmy i zpráv z řeckých médií. Letenky už nejdou rezervovat, na webu firma uvedla, že žádosti o kompenzaci budou přezkoumány po 15. listopadu.
Letecká společnost Astra Airlines vznikla v roce 2008, sídlí v Soluni, provozuje hlavně vnitrostátní linky ze Soluně a Atén na řecké ostrovy. Provoz linek z velké části financuje řecká vláda, protože slouží k zajištění dopravní obslužnosti ostrovů. Ve flotile má firma jeden Bae 146-300, dvě ATR 42 a jedno ATR 72.
Řecký server Capital.gr upozornil, že podle výročních zpráv aerolinky nebyli auditoři spokojeni s hospodařením firmy za rok 2017 a k účetní závěrce měli několik výhrad. Novější výsledky dosud firma nezveřejnila. V roce 2017 byla firma v mírném zisku.
Od začátku letošního roku zkrachovaly v Evropě letecké společnosti Germania, FlyBMI, WOW Air, Thomas Cook, Aigle Azur, XL Airways a Adria Airways.
Přivést aerolinky k plajte není zase až taková věda. Ale málokdy je příčina krachu jen jedna, téměř vždy jde o souhru více nepříznivých okolností a jevů. A těch je v této části světa víc, než kde jinde.
Jak vidím ten výčet na konci článku, tak je mi smutno a obzvlášť líto je mi Germanie :o(
v podstatě až na thomase cooka samý bezvýznamný pidi aerolinie, pro ktereé je v dnešní době hodně náročné přežít.
ceny jsou na minimech, a fixní náklady pro tyhle mini společnosti jsou vražedné.
WOW taky nebyla uplně malá a bezvýznamná.
No .. 10 airbusů 32x … to neni zrovna příklad velké aerolinky 🙂
Ale jo, já s Vámi souhlasím, jen se mi prostě nelíbí, kam celý ten letecký svět v poslední době směřuje.
Tak konec takovych miniaerolinek snad nemuze trh ani zaznamenat. Litat trema ATRkama a jednim 4motorovym BAe… to fak nikoho asi trapit nebude. On to za ne nekdo vezme, kdyz je to dotovany.
Tak si říkám: Kam vede „kreativní účetnictví“? Stojí za to zahladit dnešní potíže za cenu větších v budoucnosti? Řekové na takovou „dobrou“ radu od Golden a Sachs z roku 2991 již doplatili a ztěží se z obrovských problémů vyhrabou. Pokud jim pomůže EU včetně nás, zahrabeme se všichni.