Doprava ve městě Infrastruktura Metro

Další fáze ruční dřiny. DPP bude o víkendu měnit pražce v metru, na trase C bude výluka

Výměna pražců v pražském metru. Pramen: DPP
Výměna pražců v pražském metru. Pramen: DPP
Pražce v metru se mění po nocích a ručně.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) využije nadcházející prodloužený víkend k výměně další várky pražců na trase C. Od soboty do pondělí kvůli tomu nebude jezdit metro mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov.

Dopravu zajistí náhradní autobusová linka XC, která bude jezdit ve dvouminutovém intervalu. „Bude dispečersky řízena a v případě potřeby posílena. V zájmu dodržování aktuálních hygienických pravidel DPP žádá cestující, aby rovnoměrně využívali všechna vozidla,“ napsal podnik v tiskovém oznámení.

Vyjmuto bude celkem 554 dřevěných pražců, místo nich budou osazeny betonové. Práce budou probíhat ve třech úsecích: přímo ve stanici Pankrác na 2. koleji se vymění 172 pražců, v tunelu mezi stanicemi Pankrác a Pražského povstání na 1. koleji se výměna týká 184 pražců a na 2. koleji 198 pražců.

Bude se na tom podílet celkem 100 pracovníků, 40 zaměstnanců dopravního podniku a 60 zaměstnanců dodavatelské firmy. Výměna pražců v metru je tvrdá manuální práce, neboť nelze využít mechanizaci jako u povrchové železnice. Pražce jsou navíc v metru zabetonovány a nelze je vytáhnout z boku. Musí se demontovat obě kolejnice i se třetí, napájecí, a rozříznout pražec na tři části a vylomit. Protože mají nepravidelný tvar, pro nový betonový pražec je třeba lože ručně uzpůsobit.

Pokud jde o výměnu pražců na trase C, je dopravní podnik zhruba v polovině, dřevěné pražce byly instalovány v nejstarší části metra Kačerov – Florenc. Nacházejí se i na trase A, tam ale DPP zatím provádí vzhledem k odlišnému zabezpečovacímu zařízení výměnu bez výluk po nocích.

O víkendu se ale nebude pilně pracovat jen v metru. Výluka bude i na tramvajovém úseku z Hlubočep na Barrandov, kde bude dopravní podnik montovat nová svodidla. Díky tomu zde bude moci následně zvýšit rychlost tramvají ve směru na Barrandov ze 40 km/h na 60 km/h. Během prací bude prodloužena náhradní autobusová linka X12 ze zastávky Na Knížecí přes Hlubočepy až na Sídliště Barrandov.

28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
moot

měl bych snad související dotaz:
Poslední cca 2 týdny metro na tomto úseku poměrně často zastavovalo v tunelu a to i o minulém víkendu. Bylo to kvůli přípravám na výluku, nebo byl důvod jiný? nevíte někdo?

Odpadlik

Bude pak zvýšená tratova rychlost na 80km/h?

Y.K.

Ne. Snížená rychlost tam není kvůli stavu trati, tak ten úsek byl v minulosti navržen.

Erik

Mozna hloupy dotaz, ale proc se opetovne nepouziji drevene prazce? Povazuji je za vhodnejsi.. nove betonove vydrzi jak dlouho? Uz jsou vyrabeny/usazovany, aby v budoucnu mohlo dojit k automatizovane vymene?

Kalanis

Beton vydrží mnohem déle a nemění tvar – na rozdíl od dříví, které jak vyschlo, tak se smrštilo a „plave“. Betonové jsou navíc v profilu menší a díky tomu lze mezi ně a základ strčit gumové desky na odpružení rázů z provozu. Céčko má problém, že má jako zabzař Matru, která je skrytá v tom dřevěném páse. Takže je třeba demontovat tenhle pás a až pak se poleze na kolejnice a k pražcům. A ten pás je potřeba vypnout a vyhodit v celé délce. Na A a B se shrne anténní pás LVZ do díry vprostřed či na kraj a… Číst vice »

Y.K.

Ano, na I.A (Dejvická – Náměstí míru – resp. až na vjezd Jiřího z Poděbrad) jsou také dřevěné pražce a mění se pouze o nočních provozních výlukách, nedělají se na to sváteční úplné výluky. Problémem céčka je vlakový zabezpečovač PA-135 (aka Matra). Ta komplikuje většinu prací na kolejové konstrukci.

Jan

Napadá mě kacířská myšlenka, nebylo by vhodnější celý zabezpečovač vyměnit, sjednotit všechny linky, a dělat údržbu už jen přes noc?

Y.K.

Ono to něco stojí. 🙂 Teď se už roky dělá trasa B. Nicméně ano, existují plány sjednotit C s D, pak by se tam dostalo něco na bázi CBTC.

Martin V.

CBTC se strojvedoucími, nebo bezobslužné?

Y.K.

Jó, to se moc ptáte. Možné je obojí. 🙂
Ale existují strategie, že by výhledově M1 šly na B místo nejstarších 81-71M (Mars) a C a D se sjednotily co se týče zabzař a jednotek.

Inspektor státních drah

Betonové pražce jsou v metru, kde na ně nepůsobí povětrnostní vlivy v podstatě věčné…

Jirka

Nevíte někdo proč nemohou zachovat provoz alespoň na jedné koleji? Úsek Pražského Povstání – Kačerov jede metro 5 minut se zastávkami. Interval metra je 10 minut nebo 7,5 minuty. Interval by se dal zvýšit. Nebo by se mohli stanice jen projíždět (možná jedním směrem zastavovat).

Juraj

Tipoval by som, že ZZ a napájanie sa nedá odpojiť selektívne len v jedinom krátkom úseku na jednej koľaji. Druhá vec sú pracovné podmienky, pohyb personálu atp.

Y.K.

Práce probíhají v obou kolejích. Máte to i v článku.
To že to podle GVD vychází na 5 minut ještě neznamená, že lze vytvořit kyvadlový provoz 5 min sem / 5 tam. Metro takový provozní sice umí, ale v nesprávném směru je rychlost omezena na 60 km/h a vůbec jízda proti srsti je pomalejší, třeba kvůli dělením přívodní kolejnice zrovna v rozjezdu. V místech kde se dotýká normálního provozu lze očekávat pomalejší jízdu než normálně s vlakovým zabezpečovačem. Pak obrat a přestavení souhlasu a cesty. Kdyby se tam podařil interval 15 min, tak by to bylo opravdu na krev.

Jirka

Tak by práce probíhala pouze na 1 koleji ne na 2. Pokud by se tak dalo pracovat každý víkend, tak by to nebyl problém. Popřípadě i jindy, kdy je interval 10 minut. Pražského Povstání a Kačerov jsou od sebe vzdáleny 2,5 km, takže při průměrné rychlosti 60 km/h je to 2,5 minuty, takže tak 3 minuty včetně brždění a rozjezdu pokud by vlak byl již připraven vyjet hned po uvolnění koleje a při jístě proti srsti nestavěl. Fíra by musel být v tomto úseku na obou stranách z důvodu vycouvání a zacouvání do/z stanice. 15 minut mi přijde moc, podle… Číst vice »

Y.K.

Akorát že průměrná rychlost metra není 60 km/h, to je maximální nesprávném směru a zrovna zde i ve většině úseků i ve správném. Průměrná bude někde kolem 30 km/h, včetně obratů a vjezdů „do normálního provozu“ pod 20 km/h na tak krátkém úseku.

Y.K.

Jen změna směru traťového souhlasu trvá minutu.

Radek

Teď by se přesně hodila tramvajová trať, nejen za dlouhodobé výluky Pankráce.

Jan K.

Už to vyměňují ty pražce nějak hodně dlouho. Jsem si myslel že třeba dvě výluky jim stačí, ale tohle je myslím, že už několikátá výluka a ještě navíc je u Pankráce zpomalená rychlost. Mě by zajímalo kolik těch výluk ještě plánují než to budou mít komplet vyměněný.

David

Odkážu vás na http://www.facebook.com/prazskaintegrovanadoprava/posts/4558227980916791 , kde vysvětlují, že to potrvá tímto tempem ještě 9 let.

Y.K.

Vyměňují se na celé trase I.C. To je několik kilometrů trati na dřevěných pražcích. Většinou za výluku zvládnou nějakou stovku metrů. A fakt to není šup sem šup tam, musí se sejmout kolejnice a přívodní kolejnice, nařezat a vyštípat původní pražec z betonu, sbíječkami očistit a srovnat kapsu, místo něj ve správné poloze rektifikovat nový betonový, zalepit… A tak jeden po druhém.

Martin

Docela skoda, ze tam nejsou tri koleje… :-p

Kalanis

Mno prý to má být tak ještě na cca 10 let.

Džamel

Nějak nechápu vliv svodidel na rychlost tramvaje…

Vojtíšek

Zřejmě budou odolnější, aby udržely tramvaj na vozovce při vykolejení ve vyšší rychlosti.

Martin V.

Taky jsem to nechápal, ale našel jsem k tomu vysvětlující článek:
https://mhd86.cz/2020/09/24/prodlouzeny-vikend-s-vylukami-na-metru-c-a-na-barrandove/

nedulezite

Při vší úctě, odkazovaný materiál problém spíše zatemňuje:
– „Svodidla jsou nově konstruována přímo tak, aby umožňovala dilataci mostů“ – to je dilatace závislá na svodidlech?
– „Svodidla, která byla v minulosti navržena pro tuto tramvajovou trať jsou atypická, je nutné je proto vyrábět na zakázku.“ – že by ateliér kotas a autorská práva? (tag: spekulace)

moot

ad 1) předpokládám ,že když svodidla dáte napevno, bez možnosti dilatace, tak ve chvíli kdy bude most dilatovat tak po čase prasknou, nebo upadnou

Partneři


Czechtoll

pst
podcast