Další fáze ruční dřiny. DPP bude o víkendu měnit pražce v metru, na trase C bude výluka

Výměna pražců v pražském metru. Pramen: DPPVýměna pražců v pražském metru. Pramen: DPP

Pražce v metru se mění po nocích a ručně.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) využije nadcházející prodloužený víkend k výměně další várky pražců na trase C. Od soboty do pondělí kvůli tomu nebude jezdit metro mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov.

Dopravu zajistí náhradní autobusová linka XC, která bude jezdit ve dvouminutovém intervalu. „Bude dispečersky řízena a v případě potřeby posílena. V zájmu dodržování aktuálních hygienických pravidel DPP žádá cestující, aby rovnoměrně využívali všechna vozidla,“ napsal podnik v tiskovém oznámení.

Vyjmuto bude celkem 554 dřevěných pražců, místo nich budou osazeny betonové. Práce budou probíhat ve třech úsecích: přímo ve stanici Pankrác na 2. koleji se vymění 172 pražců, v tunelu mezi stanicemi Pankrác a Pražského povstání na 1. koleji se výměna týká 184 pražců a na 2. koleji 198 pražců.

Bude se na tom podílet celkem 100 pracovníků, 40 zaměstnanců dopravního podniku a 60 zaměstnanců dodavatelské firmy. Výměna pražců v metru je tvrdá manuální práce, neboť nelze využít mechanizaci jako u povrchové železnice. Pražce jsou navíc v metru zabetonovány a nelze je vytáhnout z boku. Musí se demontovat obě kolejnice i se třetí, napájecí, a rozříznout pražec na tři části a vylomit. Protože mají nepravidelný tvar, pro nový betonový pražec je třeba lože ručně uzpůsobit.

Pokud jde o výměnu pražců na trase C, je dopravní podnik zhruba v polovině, dřevěné pražce byly instalovány v nejstarší části metra Kačerov – Florenc. Nacházejí se i na trase A, tam ale DPP zatím provádí vzhledem k odlišnému zabezpečovacímu zařízení výměnu bez výluk po nocích.

O víkendu se ale nebude pilně pracovat jen v metru. Výluka bude i na tramvajovém úseku z Hlubočep na Barrandov, kde bude dopravní podnik montovat nová svodidla. Díky tomu zde bude moci následně zvýšit rychlost tramvají ve směru na Barrandov ze 40 km/h na 60 km/h. Během prací bude prodloužena náhradní autobusová linka X12 ze zastávky Na Knížecí přes Hlubočepy až na Sídliště Barrandov.

Tagy dpp metro seznam výluka výměna pražců
28 komentářů